Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Wielka Brytania: Historyczne imię dla „boomera” przyszłości

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

W najważniejszy dniu w kalendarzu Royal Navy - „Trafalgar Day” - brytyjska królowa dała zgodę na nadanie imienia „Dreadnought” pierwszemu okrętowi podwodnemu nowej generacji z rakietami balistycznymi.

Brytyjczycy powrócili w ten sposób po 35 latach do jednego z najbardziej symbolicznych imion okrętowych w historii Royal Navy. Pierwszy okręt podwodny zbudowany w ramach programu Succesor będzie się bowiem nazywał tak samo, jak pierwszy w historii brytyjski okręt podwodny z napędem atomowym. Co ciekawe „stary” HMS „Dreadnought” został ochrzczony przez tą samą królową w stoczni Barrow dokładnie 56 lat wcześniej – 21 października 1960 r.

Był to zresztą siódmy okręt noszący to sławne imię. Pierwszy pojawił się jeszcze za panowania królowej Elżbiety I ponad 450 lat temu. Ale najsławniejsze były dwie jednostki które powstały w XX wieku. Poza pierwszym brytyjskim, atomowym okrętem podwodnym do historii przeszedł również pancernik HMS „Dreadnought”. Zastosowane w nim rewolucyjne rozwiązania techniczne spowodowały, że budowane po nim okręty tej klasy, korzystające z tych pomysłów, nazwano drednotami.

Komentarze (1)

  1. ccc

    Cóż za oryginalna nazwa !!!

    1. cayden

      @ccc : "Cóż za oryginalna nazwa !!!" Chyba wszyscy wiedzą że to brytyjska tradycja - nawet obecny okręt flagowy Royal Navy - HMS Victory jest piątym okrętem o tej nazwie.