Reklama

Wojna na Ukrainie

Belgia kupiła dla Ukrainy francuską artylerię

Francuskie systemy artyleryjskie CAESAR 6x6.
Francuskie systemy artyleryjskie CAESAR 6x6.
Autor. Mission AIGLE/X

Belgia sfinansuje dla Ukrainy zakup trzech samobieżnych armatohaubic CAESAR francuskiej produkcji. Tym samym Kijów otrzyma łącznie 149 sztuk tej kołowej armatohaubicy w dwóch odmianach.

Informację o planie kupienia przez Belgię trzech francuskich dział dla Ukrainy podał serwis RTBF Actus, wskazując na to, że decyzja o ich pozyskaniu zostanie niedługo przedstawiona tamtejszej radzie ministrów. Oznacza to kolejną niezbyt dużą donację pomocy wojskowej z Brukseli dla Kijowa, która w wydaje się naprawdę mała względem możliwości finansowych tego kraju. Najpewniej donacja odbędzie się w ramach francuskiej koalicji, dzięki której na Ukrainę trafi 79 egzemplarzy Cezara w wersji Mk.1 dzięki zaangażowaniu Francji, Danii, Ukrainy oraz Luksemburga. Teraz liczba ta zwiększy się do 82 haubic.

Reklama

Belgijska donacja oznacza, że na Ukrainę trafi przynajmniej 149 produkowanych przez KNDS France armatohaubic, z czego tekupione w ramach koalicji zostaną dostarczone najpewniej do końca 2025 roku. Tak szybka dostawa będzie możliwa, dzięki znacznemu zwiększeniu produkcji wspomnianej konstrukcji przez Francuzów. W połączeniu ze stale rosnącą liczbą produkowanych na Ukrainie armatohaubic 2S22 Bohdana oznacza to bardzo sprawnie przeprowadzany proces przezbrajania jednostek z konstrukcji o gorszych osiągach. Kluczowe w tym wszystkim będzie jednak zapewnienie odpowiedniej liczby amunicji oraz osłony przed środkami napadu powietrznego.

CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.

Czytaj też

Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.

CAESAR 8x8.
CAESAR 8x8.
Autor. Nexter Group.
Reklama

Komentarze (1)

  1. HataKumba

    Żenada. 300? 30? Nie . Trzy sztuki. Żałosne

    1. Ma_XX

      na 1000 km linię frontu potrzeba by było artylerii z całego NATO a i zakładam, że też by było źle bo nie ma amunicji czy wreszcie mięsa armatniego czytaj piechoty do odbijania terenu

    2. MAG 1

      Dlaczego żałosne? Ponoć w 2025 mają jeszcze zakupić dla Ukrainy całe ....0,25 Cesara. Sorry - taki budżet bo kasa Belgii (a w zasadzie UE i USA) "spaliła" się już na stepach przez ostatnie 2,5 roku.

Reklama