Geopolityka

Wojciech Fałkowski nie jest już wiceszefem MON

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Prof. Wojciech Fałkowski objął w poniedziałek stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie. Tym samym przestał być wiceministrem obrony. Do tej pory podlegało mu wyższe szkolnictwo wojskowe oraz wojskowa służba zdrowia.

Fałkowski pracował w kierownictwie MON od połowy listopada 2015 r., czyli odkąd szefem resortu został Antoni Macierewicz. Obaj znają się jeszcze z harcerstwa, ze słynnej "Czarnej Jedynki", czyli 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Obaj aktywnie działali też w opozycji demokratycznej w PRL.

W rozmowie z PAP Fałkowski jako swoje osiągnięcia wymienił zwiększenie liczby podchorążych na uczelniach wojskowych, przywracanie tym uczelniom ich pierwotnego charakteru oraz programy międzynarodowe, w tym wykłady noblistów.

Podczas konferencji prasowej MON w ubiegłym tygodniu Fałkowski ocenił, że udało się ustabilizować sytuację na uczelniach i przywrócić im charakter wojskowy. Jego zdaniem przynosi także efekty "ratowanie" szpitali wojskowych, które bywały zaniedbane.

Czytaj więcej: Kierownictwo MON podsumowuje dwa lata. W planach zmiany m.in. w korpusie podoficerskim

65-letni Fałkowski to historyk, mediewista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości był m.in. sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO i członkiem Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Pracował także jako doradca prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, m.in. szefował zespołowi szacującemu straty miasta w czasie II wojny światowej.

RAL/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.