Reklama

Geopolityka

W poszukiwaniu złotego środka. Niemcy wobec sankcji USA [KOMENTARZ]

Fot. Bundesregierung/ Jesco Denzel / Flickr.com
Fot. Bundesregierung/ Jesco Denzel / Flickr.com

Berlin znalazł się w trudnej sytuacji w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA. Choć amerykańskie obostrzenia uderzają w interesy niemieckich firm, to urząd kanclerski jest świadomy, że stabilność i bezpieczeństwo kontynentu w dużej mierze zależy od amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i utrzymania bliskich więzi transatlantyckich. W grę wchodzą także zbliżające się wybory i niechęć niemieckich wyborców wobec działań administracji USA. 

"Nein" dla sankcji 

"Nie zaakceptujemy eksterytorialnego zastosowania tych sankcji w stosunku do europejskich firm" - cytuje niemieckiego ministra spraw zagranicznych "Frankfurter Allgeimeine Zeitung". To kolejna z szeregu krytycznych wypowiedzi pod adresem ograniczeń, które USA zamierzają nałożyć na Rosję w związku z ingerencją w kampanię prezydencją w 2016 r. oraz działaniami Rosji na Ukrainie. Już w czerwcu, kiedy głosowanie nad sankcjami było jeszcze planem, krytycznie o tym pomyśle wypowiadała się kanclerz Merkel. 

Równie nieprzychylne stanowisko wobec kroków Waszyngtonu reprezentuje Bruksela. Amerykańskie sankcje nie wywołały optymistycznego odzewu ze strony Brukseli. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że realizacja amerykańskich interesów nie może odbywać się kosztem Europy i zapowiedział szybkie działanie, jeżeli obawy Unii "nie zostaną wzięte pod uwagę".

Czytaj więcej: Trio do poprawki. USA nakłada nowe sankcje [ANALIZA]

Największe obawy nowe sankcje budzą jednak wśród niemieckich firm prowadzących interesy w Rosji lub współpracujące z rosyjskimi firmami. Ustawa, w ramach której mają zostać nałożone sankcje, dotyka bowiem nie tylko amerykańskie podmioty gospodarcze, ale także europejskie firmy prowadzące interesy w Rosji oraz współpracujące z nimi przy projektach energetycznych. Flagowymi projektami, w które uderzyłyby sankcje są gazociąg Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. 

"To jak i od kogo pozyskujemy surowce energetyczne to ostatecznie nasza decyzja, nie innych państw" - powiedziała minister gospodarki i energii Brigitte Zypries. Z kolei zastępca dyrektora generalnego Federalnego Związku Izb Handlowych w Niemczech Volker Trayer cytowany przez serwis OilRu.com stwierdził, że sankcje odbiją się nie tylko na branży energetycznej, ale także na całej niemieckiej gospodarce.

Czytaj więcej: Amerykańskie sankcje zaszkodzą niemieckiej gospodarce?

Równia pochyła relacji 

Amerykańsko-niemiecki spór w sprawie sankcji wpisuje się w zarzuty formułowane pod adresem Berlina od początku prezydentury Donalda Trumpa. Jego symbolicznym początkiem był wywiad udzielony niemieckiemu dziennikowi "Bild" i brytyjskiemu "The Times", w którym prezydent winą za zdestabilizowanie sytuacji w Europie obarczył politykę migracyjną prowadzoną przez Angelę Merkel, a także zagroził wprowadzeniem 35-procentowego cła na niemieckie samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Trump krytycznie o NATO i Niemczech. Berlin reaguje

Trump niejednokrotnie krytykował Niemcy za nadwyżkę w bilansie handlowym z USA, która w 2016 r. wyniosła 67,8 mld USD (większą mają jedynie Chiny - 310 mld USD). W lutym Peter Navarro szef National Trade Council i doradca ekonomiczny Donalda Trumpa stwierdził, że Niemcy wykorzystują euro jako narzędzie do prowadzenia własnej polityki handlowej, a walutę nazwał "zamaskowaną marką niemiecką". 

Czytaj więcej: USA grożą wojną handlową z Niemcami?

Krytyczne wypowiedzi pod adresem polityki handlowej Berlina szły w parze z wypominaniem Niemcom, że mimo dobrej kondycji gospodarczej kraju budżet Bundeswehry wciąż nie osiągnął poziomu 2 proc. "Silniejsza Ameryka jest w interesie (...) całego świata. Powtórzyłem [w rozmowie - przyp. red.] z kanclerz Merkel moje silne poparcie dla NATO, jak również potrzebę ponoszenia przez naszych sojuszników z NATO ich części kosztów związanych z obronnością. Wiele narodów jest winnych duże sumy (...), co jest bardzo nieuczciwe wobec Stanów Zjednoczonych" - powiedział prezydent w czasie wizyty kanclerz Merkel w Białym Domu w marcu tego roku. 

Sytuacji nie poprawia także fakt, że podczas tegorocznego szczytu państw G-7 Donald Trump nie podpisał się pod poparciem pozostałych państw grupy dotyczącym paryskiej umowy klimatycznej ostatecznie wycofując się z porozumienia. Merkel określiła prezydencką decyzję jako "wysoce niefortunną". Majowa wizyta Trumpa w Europie była na tyle niesatysfakcjonująca, że kanclerz Niemiec podczas spotkania z wyborcami w Monachium wygłosiła słynne zdanie: "Czasy, w których mogliśmy całkowicie polegać na innych, w pewnym stopniu dobiegły końca. Doświadczyłam tego w ostatnich dniach. I dlatego mogę tylko powiedzieć, że my Europejczycy musimy naprawdę wziąć nasz los we własne ręce".

Krytyczny ton nie oznacza jednak, że Berlin nie szuka platform do dialogu i dróg do porozumienia z Białym Domem. Wyrazem tego są choćby wizyty niemieckiego ministra spraw zagranicznych oraz szefowej resortu obrony w Waszyngtonie. Wymowne było także zaproszenie Ivanki Trump przez Angelę Merkel na spotkanie W20 zorganizowane w tym roku z Berlinie. Wydarzenie poświęcone jest aktywności kobiet w biznesie. Ivanka brała także udział w szczycie G20 w Hamburgu. Kiedy media skrytykowały ją za zajęcie miejsca swojego ojca podczas spotkania liderów G20, to właśnie Merkel stanęła w jej obronie, stwierdziwszy podczas konferencji prasowej, że delegacje same decydują, kto zastępuje przywódcę państwa, gdy ten musi opuścić spotkanie.

Prezydencka córka jest postrzegana jako osoba, której opinie Donald Trump bierze pod uwagę i ma wpływ na podejmowane przez niego decyzje. Stąd okazanie jej szacunku oraz zaproszenie do wzięcia udziału w inicjatywach odbywających się pod patronatem Niemiec, może być cennym atutem podczas rozmów z Amerykanami.

Element kampanii

Co prawda należy pamiętać, że sankcje przegłosowane przez Kongres nie są prezydenckim projektem jednak wpisują się w pogarszający się wizerunek Stanów Zjednoczonych w Niemczech obserwowany już od czasu prezydentury Geroge'a W. Busha. W związku z tym nie dziwi, że 83 proc. Niemców jest przeciw nowym sankcjom. Z badań przeprowadzonych przez ośrodek Forsa i opublikowanych przez "Der Spiegel" wynika, że trzy czwarte Niemców jest zdania, że sankcje mają służyć USA do wzmocnienia własnej pozycji gospodarczej. Nowe obostrzenia popiera jedynie 6 proc. ankietowanych.

Odpowiedź urzędu kanclerskiego oraz ministerstwa spraw zagranicznych jest zatem motywowana nie tylko ochroną interesów gospodarczych Niemiec, ale także przedwyborczą kalkulacją. Biorąc pod uwagę negatywne nastawienie elektoratu do działań USA zarówno reprezentująca chadecję urzędująca kanclerz, jak i pochodzący z socjaldemokratycznej SPD szef niemieckiej dyplomacji i minister gospodarki odnieśli się krytycznie wobec sankcji.  

Niemieckie mieć czy być  

Sankcje nakładane na Rosję są odbierane przez Niemców jako chęć uderzenia w ich interesy gospodarcze. Nie można jednak zapominać, co stanowi powód nałożenia obostrzeń gospodarczych na Rosję, a jest nimi przede wszystkim rosyjska aktywność mająca na celu ingerencję w amerykańskie wybory w 2016 r.

Analogiczne doświadczenia z kampanii prezydenckiej we Francji, kiedy to rosyjskie kanały i portale internetowe Russia Today i Sputnik kierowały kampanią dyfamacyjną wymierzoną w prezydenta Emmanuela Macrona, a także podejrzenia związane z atakami hakerskimi przeprowadzonymi na zlecenie Moskwy pokazują, że USA nie są jedynym krajem wobec którego Kreml stosuje tego typu metody ingerencji w politykę wewnętrzną. Co więcej, niemiecki kontrwywiad odnotowuje coraz więcej dowodów na próby wpływania przez Kreml na wynik tegorocznych wyborów. Dlatego Zachód musi adekwatnie odpowiedzieć na działania Kremla, a biorąc pod uwagę znaczenie sektora energetycznego dla rosyjskiej gospodarki nic dziwnego, że USA zdecydowały się uderzyć akurat w niego.

Zaistniała sytuacja pokazuje również jak ważnym narzędziem w rękach Moskwy jest polityka energetyczna - konflikt interesów w wyniku uzależnienia Europy od rosyjskich dostaw surowców energetycznych potęgowany ochłodzeniem relacji na linii Bruksela - Waszyngton jest wymarzonym scenariuszem dla Rosji. To natomiast pokazuje, że z perspektywy bezpieczeństwa kontynentu dywersyfikacja źródeł energii powinna być głównym celem państw UE i NATO.

Przed kanclerz Merkel stoi zatem niełatwe zadanie - mimo pełnej świadomości roli USA w zapewnieniu stabilności kontynentu i szeregu interesów (także gospodarczych) łączących oba kraje, szefowa niemieckiego rządu nie może przejść obojętnie wobec interesów niemieckich koncernów oraz opinii elektoratu, której nieprzychylne nastawianie do samego Donalda Trumpa i szerzej amerykańskiej administracji próbuje zagospodarować SPD. Stąd Berlin mimo retoryki potępiającej sankcje będzie dążył do złagodzenia obecnego wymiaru sankcji nałożonych na europejskiej podmioty gospodarcze.

Jak wynika z doniesień portalu "Politico" dyplomatom reprezentującym Unię Europejską oraz kraje członkowskie udało się złagodzić pierwotny wymiar sankcji. Niewykluczone zatem, że i tym razem lobbing zainteresowanych państw, w tym Niemiec, odniesie przewidywany skutek. Berlin będzie musiał zatem odnaleźć złoty polityczny środek - między doraźnymi korzyściami gospodarczymi a długofalowymi interesami bezpieczeństwa. 

Reklama

Komentarze (13)

 1. Analityk

  W Niemczech bieda się pogłębia bo nie słuchają starych Niemców. A oni mówią, że jak rządzili ci z zachodnich i współpracowali z USA to w Niemczech była Ameryka. Teraz rządzi NRD-ówko i robi się jak na wschodzie.

  1. Hamburg-Mateo

   Moge tobie tylko przyznac racie. Co dalej??? Sam niewiem. Dlatego tym razem nie poszedlem na wybory i nie glosowalem bo kogo????

 2. polak mały

  Powiem wam jak to się skończy: ten stan nierównowagi będzie się utrzymywał do odejścia Putina. A Putin odejdzie sam, albo go obalą towarzysze-kagiebiści jak tylko skończy się w Rosji kasa na kupowanie poparcia. Bo jest to zwykły system populistyczny. Prostu układ - ja (Putin) zapewniam "dobrobyt", a wy (lud rosyjski) w zmian nie przejmujecie się pierdołami typu demokracja czy prawa człowieka. A jak już ta zabawa się skończy, Rosja ze zdumieniem stwierdzi, że jest naga, czyli, że nie stać jej na prowadzenie mocarstwowej polityki. Oczywiście Trump i niskie ceny ropy, mogą w tym tylko pomóc.

 3. Bren

  Mało kto zdaje sobie sprawę, że Rosja po majdanie nawaliła w gacie. Utrata Ukrainy spowodowała odsłonięcie całej południowej flanki Rosji i groźbę utraty kontroli nad Morzem Czarnym. Dlatego Putin "musiał" zając Krym. Wbrew pozorom Rosja wcale nie jest ani tak silna, jak nam się wydaje ani tak krwiożercza. Oni po prostu się boją. Co nie zmienia faktu, że to niebezpieczne imperium kierowane przez faceta, który nie uznaje żadnych norm.

  1. NN

   >"Rosja wcale nie jest ani tak silna, jak nam się wydaje" Święte słowa. Mnie otrzeźwiła dopiero lektura rosyjskiej prasy specjalistycznej.

 4. Polak Mały

  Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla Europy staja się co raz bardziej kosztowne. Imigranci to jeden z prezentów dla Europy. Czy w tej sytuacji nie należy optymistycznie patrzeć na wzrost potęgi Chin i Indii, które w przyszłości będą mogły skutecznie równoważyć wybryki obecnego gwaranta?

  1. Obywatel

   Ostatnie równoważenie w Europie było kosztem Rzeczpospolitej. Jeśli to lubisz, a tak mi się wydaje, skoro Cię tak strasznie przejmują imigranci zaproszeni przez Niemców, pewnie Ci się ten scenariusz podoba.

 5. edi

  Niemcy to największe zagrożenie europejskich demokracji. Zawsze kiedy Niemcy wchodziły w głębszą relację z Rosją kończyło to się wojną w Europie. Teraz też chcą w 100% uzależnić EU od kopalin z Rosji ni zważając że spalanie gazu to też produkcja CO2.

  1. m

   Niemcy dążą z jednej strony do większego wpływania na politykę poszczególnych państw wchodzących w skład UE, z drugiej zacieśniają współpracę gospodarczą, handlową z Rosją. Wygląda na to, że Niemcy chcą zdyskontować politycznie swój potencjał ekonomiczny i gospodarczy, dominując nad Europą, na co USA musi mocno zareagować. Pytanie tylko, czy polskie władze potrafią z tej sytuacji, potencjalnie niebezpiecznej dla naszej suwerenności wyciągnąć odpowiednie wnioski i uzyskać od USA korzyści, w zamian za udział w balansowaniu działań Niemiec.

  2. Polanski

   Najśmieszniejsze że sami zrezygnowali z atomu w energetyce i przechodzą na gaz , jakby na zamówienie Rosji. Co to przeszkadzało rozbudowywać energetykę jądrową z 0% emisją CO2.

  3. Bren

   Błąd! Niemcy w żadne bliskie relacje z Rosją nie wchodzą. Ciągną od nich surowce, bo są tanie i to de facto uzależnienie Rosji od odbiorców gazu (w tym przypadku tak to wygląda). Starają się zachować równowagę na kontynencie.

 6. Polak

  Pod każdym artykułem choćby zahaczającym o Trójmorze, natychmiast pojawiają się "rozsądni" krzyczący jakie to państwa Trójmorza mają "różne" interesy i jak to powinniśmy natychmiast wracać do na wskroś uczciwych i dbających o nas Niemców.

  1. Bren

   No bo mają różne interesy. Ponadto Polsce nikt z sąsiadów na serio nie ufa ;(

 7. Marek

  "Jean-Claude Juncker powiedział, że realizacja amerykańskich interesów nie może odbywać się kosztem Europy i zapowiedział szybkie działanie, jeżeli obawy Unii "nie zostaną wzięte pod uwagę" I co zrobi? Będzie razem z kolegami malował na ulicach bohomazy przy pomocy kolorowych kredek? Coraz bardziej mi się te amerykańskie sankcje podobają.

 8. Victor

  Węgry rządzone przez Orbana są barrdzo cennym sojusznikiem Niemiec. Orban podpisał udział Węgier w Tureckim Potoku, popiera NS2 i jest przeciwko sankcjom. NIKT w Europie nie jest bardziej prorosyjski. Tylko on co roku gości Putina.

  1. Obywatel

   Takie ma interesy i nie ma co się o to obrażać. Niemniej jednak jest mu bardziej po drodze z Polską niż Niemcom. A to dobry początek.

 9. Regis

  Szkoda, że nigdy nie udało się zrealizować pomysłu, aby Polska posiadała zamorską kolonię. Gdy słyszę w mediach zdanie w którym Niemcy i Rosja występują razem, to mi cierpnie skóra na plecach.

 10. b

  Nadal niech sie Niemcy martwia stanem naszej demokracji, to amerykanskie sankcje beda sie poglebiac.

 11. polak

  To jak i od kogo pozyskujemy surowce energetyczne to ostatecznie nasza decyzja, nie innych państw" - powiedziała minister gospodarki i energii Brigitte Zypries. ale innym jak maja żyć i robić to wg niemieckich zaleceń bo inaczej kary ze wbrew UE a raczej wbrew niemieckiej wizji świata gospodarczego, jestem za sankcjami wg USA

 12. Gazobiorca

  Ta sytuacja pokazuje jakie szanse miała Polska w walce o NS2 na argumenty z UE. Dopiero teraz jak USA włączyły się do gry widać determinację niemców. Na nas nawet nikt nie prężył muskułów

  1. LNG second (d. Nabucco first)

   Dokładnie to samo pomyślałem. Dopiero teraz jak Trump z charakterystyczną dla niego bezpośredniością, wkroczył do akcji, widać jak bardzo Niemcy są zdeterminowani. Gdyby nie zależało im na politycznych wpływach, to gaz na własne potrzeby mogliby kupić przez Dunkierkę jako LNG.

 13. Wojciech

  "Urząd kanclerski jest świadomy, że stabilność i bezpieczeństwo kontynentu w dużej mierze zależy od amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i utrzymania bliskich więzi transatlantyckich..." Jakie piękne, okrągłe zdanie. Dla mas oznacza mądrość Urzędu Kanclerskiego. Dla dyplomatów z wąskiego kręgu wtajemniczonych potwierdzenie lojalki jaką każdy kanclerz Niemiec podpisuje PRZED objęciem urzędu wobec 3 państw koalicji (USA, UK, Francja).

Reklama