Geopolityka

Test pakistańskiego systemu obrony przeciwlotniczej

Pakistańskie FM 90 pokazano po raz pierwszy w marcu tego roku podczas parady wojskowej. Fot. Pakistan Army.
Pakistańskie FM 90 pokazano po raz pierwszy w marcu tego roku podczas parady wojskowej. Fot. Pakistan Army.

Na poligonie sił powietrznych w pobliżu Karaczi w Pakistanie odbyła się, zakończona powodzeniem, próba systemu obrony przeciwlotniczej FM 90.

Próba, przeprowadzona w poniedziałek 11 maja zakończyła się sukcesem, warto jednak dodać, że miała - zapewne - charakter głównie propagandowy. System FM 90 znajduje się już, bowiem, na wyposażeniu armii pakistańskiej, a ostatnie testy były jedynie zwieńczeniem procesu wprowadzania nowego uzbrojenia.

Próbnym odpaleniom przyglądał się szef sztabu armii pakistańskiej, gen. Rahil Szarif.

FM 90 to zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych system obrony przeciwlotniczej, przeznaczony do niszczenia celów powietrznych, w tym pocisków manewrujących, dronów i kierowanych pocisków powietrze-ziemia. 

Producent systemu, chińska firma China National Precision Machinery Import and Export Corp (CNPMMIEC) twierdzi, że może on działać także w warunkach intensywnego zakłócania radioelektronicznego. Specjaliści zachodni oceniają, że chiński produkt to kopia francuskiego systemu Crotale, przenoszona na podwoziu opracowanym w Chinach.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.