Reklama

Technologie

WITU ma sposób na przyspieszenie produkcji amunicji

Granat moździerzowy 120 mm
Granat moździerzowy 120 mm
Autor. fot. Ukroboroprom

Podczas Międzynarodowej Konferencji Artyleryjskiej przedstawiono projekt Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dotyczący możliwości zwiększenia produkcji amunicji moździerzowej i artyleryjskiej.

Przyspieszenie produkcji amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz moździerzowej kal. 120 mm powinno być jednym z priorytetów naszego przemysłu obronnego (oraz ministerstw: Obrony Narodowej i Aktywów Państwowych). Mowa tutaj zarówno o wytwarzaniu w czasie pokoju („P”), ale także przygotowaniu się do produkcji środków bojowych w czasie wojny („W”). Podczas Międzynarodowej Konferencji Artyleryjskiej przedstawiciel WITU zaprezentował interesującą koncepcję, która może spotkać się ze szczególnym zainteresowaniem w tym drugim przypadku.

Reklama

Pomysł zakłada wdrożenie odlewanych korpusów do amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm (czyli do Kraba oraz K9A1) oraz moździerzy kal. 120 mm (jak M120K Rak) do stosowania obok pocisków wykonanych z odkuwek. Efektem ma być redukcja kosztów produkcji o 30% oraz skokowe przyspieszenie wytwarzania przez uproszczenie technologii (co zwiększy liczbę podmiotów możliwych do włączenia do amunicyjnego łańcucha dostaw). Po lutym 2022 roku wiele prywatnych ukraińskich przedsiębiorstw zmieniło profil działalności, np. podejmując produkcję granatów moździerzowych.

Koncepcja odlewanych korpusów do amunicji artyleryjskiej oraz moździerzowej od WITU.
Koncepcja odlewanych korpusów do amunicji artyleryjskiej oraz moździerzowej od WITU.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Oczywiście dokonanie tego kroku wiązałoby się z wieloma wyzwaniami technicznymi i technologicznymi, choćby opracowaniem i zakupem staliwa oraz żeliwa spełniającego odpowiednie normy (zwłaszcza w przypadku kal. 155 mm). Przedstawiciel WITU wspomniał też o konieczności stworzenia projektów pocisków tożsamych balistycznie dla trzech technologii wykonania korpusów (kucie, odlewanie ze staliwa oraz żeliwa). Przeprowadzenie takich prac dziś wydaje się zdecydowanie rozsądniejsze niż rozpoczęcie projektu w czasie „W” (o ile główni zainteresowani podejmą temat). Uruchomienie produkcji małoseryjnej pozwoliłoby na usunięcie nieuchronnych chorób wieku dziecięcego oraz dopracowanie technologii.

Czytaj też

Z racji na wykorzystanie korpusu o odmiennych właściwościach niż dotychczasowe niezbędne będzie opracowanie nowego materiału kruszącego do wypełniania takich pocisków. Nie ulega wątpliwości, że będzie to odmienny materiał od tych dziś stosowanych w amunicji artyleryjskiej. Warto wspomnieć, że bydgoskie zakłady Nitro-Chem posiadają szeroką ofertę materiałów wybuchowych, a także prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad wieloma typami materiałów energetycznych, w tym małowrażliwych (w tym NTO i TEX).

Status prac przy projekcie odlewanych korpusów amunicji artyleryjskiej i moździerzowej w WITU.
Status prac przy projekcie odlewanych korpusów amunicji artyleryjskiej i moździerzowej w WITU.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

Wiele prac badawczych związanych z odlewanymi korpusami dla amunicji moździerzowej zostało już zakończonych. Dziś pilniejsze wydaje się skierowanie wysiłków na tańsze niż dotąd i mniej skomplikowane w produkcji pociski artyleryjskie. Z czasem niezbędne będzie wdrożenie także granatów kal. 120 mm przeznaczonych do Raka (w końcu moździerze ciągnione tego kalibru mają zostać wycofane ze służby w Wojsku Polskim).

Czytaj też

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Dudley

    Problem z produkcją amunicji, a raczej z całą produkcją zbrojeniową polega raczej na utrzymywaniu monopolu PGZ, i niechęcią tej firmy dzieleniem się zyskami z tej formy działalności. Nie trzeba, rozbudowywać zdolności produkcyjnych za grube mld$ w firmach dotychczas zajmujących się produkcją specjalną. W Polsce istnieje tysiące firm posiadających odpowiednie zaplecze produkcyjne i kadry, które można wykorzystać do produkcji zbrojeniowej, tyle że nikomu na tym nie zależy. A widać po doświadczeniach w Ukrainie, że to właśnie te niewielkie firmy, odpowiadają za większość produkcji specjalnej, bo duże i znane zostały zniszczone przez Rosjan.

  2. oko

    Amunicji 120 i 150 mm powinniśmy mieć w magazynach tyle ile Rosjs zużyje przez trzy lata w czasie wojny na Ukrainie. Pozostała produkcja i import w czasie wojny .

  3. Prezes Polski

    I to jest inicjatywa warta poparcia. Uprzejmie proszę o śledzenie i informowanie o postępach.

  4. xdx

    Bzdura, wcześniej pociski były odlewane ale z tego zrezygnowano z wielu powodów, jednym z nich jest ciśnienie w komorach- pocisk odlewany ulegnie deformacji. Można by ewentualnie kombinować z lekkimi stopami i odlewem ciśnieniowym ale wątpię aby to się udało. Może zamiast kombinować z wynalezieniem koła po raz drugi, po prostu zwiększyć możliwość produkcji

Reklama