Reklama

Wojna na Ukrainie

Rekordowe pomoc Belgii dla Ukrainy. W pakiecie rakiety AMRAAM

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Belgia przekaże Ukrainie pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM i wyrzutnie przeciwlotnicze Mistral w ramach rekordowego pakietu pomocy o wartości 90 mln euro. Odpowiada to całej dotychczasowej pomocy tego kraju dla Kijowa. Warto odnotować, że pociski AMRAAM mogą być używane zarówno w systemach przeciwlotniczych NASAMS jak też przez samoloty F-16.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W pakiecie pomocy, jak informuje dziennik L'Echo, jest znaczna liczba pocisków powietrze-powietrze AMRAAM, które stanowią standardowe uzbrojenie myśliwców belgijskiego lotnictwa. W przypadku Ukrainy będą one najprawdopodobniej wykorzystywane w systemie obrony powietrznej NASAMS. Dwie baterie tego nowoczesnego systemu trafiły już na wschód a USA ma dostarczyć kolejnych sześć.

Czytaj też

System NASAMS może być uzbrojony w takie same pociski jak używane przez myśliwce, a więc rakiety średniego zasięgu AMRAAM naprowadzane radarowo i krótkiego zasięgu Sidewinder naprowadzane na podczerwień. Belgia nie posiada systemu NASAMS, ale ponieważ pasują do niego bez żadnym modyfikacji rakiety przeznaczone dla myśliwców, może przekazać je Ukrainie do natychmiastowego wykorzystania. Jest to ogromna zaleta tego rozwiązania. Oczywiście jeśli Kijów otrzyma myśliwce F-16, one również będą mogły korzystać z tych rakiet.

Reklama

Belgia może pozwolić sobie na szczodrość w zakresie pocisków, gdyż w listopadzie 2022 roku otrzymała zgodę Departamentu Stanu na dostawy najnowszej wersji tych pocisków AIM-120C-8 ARMAAM o zwiększonym zasięgu za kwotę niemal 380 mln dolarów. Zapasy krajowe zostaną więc uzupełnione najnowszym uzbrojeniem dostosowanym m. in. do możliwości samolotów F-35, które powoli wypierają z Belgijskich Królewskich Sił Powietrznych wiekowe już F-16AM/BM. W tym roku pierwszy z nich zostanie wycofany ze służby.

Czytaj też

W pakiecie uzbrojenia znajdą się również wyrzutnie MANPADS typu Mistral, ale bez pocisków, gdyż w dotychczasowych dostawach dla Ukrainy znalazła się zdecydowana większość amunicji tego typu i w belgijskich magazynach widać dno. Natomiast rakiety Mica mogą dostarczyć Francja i Norwegia, które również posiadają je na uzbrojeniu.

Resztę pakietu o łącznej wartości 90 mln euro stanowi przede wszystkim broń i amunicja strzelecka. Część będzie pochodzić z magazynów wojskowych, reszta zostanie zakupiona od krajowego producenta FN Herstal. Będą to przede wszystkim karabinki szturmowe SCAR oraz karabiny maszynowe Minimi kalibru 5,56 mm i M2 kalibru 12,7 mm.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Kleofas03

    Podsumowując aim120c to 700$ tys każdy Czyli przekazano 100? Wersja A leci na 80 km Wystarczy na ruską cywilizacje

  2. Ma_XX

    wyrzutnie do mistrali

  3. Facetoface

    MANPADS typu Mica? Napewno?

Reklama