Technologie
USA: lekki Bushmaster nie tylko przeciwko dronom
Firma Northrop Grumman przedstawiła armatę automatyczną kalibru 30x113 mm, która może być zasilana jednocześnie z dwóch taśm z różnymi rodzajami amunicji.
Nowa armata należy do popularnej na świecie rodziny armat Bushmaster i nosi oznaczenie M230 Link Fed (LF) Dual Feed Bushmaster. Jej kaliber to 30mm, a zasilana jest amunicją 30x113 mm. Zazwyczaj ma to być zestaw dwóch popularnych typów amunicji: XM1211 z zapalnikiem zbliżeniowym (rozpadającej się przed celem i rażącej go stożkiem odłamków na dużej przestrzeni) do działań antydronowych) oraz wielozadaniowej (przeciwpancernej i odłamkowej) XM1198 z samolikwidatorem (HEDP-SD).
Dodajmy, że armia amerykańska wykorzystuje armaty Bushmaster z amunicją 30x113 mm na różnego rodzaju zestawach przeciwlotniczych (na przykład M-SHORAD na bazie transportera Stryker) oraz systemach zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS - np. MADIS). Istnieją nawet stosunkowo lekkie zestawy C-UAS z armatą 30x113 mm, przeznaczone do osadzenia na lekkich pojazdach klasy Toyoty Hilux. Wprowadzenie podwójnego zasilania pozwala jednak na znacznie większą elastyczność w wykorzystaniu tego systemu.
Możliwość łatwego przestawiania przez strzelca, za pomocą jednego przełącznika, rodzaju amunicji którą armata ma strzelać, oznacza przekształcenie każdego uzbrojonego pojazdu w platformę antydronową, a przynajmniej zdolną do samoobrony przed dronami, a jednocześnie zdolną do zwalczania innych, bardziej konwencjonalnych celów naziemnych i powietrznych. Do chwili obecnej podwójne zasilanie funkcjonowało już w cięższych armatach Bushmaster, na przykład 30x173 mm, takich jak używane w Rosomakach, ale teraz możliwość wyboru amunicji będą mieć także lżejsze pojazdy oraz te, dla których armata M230LF jest dodatkowym uzbrojeniem.
Czytaj też
Nowa armata ma 60 proc. wspólnotę części z dotychczas produkowaną armatą M230LF i podobną masę. Dodajmy, że M230LF to lądowa wersja działka używanego w śmigłowcu Apache, z wydłużoną lufą, co poprawiło celność, a jednocześnie pozwoliło na ograniczenie odrzutu. Amerykanie podkreślają, że M230LF może być stosowana tam, gdzie wcześniej uzbrojenie stanowiły wielkokalibrowe karabiny maszynowe (12,7 mm).
Jak informuje Northrop Grumman armata znajduje się obecnie na „szóstym poziomie rozwoju technologii”, czyli na poziomie funkcjonującego demonstratora. Pierwsze demonstracyjne strzelania zaplanowane są na początek roku 2025.
user_1050711
Już jakieś... lata temu rozmawiałem z jednym z inżynierów z [...] i ten wyjaśniał, że oczywiście świadomi są przyszłego wielkiego zagrożenia dronami i podnieśli dysponowaną armatę tak wysoko, jak tylko dało się to zaprojektować. A wyżej, niż 65 stopni nie dało się. Gdy reszta zależy nie od nich, a od decydentów z MON. //// więc może pilnie należy zmienić model armaty ? Na co komu taki bwp, który ani nie chroni porządnie, by "pływał", ani nie jest w stanie bronić się przed dronami ?