Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Weekendowy przegląd prasy: Nowa Zimna Wojna, Katastrofa Super Herculesa, ABW: Nie inwigilujemy komputerów, "Bezpieczeństwo Polski pogarsza się od 2007 roku", Ukraina w szarej strefie, Zwolennicy Moskwy w Mołdawii ruszają do ataku

SU-33. Fot. Wikimedia
SU-33. Fot. Wikimedia

Gazeta Wyborcza, Nowa Zimna Wojna, Roman Imielski: Najważniejszym efektem agresywnych poczynań Rosji nie jest oderwanie Krymu od Ukrainy, ale wpędzenie nas, demokracji Zachodu, w stan permanentnego strachu. Dopóki na Kremlu będzie rezydował Putin, nie będziemy pewni, że rosyjscy żołnierze nie przekroczą kolejnej granicy na obszarze byłego ZSRR. - To nie jest czas na odgrażanie się. Na to, co wydarzyło się na Ukrainie, nie ma łatwej odpowiedzi ani militarnego rozwiązania - mówił kilka dni temu prezydent Obama w Brukseli. Ale dodał, że jeśli Rosja będzie "eskalować sytuację" na Ukrainie, to Zachód odpowie dotkliwszymi sankcjami ekonomicznymi. Podkreślił, że NATO to fundament naszego bezpieczeństwa i w razie potrzeby obroni "zagrożone" kraje. Odpowiedziały mu europejskie glosy poparcia. Putin, któremu marzy się odbudowa rosyjskiego imperium, doprowadził do ponownego zacieśnienia relacji USA z Europą. Przyspieszą rozmowy o wspólnej strefie wolnego handlu oraz uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu i ropy. Wzmocni się NATO, które akurat w tym roku zakończy kosztowną operację w Afganistanie. To nie tylko 50 tys. żołnierzy, lecz także dziesiątki miliardów dolarów.

Polska, Pięciu zabitych w wyniku katastrofy wojskowego samolotu transportowego. Samolot transportowy indyjskich sił powietrznych C-130J Super Hercules rozbił się w piątek w stanie Madhja Pradeś w środkowych Indiach. Wszystkich pięciu członków załogi samolotu poniosło śmierć. Według władz katastrofa nastąpiła na odludnym terenie na zachód od miasta Gwalior wkrótce po tym, gdy maszyna wystartowała o godz. 10 czasu lokalnego z Agry do rutynowego lotu szkoleniowego. 

Nasz Dziennik, ABW: Nie inwigilujemy komputerów: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie posługuje się oprogramowaniem Re-mote Control System - zapewnit pptk Maciej Karczyński, rzecznik prasowy ABW. Taka odpowiedź została skierowana przez Agencję do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która pytała o ten program. Remote Control System umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów, pozyskiwanie danych z tych urządzeń, nawet gdy użytkownik nie jest podłączony do internetu, oraz śledzenie korespondencji w sieci. RCS pozwala też kopiować pliki z dysku twardego komputera, nagrywać rozmowy z komunikatora Skype, przechwytywać hasta. Odpowiedź na to samo pytanie HFPC przygotowuje też Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Gazeta Wyborcza Kielce, Grom uzbroi Litwinów: Kilkanaście wyrzutni i kilkadziesiąt rakiet przeciwlotniczych Grom chce kupić w Polsce Litwa. Uzbrojenie będzie wprawdzie pochodziło z magazynów Wojska Polskiego, ale skarżyski producent ma powody do radości. Szacowaną na kilkadziesiąt milionów złotych transakcję zapowiedział litewski minister obrony Juozas Olekas po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Białymstoku ze swoim polskim odpowiednikiem. - Już od pewnego czasu rozmawiamy z Polską o możliwości zakupu systemu rakiet przeciwlotniczych Grom. Po prostu uściśliliśmy pewne detale, aby umożliwić pracę naszym ekspertom, tak by te z systemu mogły jak najszybciej dotrzeć na Litwę - powiedział Olekas agencji BNS. Stwierdził, że odpowiednia decyzja rządu litewskiego już zapadła. Nieoficjalnie mówi się, że rakiety mają pochodzić z zasobów Wojska Reskiego, a nie od producenta, czyli skarżyskiego Mesko. - Do mnie też docierają sygnały, że chodzi o rakiety z zasobów naszego wojska. Cieszę się jednak bardzo z takiego kontraktu, chociaż nie ma co się oszukiwać, dzieje się to w kontekście napiętej sytuacji na Ukrainie - mówi Stanisław Głowacki, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność". Tłumaczy, że oznacza to wejście Męsko na nowy rynek.

Nasz Dziennik, Ukraina w szarej strefie, Maciej Walaszczyk: - Nie wątpię, że art. 5 traktatu waszyngtońskiego zadziała. NATO spina nas jako społeczność wolnego świata zachodniego, a w interesie USA jest utrzymać żywotność Sojuszu. Załamanie się gwarancji byłoby załamaniem się Sojuszu -mówił wczoraj podczas wykładu w Akademii Obrony Narodowej Andrew Michta, amerykański specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego polskiego pochodzenia. Michta nie ma jednak złudzeń, że wojskowa odpowiedź na kryzys na Ukrainie jest wykluczona. W jego ocenie, NATO i USA będą bronić tylko sojuszników, czego ważnym elementem jest strefa Bałtyku, ale niczego poza nią. Michta przyznaje, że Putin ze swoją agresywną polityką nie zjawił się nagle. Niepokojące symptomy dały o sobie znać już kilka lat temu. - Bezpieczeństwo Polski pogarsza się od 2007 roku. Podczas szczytu NATO w Bukareszcie Sojusz popełnił błąd, nie odpowiadając na groźby Rosji - tłumaczy Michta. W jego ocenie, Zachód będzie pomagał rządowi w Kijowie w stabilizacji sytuacji finansowej. Ale nie będzie to pomoc wojskowa. Dlatego oczekiwania na zadziałanie art. 5 można formułować wyłącznie w kontekście odpowiedzialności Polski za swoje bezpieczeństwo.

Gazeta Wyborcza, Zwolennicy Moskwy w Mołdawii ruszają do ataku, Andrzej Poczobut: Mołdawscy komuniści chcę odwołać proeuropejski rząd za przyłączenie się do unijnych sankcji wobec osób zaangażowanych w represje na Ukrainie. Opozycyjna Komunistyczna Partia Mołdawii złożyła wczoraj w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla rządu Iuriego Leancy. Komuniści zarzucają mu, że przyłączając się do unijnych sankcji przeciw Rosji, wprowadzonych po inwazji na Krym, rząd wykroczył poza swoje kompetencje i musi zostać zdymisjonowany. -19 marca europejska komisarz Catherine Ashton ogłosiła, że sześć państw nienależących do UE, w tym Mołdawia, przyłączyło się do sankcji. To sprzeczne z konstytucją, gdyż Mołdawia jest państwem neutralnym, a dołączając do sankcji, opowiedzieliśmy się po jednej ze stron konfliktu - oświadczyła w parlamencie Maria Postojko, szefowa parlamentarnej frakcji komunistów. Glosowanie nad wotum nieufności dla rządu ma się odbyć 3 kwietnia. Składający się z trzech partii Sojusz. 

Reklama

Komentarze

    Reklama