Reklama

Geopolityka

USA: Gen. Hooper nowym szefem agencji ds. współpracy wojskowej

Gen. Charles W. Hopper (po prawej) podczas spotkania z przedstawicielami chińskiego MON,  Fot. U.S. Department of Defence
Gen. Charles W. Hopper (po prawej) podczas spotkania z przedstawicielami chińskiego MON, Fot. U.S. Department of Defence

Amerykańska agencja do spraw spółpracy wojskowej (ang. Defense Security Cooperation Agency, DSCA) ma nowego szefa. Został nim gen. por. Charles Hooper, do tej pory odpowiedzialny w amerykańskiej armii za kontakty międzynarodowe. Hooper zastąpi na tym stanowisku wiceadmirała Josepha Rixeya, pełniącego tę funkcję od września 2013 r. 

Na początku sierpnia o nominacji poinformował portal DefenseNews. DSCA wchodzi w skład departamentu obrony. Jej zadaniem jest czuwanie nad współpracą w techniczną, finansową i logistyczną z sojusznikami USA. Hooper jest oficerem piechoty. W czasie swojej kariery pełnił funkcję attaché wojskowego w Chinach i Egipcie.

Nowy szef DSCA zajmował się także stosunkami z Chinami, Tajwanem i Mongolią w biurze sekretarza obrony. Był również szefem wydziału ds. stosunków międzynarodowych w sztabie głównym i stał także na czele departamentu J5 zajmującego się strategią i planowaniem działań armii amerykańskiej w Afryce. 

Czytaj także: Gen. Hodges wzywa Rosję do transparentności ćwiczeń Zapad

Reklama

Komentarze

    Reklama