Umowy wykonawcze offsetu na Wisłę podpisane

12 sierpnia 2021, 14:01
PGZ_RMD
Fot. PGZ.
Reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o podpisaniu pakietu umów wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon Missiles and Defense oraz umów licencyjnych z Northrop Grumman. To ważny krok w kierunku realizacji programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła.

Umowy są wynikiem negocjacji prowadzonych przez Konsorcjum PGZ-WISŁA z Raytheon Missiles & Defense i Northrop Grumman. Polska Grupa Zbrojeniowa, decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu „Wisła”.

Umowy obejmują 11 zobowiązań offsetowych, dotyczące przede wszystkim przekazania zdolności związanych bezpośrednio z projektem Wisła. Podpisane umowy zapewnią PGZ i członkom Konsorcjum m.in. pomoc techniczną i szkoleniową niezbędną w poszerzeniu zdolności projektowych, inżynieryjnych i produkcyjnych. Umowy formalnie wejdą w życie po ich podpisaniu przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.

Informacja o podpisaniu wspomnianego pakietu umów wykonawczych jest o tyle istotna, że termin ich finalizacji był już wielokrotnie przekładany (pierwotnie planowano ich sygnowanie w 2019 roku). Wiązało się to m.in. z aneksowaniem umowy offsetowej, będącej bazą dla porozumień wykonawczych.

Jak mówił niedawno w Sejmie wiceminister obrony Marcin Ociepa, „wypracował formułę tak zwanego offsetu hybrydowego, która po żmudnych negocjacjach została zaakceptowana zarówno przez Raytheona jak i przez PGZ. (…) „Staraliśmy się doprowadzić do takiego konsensusu, który ostatecznie został osiągnięty” – dodał.

Drugi pakiet umów offsetowych, związanych z podpisaną w 2018 roku umową na pierwszą fazę programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła został podpisany z Lockheed Martin jeszcze w marcu 2018 roku. W praktyce oznacza to więc, że program Wisła może znacząco przyspieszyć, także pod kątem budowy zdolności przemysłowych. Jest to o tyle istotne, że wstępnie zakładano wykorzystanie w II fazie Wisły określonego potencjału budowanego w ramach pierwszego etapu tego projektu. Podpisane umowy mogą też okazać się korzystne dla realizacji programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, m.in. w kontekście współdziałania z systemem IBCS.

Jak podkreśla PGZ, zobowiązania offsetowe Raytheon Missiles & Defense będą realizowane przy udziale 7 z 14 spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-WISŁA. Umowy licencyjne Northrop Grumman z PGZ są częścią całościowego programu offsetowego dla projektu, zarządzanego przez Raytheon Missiles & Defense.

Reklama
Reklama

Zgodnie z umową, Northrop Grumman zapewni wsparcie techniczne i szkoleniowe dla Konsorcjum PGZ-WISŁA w celu rozwoju zdolności inżynieryjnych i produkcyjnych na rzecz wsparcia Integrated Air and Missile Defense Battle Command System (IBCS), opracowanego we współpracy z armią amerykańską, który jest kluczowym elementem „Wisły”. Polska zakupiła IBCS w 2018 r. w ramach procedury Foreign Military Sales od rządu USA w ramach głównej umowy ze stroną amerykańską (oprócz niej podpisano też kilka innych oddzielnych dotyczących np. szkolenia i systemów MIDS-LVT, oraz kilka bezpośrednio z przemysłem krajowym, choćby na pojazdy i systemy kamuflażu). Procedowane są jeszcze umowy krajowe na węzły łączności MCC oraz kabiny kierowania i dowodzenia.

Konsorcjum PGZ-WISŁA odpowiadające za realizację programu po stronie GK PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, część z niewymienionych spółek z Grupy PGZ bierze udział w programie jako poddostawcy.

Program Wisła zakłada pozyskanie systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IBCS/Patriot. W pierwszym etapie, za kwotę łącznie 4,75 mld USD, pozyskano dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) tego zestawu z radarami sektorowymi oraz ponad 200 pociskami PAC-3 MSE. Umowa na pierwszy etap Wisły obejmuje również pewne elementy przeznaczone dla kompletnego systemu. Dostawa dwóch baterii Wisła planowana jest na rok 2022, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez 37 dywizjon rakietowy w Sochaczewie, gdzie trafi nowy zestaw – na przełomie 2023 i 2024 roku.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy stron z MON udało się nam się dokonać przełomu i zamknąć negocjacje dotyczące zobowiązań offsetowych z naszymi partnerami. Chcę podkreślić, że w dobrym partnerstwie strony zawsze znajdą sposób na osiągnięcie porozumienia gwarantującego obopólne korzyści. Owocna współpraca z Raytheon Missiles & Defense i Northrop Grumman to kolejny ważny krok na drodze do budowania silnych relacji pomiędzy krajowymi firmami i rozwoju potencjału Sił Zbrojnych RP

Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Zaangażowanie Raytheona w celu dotrzymania naszych zobowiązań offsetowych wobec Polski było i jest niezmienne, a dzięki naszej regularnej współpracy z MON i PGZ udało się doprowadzić do tego korzystnego rozstrzygnięcia w postaci finalizacji umowy, która tworzy konkretne, znaczące perspektywy dla polskiego przemysłu. Dzięki zbudowanym już przez nas relacjom z polskimi dostawcami i tej umowie, możliwe będzie jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału i kompetencji polskiego przemysłu w celu zapewnienia sukcesu programu WISŁA. Jesteśmy teraz gotowi, by szybko przejść do etapu wykonawczego

powiedziała Shawn Rantas, Dyrektor Programu Patriot dla Polski w Raytheonie

Umowa z PGZ jest wyrazem starań firmy Northrop Grumman mających na celu zwiększanie suwerennego potencjału polskiego przemysłu w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zamierzamy ściśle współpracować z PGZ i innymi należącymi do konsorcjum licencjobiorcami objętymi programem offsetowym dla „Wisły”, dążąc do osiągnięcia przez Polskę celów wyznaczonych w jej programie modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Christine Harbison, Wiceprezes i Dyrektor Generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
ABC
piątek, 3 września 2021, 01:00

Może trochę liczb jaki procent zakupionego sprzętu stanowi offset - znaczący! Jakie uzyskaliśmy uzyskamy technologie- konkretne perspektywy dla polskiego przemysłu. Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. Dzięki zbudowanym już przez nas relacjom z polskimi dostawcami i tej umowie, możliwe będzie jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału i kompetencji polskiego przemysłu w celu zapewnienia sukcesu programu WISŁA. Wisła odniesie sukces kosztem upadku Polski. Jesteśmy teraz gotowi, by szybko przejść do etapu wykonawczego. Lanie wody dla głupich polaczków - Amerykanie wyjdą, wejdą Rosjanie - będzie weselej niż w Afganistanie, gdzie USA bezmyślnie zostawiła sprzęt, który przejęli talibowie. My bezmyślnie kupujemy uzbrojenie, które zniszczą Rosjanie. Nasza armia to piekielnie drogi sprzęt nie tworzący armii a politykę. Nasza armia taka sama jak i nasze PGR-y drogie i nieefektywne tak samo skończy. O czym tu rozmawiać?

Mario
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:35

A co z Bushmasterami dla ZSSW ? Ktoś Coś ?

Alek
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:22

Jankesi zacierają ręce, odtrąbiono sukces offsetowy (śladowy), kasa przez dekady będzie wpływała do USA. Śmieszna jest postawa PGZtu.

czeplin
piątek, 13 sierpnia 2021, 10:35

A co tam panie w Redzikowie? Coś cicho?

czytelnik D24
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:11

Nie czytało się D24? Polecam artykuł z 24 czerwca pt "System Aegis instalowany w Redzikowie"

el ninio
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:19

Bo ma być cicho....

Ojciec Sukcesu
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:41

Wszystko ok. Trzeba umieć szukać informacji

Zdzichu 876
piątek, 13 sierpnia 2021, 10:34

Dzięki ustawie anty tvn Raytheon wkrótce podziękuje za współpracę. Good by.

lol
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:59

Jak coś to 'good bye'. A z TVN to trochę takie sowieckie myślenie. To inne firmy, a PiS zakulisowo już się dogaduje z USA - TVN i Grupę Discovery dopuszczą poprzez jakąś oddzielną umowę...

KrzysiekS
piątek, 13 sierpnia 2021, 15:33

lol jeżeli chodzi o TVN to nie ma problemu nowa ustawa nie dotyczy przekazów satelitarnych nie potrzeba żadnych dziwnych umów wystarczą obecne. To bicie piany w telewizji to jakaś ściema polityczna.

Davien
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 07:18

Zrozum w końcu że TVN to telewizja naziemna a nie satelitarna. Choc jak widze to trochę za ciezkie dla niektórych do pojecia.

jerry
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:05

Już widzę las talerzy w każdym na Wilanowie He He

KrzysiekS
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:28

jery wystarczy że multimedia czy ktoś inny odbierze sygnał z satelity i prześle go dalej po kablu. Taki myk i po krzyku.

Davien
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:13

Telewizja naziemna, cos ci mówi ten zwrot?

też idiota
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:56

O czym świadczy podpisanie umów offsetowych.

tut
piątek, 13 sierpnia 2021, 01:37

Podpisali. Co? Tak.

Sternik
piątek, 13 sierpnia 2021, 00:14

A co z licencją na Bushmastera?

czytelnik
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:56

Czytałeś coś przez ostatni rok?

czarno to widzę
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:38

A mieliśmy to na piśmie,? Czy tak jak przy zakupie F-16 na gębę...

Zenek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:28

Offset hybrydowy. Tego jeszcze nie grali.

Kaz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 22:25

A co z licencją na Bushmasteta ? Jest czy nie ma ?

Wojmił
czwartek, 12 sierpnia 2021, 21:59

Czyli nic.. żadnej techniki za całe te miliardy nie osiągnięto - osiągnięto tylko mgliste obietnice jakiegoś wsparcia..... ani za trumpa ani za bidena...

ze WSI
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:18

No nie, parę rodzin pewnie się urządzi przy okazji tego offsetu.

czarno to widzę
piątek, 13 sierpnia 2021, 09:11

Jak to nic? A spawanie kontenerów i montaż miotełek z liści palmowych się nie liczy? To i tak bardzo dużo w przypadku, gdy kupuje się bez przetargu, a dopiero na samym końcu negocjuje się cenę i ewentualny offset.

lol
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:00

Żebyś się nie zdziwił. W skład firm, które dostaną offset wchodzi MESKO. Czyli jest szansa na produkcję pocisków w PL.

jam onufry
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:23

Których? Bo na pewno nie SM3

czarno to widzę
piątek, 13 sierpnia 2021, 17:36

Jakich pocisków? Chyba, że do dubeltówek...

sff
czwartek, 12 sierpnia 2021, 21:38

A może zamiast bełkotu propagandy byście napisali konkretnie co to za umowa, z csym się wiąże i jakie są dla nas konkretne korzyści. Bo jeszcze wyjdzie z tego szycie plandek.

??
czwartek, 12 sierpnia 2021, 21:32

..sprzedaz\ polskich technologii za grosze i za darmo za granice..obce przejęcie polskich technologii i przemysłu i likwidacja polskiej własności przemysłu zbrojeniowego.. oto co znaczy off-set.. Kto wział prowicje ?

Krzysiek z Wrocławia
piątek, 13 sierpnia 2021, 07:42

Jeśli masz jakieś dowody na poparcie swoich teorii to zgłoś sprawę do Prokuratury.

Czarnowic
czwartek, 12 sierpnia 2021, 21:13

A tak konkretnie to udział PGZ w dilu to 5%. Umowa pozwoli na przelewy zaliczek do USA. Dalej nic nie słychać o radarach 360. O rakietach low cost cicho. Samym IBCS który jest w trakcie b+r nie zatrzymany tysięcy ŚNP. Kontrakt idzie za wolno, w małej skali i bez wizji rozwoju rakiet.

gośc
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:44

poprzedniego polskiego negocjatora odwołali bo nie chciał się podporzadkować amerykanom, ciekawe czy teraz cos wywalczyli konkretnego czy tylko udają i robia dobrą minę

Marcyk
piątek, 13 sierpnia 2021, 09:42

Dokładnie. Tylko okrągłe słówka ! Bez konkretów !

Tomek pl
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:40

A co z armatą bushmaster do zssw30 miała być za pierwszy etap Wisły

Grzyb
piątek, 13 sierpnia 2021, 06:54

W zeszłym roku kupili licencję. Też mnie to zdziwiło, bo miała to być czesc offsetu i mieliśmy mieć w ramach umowy "za darmo" a tu nagle cyk! Kupili licencję za gotówkę.

Tomek
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:15

Czyli offset poszedł na zakup jelczy, kamuflażu i kilku przyczep. Co to za nowa technologia w tych jelczach od USA

Carell
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:53

Naprawde nie jestesmy w stanie skopiowac S 60 post radziecka 57MM??

Pytajnik
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:31

Pozwolili nam Jankesi w offsecie pomalować wyrzutnię i napompować koła? Sukces odtrąbiony.

el ninio
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:30

Potrafisz więcej? Jezeli tak to zrób takie polskie SM3 ML, wyrzutnie albo radar... Bo na razie to tylko płakać potraficie i brać kasę....

piątek, 13 sierpnia 2021, 23:36

Oczekują pełnego transferu technologii - Patriotów :)

Jan
czwartek, 12 sierpnia 2021, 19:50

juz w 2018r koncern Hunday i Ciegielski podpisaly umowe o współpracy przy budowie czołgu K2-PL. Minelo 3 lata.Nie mamy niestety szczescia do ministrow MON.Od defilady do defilady.Od nominacji do nominacji.A wojsk liniowych coraz mniej.Jak odliczyc generalow i pozostalych "pucybutów" to nie wiem czy uzbiera sie ze 60tys.liniowych.A w 2015r.myslalem - nareszcie bedzie armia. Panie Blaszczak : a jak USA potraktuja nas jak Afganistan lub oddadza wschod Europy Rosji za pomoc przy rozbiciu Chin to pomoga nam wymysleni "strategiczni partnerzy - Litwini i Ukraincy? Smieszne.

K PT 2018
piątek, 13 sierpnia 2021, 21:04

A jakata umowa była?

Jan
sobota, 14 sierpnia 2021, 17:59

Do K PT 2018r. W defence24 z roku jest obszerny art.na ten temat.Do tego prtalu często zagladac p.Błaszczak.Przypomniałoby mu sie ile to rzeczy naobiecywal

kldskfsdlfklsdkfa
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:04

Rosja niewiele może pomóc w rozbiciu Chin. Przeceniasz Rosję.

Viktor
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:56

PGZ same tuzy cyber techniki

Krzysztof
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:11

A konkrety?

Hipolit
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:04

W zakres offsetu zapewne wchodzi: zbrojenie fundamentów, malowanie i ocynk siatki ogrodzeniowej. Wielki sukces.

jam onufry
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:41

To co uprawiasz to Jedna wielka hipokryzja i to bez fundamentów i siatki ocynkowanej....

devlin0
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:46

czyli na co konkretnie podpisali umowy?

KPPL
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:40

No i minister Ociepa dostał nagrodę za sukces... Teraz przyjdzie nowy i przez sześć miesięcy będzie się uczyć obowiązków.

Bibi
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:32

Jak widać Amerykanie zaczęli wycofywać się z Polski już następnego dnia po głosowaniu :)

hahahaha
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:55

Nie zdziw się .... Wróć na ziemię ...

czytelnik D24
czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:28

Nareszcie coś się zaczyna dziać. Dobrze by było gdyby jeszcze MON udostępnił jakieś szersze info nt. owych 11-stu zobowiązań offsetowych i czym ów offset hybrydowy różni się od pierwotnych założeń.

Gts
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:52

Tak jak w przypadku Aw101, nie ma sie czym chwalic... kontenery i jelcze.

kowal
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:50

Potrafisz coś więcej poza pisaniem?

Extern
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:05

Mieliśmy też wykonywać jakieś elementy wyrzutni i co najważniejsze miała być licencja na Bushmastera. Tyle że żadnych szczegółów nie podali, co każe się niestety domyślać najgorszego.

ciekawy
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:53

Wyrzutnie to już są produkowane w Stalowej Woli.

jurgen
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:34

w zobowiązania offsetowych Northrop Grumman w 2018 r. umieścił przekazanie produkcji armaty Bushmaster do HSW - czy wywiązał się z tego ? czy po prostu tradycyjnie nałgał , jak to mają w zwyczaju krętacze z Northrop Grumman ?

kaczkodan
wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:05

Nie ma to znaczenia. Prawo ma to do siebie, że określa konsekwencje. Zobowiązanie bez konsekwencji prawnych to poezja. Nie można zabronić sprzedaży poezji amerykańskim firmom, zwłaszcza gdy znaleźli tak świetnych kupców :P

KrzysiekS
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:19

Czyli nas ... gdzie jest licencja na MK44 Bushmaster II jest 30 mm? Co Raytheona dał dla przemysłu Brawo Brawo PGZ i Pan Pełnomocnik M. M.

Kryspin
piątek, 13 sierpnia 2021, 18:31

Z treści komunikatu można wywnioskować, że w zamian uzyskano ograniczoną zdolność do modyfikacji oprogramowania IBCS. Jeżeli by to było odnośnie dołączania nowych rakiet i radarów do systemu do byłoby akceptowalne. Wtedy nie trzeba by wystawiać zlecenia do NG za każdym razem, gdy się chce coś dołożyć.

Tweets Defence24