Reklama

Siły zbrojne

Wkrótce szkolenie studentów Legii Akademickiej

Fot. st. szer. Wojciech Król/ CO MON
Fot. st. szer. Wojciech Król/ CO MON

Nieco ponad miesiąc pozostał do rozpoczęcia szkolenia praktycznego dla uczestników III edycji programu Legia Akademicka (LA). Wnioski na nie mogą składać studenci z 74 uczelni, którzy brali udział w szkoleniu teoretycznym projektu Legia Akademicka w roku akademickim 2019/2020.

Po tym terminie nabór zostanie wstrzymany, a studenci LA zostaną przyporządkowani do konkretnych jednostek wojskowych, w których odbędą szkolenie zakończone przysięga wojskową. Dane na chwilę obecną wskazują, że o odbycie szkolenia w wybranym module: podstawowym lub podoficerskim wnioskowało blisko 2200 spośród 3130 osób, które ukończyły szkolenie teoretyczne.

 

Gdzie składać wnioski?

Pozostali wciąż mogą składać dokumenty. Należy je złożyć poprzez uczelnianego koordynatora programu do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego lub bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. W związku z ograniczeniami wynikającymi z COVID-19 wnioski można również składać elektronicznie poprzez ogólnopolski system ePUAP. Ponadto studentki, które nie są objęte obowiązkową kwalifikacją wojskową, muszą zgłosić się do WKU po skierowanie na badania, które potwierdzą ich zdolność do odbycia czynnej służby wojskowej. Będą przyjmowane w pierwszej kolejności podobnie jak kandydaci do służby w akademiach wojskowych.

Termin

Planowana data rozpoczęcia ćwiczeń w warunkach skoszarowania to 8 lub 9 sierpnia. Wówczas rozpocznie się szkolenie podstawowe, trwające 3 tygodnie. Jego efektem, po zakończonym z sukcesem egzaminie, będzie przysięga wojskowa i uzyskanie stopnia szeregowego rezerwy. Studenci, którzy zdecydowali się na zostanie podoficerem rezerwy mogą wybrać moduł podoficerski i po dodatkowych trzech tygodniach szkolenia otrzymają stopień kaprala rezerwy. Po zakończeniu szkolenia modułu podoficerskiego przewidzianego na 19 września studenci, którzy zadeklarowali podczas składania wniosków chęć przeszkolenia w specjalności cyberbezpieczeństwo (moduł CYBER) i uzyskają najlepsze wyniki z egzaminu, odbędą dodatkowe pięciodniowe szkolenie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Ci ostatni muszą też do 26 czerwca rozwiązać on-line specjalnie dla nich przygotowany test. Jest on dostępny na platformie e-learningowej Legii Akademickiej.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Na program składa się szkolenie teoretyczne realizowane w trakcie studiów. To zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów, jak również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. Druga część to opisane wyżej szkolenie praktyczne, przeprowadzane na terenie jednostek wojskowych w trakcie akademickich wakacji.

O tym, że warto aplikować o udział szkoleniu praktycznym w III edycji, przekonują wyniki ankiet przeprowadzone przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej dla uczestników programu w poprzednim roku. Ocenili oni pozytywnie swój udział w szkoleniu praktycznym – aż 85 proc. ankietowanych poleciłoby swoim znajomym akces do Legii Akademickiej. Najwyższe uznanie wśród zajęć praktycznych zdobyło przede wszystkim szkolenie strzeleckie, realizacja zadań związanych z taktyką, a także przygotowanie saperskie i terenoznawstwo. Studenci uważają też, że uzyskali dużą wiedzę z zakresu musztry wojskowej oraz znajomości stopni, barw i symboli wojskowych. Spośród elementów organizacyjnych badani ocenili najwyżej wiedzę i umiejętności instruktorów prowadzących zajęcia oraz relacje panujące między kadrą dowódczą i wykładowcami a słuchaczami. Dobrą opinię mieli także o jakości wyżywienia i warunkach zakwaterowania. Na pozytywną ocenę wpłynęło też poczucie zdobycia nowych doświadczeń. Jeśli narzekano, to raczej na zbyt intensywny program zajęć, w tym ich rozpoczęcie o godzinie 5.30. Co ciekawe, mimo tego zdecydowana większość odczuwała swoją obecność na szkoleniu praktycznym jako bezpieczną dla zdrowia. Ich zdaniem dowódcy i instruktorzy reagowali adekwatnie na potencjalne zagrożenie. Podsumowując: ponad połowa badanych z poprzedniej edycji programu czuje się dobrze lub raczej dobrze przygotowana do rezerwowej lub terytorialnej służby wojskowej. Blisko 17 proc. studentów deklaruje, że już podjęło decyzję o rozpoczęciu zawodowej służby wojskowej w ciągu najbliższych lat. Aż 58 proc. rozważa taką decyzję. Niemal co trzeci planuje służbę w WOT.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Ghost

    Dla jednych to wtopa, dla mnie szansa, żeby rozwinąć się w tematyce, która wcześniej nie została mi przedstawiona. Może większość studentów, będzie słabymi żołnierzami, ale nie wrzucajmy wszystkich na niepowodzenie.

    1. marian

      Cicho bądź, bo Ciebie tu zlinczują. Tutaj to kapralem można być dopiero po 20 latach w Afganistanie, a oficerem po dziesięciu latach szkoły oficerskiej. A dobrym szeregowym, to chyba tylko po dawnym, dawnym, Orzyszu ;)

    2. ...

      Ja bym, się nie zgodził. Dobrym kapralem można zostać jak się ma w głowie poukładane. Nie wszystkie etaty dla podoficerów są "dowodzące". Jak się ma chęci by coś umieć, by mieć wiedzę którą można potem żołnierzom przekazać, jak poświęca się własny czas i środki by podnosić swoje umiejętności to posiadanie dwóch belek po tej legii akademickiej nie przeszkodzi nikomu by zostać dobrym żołnierzem. A jak się nie ma nic w głowie to nawet służba kandydacka nic nie pomorze. Przypominam, że kiedyś było coś takiego jak SOR a potem SPR jako forma odbycia służby wojskowej dla studentów, i nawet wśród tzw bażantów trafili się ludzie którzy potem potrafili sobą coś reprezentować np gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski.

    3. marian

      No ale ja bym się z Panem jak najbardziej zgodził. Potwierdzają to przykłady wybitnych dowódców na średnim i niskim szczeblu w czasie II wś, którzy zawodowymi żołnierzami nigdy nie byli.

  2. Legia...

    A późnej kpr. po Legii Akademickiej jako już żołnierz zawodowy, zwraca się do podpułkownika w jednej z jednostek wojskowych "panie starszy majorze". To niestety prawda.

    1. 11 batalion

      U mnie hitem jest udawanie ze sms przyszedl albo ze czegos zapomnieli i trzeba zawrocic, jak idzie jakis major lub pulkownik :)

    2. 4d 44

      LA to największa wtopa ostatnich lat ;p, wychodzi badziew, nic nie "umiejo", lewe ręce do wszystkiego, problem z rozróżnieniem myślenia od domyślania się (w przypadku pań kapral ;p), materiał ludzki, który tam trafia jest słaby, instruktorów w wojsku nie ma... jedynie regulaminów ich uczą i pisania planów pracy, a i tak tego nie potrafią, szkoda kasy na ten program

    3. Paweł 87

      Pomysł jak oni mają kogoś uczyć na jednostce po kursie zbierania truskawek

  3. Pierwsze słyszę

    To w ogóle przyjmują po tym na zawodowych?

    1. marian

      Zależy jakie mają plecy, i jaki zawód ;) Tam przyjmują studentów, czyli zarówno przyszłych polonistów, socjologów jak i przyszłych inżynierów informatyków.

Reklama