Ukraiński system Neptun przyjęty do służby

30 sierpnia 2020, 07:31
6eea8db55115b2e7b281b38f632320e9c76ebdee
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, szef resortu obrony Andrij Taran podpisał zarządzenie o przyjęciu na uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych systemu przeciwokrętowych pocisków manewrujących RK-360MC Neptun. Pierwszy dywizjon rakietowy ukraińskiej marynarki wojennej ma zostać przezbrojony w ten system już w przyszłym roku.

Jeszcze w lipcu br. dowódca ukraińskie marynarki wojennej kontradmirał Ołeksij Neiżpapa poinformował, że pierwszy dywizjon uzbrojony w system pocisków manewrujących RK-360MC Neptun wejdzie do służby liniowej w 2021 roku. Badania i testy systemu RK-360MC Neptun na poligonie Alibej w rejonie Odessy miały zakończyć się pełnym powodzeniem. Z kolei dyrektor generalny biura konstrukcyjnego „Łucz”, które jest konstruktorem systemu Neptun, zapewnił, że produkcja pełnego uzbrojenia dla całego dywizjonu wraz z jednostką ogniową powinna zająć około 10 miesięcy.

Wdrożenie do służby tego systemu ma pozwolić na odtworzenie utraconych w wyniku aneksji Krymu zdolności bojowych ukraińskiej marynarki wojennej w zakresie obrony wybrzeża, a konkretnie zwalczania oddalonych celów morskich. W 2014 roku ukraińskie siły zbrojne utraciły bazę 25. Samodzielnego Dywizjonu Rakietowego, który był uzbrojony w system 4K51 Rubież z pociskami P-20 i P-22 dysponującymi zasięgiem ok. 40 km.

Po dostarczeniu pierwszego modułu dywizjonowego spodziewane jest zawarcie kontraktu na kolejne, rakietowe dywizjony nadbrzeżne. Celu jest wzmocnienie obrony linii brzegowej, ale też podniesienie zdolności rażenia celów lądowych które mogą być zwalczane przez pociski manewrujące Neptun. Każdy z nich składa się z sześciu wyrzutni USPU-360; sześciu pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360; sześciu pojazdów transportowych TM-360 i jednego punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360. Każdy dywizjon dysponuje więc 24 pociskami Neptun gotowymi do odpalenia oraz 48 kolejnymi na pojazdach transportowo-załadowczym. Wyrzutnia została osadzona na podwoziu ciężkie wojskowego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności 8 × 8 KrAZ-7634NE z opancerzoną kabiną, a pozostałe pojazdy dywizjonu bazują na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności 6 × 6 KrAZ-6322.

Głównym efektorem systemu jest  pocisk manewrujący RK-360 Neptun. Ma on 5,5 m długości, 0,38 m średnicy i rozpiętość rozłożonych skrzydeł 1,33 m. Jego masa startowa wynosi 870 kg, a masa głowicy bojowej 150 kg. Zasięg maksymalny wynosi do 300 km, a jego lot odbywa się zgodnie z ustaloną wcześniej trasą z prędkością poddźwiękową (do 0,85 Mach) na wysokości od 10 do 300 m, a w końcowej fazie na wysokości 3-10 m.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:27

Gniazdujące tu ćwoki i dyletanci nabijali się z Ukraińców, gdy ci ogłosili 4 lata temu, że opracują własny syst. p.okrętowy w miejsce syst. jaki utracili na Krymie. Po 3 latach wprowadzają go do służby z terminem zakończenia dostawy 1 Dywizjonu w 2021r. Neptun to system o produkcji którego od A do Z polskie PGZ może tylko pomarzyć. Oczywiście sprawni intelektualnie inaczej szefowie naszego MON nadal NIE widzą potrzeby skorzystania z ukraińskich rozwiązań. Wszak zawsze(wg. nich) lepiej kupować drogo sprzęt na Zachodzie, niż produkować go masowo u siebie ...

beaver tail
niedziela, 30 sierpnia 2020, 22:36

Polska to dla Ukrainy technologiczne Eldorado i sojusznik jakiego my możemy im tylko zazdrościć

Dudley
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:12

A możesz tak czytelnikom tego portalu przybliżyć, jakimi to unikalnymi technologiami zbrojeniowymi dysponujemy? Technika lotnicza w tym silniki, technologie rakietowe i sterowanie, technika pancerna, nowoczesne technologie radarowe itp itd? Podaj choć jeden przykład, zaawansowanej techniki zbrojeniowej w której bijemy na głowę nie tylko Ukrainę ale też konkurencję, bo skoro mówisz o "eldorado" to musimy być bardzo "unikalni" w tym co robimy, a zarazem dysponować dużym potencjałem B+R i produkcyjnym. Chyba że to "drobne przejęzyczenie" i miałeś na myśli sytuacje odwrotną, a z tym wariantem zgodziłbym się w 200%. Tylko ze względów politycznych nie chcemy z tego skorzystać. A szkoda takie okazje nie powtarzają się dwa razy, takich technologi jakimi dysponują Ukraińcy, nie kupuje się na bazarku, i są pilnie strzeżone przez wielkich tego świata, by nie wpadły w ręce zbyt wielu niezależnych krajów. Bo mogły by się stać tym czym rewolwer Colta w Ameryce.

Fanklub Daviena
niedziela, 30 sierpnia 2020, 18:53

Wielkie brawa dla Ukrainy. Po okresie zwasalizowania przez Rosję (prezydentura Janukowycza) podczas którego rozbudowano siły bezpieczeństwa i wojsk wewnętrznych kosztem prawdziwej armii strzegącej granic, następuje dynamiczna odbudowa ukraińskiej armii i ukraińskiego potencjału militarnego. Na dodatek, dzieje się to w czasie rosyjskiej agresji na Krym i Donbas, w czasie podsycanych przez rosyjskie służby specjalne i rosyjską propagandę różnego rodzaju antagonizmów i historycznych zaszłości. Mimo tego Ukraina daje radę. Tym większy szacunek i uznanie dla niej. A teraz wyobraźcie sobie Putina w podobnej sytuacji - jego kraj jest atakowany, rozrywany po kawałku. Przecież ten mogoł zapłakałby się na śmierć :D

Pitek1
niedziela, 30 sierpnia 2020, 13:13

Zanim zaczniecie wychwalać i krytykować polski przemysł zwróćcie uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze Polska za komuny miała mieć przemysł gorszy, bo ZSRR było ważniejsze. Po drugie ten Neptun to przerobiony Ch-35 Uran, a nie coś nowego od zera. Po trzecie ukraiński przemysł zbrojeniowy to ,,dziecko" ZSRR, a nie coś co powstało po 1991r. Po czwarte u nas większość tego co państwowe jest beznadziejne, ale na szczęście są firmy prywatne (WB Group) i po piąte jeśli wam, aż tak to przeszkadza to załóżcie własną partię polityczną i coś zróbcie w tej sprawie.

Xzibit
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:48

A tobie to nie przeszkadza że Polska zbrojeniówka jest tak zacofana?? 30 lat wolnej Polski i do czego doszliśmy jeśli chodzi o uzbrojenie rakietowe ? Ciągle na pasku USA a oni już pokazali że żadnych technologii rakietowych nam nie przekażą

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:29

Trudno o głupsze argumenty "tłumaczące" zaniechania i brak chęci uczenia się i korzystania z ukraińskich doświadczeń i wiedzy w zakresie technologii rakietowych.

Dudley
niedziela, 30 sierpnia 2020, 19:48

Zauważ że ten przemysł mimo tylu lat nie został zaorany jak w PL, i utrzymał w części swoje zdolności produkcyjne i B+R. Co znaczy dziecko ZSRR? Czyżby Ukraina była odrębnym państwem? Bo do tej pory wydawało mi się że jednak znaczącym elementem składowym tego państwa. Polska za komuny była znaczącym producentem uzbrojenia i co z tego zostało? Tak mocno właziliśmy w d.... nowemu "panowi" że wycofaliśmy się ze wszystkich zagranicznych rynków, a przy zerowych własnych zamówieniach, firmy musiały upaść. Byliśmy jednym z najbardziej zaawansowanych państw w badaniach nad laserem, mieliśmy doskonałych fizyków jądrowych, ale zniszczyliśmy to wszystko, na żądanie panów z Alei Ujazdowskich, jak najgorsi niewolnicy. Piszesz że Neptun to przerobiony Uran, to może napisz o naszych osiągnięciach, jak to skutecznie zaczynamy od budowania modelarskich rakiet, gdy zapewne w archiwach leżą materiały Meteora, Jak to Bumar nie potrafi pospawać dwóch kawałków blachy, choć setkami spawał czołgi. Napisz jak to skutecznie "państwo polskie" niszczy własne innowacyjne przedsiębiorstwa np WB. Już był taki jeden co założył partię bo mu się nie podobało, widział nawet talibów w Klewkach i jak skończy? To wszyscy wiemy.

Seb
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:57

Można się było tego spodziewać. Jacy to ci Ukraińcy wspaniali a nasze wojsko to przecież dno. No i oczywiście ten ich sprzęt taki super w przeciwieństwie do rosyjskiego, który jest ze styropianu i tektury. No tylko czekać jak odbiją Krym i Donbas. Sporo jest jednak fanatyków Ukrainy na tym forum

poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 09:46

No i wyszło szydło z worka:) Seb to zwyczajny zakompleksiony hejter jakich tu pełno;)

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:34

Człowieku czy ty choćby czasem czytasz głupoty jakie piszesz ?!?! Ukraińcy zrobili WŁASNY syst. rakietowy o którym my możemy sobie tylko pomarzyć, a ty pierdzielisz jakieś dyrdymały o "fanatykach" Ukrainy, zamiast zwyczajnie i obiektywnie dostrzec, że Ukraina NIE stoi w miejscu, ale intensywnie modernizuje własna armię. I robi to głównie za pomocą WŁASNEGO przemysłu i biur konstrukcyjnych.

Aad154
niedziela, 30 sierpnia 2020, 19:33

Dla niektórych to fanatyzm, dla niektórych czyste fakty :)

Oby tak dalej!!
niedziela, 30 sierpnia 2020, 11:43

Ciekawe ile im zajmie opracowanie pierwszego naddźwiękowego. No a potem pierwszego własnego "cruise'a"? Trzymam kciuki.

złośliwy
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:33

Jak wszyscy Ukraińcy, poza rządem przeniosą się do Polszy.

BUBA
niedziela, 30 sierpnia 2020, 15:08

Szybko bo oni tam nie gadaja i nie pilnuja swoich stolkow tylko pracuja.

rozczochrany
niedziela, 30 sierpnia 2020, 14:07

Taa... Będzie jak znalazł na Polskę. Może nawet na twój dom.

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 09:46

Raczej na bandziorów z rosji takich jak ty.

cjxzkjckxzjvckx
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:50

Moglibyśmy od nich kupić, świetnie uzupełnilibyśmy NDRy o tańszy efektor.

X
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:39

I powinniśmy tworzyć taką "ścieżkę równoległą", a zarazem znacznie tańszą, szybszą i z offsetem (niż amerykańska). Ukraina, Turcja, Korea, może nawet Japonia (w końcu daliśmy im Szopena...) ;)

patriota
niedziela, 30 sierpnia 2020, 10:06

Patrząc na dokonania Ukraińców w przemyśle zbrojeniowym z których zdecydowana większość miała miejsce po 2014 roku można odnieść błędne wrażenie, że to w Polsce trwa wojna domowa. Ukraińcy wcześniej nawet do Iraku dostarczyli więcej uzbrojenia i sprzętu. Mają problemy z jakością (stal pancerna, lufy, przechowywanie amunicji) i terminowością dostaw (kontrakt z Tajlandią), ale cały czas uczą się i wyciągają wnioski. Oferta zbrojeniówki coraz bogatsza. U nas sytuację ratują tylko zakupy za granicą (artyleria rakietowa, lufowa, kto, samoloty, śmigłowce, systemy przeciwlotnicze). Polska oferta to ciągle WR-40 Langusta, SW-4 "Puszczyk", PZL M-28, psr-a "Pilica", ppzr "Grom", "Piorun", MSBS "Grot". Jelcze to typowe międzynarodowe składaki.

dgff
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:34

Dzięki spadkowi po ZSRR mają rozbudowaną zbrojeniówkę i można inaczej spojrzeć- czemu w stosunku do tego słabo eksportuą

Lucjan
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:50

Szanowny patroito, 50 % uraińskiego przemysłu w ZSRR to przemysł zbrojeniowy, zakłady Już-Masz, gdzie dyr. był Kuczma to wytwórnia rakiet kosmicznych, odziedziczyli to po ZSRR, nam zabraniano się tym zajmować

kibic
niedziela, 30 sierpnia 2020, 18:35

Nawet zbroniono nam kontynuowania testów rakiety meteorologicznej METEOR, bo zbyt dobrze zaczynała wyglądać.

ziew
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:30

Misiu, przecież to jest kopia Urana, który w ZSRR wszedł jeszcze do służby. Ukraińcy nie zaprojektowali niczego nowego, tylko użyli 30-letnich papierów konstrukcyjnych. Zresztą co im po zbrojeniówce, jak nie ma klientów? Reputacja jest zmarnowana, możliwości produkcyjne są żadne, bo specjaliści pouciekali z kraju, nawet państwo nie ma pieniędzy na zakupy.

Davien
piątek, 4 września 2020, 17:13

Ch-35Uran kłamczuszku wszedł do słuzby w 2003r i jest kopia pierwszych wersji Harpoona. Wiec znowu wpadłes ziewku:)

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:40

Płacą ci za głupoty jakie wypisujesz ?? I CO z tego, że wykorzystali bazę z Ch-35 ?? Efektor lata na 250-300km ?? Lata. Trafia w cel ?? Trafia. Cała reszta to mało ważne pierdoły. Nasze Gromy/Pioruny to rozwiniecie sowieckich jeszcze Strzał/Igieł - i CO z tego ? Nie produkować ?

Davien
niedziela, 30 sierpnia 2020, 15:28

I więcej piniążków Ukraina zmarnuje na zbrojenia tym lepiej dla polski bo każda złotówka nie wydana na zbrojenia to złotówka wydana na Piłke Nożną a ja wolę żeby moje podatki szły na PZPN niż na MON.

o ja
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:56

na PZPN ? człowieku przestań

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 09:48

Ale wiesz moja kopio z olgino że nie masz prawa głosu w Polsce.

wews
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:10

Masz rację. Zwłaszcza artylerie lufową kupujemy w HSW "zagranicą".

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:44

Niestety ale CAŁOŚĆ pierwszych partii SH Krab to wyłącznie SKŁADAKI - podwozie Korea, power pack - Niemcy, wieża - UK, haubica - Francja. Obecnie spolonizowano już ok 80% komponentów Kraba. Najbardziej jednak doskwiera BRAK polskiego power packa i odpowiednich "surówek" dla toczenia luf w HSW.

Xzibit
niedziela, 30 sierpnia 2020, 14:59

Podwozie do Kraba musiało być kupione za granicą bo nasz nieudolna zbrojeniówka nie dała rady :)

X
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:44

Przecież z wieżą jest tak samo, a podstawowe pociski "mejd in Slovakia". Rak też nie jeździ na polskim podwoziu.

litek
niedziela, 30 sierpnia 2020, 10:44

Człowieku ,u nich jest wojna i muszą coś robić by wysłać na front , a u nas takiego wymogu nie ma.

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:47

... i zapewne dlatego wydaliśmy ok. 1,8 mld PLN, by zakupić 2 dywizjony rakiet p. okrętowych NSM z Norwegii i przymierzamy się do zakupu 3-go ;)

Cine
niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:50

No i brawo.

X
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:45

Też tak myślę

Fanklub Baviena
niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:38

NSM to to nie jest, ale do utrącenia mostu kerczeńskiego czy skasowania fłoty czernomorskiej - jak znalazł

:)
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:46

Chcesz Mykola zeby ruscy zaorali twoich ziomalu na Dzikich Polach?To śmiało.

Maciek
niedziela, 30 sierpnia 2020, 14:13

Nie zniszczą tym tego mostu. Do tego potrzeba wielokrotnych trafień ładunkami 500-1000kg żeby przęsła spadły do wody, albo jeszcze większymi, żeby zawalić filary. Do zrobienia, ale raczej przez oddziały specjalne. Na flotę rzeczywiście wystarczy bo sowieci nie mają naprawdę dobrze zabezpieczonych okrętów. Najbarzie efektywny będzie ten system w odniesieniu do celów lądowych.

Seb
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:50

No właśnie czekam aż ci bohaterscy Ukraińcy zaatakują ten most. No dalej, odwagi... He, he, he

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 09:49

Wow i pokazał sie nasz sabotazysta z Olgino czyli Seb.

uze
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:12

Gdyby miał być NSMem to miałby mniejszy zasięg i lżejszą głowicę bojową. Według mnie dobry pocisk o ile będzie odporny na zakłócenia w końcowej fazie lotu.

Davien
niedziela, 30 sierpnia 2020, 13:13

Neptun to przeróbka Ch-35 Uran wiec do NSM to mu sporo brakuje

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:52

Bardzo głęboka modyfikacja Ch-35. W zasadzie z Urana to ma tylko silnik startowy i technologię napędową. Zupełnie nowy seeker, głowica bojowa i paliwo dla cześci marszowej. BARDZO bym chciał, żeby PGZ była zdolna do robienia takich ... "przeróbek". Niestety NIE jest ...

biały
niedziela, 30 sierpnia 2020, 11:26

nam tez by się przydało coś tańszego co sami byśmy byli w stanie produkować , gdyby ktoś uniemożliwił nam dostawy od producenta

Xzibit
niedziela, 30 sierpnia 2020, 11:20

Ale najważniejsze że mają swój system... a u nas jeśli chodzi o broń rakietową to możemy się pochwalić jedynie przeciwlotniczym Piorunem o zasięgu niecałych 7km :)

dkjfkldjfkldjgklsfd
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:56

W Polsce niezgulstwo jeśli chodzi o rozwój technik rakietowych jest porażające. Być może ciągle liczymy na kupno licencji, a te zakupy się bez przerwy oddalają. Gdybyśmy sami nad tym pracowali już byśmy mieli całkiem niezłe rakiety.

Marek1
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:55

Do pewnych rzeczy Polsce się dotykać NIE wolno. M.in chodzi o syst. rakietowe ponad taktycznego zasięgu(40km +). Jest to starannie pilnowane przez obecnego hegemona ...

Faszysta
niedziela, 30 sierpnia 2020, 10:46

Do tych(i innych) kasacji potrzebna jest wola polityczna, jesli takowej nie ma to kazda bron jest pieniedzmi w bloto.

Tweets Defence24