Soloch w Turcji. Rozmowy o dronach, Zapad-2021 i współpracy z Rumunią

20 sierpnia 2021, 08:43
E9KIPCXVoAQjc0d
Fot.BBN/twitter
Reklama

Ewakuacja z Afganistanu, wspólne stanowisko w rozmowach na forum NATO, sytuacja bezpieczeństwa w kontekście wojskowych ćwiczeń Rosji były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha z prezydenckimi doradcami ds. bezpieczeństwa Turcji i Rumunii.

Soloch odwiedził także firmę produkującą powietrzne bezzałogowce kupione przez MON.

Jak powiedział PAP szef Biura bezpieczeństwa Narodowego, temat Afganistanu zdominował odbywające się w Turcji rozmowy, które dotyczyły także podniesienia trójstronnych relacji na poziom głów państw. "Ta propozycja padła jakiś czas temu ze strony prezydenta Klausa Iohannisa, została podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie jego majowej wizyty w Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdogan odniósł się do niej pozytywnie i skutkiem było nasze spotkanie – doradców prezydenckich" – powiedział.

Dodał, że tematem była także sytuacja bezpieczeństwa także w kontekście ćwiczeń wojskowych Rosji wiosną w rejonie Morzu czarnym i przygotowywanego ćwiczenia Zapad oraz w kontekście planowanego na przyszły rok szczytu NATO, który ma przyjąć nową koncepcję strategiczną. "Chodzi o poszukiwanie obszarów, gdzie możemy przedstawiać nasze wspólne stanowisko pozostałym sojusznikom" – powiedział Soloch.

Poinformował, że podczas rozmów o przygotowaniu tematów na ewentualne spotkanie prezydentów trzech państw, pojawił się także temat Afganistanu i ewakuacji osób zagrożonych po opanowaniu kraju przez talibów.

Soloch zauważył, że choć głównym kierunkiem ewakuacji jest Uzbekistan, to istotną rolę odrywa również Turcja, również z tego powodu, że żołnierze tureccy są – obok Amerykanów – częścią sił zabezpieczających lotnisko w Kabulu. "Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, wiele rzeczy dzieje się w sposób niezwykle chaotyczny" – powiedział.

W programie podróży szefa BBN była wizyta w firmie Baykar, gdzie rozmawiał o perspektywach współpracy z polskimi podmiotami w związku z wyborem przez Polskę drrnów Bayraktar TB2. "Jest wola nawiązania bezpośredniej kooperacji, Polska mogłaby być hubem dla współpracy całego regionu" – powiedział szef BBN. "Tuż przed wyjazdem rozmawiałem na ten temat z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Tą kwestią bardzo interesuje się także prezydent Andrzej Duda" – podkreślił Soloch.

W maju, podczas wizyty prezydenta i szefa MON w Turcji, został podpisany kontrakt na zakup przez Polskę czterech zestawów z 24 aparatami latającymi, które można wykorzystywać do rozpoznania i walki po uzbrojeniu w amunicję szybującą. W poniedziałek w Warszawie Błaszczak rozmawiał z prezesem firmy Halukiem Bayraktarem na temat realizacji wartej blisko 270 mln dolarów umowy.

Zakupiony przez Polskę pakiet obejmuje obok 24 statków powietrznych także 12 stacji kontroli, jak i kierowaną na odbity promień lasera amunicję szybującą MAM-L i MAM-C, opartą na konstrukcji pocisków rakietowych UMTAS i Cirit.

Z każdym zestawem ma zostać zakupionych także:

  • sześć głowic optoelektronicznych typu MX-15 umożliwiające używanie uzbrojenia z kamerą termowizyjną i wskaźnikiem laserowym,
  • dwa radary SAR zakładane do misji rozpoznawczych,
  • sześć systemów IFF,
  • trzy mobilne terminale przekazywania danych rozszerzające zasięg operowania BSP.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Pipi
piątek, 20 sierpnia 2021, 18:59

I do Mirosławca skoro Amerykanie wycofali bezzałogowce. Choć zasięg trochę słaby.

Palmel
piątek, 20 sierpnia 2021, 17:18

Soloch odwiedził także firmę produkującą powietrzne bezzałogowce kupione przez MON a czy pokazali też rosyjskie gpsy instalowane w nich

Marek1
piątek, 20 sierpnia 2021, 13:50

No tak, p. Soloch od lat daje sie poznać jako wybitny "fachowiec" kierujący BBN ;))). No, ale jakie kadry w jedynie słusznej partii, tacy i "fachowcy" ;). Ps. P. Soloch dostał nawet od tureckich kolegów makietę-zabawkę TB-2 do postawienia na biurku. Krążą jednak słuchy, ze zabierze mu ją jego równie "kompetentny" pracodawca

Box123
piątek, 20 sierpnia 2021, 21:32

Odkad ci straszni fachowcy objęli władze, spółki skarbu które byly na skraju bankructwa nagle zaczęły przynosić miliardowe zyski, a ich wartość gieldowa wzrosla o kilkadziesiąt miliardów, wpływy do budżetu poszly w górę prawie o 1/2 ( z 289 mld w 2015 do 419 mld w 2020 ) i to mimo obniżanych podatków, realizowane są wielkie inwestycje choćby w porty (Świnoujście, Gdynia, Gdańsk, Elbląg), kolej i drogi. Niedługo baltic pipe, przekop mierzei, CPK i wodór (które pochłoną ponad 300mld złotych). Dochody z portów wzrosły dwukrotnie w porównaniu z 2015 rokiem (z niecałych 20mld do ponad 40, a dzięki realizowanym inwestycjom będzie mogło przekroczyć nawet 100mld), a po siedmiu miesiącach w budżecie jest 35mld na plusie i to wszystko mimo pandemii, która defacto zatrzymała np ekspansje LOT-u, który do momentu jej rozpoczęcia z każdym rokiem uruchamiał kolejne połączenia, a wcześniej kiedy rządzili twoi "fachofcy" był bankrutem i był szykowany żeby go sprzedać z pocałowaniem ręki naszym zachodnim przyjaciołom. To ja już wolę tych fachowców co są teraz

Artur
niedziela, 22 sierpnia 2021, 10:01

To prawda, ale mogło by być dużo lepiej gdyby nie zarzynali budownictwa. Pozwolenie na zakup całych osiedli przez spekulantów którzy windują ceny nieruchomości to delikatnie rzecz ujmując krótkowzroczność jeśli nie skrajny debilizm.

wars
niedziela, 29 sierpnia 2021, 11:05

Pozwolenia na budowę osiedli wydają Starostowie a nie Rząd.

Bw
piątek, 20 sierpnia 2021, 13:34

Tak to dawny wróg stał się przyjacielm

Victor
piątek, 20 sierpnia 2021, 16:50

W polityce nie ma przyjaciół tylko interesy.

BUBA
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:43

wlasnie.

Monika 17777
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:44

Dokupić jeszcze 6 zestawow było by 36 plus te 24 zakupione było by 60 to już duża liczna ale Narew jako 1 powinien teraz startować

block
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:31

Zarówno Rumunia jak i Turcja to nieodległe państwa z sojuszu NATO zaś traktuje się je w komentarzach jak egzotyczne krainy zza Siedmiogórogrodu. A tak na marginesie Polska od zawsze budowała lepsze od innych szybowce. Proste, tanie, niezawodne, doskonałe aerodynamicznie, zwinne. Są więc podstawy wiedzy i technologie. Stąd już kilka kroków do ciekawych konstrukcji, które mogą być wspólną realizacją.

BUBA
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:15

Ale tylko "SA" i nic wiecej. A potem krzyk jak WP kupuje sprzet za granica.

dimitris
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:16

24 drony i tylko 6 głowic, 6 IFF ? Czyli wstawiać będziemy do kolejnych własne głowice i własne IFF ?

rer
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:49

Na zestaw a zestawów jest 4.

Gość
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:09

Tak po spekulujmy bardzo bliska wspolpraca Polska Turcja Rumuni Ukraina wspólny mianownik Rosja

.....
sobota, 21 sierpnia 2021, 04:56

Polska, Turcja, Rumunia i Ukraina. Same potegi.

rer
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:52

Jeszcze Szwecja by się przydała. A z zachodu to Włochy, Francja i UK.

......
sobota, 21 sierpnia 2021, 05:01

Szwecja, Włochy, Francja to E.U. A UK razem z USA. Z czym do gości?

say69mat
piątek, 20 sierpnia 2021, 11:23

Hmmm ... a co w temacie modernizacji fregat OHP przez turecki przemysł stoczniowy??? Do standardu tureckich jednostek tego typu, w ramach projektu GENESIS??? Przecież, zanim pierwsza fregata programu Miecznik opuści stocznię minie ... wieczność. O'k rozumiem, program modernizacji MW, jest projektem, który wykracza poza rytm parlamentarnych kadencji ;)))

wert
piątek, 20 sierpnia 2021, 11:15

czas na Akinci i czas dołączyć do tego trójkąta ukrainców, mimo że to niemcom i jankesom nie pasuje

.....
sobota, 21 sierpnia 2021, 05:06

Amerykanie i Niemcy tych nowych poteg beda sie bardzo bać.

Tweets Defence24