Geopolityka

Tritony w ostatecznej konfiguracji. Zastąpią załogowe morskie samoloty patrolowe

Zakończyła się faza prób w locie płatowca dronu MQ-4C Triton– fot. Northrop Grumman
Zakończyła się faza prób w locie płatowca dronu MQ-4C Triton– fot. Northrop Grumman

Amerykańskie siły morskie i koncern Northrop Grumman poinformowały, że zakończył się etap wstępnych prób w locie bezzałogowego system rozpoznawczego MQ-4CTriton.

W czasie tego etapu wykonano w sumie 9 lotów, które odbywały się z wykorzystaniem lotniska zakładowego Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii. Testowany w okresie od 22 maja 2013 r. do 6 stycznia 2014 r.bezzałogowiec Triton latał najczęściej na wysokości około 15000 metrów przebywając w powietrzu maksymalnie przez ponad 9 godzin (łącznie 46 godzin). W czasie prób sprawdzono m.in. odporność tego statku powietrznego na turbulencje, testując umiejętność odzyskiwania położenia np. po silnym uderzeniu wiatru.

Według przedstawicieli koncernu Northrop Grumman teraz można już będzie przystąpić do montażu systemów obserwacyjnych i rozpoczęcia badań już w pełni wyposażonego dronu.

Amerykańska marynarka chce kupić w sumie 68 bezzałogowców MQ-4CTriton, które jako system klasy HALE (wysokiego pułapu i dużej autonomiczności) mają pozwolić na stały nadzór dużych obszarów morskich, uzupełniając a niekiedy zastępując w tych działaniach załogowe morskie samoloty patrolowe.

Komentarze