Wojna na Ukrainie
Belgia wysyła pojazdy wojskowe Ukrainie
Belgia w ostatnich miesiącach bardzo mocno zwiększyła poziom pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie, deklarując wysłanie m.in. pocisków AIM-120 AMRAAM, wyrzutni Mistral czy karabinów maszynowych. Teraz belgijska gazeta „De Standaard” informuje o planach dostarczenia na Ukrainę ponad 230 rożnego typu pojazdów wojskowych używanych przez belgijskie wojsko.
Dostarczanymi pojazdami mają być wielozadaniowe Iveco LMV Lynx (Ryś) w liczbie 80 sztuk oraz samochody ciężarowe Volvo N10 w różnych wariantach. W przypadku tych pierwszych są one obecnie zastępowane przez amerykańskie JLTV, zatem ich przekazanie nie będzie znacznym uszczerbkiem dla stanu wojsk liniowych. W przypadku samochodów ciężarowych proces ich wymiany rozpoczął się w 2022 r. dostawą pierwszej partii zakupionych w 2021 r. pojazdów DAF CF Military. Ciężarówki Volvo weszły na stan belgijskiej armii w latach 80. XX wieku i częściowo zostały w ostatnich miesiącach wyremontowane. Wśród nich są pojazdy przeznaczone do przewozu towarów czy osób, ale także wersje specjalistyczne np. z hakowym systemem załadunkowym, wyposażone w hydrauliczny żuraw przeznaczone do transportu m.in. amunicji (co znacząco ułatwi proces wyładunku czy załadunku), czy wreszcie wozy ewakuacji technicznej. Część z nich została już jakiś czas temu wysłana na Ukrainę.
Czytaj też
"Najczęściej kładzie się nacisk na dostawy uzbrojenia, ale ukraińskie oddziały bardzo oczekują również na te ciężarówki. Podczas konfliktu logistyka odgrywa przynajmniej tak samą ważną rolę, jak broń" - podkreślono w komunikacie belgijskiego resortu obrony, cytowanym przez Ukrainską Prawdę (PAP).
Czytaj też
Belgium will hand over 240 Volvo military trucks.
— NOËL 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) March 17, 2023
"I repeated during the latest Ramstein meeting that we provide all possible support and will continue to do so. In addition to the delivery of trucks, we also deploy 100 Belgian instructors," says https://t.co/3SfgViZIKT… https://t.co/cWz99s00vs
Iveco LMV w zależności od generacji i wersji posiada silnik o mocy do 180 KM do 220 KM, który pozwala na osiąganie maksymalnej prędkości do 130 km/h. Masa wozu w różnych wariantach wynosi od 6,5 do ponad 7,5 ton i może być on uzbrojony w zdalnie sterowany moduł z 12,7 mm karabinem maszynowym. Ponadto LMV może przewozić ładunek o masie 1,2 tony. Pojazd oficjalnie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 3 wg STANAG 4569, co oznacza odporność na karabinowe pociski przeciwpancerne kalibru 7,62 mm wystrzelone z odległości 30 m. Co ciekawe, wozy te są też używane w rosyjskiej armii, bo montowano je na licencji pod nazwą "Ryś", choć zaprzestano przyjmowania nowych zamówień po aneksji Krymu. Rosyjska armia otrzymała nie mniej niż 350 takich pojazdów, z których część użyto bojowo w Syrii, a część wzięła udział w agresji na Ukrainę