Wielka Brytania kupuje uzbrojone roboty z Niemiec

19 maja 2021, 12:32
Mission Master - Fire Support with Fieldranger Multi
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Jak poinformował koncern Rheinmetall, otrzymał drugi kontrakt od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na dostawy kolejnych czterech egzemplarzy bezzałogowych pojazdów lądowych Rheinmetall Mision Master. Wozy te posłużą do przeprowadzenia szeregu badań i testów mających na celu sprawdzenie przydatności tego typu konstrukcji w British Army.

Wspomniane pojazdy miały zostać zakupione pod koniec lutego br. i zostaną wykorzystane drugie fazie (Spiral 2) programu Robotic Platoon Vehicle (RPV). Tym razem wybrana została wersja wsparcia ogniowego wyposażonych, w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger Multi uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz głowicę optoelektroniczną. Dostawy mają zostać zrealizowane w okresie maj-sierpień br. przez spółkę Rheinmetall Canada we współpracy z lokalną spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBLS).

Wcześniej w kwietniu ub.r. Rheinmetall otrzymał kontrakt od brytyjskiego resortu obrony na dostawy czterech pierwszych egzemplarzy tych wozów. Wybrano wówczas wersję transportową, wraz z dwoma zintegrowanymi systemami noszy oraz pakietem wsparcia i częściami zamiennymi, które wzięły udział w pierwszej fazie tego programu. Projekt RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu lekkiej piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych w zakresie rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.

image
Reklama

Co ciekawe na podobny zakres prowadzonych prób, a także wybór tej konkretnej konstrukcji do testów zdecydowała się także Holandia. Pojedyńczy Mission Master zamówiony przez holenderski resort obrony będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w tym samym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.

Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8 × 8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Dzięki swojej modułowości wóz ten może być łatwo przebudowany z platformy bazowej w różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych takich jak wóz: ewakuacji medycznej, patrolowo-rozpoznawczy, transportowy czy wsparcia ogniowego. Może zostać wyposażony w stanowisko strzeleckie, ale też inne uzbrojenie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Anty
czwartek, 20 maja 2021, 09:16

WP kupi pewnie podobne pojazdy na koniec planu modernizacyjnego w 2035r i jeszcze pewnie za nie przepłaci.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 20 maja 2021, 07:27

A co z Lewiatanem? Radzi sobie w terenie i ma nośność około dwóch ton.

zawsze gotowy
środa, 19 maja 2021, 19:33

Przydalyby sie takie i u nas w mojej sekcji lekkiej piechoty. Do transportu sprzetu, amunicji, zarcia i moich zolnierek gdy maja te gorsze dni albo ich zasobnikow...

GRU by put in out
środa, 19 maja 2021, 17:37

Prawdopodobnie niemcy zerżnęli projekt robota od ruskich gieniuszy, zwłaszcza elektronikę i technologie AI:))

123
środa, 19 maja 2021, 16:01

To takie nowoczesne Goliathy.

zeneq
środa, 19 maja 2021, 15:05

Czyli news pt "Jakich rodzajw uzbrojenia WP nie będzie miało"?

Frantz
czwartek, 20 maja 2021, 09:50

Doskonały komentarz!! Dokładnie, to jeden z tych typów współczesnego uzbrojenia , ktore nigdy nie trafią do WP.

Buhahahaha
środa, 19 maja 2021, 23:28

Jak to nie? Przecież jeszcze niedawno "fachofcy" na tym forum pyszczyli, że podobno jesteśmy pionierami w pojazdach autonomicznych.

Olo
czwartek, 20 maja 2021, 16:29

Dokładnie. To kopia naszego pojazdu cenionego w armii Lenguan II mk 3

Tropiciel
środa, 19 maja 2021, 21:37

Możliwości opracowania podobnego czegoś mamy tylko wojsko i MON pewnie niezainteresowane.

Tweets Defence24