Reklama

Geopolityka

Ukraina zwiększa eksport uzbrojenia

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Jak poinformował Artur Kheruvymov zastępca dyrektora generalnego UkrOboronProm, koncern zbrojeniowy w 100 proc. zrealizował państwowy plan zakupów obronnych, równocześnie zwiększając eksport na rynki zagraniczne o 25 proc. 

Jak powiedział Kheruvymov, firma zwiększyła sprzedaż na rynki zewnętrzne z 570 mln USD do 770 mln USD w minionym roku. 

Ten wynik Ukraina zawdzięcza między innymi temu, że 40 przedsiębiorstw stowarzyszonych w ramach UkrObronProm ma dostęp do NATO Master Catalogue of References for Logistics, co oznacza, że spełniają wymogi stawiane przez Sojusz dla dostawców produktów i usług. Podkreśla się zaangażowanie ukraińskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych.

Potwierdzeniem tych wyników jest m.in. to, że w tym tygodniu prezydent Petro Poroszenko ogłosił, iż przeznaczy 300 milionów hrywien na zakup czołgów Opłot dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Głowa państwa złożyła deklarację w trakcie wizyty w jednym z zakładów zbrojeniowych. Koncern Ukroboronprom zapowiedział, że jest gotowy na realizację zamówienia dla rodzimych sił zbrojnych równolegle z dostawami T-84 dla Tajlandii. 

Czytaj więcej: Czołgi Opłot-M dla Ukrainy i na eksport

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ozi

  I to mnie denerwuje. Często się mówi, że Polski sprzęt jest z wysokiej półki, a jakoś nie widać chętnych na kupno sprzętu. Oczywiście raz na ruski rok sprzedamy beryle, kamizelki czy też roboty, ale nie ma co się oszukiwać, że to nie są ilości które by dały "zastrzyk" gotówki. Czesi to umieją sprzedać nawet te swoje T-72 Irakowi. Tam panuje wojna, jakbyśmy przeanalizowali rynek potrzeb to może by coś się dało sprzedać np: Drony. Chyba w latach 90 Polska Zbrojeniówka jeśli chodzi o eksport miała swoje złote lata...

  1. niki

   Jako że przetargi MON na zakup uzbrojenia są ustawiane pod krajowy przemysł ten mając monopol rząda bardzo wysokich cen. Za granicę głupio sprzedawać taniej więc nie ma na nie kupców.

 2. jurgen

  W 2016 czeska zbrojeniówka osiągnęła wpływy z eksportu 2,98 mld zł (eksport to 90% czeskiej produkcji uzbrojenia). Ukraina wyeksportowała w 2016 uzbrojenia za 770 mln S czyli ok. 2,8 mld zł. (czyli podobnie jak Czechy) PGZ w 2016 r eksport to 700 mln zł. - czyli dramat - 1/4 tego co Ukraina czy Czechy

 3. śmiech

  Znaczy się wyeksportowali 5 szt. zamiast 4 szt.?

  1. kpr. rez

   A ile czolgow wyeksportowala polska zbrojeniowka w okresie ostatnich lat? Za ile milionow dolarow PGZ wyeksportowal uzbrojenia w biezacym roku? Ukraincy juz sie ogarneli i gwarantuje Ci, ze zostaniemy za ich przemyslem zbrojeniowym daleko w tyle ! A ich Oploty/Jatagany beda sie sprzedawaly natomiast nasz PGZ bedzie oferowac koncepty PL1, Geparda itp.

  2. Dolcik

   Spojrz smiechu najpierw na swoj hiper innowacyjny przemysl, ktory "jedzie" na panstwowych kroplowkach.

 4. Victor

  Pomimo wszystko Ukraina coś nie coś eksportuje z uzbrojenia, czego nie da się powiedzieć o Polsce. Niestety.

  1. P

   W 2015 mielismy prawie taki sam eksport co oni

 5. Mm

  Za 300 milionów tych hrywien to ile oni czołgów kupią 3 hrywna po 3 grosze jest, to może my kupimy od nich ze 100 tych opłotów prawie za darmo.

  1. Marcin

   100 opłotów , to oni zrobią w jakieś 30 lat.:)

  2. WP1

   A czy one są aż takie dobre,nie znam się za bardzo na tych ich czołgach więc pytam??? Lepiej brać używane Leopardy i je modernizować albo brać a5 czy te ukraińskie czołgi???

  3. kpr. rez

   Hrywna aktualnie tj. 1 zl. = 6,50 hr czyli 300 milionow hr to ok. 45 milionow zl. Te pieniadze sa dodatkowe poza planowanym budzetem i zlozonymi zamowieniami dla armii. Mysle, ze za te pieniadze to beda remontowane T-64 do wersji Oplot bo maja ich zmagazynowanych bardzo duzo. Oploty z zachodnia elektronika i optyka to bardzo dobre czolgi mysle, ze lepsze od rosyjskich T-90.

Reklama