Reklama

Siły zbrojne

Turkmenistan pokazuje Bayraktary

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Army.com.ua/CC BY 4.0
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Army.com.ua/CC BY 4.0

Siły Zbrojne Turkmenistanu po raz pierwszy zaprezentowały publicznie bojowe bezzałogowe statki powietrzne klasy MALE Bayraktar TB2. Miało to miejsce w czasie parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości.

Zdjęcia ze wspomnianej defilady prezentujące system tego typu przewożony na zestawie niskopodwoziowym opublikował na Twitterze producent tych dronów, czyli turecka spółka Baykar Savunma. Oprócz najnowszych Bayraktarów zaprezentowano także szereg innych nowości w zakresie lotniczych systemów uzbrojenia jakie niedawno weszły na uzbrojenie turkmeńskich sił powietrznych. Wśród nich wymienić można choćby brazylijskie samoloty szturmowe A-29 Super Tucano, włoskie samoloty transportowe C-27J Spartan i samoloty szkolno-bojowe M-346FA Master.

W przypadku tureckich bezzałogowców prezentacja ta stanowi też pierwsze oficjalne potwierdzenie ich zakupu. Dotychczas spekulowano jedynie na temat potencjalnego pozyskania tych systemów przez Turkmenistan, a w lipcu br. poinformowano o zakupie przez to państwo w tureckiej zbrojeniówce wyposażenia na kwotę rzędu 37 mln USD. Oznacza to, że Turkmenistan najprawdopodobniej zdecydował się na zakup jednego zestawu, który przeciętnie składa się z sześciu dronów tego typu. Na opublikowanych zdjęciach widoczne jest jego uzbrojenie w postaci amunicji precyzyjnej kierowanej laserowo MAM-L i MAM-C od tureckiej spółki Roketsan oraz system optoelektroniczny Argos-II HD/HDT od niemieckiej spółki Hensoldt.

Tym samym państwo to oficjalnie dołącza do rosnącego grona użytkowników hitu eksportowego tureckiej zbrojeniówki jakim bez wątpienia jest Bayraktar TB2. Według ostatnich deklaracji przedstawicieli Bayraktar Savunma drony tego typu znajdują się na uzbrojeniu czterech państw, a w niedalekiej przyszłości do grona użytkowników ma dołączyć kolejnych sześć państw z którymi już zawarto lub planuje się zawrzeć stosowne umowy. Turkmenistan jest piątym użytkownikiem tych dronów po kolejno: Katarze (6 egzemplarzy), Azerbejdżanie, Ukrainie (6 egzemplarzy i planowanych kolejnych 48) oraz Maroko (13 egzemplarzy).

W maju br. na zakup tych systemów zdecydowała się także Polska, która zamówiła łącznie 4 zestawy tych systemów, czyli 24 bezzałogowce wraz z bogatą gamą amunicji precyzyjnej oraz stacji kontroli, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz częściami zamiennymi. Dostawy tych dronów mają zostać zrealizowane w latach 2022-2024, a łączna wartość kontraktu ma wynieść ok. 270 mln USD. Swoje zainteresowanie zakupem tego systemu wyrażają też państwa takie jak: Albania, Bułgaria, Węgry, Irak, Kazachstan, Łotwa, Oman, Serbia czy Somalia.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze