Reklama

Wojna na Ukrainie

Świąteczna dostawa Bushmasterów dla Ukrainy

MRAP Bushmaster
MRAP Bushmaster
Autor. Departament Obrony Australii

Ambasador Australii w Kijowie Bruce Edwards poinformował w serwisie X (dawniej Twitter), że na Ukrainę zmierzają kolejne pojazdy minoodporne (MRAP) Bushmaster przekazane przez Canberrę w ramach pomocy wojskowej.

Reklama

Od początku rosyjskiej inwazji Kijów otrzymał już kilkaset pojazdów minoodpornych (MRAP) z wielu krajów. Australijskie Bushmastery zostały przekazane Ukrainie jako jedne z pierwszych wozów tej klasy. Maszyny te umożliwiły żołnierzom Zbrojnych Sił Ukrainy bezpieczniejsze prowadzenie działań rozpoznawczych i patrolowych.

Reklama

Jak dotąd oficjalnie zapowiedziano przekazanie Ukrainie 120 Bushmasterów. Po „świątecznej” dostawie zapowiedzianej przez ambasadora Edwardsa ta liczba jeszcze wzrośnie. Według dostępnych publicznie danych Ukraińcy do tej pory mieli stracić przynajmniej 9 Bushmasterów, zaś kolejne 3 zostały poważnie uszkodzone. Dostawa większej liczby pojazdów pozwoli na uzupełnienie części strat pojazdów o trakcji kołowej poniesionych przez Zbrojne Siły Ukrainy.

Bushmaster to pojazd minoodporny (MRAP) produkowany przez Thales Australia. Został wdrożony do produkcji w 1997 roku. Pancerz zapewnia ochronę przed standardową amunicją strzelecką kalibru 7,62 mm, odłamkami granatu moździerzowego kal. 81 mm oraz minami przeciwpiechotnymi Claymore. Po zainstalowaniu dodatkowego opancerzenia pojazd chroni załogę i desant przed amunicją przeciwpancerną o kalibrze do 7,62 mm. Masa własna wynosi 12 ton.

Reklama

Wóz jest wyposażony w silnik Caterpillar 3126E o mocy 300 KM. Bushmaster przewozi dziewięciu żołnierzy z maksymalną prędkością 100 km/h, a jego zasięg wynosi 800 km. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. Obecnie znajdują się na stanie sił zbrojnych krajów takich jak Australia, Indonezja, Japonia, Wielka Brytania, Holandia oraz Ukraina.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. rwd

  Jeszcze się nie zorientowali, że przysyłanie sprzętu na Ukrainę nie jest warunkiem ani koniecznym ani wystarczającym dla jej zwycięstwa. Nie tędy droga. Wojna trwa już prawie dwa lata i rozstrzygnięcia nie widać. Nie trzeba być Einsteinem żeby odkryć, że powtarzanie w kółko tego samego i oczekiwać innych rezultatów nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

  1. Pirat

   Rezultaty są. Rosja od Roku stoi w miejscu.

 2. Dr. Pavl Kopetzky

  Brawo, dzięki, tak trzymać. F16! Ta Rosja czerwona od krwi musi w końcu umrzeć - paść - zniknąć. Skonać. Real Life

Reklama