THAAD-y na wschodnią flankę NATO

11 kwietnia 2019, 15:45
THAAD
Wyrzutnia systemu THAAD. Fot. US Army
Reklama

Tego lata US Army przeniesie na terytorium Rumunii jednostkę wyposażoną w systemy obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Będzie strzegła granicy Sojuszu Północnoatlancyckiego, w czasie kiedy będzie serwisowany - rozlokowany w stałej bazie - system Aegis Ashore – poinformowało U.S. European Command.

Jak podało U.S. European Command rozmieszczenie THAAD-ów zostanie dokonane bezpośrednio na życzenie NATO. Systemy zostaną czasowo zintegrowane z architekturą obrony przed pociskami balistycznymi Sojuszu. Przeniesiona zostanie jednostka wydzielona z 69 Brygady Artylerii Obrony Powietrznej, która na co dzień bazuje w Fort Hood w Teksasie. W Rumunii będzie chroniła m.in. ośrodek wsparcia floty w Deveselu. Na czas pełnienia zadań w Europie przejmie nad nią dowodzenie NATOwskie Allied Air Command.

Amerykanie informują jednocześnie, że prace przy rumuńskiej bazie systemu Aegis Ashore są planowe i nie wynikają z jakichś nieprzewidzianych problemów technicznych. Powinny się one zakończyć na jesieni. Wtedy też jednostka wydzielona z 69 Brygady powróci do miejsca swojego stałego stacjonowania.

Do amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w Europie należą bazy w: Rumunii i Polsce (Redzikowo, baza nadal nie została uruchomiona). Do tego zapewniają ją okręty operujące z bazy Rota w Hiszpanii. Fakt sprowadzenia systemu THAAD na wschodnią flankę Sojuszu na czas planowych prac serwisowych przy stałych instalacjach, świadczy o bardzo poważnym podejściu sojuszników do zapewniania szczelnej obrony w tym rejonie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
bp
piątek, 12 kwietnia 2019, 01:27

Ochrona polskiej flanki to kilka amerykańskich Stingerów na pace

mleko
piątek, 12 kwietnia 2019, 14:35

no chyba nie

Naiwny
czwartek, 11 kwietnia 2019, 22:43

Jak już przyjadą to pewnie nie wyjadą i zostaną na stałe - jakiś powód zawsze się znajdzie. Tylko faktycznie po co? W przypadku wojny jedna bateria nic nie obroni.

Davien
piątek, 12 kwietnia 2019, 11:07

Naiwny, troche ci się pomyliły państwa:) To rosyjskie wojsko jak gdzieś wlezie to nie mozna się ich pozbyć:)

Smok
sobota, 13 kwietnia 2019, 07:10

Mógłbyś wymienić państwa które USA opuściło z własnej woli? Wątpię bo jak na razie to gdzie weszli tam siedzą do dziś mimo że są niechciani.

Davien
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 11:42

No to po kolei: Niemcy, Korea, Japonia, Włochy Francja Syria( właśnie wychodzą po rozbiciu przez nich w pył ISIS) i jeszcze sporo więcej, no ale jak widać...

luka
piątek, 12 kwietnia 2019, 10:31

Wystarczy do ochrony bazy w Deveselu, dokąd podobno USA przeniosło bomby jądrowe z Turcji jak ci zaczęli za bardzo przyjaźnić się z Rosją

retro
czwartek, 11 kwietnia 2019, 22:31

w rumunii dzieje sie to samo co w polsce rozbudowa silosow. tylko nie wiadomo czy dokladnie tak jak w polsce bedzie to czesc stricte ofensywna tych dodatkowych silosow. a raczej "pod silosow" bo to dodatkowe pomieszczenia na wyrzutnie do juz istniejacych. ale pewnie t ak samo jak w polsce wyrzutnie z tamahawkami.

Davien
piątek, 12 kwietnia 2019, 14:57

retro, jaka rozbudowa silosów, do tego pod nieistniejace pociski:)) Naprawdę juz chyba w tym Olgino zaraz w płaską ziemie będizecie wierzyc;)

Naku
czwartek, 11 kwietnia 2019, 21:41

Bardzo szczelna ta ochrona sojuszu jak jedna bateria będzie stała w Rumunii ( o ile w ogóle do tego dojdzie) oraz w Redzikowie które powstaje tak dynamicznie jak odcinek autostrady s-3 Lubin -Polkowice ( czyli na św. Dygdy) a i jeszcze jedna bateria w bardzo odległej Hiszpanii...

KrzysiekS
piątek, 12 kwietnia 2019, 08:03

KrzysiekS->Naku Cały ten system z uwagi na ilość nie jest przewidywany do wojny na pełną skalę i zmasowanych ataków. To raczej system na wybiórcze ataki grup które chciały by wywołać wojnę atomową. Oraz system dozoru i nie oszukujmy się nie ma na celu obrony Rumuni czy Polski.

Davien
piątek, 12 kwietnia 2019, 02:03

Naku, zasieg SM-3 to od 800 do 2500km wiec te dwie bazy wqystarczą do obrony. Japonia ma jedną.

luka
piątek, 12 kwietnia 2019, 00:09

Sądząc z użytego porównania to widzę, że kolega chyba z moich okolic

ech...
piątek, 12 kwietnia 2019, 08:20

Większość z nas jest z tych okolic bo tak wychodzi że o obronności mówimy tylko My z miejsca gdzie państwo dawno temu się zaczęło a reszta terytorium w tym zachodniego pod okupacją woli głównie zajmować się "tęczą"

Piotr
piątek, 12 kwietnia 2019, 21:33

Nie obrażaj innych, bo mnie zaraz zdenerwujesz, rozmawiajmy merytorycznie bez kłótni. Na śląsku też są narodowcy, np. ja jestem z Jastrzębia-Zdroju. Wszystko za wolno idzie i jest potrzebne na wczoraj. Jeżeli nie ma funduszy, to trzeba kupić sprzęt na raty, żeby mieć na już czym się bronić, bo wróg nie będzie czekał, a politycy mają czas na bezowocne i wieczne dialogi.

Kamil
piątek, 12 kwietnia 2019, 14:45

A co ja mam mówić skoro Redzikowo znajduje się 2 km od mojego domu. Co to zmieni?

Gal
piątek, 12 kwietnia 2019, 10:53

Państwo Polskie powstało akurat w Ponaniu, a w Lublinie to Rosjanie założyli swój rząd! Ale widzę u niektórych sentyment za tymi czasami.czasami

luka
piątek, 12 kwietnia 2019, 16:40

Chyba nie zostałem dobrze zrozumiany, bo ja z Lubina akurat a pracuje w Polkowicach, więc na co dzień widzę tą nieszczęsna S3 :-)

Tweets Defence24