Rosja: „Niewidzialne” rakiety dla systemu „Iskander”

10 czerwca 2021, 07:02
_jpg_1447834313
Fot.mil.ru
Reklama

Według rosyjskich mediów baterie systemu rakietowego „ziemia-ziemia” „Iskander-M” zaczęto wyposażać w nowe rakiety wykonane w technologii stealth, którymi można dodatkowo kierować przez cały czas trwania lotu. W ten sposób wystrzelone pociski mają być bardzo trudne do przechwycenia przez systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Według agencji „Izwiestia” Rosjanie rozpoczęli wprowadzanie do taktyczno-operacyjnego systemu „Iskander-M” nowych pocisków rakietowych, które zdaniem rosyjskich ekspertów radykalnie zwiększą zdolności bojowe sił zbrojnych Rosji. Mają to być bowiem rakiety wykonane w technologii stealth, wykonujące dodatkowo najbardziej złożone manewry na trasie lotu, co pozwali im unikać pocisków przeciwrakietowych przeciwnika i trafiać w cele naziemne ze „szczególną celnością”. Co więcej, rozwiązanie to zostało już podobno z powodzeniem sprawdzone podczas ćwiczeń artyleryjsko-rakietowych przeprowadzonych w sierpniu 2020 roku na poligonie Kapustin Jar w północno-zachodniej części Obwodu Astrachańskiego.

Jest to o tyle zaskakująca informacja, że Rosjanie bardzo szeroko rozpisywali się o tych sierpniowych ćwiczeniach, nie podkreślając jednak w swoich komunikatach faktu użycia nowych rakiet, ale chwaląc się jedynie sposobem ich użycia . Całe przedsięwzięcie miało być zresztą realizowane w ramach „operacyjno-specjalnej odprawy, podczas której były omawiane doświadczenia w posługiwaniu się i eksploatowaniu współczesnego uzbrojenia artyleryjskiego”.

W odprawie tej wzięli udział „generałowie i oficerowie centralnych organów dowodzenia wojskowego, szefowie sił rakietowych i artylerii okręgów i formacji wojskowych, dowódcy formacji artylerii rakietowej i lufowej oraz szefowie ośrodków szkoleniowych”. Tak więc strzelanie nie miało być testem, ale bardziej generalskim pokazem. Teraz nagle okazuje się, że w trakcie tych ćwiczeń sprawdzono coś zupełnie nowego, co ma znacząco zmienić współczesne pole walki.

image
Fot.mil.ru

Trochę szczegółów odnośnie nowego pocisku ujawniła agencja „Izwiestia”. Jej dziennikarze dowiedzieli się bowiem, że „niewidzialny” pocisk systemy „Iskander-M” ma być pokryty powłoką pochłaniającą fale radarowe, ma być supermanewrowy i jest w stanie trafić cele na odległość do 500 km. Przez Rosjan rakieta ta została zaliczona do klasy aerobalistycznej, ponieważ leci po trajektorii balistycznej, ale nie opuszcza ziemskiej atmosfery.

Nowy pocisk rakietowy miał być opracowywany przez około pięć lat (od 2016 roku). Stało się jednak o nim głośno dopiero po serii tegorocznych, majowych wystąpień prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaklasyfikował system operacyjno-taktyczny „Iskander-M” do broni „o wysokiej precyzji rażenia, która jest unikalna pod względem wielu charakterystyk i tymi parametrami nie tylko zrównuje się ze swoimi zachodnimi odpowiednikami, ale je przewyższa”.

Jak Rosjanie zwiększają możliwości systemu „Iskander”?

Wprowadzenie nowych pocisków stealth jest kolejnym krokiem nad zwiększeniem możliwości rosyjskich wojsk rakietowych. Rosjanie postępują tu bardzo racjonalnie i oszczędnie. Po pierwsze nie wprowadzali systemu „Iskander-M”, jako czegoś dodatkowego, ale robili to w procesie przezbrajania swoich brygad rakietowych wojsk lądowych – pozbywając się z nich przestarzałych systemów taktycznych „Toczka-U”. Dzięki temu, w większości przypadków można było wykorzystywać istniejącą infrastrukturę (tylko ją modernizując), jak również zasoby ludzkie (po odpowiednim szkoleniu uzupełniającym).

image
Fot.mil.ru

Proces tej wymiany zakończył się oficjalnie w grudniu 2019 roku, gdy zameldowano Putinowi o przezbrojeniu wszystkich – trzynastu brygad rakietowych rosyjskich wojsk lądowych z systemu „Toczka-U” na system „Iskander”. Co ciekawe, Rosjanie nie wskazali przy tym: czy i ile brygad ze starym sprzętem zostało w ogóle rozwiązanych (wcześniej było ich więcej niż trzynaście). Nawet jednak jeżeli tak było, to samo wprowadzenie nowego systemu „Iskander-M” niewątpliwie zwiększyło generalne możliwości rosyjskich sił zbrojnych.

Jak się okazuje ten proces „ulepszania” jednostek rakietowych wojsk lądowych trwa nadal i realizuje się go poprzez:

  • zmiany organizacyjne (np. dodanie do składu każdej brygady dodatkowego, czwartego dywizjonu ogniowego, z których każdy ma po dwie wyrzutnie typu 9P78-1 z dwiema rakietami aerobalistycznymi 9M723 „Iskander-M” lub dwiema rakietami manewrującymi 9M728 „Iskander-K”)
  • lub zmiany sprzętowe (np. wprowadzanie nowej generacji rakiet).

Pierwszy proces rozpoczął się już w grudniu 2019 roku, dzięki czemu zakłady uczestniczące w produkcji „Iskanderów” miały cały czas zamówienia. Drugi (wprowadzanie nowych pocisków) trwał praktycznie bez przerwy, czego dowodem było: najpierw wkomponowanie do systemu rakiet manewrujących 9M729, a obecnie opracowanie nowego pocisku stealth. Rosyjscy eksperci uważają, że pocisk ten jest rozwinięciem rakiet aerobalistycznych 9M723. Nie ujawniono jednak jego zdjęć, przypuszcza się więc tylko, że zmieniono w nim układ części dziobowej oraz dodano dodatkowe stery – ze względu na deklarowaną „supermanewrowość”.

Jak na razie, oficjalnie, system „Iskander-M” ma mieć możliwość korzystania z pięciu typów rakiet balistycznych i dwóch typów rakiet manewrujących. Już teraz pozwala to na przygotowania takiego scenariusza ataku na wyznaczony cel, by jego obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa miała jak największe problemy. Problemy te mogą się jeszcze bardziej zwiększyć, gdy prawdziwe okażą się informacje o wprowadzaniu nowych, supermanewrowych rakiet stealth, które nawet lecąc torem balistycznym, mogą wykonywać manewry z przeciążeniami do 20-30G i być kierowane praktycznie przez całą trasę.

Dodatkowo Rosjanie chwalą się, że ich rakiety mogą być naprowadzane nie tylko na wskazaną pozycję (z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej), ale również samodzielnie wyszukiwać obiekt ataku (korzystając z obrazu radarowego lub optycznego). Tej celności nie potwierdziły jednak chociażby dotychczasowe wnioski z użycia bojowego systemu „Iskander” w Gorskim Karabachu. Ten brak dokładności nadrabia się więc poprzez zastosowanie odpowiednio dużej głowicy bojowej: penetrującej, odłamkowo-wybuchowej, kasetowej lub nawet jądrowej. Dodatkowo Rosjanie zaczęli stosować systemy bezzałogowe do naprowadzanie swoich rakiet, co stało się już zresztą stałym elementem ćwiczeń artyleryjskich.

image
Fot.mil.ru

 Zgodny z traktatem INF – czy niezgodny?

Dużą niewiadomą jest zasięg systemu – szczególnie jeżeli chodzi o rakiety manewrujące. Rosjanie chcąc pozostać formalnie w zgodzie z traktatem INF (ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces - układ o całkowitej likwidacji lądowych pocisków rakietowych pośredniego zasięgu o zasięgu od 500 do 5500 km) twierdzą cały czas, że ich pociski 9M728 i 9M729 mają zasięg maksymalny 480 km i 490 km. Amerykanie temu nie dają wiary pomimo prezentacji obu rakiet przedstawicielom zagranicznych sił zbrojnych w styczniu 2019 roku. Wskazano wtedy, że długość kontenera rakiety 9M728 to 7930 mm przy średnicy 514 mm, a kontenera rakiety 9M719 to: 7400 mm przy średnicy 514 mm.

Rosjanie twierdzą oczywiście, że ich nowszy pocisk 9M729 różni się od swojego poprzednika jedynie głowicą o zwiększonej mocy i większą celnością systemu naprowadzania. Ale Amerykanie doskonale wiedzą, że rosyjskie rakiety manewrujące 3M14 systemu „Kalibr” o jedynie nieco większych rozmiarach (długość prawdopodobnie 8,1 m i średnica 514 mm) mają zasięg 2600 km przy strzelaniu z okrętów nawodnych i 1600 km w przypadku okrętów podwodnych. Zakłada się więc (i słusznie), że techniczne możliwości zasięgowe rakiet manewrujących systemu „Iskander-M” muszą być większe.

image
„Iskandery” w działaniach morskich na ćwiczeniach „Zapad-2021”

 Możliwości jednej baterii tego systemu zwiększy również konstrukcja samych wyrzutni. Przypomnijmy, że w systemie „Iskander” można było na nich umieścić tylko jeden pocisk, natomiast w kompleksie „Iskander-M” i „Iskander-K” - dwa. W ten sposób standardowa brygada rakietowa mogła odpalić salwę maksymalnie 24 pocisków (6 baterii z 12 wyrzutniami po 2 pociski), a po reorganizacji 32 pociski (8 baterii z 14 wyrzutniami po 2 pociski).

Teraz ta liczba może się nawet dwukrotnie zwiększyć, ponieważ Rosjanie chwalą się opracowaniem nowego pojazdu startowego, na którym można umieścić maksymalnie cztery rakiety manewrujące. Rosjanie nie pokazali jednak takiej wyrzutni w czasie Parady Zwycięstwa, co może oznaczać, że jak na razie to rozwiązanie jest bardziej propozycją niż operacyjnym systemem uzbrojenia - podobnie zresztą jak reklamowany przez Prezydenta Putina „niezniszczalny” i „niewidzialny” pocisk areobalistyczny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 397
Reklama
w.
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:57

Davien tyle pisze o wspaniałych chińskich radarach i systemach przeciwlotniczych i antyrakietowych... a gdzie one sprawdziły się w walce? Nad Tajwanem czy Morzem Chińskim?

z.
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:55

Ty piszesz tyle o wspaniałych rosyjskich systemach... a gdzie one sprawdziły się w walce? W Syrii czy może w Górskim Karabachu?

wtorek, 15 czerwca 2021, 16:59

A gdzie sprawdziły się amerykańskie?

z.
czwartek, 17 czerwca 2021, 08:45

W Arabii Saudyjskiej a ostatnio na Taiwanie dzięki nim spadł cudowny Su-35.

czwartek, 17 czerwca 2021, 11:34

Tiaaaaaa.

Valdore
piątek, 18 czerwca 2021, 15:20

To ostatnie słowa pilota tego Su-35???

Taka prawda
sobota, 19 czerwca 2021, 16:52

Nie twoje ostatnie slowo

M
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 08:57

Iskandery mają taki tyci problem - celność. Zdarzają się sytuacje, gdy Iskander lecący na cel odległy o ponad 400 km "skręca" i trafia... 50-60 km od celu. Podobno na skutek wadliwych osłon termicznych.

Alo
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 21:14

To tak jak w GK. Ormianie odpalali Iskandery, a te leciały nie wiadomo gdzie.

Raf
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:08

Jest słowo Rosja i ponad 300 komentarzy - czekamy na 400.

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:38

Nie chodzi o słowo "Rosja". Chodzi o kolejną zmyśloną super broń, przed którą mamy drżeć. Ale jakoś nie popadamy w czarną rozpacz, tylko dyskutujemy sobie (do tego służą fora internetowe), co z rosyjskiego komunikatu może być prawdziwe. Wychodzi, że niewiele.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:04

Zmyślona czy nie u nas nie ma to znaczenia ważny jest socjalizm a nie obronność władze mają już samoloty VIP wiec są bezpieczne.

Oneterty
sobota, 12 czerwca 2021, 19:19

Spoko, dróg i mostów nie mają, ale rakiety są, więc duma.

Sierp i młoteczek
sobota, 12 czerwca 2021, 01:35

A świstak zawija je te sreberka...

Berek
piątek, 11 czerwca 2021, 23:58

A działającej pralki dalej nie potrafią zrobić

Z PRLu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:04

Ja pamiętam rosyjską (radziecką) pralkę automatyczną Wiatka. Można było do niej ciepłą wodę lać.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:14

Wiatka to włoska pralka produkowana w ZSRS na licencji.

prawieanonim
sobota, 12 czerwca 2021, 16:03

Działających rakiet też nie.

Hanys
sobota, 12 czerwca 2021, 20:49

Istotne, w Polsce nie potrafią zbudować ani jednego ani drugiego :)

prawieanonim
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:57

Przyjedź do Polski to się przekonasz.

inż.
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:18

No podaj nazwę polskiej produkowanej obecnie pralki?

prawieanonim
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:52

Amica

brawo wy
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:04

W tych niemieckich montowniach,na niemieckich maszynach,pod niemieckim nadzorem?

Davien
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:26

To akurat w Rosji tyle ze zastap Niemców Włochami i Francuzami:)

Czesław
niedziela, 13 czerwca 2021, 22:44

Słyszałeś kiedyś o Amice? Pewnie tak. Połowa kuchenek gazowych w ZSRR była z Wronek. Ziemniaki uprawiać i wolnych ludzi straszyć. To potraficie.

BG
piątek, 11 czerwca 2021, 23:02

Kupowanie patriota, który jest całkowicie bezużyteczny przeciwko iskanderom to kolejne pieniądze wywalone w błoto.

Alosza
sobota, 12 czerwca 2021, 08:46

Używanie iskanderów, które są całkowicie bezradne wobec obrony przeciwlotniczej, nie trafiają w cele, a ich głowice nie wybuchają (wszystko potwierdzone w GK), to kolejne ruskie pieniądze wywalone w błoto. Tak samo jak z Armatą, Su-57, Pancyrem itd.

Raf
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:16

Tak się o Rosjan martwisz?

ciekawy
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:20

A co ty się tak o Polaków martwisz?

Raf
sobota, 19 czerwca 2021, 15:08

No trochę się martwię bo jak widać z niektórymi nie jest najlepiej

ree
sobota, 12 czerwca 2021, 06:55

iskander byl projektowany pod glowice nuklearne ,czyli 500 metrow w l lewo czy prawo bylo bez znaczenia,ale z gowica konwencjonalna to jest bezuzyteczny zlom.

Extern
sobota, 12 czerwca 2021, 17:59

Oficjalny CEP Iskandera balistycznego to 30 metrów. Więc przy głowicy ważącej pół tony, nawet jeśli to będzie jakaś zwykła odłamkowo-burząca cel będzie zniszczony.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:11

Tylko jeżeli cel będzie nieopancerzony.

ret
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:06

A ktoś do pojedynczych czołgów ma zamiar strzelać Iskanderami?

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:16

A co niby ten Iskander zrobi np schronohangarom czy umocnionym budowlom wybuchajac 30m od nich?

wtorek, 15 czerwca 2021, 17:00

To samo co te setki zachodnich pocisków zrobiło w Syrii.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 15:21

Zachodnie pociski trafiały punktowo a Iskander jakos nie jest w stanie:)

piątek, 18 czerwca 2021, 23:19

W co?

Chateaux
sobota, 12 czerwca 2021, 00:47

A utrxymyeanie jakichkolwiek sil zbrojnych też jest wywalaniem.pieniedzy w błoto, kolego BG?

Aha
piątek, 11 czerwca 2021, 08:54

My też mamy się czym pochwalić ostatnio nastąpiło znaczne wzmocnienie naszej armii. MW dostała nowy trałowiec.

Est
czwartek, 10 czerwca 2021, 23:10

Kiedy się doczekam że Rosja zaprezentuje nowoczesny samochód, telefon czy telewizor?

Sailor
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:44

Nigdy.

złośliwy
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:05

Ty o tym wspominasz co jakiś czas.Wyslij im polskie,niech skopiują :).

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 15:22

Nie są w stanie, nawet zwykłe radiostacje ręczne dla piechoty musieli w Chinach kupic:)

niki
sobota, 12 czerwca 2021, 12:51

A kiedy się doczekamy aż Polska zacznie produkować własne samochody, telewizory czy procesory?

Miet
piątek, 11 czerwca 2021, 17:53

Głupiś zobacz nowe łady i zobacz ich terenówki. A po drugie ich technologia może nie jest najpiękniejsza ale działa i jest bardzo pożądana przez USA Chiny i innych.

silentium est aureum
sobota, 12 czerwca 2021, 15:50

Łady serio są ich? Fabryka może rosyjska. Ale technologia w całości pochodzi ze "zgniłego zachodu", do którego podskakują. Poza tym, ten samochód, to nie jest specjalny cud.

złośliwy
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:07

Zgniły zachód. Czas dla grzybiarzy zatrzymał się jakieś 50 lat temu.

Zibi
piątek, 11 czerwca 2021, 15:45

To zobacz sobie kto wygrywa w rajdach Dakar w kategorii ciężarówki

Chateaux
sobota, 12 czerwca 2021, 00:49

To ile masz w domu komputerów, telefonów czy telewizorow Made in Russia? A moze w pobliskiej fabryce masz jakąś rosyjską linie procukcyjną?

Wewo
piątek, 11 czerwca 2021, 20:59

Nowe Łady tkwią technologicznie w latach 90 ubiegłego wieku niestety. Co do Kamaza startującego w rajdach to nie ma nic wspólnego z rosyjską myślą techniczną. Mercedes jest udziałowcem Kazmaza i dzięki niemu zbudowali do ścigania samochód, w którym może opony są rosyjskie (albo i to nie). Całość to składak z części MAN, Mercedesa i Liebherr. Tam nawet buda jest z Mercedesa, bo ruskie się nie nadawały.

JAcek
sobota, 12 czerwca 2021, 09:48

Tylko, że panie kolego, Kamazy z Dakkaru zaprojektowano i zbudowano zanim Mercedes wykupił tam udziały.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:13

I co z tego, skoro to składaki z zachodnich części. Nie zapominaj że pojazdy na rajd Paryż-Dakar z normalnymi mają wspólny wygląd i to nie zawsze.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 12 czerwca 2021, 00:20

W latach 90 robiono najlepsze samochody wiec nie niestety, a teraz robi się gówno i taka jest prawda.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:17

Mylisz sie kolego, zobacz sobie nowe modele Urala, po drugie jaka firma robi auta ze swoich części?

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:17

Ural od 1992r współpracuje dość ścisle z IVECO jezeli chodzi o pojazdy.

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:26

Możesz wskazać jedną firme motoryzacyjna jaka nie współpracuje z inną?

ciekawy
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:54

W dobie globalizacji i wolnego przepływu towarów nie ma takiej....nawet w Rosji wbrew temu co twierdzą tutaj kremlowscy stachanowcy.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:57

Ależ kolego to tylko Davien czyni zarzut z tego że rosyjskie firmy robią to co wszyscy na świecie. W USA taka współpraca to dla niego powód do wychwalania, w rosji coś strasznego. A to właśnie norma w czasach globalizacji i tyle.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:18

A gdzie ichtamnietku robię z tego zarzut??? Po prostu pokazuje ze ten Ural nie jest czysto rosyjski jak wam sie uroiło:)

czwartek, 17 czerwca 2021, 11:36

Jak zwykle wypierasz się własnych niewygodnych słów.

sobota, 12 czerwca 2021, 15:52

Widziałem Urale i dziwnym trafem jakoś nadal wolę GSa.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:26

Masz do tego pełne prawo, tak jak i do udowadniania wyższości swego wyboru, co nie zmienia faktu że Ural w swej klasie jest dobry.

ciekawy
piątek, 11 czerwca 2021, 13:09

Nigdy. To jest naród który będzie spał w jaskiniach z rakietami pod pachą.

Palmel
piątek, 11 czerwca 2021, 21:31

tak jest u nich ważniejsze jest że są potęga a wystarcza im jedna koszula i że są potęgą światową dotąd dopóki nasi politycy nie zrozumieją myślenia normalnego Rosjanina i którzy muszą przestać ich mierzyć naszą europejską miarą i sposobem myślenia to ich nie zrozumiemy a popełniają cały czas ten sam błąd i dopóki nie będziemy wchodzić w ich codzienne życie z butami w ich wewnętrzną politykę i świat i strefy wpływów tak jak na Białorusi, oglądając nasze TV cały czas chcemy wprowadzić tam naszą demokrację nie licząc się z ich władzą a tylko utrzymując z naszych pieniędzy jakąś małą niezadowoloną grupę jakich nawiedzonych w każdym kraju zawsze się znajdzie taka grupa która znalazła swój sposób na życie darmozjadów bo wiedzą że nic nie są w stanie zrobić

Bumer
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:15

Gdyby w Polsce został zawrócony samolot Areoflotu i dwie osoby zatrzymane to na pewno Rosja by się nie oburzyła- jeszcze by podziękowali.Nie potrafią respektować praw to nie warto z takimi współpracować.Ile razy Rosja narusza przestrzeń powietrzną neutralych państw? Wiesz o czym to świadczy? Oni nie respektują nikogo. Dlatego powinno się ich trzymać na dystans i tyle.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 11 czerwca 2021, 17:39

Przecież oligarchowie i urzędnicy mają eleganckie pałace nie widziałeś pałacu Cara.

Lucas123
piątek, 11 czerwca 2021, 12:03

W jakim świecie Ty żyjesz? Łada, T-95 combat, marussia B1, B2, Aurus... Okej nie mają tego tyle co niemcy czy japończyny ale ich to nikt nie przebije :). Smartphone-y? Coś tam mają sam wiem, że yandex phone jest rosyjski bo sam chciałem go pozyskać (niestety nieskutecznie bo polski rynek skutecznie blokuje rosyjskie produkty). Co do telewizora to się nie wypowiem bo sam nie znam nic wartego uwagi po za azjatyckimi rozwiązaniami:)

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 20:38

Łada jest w rękach Renault, a producentów concept carów to w Polsce też znajdziesz. Niech Kałasznikow czy inny UrałWagonZawod zrobi samochód jak Tesla, albo chociaż jak małe elektryczne BMW, to uchylę kapelusza. W samej gigatycznej Moskwie powinien być wystarczający popyt na takie auta.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:21

Wskaż jeden model jaki robi firma z jednego kraju w 100% ze swoich części. Kama-1 to taka Tesla. Pooglądaj sobie nowe modele Urala. Po drugie coś my sami produkujemy swojego?

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:34

Bądź konsekwentny. Przecież Kama-1 to nie jest 100% rosyjska technologia (a nawet nie 50%). Polska Izera jest odpowiednikiem, ale przynajmniej baterie ma z Polski.

wtorek, 15 czerwca 2021, 10:33

Problem jest taki że Kama jeździ, Izera nie. Tak z innej beczki to przeciętne auto na drogach rosyjskich jest młodsze niż przeciętne na naszych drogach. To tyle w temacie wyższości jednych nad drugimi i większych średnich zarobkach.

wtorek, 15 czerwca 2021, 00:00

Te baterie to nie jest powód do dumy, ale będzie za to ogromny problem. Baterie robi w Polsce nie polska firma, więc powodu do dumy nie ma raczej, ale jak przyjdzie czas ich utylizacji to one wrócą do miejsca produkcji i wtedy to będzie ogromny problem.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:19

Mówisz o tych Uralach co powstały w scisłęj współpracy z IVECO i korzystajacych głównie z komponentów i silników z Włoch?

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:27

Potrafisz cokolwiek przeczytać ze zrozumieniem?

sobota, 12 czerwca 2021, 15:54

No i co w tych Uralach jest? Żaden z nich nie stoi nawet w gdzieś pobliżu GSa. Poza tym z Uralami jest tak, że im starszy model, tym lepszy.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:29

Rozumiem ze piszesz o Lexusie GS. Kolego tych maszyn nie da się porównać i tyle. Jeśli chodzi o konkretne zastosowanie to raczej ten GS nie stał i nie stoi koło Urala. Twój post świadczy tylko o Tobie, o niczym więcej.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 18:01

Wow, Łada to Francuzi i japończycy, którzy sa jej włascicielem. marussia B1/B2 to rosyjska karoseria i zachodnie podzespoły choc trzeba przyznac że projekt rosyjski, Aurus, to niezłę: powstał jako takie nowe Żiguli dla wierchuszki, za pieniadze arabskie i przy znaczącej pomocy Niemców:) Yandex Phone to rosyjska naklejka na telefonie złozonym z zachodnich i chińskich podzespołów z amerykańskim OS-em. Istotnie, w jakim swiecie ty zyjesz:)

sobota, 12 czerwca 2021, 00:24

Davienek........ Pakistańskie Mirage 2000, niemieckie AIM-120 w 1973 roku.....polskie referendum w sprawie wejścia do NATO, kotły wiesz jakie, F-35 jako AWACS. Masz coś jeszcze do powiedzenia......

niedziela, 13 czerwca 2021, 19:53

Zdecydowanie więcej niż ty...

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:29

Coś z sensem i bez obrażanie innych i kłamania?

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:28

Cos z sensem? Bez obraania innyc

xd
piątek, 11 czerwca 2021, 20:59

a co ty produkujesz europalety niemieckim młotkiem

dx
sobota, 12 czerwca 2021, 15:57

Przynajmniej żyje jak człowiek, czego o zdecydowanej większości Rosjan powiedzieć nie można.

Raf
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:10

żyje chyba głównie na tym forum

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 11 czerwca 2021, 17:40

Już w porównaniu do syfu jaki produkuje Europa Łada zaczyna być normalnym samochodem, i bynajmniej nie dlatego że jest taka dobra tylko przez upadek zachodniej motoryzacji.

Chateaux
sobota, 12 czerwca 2021, 15:57

To kup sobie Ładę i nie marudź

Bumer
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:18

Kupić by może jeszcze i kupił.Niech cały świat zachęci żeby kupił-to byłby dopiero sukces.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 12 czerwca 2021, 21:50

Jeszcze są do kupienia normalne 2 litrowe benzynowce zresztą taki mam, ale ich dni są policzone. Przyszłość to 1 litr turbo w autach 2 tonowych jak choćby w Daćce

Gruszwik
niedziela, 13 czerwca 2021, 09:20

Za chwilę będzie dacia w Rosji. Renault jest dawcą dla Rosji daci ze swoim logo. Bo tam to jest auto prestiżowe.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 21:36

Ale Łada to własność Renault.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:28

No nie całkiem, to tak jakbyś powiedział że Nissan jest własnością Renaulta i też nie do końca, bo to inny rodzaj współpracy. Do tego jest parę modeli różnych firm jakich w Polsce te firmy nie oferują, a w rosjii tak. Także Renaulta. A łada faktycznie wyróżnia się, ceną na pewno.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:23

Akurat nie, Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance to wspólna spółka a Łada jest ich własnoscią, nie należy do porozumienia. I to Renault-Nissan sa włascicielami znaku handlowego Łada jak i firmy AwtoWaz

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 12 czerwca 2021, 00:23

Raczej do Łady nie pchają 1.0 turbo jak to robią choćby 1 półtoratonowej daćce która nie dość że cię cały czas psuje to pali 10 l.

Wania
niedziela, 13 czerwca 2021, 09:25

Bo w Rosji normy emisji spalin nie istnieją więc można tam sprzedawać stare silniki. Też palące 10 litrów trujące na drodze spalinami. W Rosji produkują uaz 452 w niezmienionej formie od 1965 roku. To kraj czwartego świata.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:47

Normy emisji spalin to bzdura!! wymyślona przez koncerny motoryzacyjne głównie z Niemiec do walki z konkurencją na Euro 4 normy powinny się skończyć podwyższanie nic nie daje silnik na samo powietrze nie pojedzie. Jakoś nikomu nie przeszkadzają w drogich luksusowych autach kilku litrowe silniki które palą po 15-25 litrów ale w normalnym aucie dla ludzi zwykły silnik 2 litry to już zbrodnia!!!

piątek, 11 czerwca 2021, 11:59

To trzeba zmienić forum, np. w zakresie samochodów na transport drogowy i maszyny robocze. No cóż, w zakresie telefonów to chyba sprzęt łączności i transmisji danych (także elementy 5G), a telewizory to już kompletny dramat, pozostaje mi polecić w zastępstwie reaktory jądrowe, lokomotywy, turbogeneratory, silniki, kombajny rolnicze, IT, AI i HGW co jeszcze (o samolotach cywilnych nie wspominam z uwagi na opóźnienia w produkcji seryjnej - sankcje jednak w pewnym zakresie działają).

piątek, 11 czerwca 2021, 11:40

Kama-1, Łada Vesta,Łada Niva Travel,Aurus Senat żeby daleko nie szukać.

Beria
piątek, 11 czerwca 2021, 16:45

Super, tylko blachy mają do p..py. Oglądam na YT jak się te Łady, Kamy lepikiem zalewa, a ile kitu dają i wzmacniają progi szynami kolejowymi.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:30

Gościu o czym gadasz, oni poszli do przodu. Choćby dlatego że wszelkie niemieckie auta na a,b, v na rynek chiński to u nich klepią. Te klepane tam w azji to dla biedoty.

BUBA
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:41

Wygląda na to że plotki o badaniach elementów JASSM i Storm Shadow/SCALP w Rosji po ataku na Al Shayrat faktycznie przyniosły rezultaty w postaci nowego pocisku ziemia-ziemia.................................................................. ..............................................................................................................................................................................................

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:59

Ale to nie jest nowy pocisk, tylko stary pokryty powłoką pochłaniającą fale radarowe. Co wydaje się być kompletną bzdurą dla szybkiego pocisku balistycznego solidnie rozgrzanego w atmosferze.

BUBA
piątek, 11 czerwca 2021, 20:25

Jak na razie postanowili skrocić dystans wykrywania pocisku, np. mogli zmienić prędkośc lotu w fazie dojścia do celu na 2/3 drogi a przed uderzeniem przyspiesza bo i tak stelth go wtedy nie chroni i powłoka może się już spalić...............................................................................................................................

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:08

BUBA Istkander-M to pocisk balistyczny czyli jakie przyspieszanie. Po drugie widać go doskonale w podczerwieni bo swieci jak latarnia w nocy.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:30

Pakistańskie Mirage 2000........... daniła.

GB
piątek, 11 czerwca 2021, 20:14

Może mają lepsze powłoki niż te tandetne amerykańskie?

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:06

No własnei widzielismy te "lepsze" na ich Ch-101 co je widziały radary od chwili odpalenia i na Su-57:))

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 21:13

To nie wydaje się technologicznie możliwe. Nie przypominam sobie aby istniał rosyjski odpowiednik DuPonta.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:31

Nie myl technologii cywilnej z wojskową.

sobota, 12 czerwca 2021, 16:07

Tylko myk jest taki, że jedna i druga lubią chodzić w parze.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:31

Nie wszędzie, skoro tego nie wiesz, to szkoda gadać.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:18

BUBA , a skad elementy JASSM czy Storm Shadow w bazie Szajrat jak tam poleciały wyłacznie BGM-109E:)) Bredzisz jak zwykle.

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 18:51

Bredzisz to ty. Ostatnio o pakistańskich Mirage 2000 bombardujących cele w Indiach.

csr
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:11

1. Te rakiety nie są stealth :):):). Nawet jeśli udało się Rosjanom zredukować RCS do 0.1 m2 to jest to żaden stealth dla nowoczesnych zachodnich radarów. 2. Nawet gdyby rzeczywiście te rakiety miały niski RCS to nie ma to znaczenia. Stealth radarowy przydaje się samolotom czy rakietom cruise. Natomiast rakiety balistyczne wykrywa się i zwalcza w podczerwieni, gdyż generują one bardzo duży ślad termiczny (już od momentu startu). Nawet prosty podkładowy termonamiernik w F-35 był tak czuły żeby wykryć i śledzić rakietę balistyczną z odległości 600 km. Przy czym F-35 ma funkcje pozwalające naprowadzać rakiety PAC-3 na cel balistyczny. 3. W ostatnich latach dokonał się w USA ogromy postęp w systemach rozpoznania. Dzięki temu wyrzutnie Iskanderów mogą zostać zniszczone przez F-35 (posiadające prawdziwy stealth) zanim wogóle odpalą swoje rakiety.

taka prawda
piątek, 11 czerwca 2021, 11:45

"1. Te rakiety nie są stealth :):):). Nawet jeśli udało się Rosjanom zredukować RCS do 0.1 m2 to jest to żaden stealth dla nowoczesnych zachodnich radarów." -- zachód obecnie nie posiada nowoczesnych radarów, nowoczesne radary są w Rosji i Chinach ...

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:09

Te "nowoczesne" chińskei i rosyjskei radary sa tak z 30 lat za tym co maja na Zachodzie jako sprzęt cywilny:)) Bo z wojskowymi nie ma nawet sensu ich porównywać:) Dla Rosji nowoscia jest to co USA miało w latach 80-tych.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:32

Pakistańskie Mirage 2000 davienku.......

Wewo
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:30

Czyli nic nowego. Rosyjski sprzęt jest zawsze najlepszy w świecie i odporny na wszelkie środki przeciwdziałania. Po tym jak Iskandery skompromitowały się w Górskim Karabachu, było do przewidzenia, że za chwilę zaprezentują nową najlepszą w świecie rakietę. Standardowe działania, podobnie robią z np. z rakietami przeciwlotniczymi. Jak okazało się, że S-300 wcale nie są takie dobre, to pojawiły się S-400, a na wszelki wypadek gdyby skompromitowały się i S-400 to mają już S-500. Poza tym zawsze znajdzie się wytłumaczenie dla porażki rosyjskiego sprzętu, zwykle są to: "to była małpia wersja, załoga poszła na fajka, załoga była niewyszkolona, itp., A T-14 Armata nie produkują bo są za dobre, a w Su-57 same spadają na ziemie i pękają im kadłuby, bo też są za dobre.....

sża
piątek, 11 czerwca 2021, 20:48

Skoro Rosja jest taka słaba, to dlaczego nie odbiliście jeszcze Krymu?

Chateaux
sobota, 12 czerwca 2021, 00:59

Bo nikt nie chce wojny. Nawet wygranej.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:43

No pewnie przecież to złom i dziadostwo. Nie ma się czego bać, nie ma sensu się zbroić....

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:32

Czyli wg. ciebie nie należy obawiać się Rosji - no bo przecież ich samoloty nie latają, czołgi nie jeżdżą a amunicja nie strzela.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 11 czerwca 2021, 17:42

Iskandery się nie skompromitowały bo nie zostały użyte.

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:10

Nie dość ze zostały uzyte, nie dość ze sie skompromitowały w nic nie trafiając to jeszce jednego z nich zestzrelił Barak-8.

Hanys
sobota, 12 czerwca 2021, 20:58

Ani jeden iskander nie został użyty w Karabachu Davienku, co zostało oficjalnie potwierdzone przez władze Armenii i Rosji :)

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:25

Nie dość Hanysku że zostały uzyte to jeszcze sie totalnie skompromitowały:)

też Deviant
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:43

Ba, skompromitowały się "totalnie" w już 1957 r. (no i w 1961 i to dwa razy).

Extern
sobota, 12 czerwca 2021, 18:15

Fakt ciekawa sprawa, według prospektów reklamowych miały być nie do odparcia. Może przypadkiem Ormianom dostały się akurat te wszystkie statystycznie wadliwe jakie były wyprodukowane a reszta już jest ok ;-).

Alosza
sobota, 12 czerwca 2021, 08:47

A Ormianie strzelali sobie nimi tak dla wiwatu? Okazały się takim samym przereklamowanym złomem jak np. Pancyry.

Xd
piątek, 11 czerwca 2021, 06:56

Oczywiście brałeś vzynny udział w działaniach w karabachu pełniłeś dyżury na s300 i 400 a w wolne soboty latasz z davìenem f35 nad moskwą

Wewo
piątek, 11 czerwca 2021, 14:47

Wystarczy, że widziałem ormiańskie filmy startujących Iskanderów, które potem w nic nie trafiły (widać dobrze wychodzi im tylko trafianie w szpitale dziecięce), albo nagrania z azerskich dronów niszczących wyrzutnie S-300. Tak samo jak niszczących najnowocześniejsze systemy antydronowe w pierwszych dniach konfliktu.

droma
piątek, 11 czerwca 2021, 14:27

czystko rusko-komusza metoda w dyskusji napaść na biorącego w niej udział ,fakty się nie licza ,ale my to już znamy wania ...

Xd
sobota, 12 czerwca 2021, 05:33

No właśnie fakty się nie liczą....

Trzcinq
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:46

A my co mamy? I nie pisz co mieć będziemy. Lepiej ci?

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:19

Wy własnei macie "cuda" Putina w tej Rosji działające na alternatywnej fizyce:))

ruski krawiec
piątek, 11 czerwca 2021, 10:43

Fakt. Wy w Rosji będziecie mieć coraz mniej. Wszystkiego.

Kot nr 398
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:02

Iskandery się skompromitowały w Karabachu? Co się stało?

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:56

Strącono pocisk izraelskim Barakiem.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:19

W nic nie były w stanie trafić a jeden padł ofiarą systemu OPL Barak-8.

też Deviant
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:45

Ofiara to jest inna i całkowicie pokojowa. Ofiara ta padła łupem upadłego amerykańskiego systemu edukacji podstawowej.

piątek, 11 czerwca 2021, 18:52

A ostatnio F-35 zostały zmiażdżone przez Rafale.

sobota, 12 czerwca 2021, 12:54

Ile ich zestrzelono? Podaj wynik starcia w powietrzu.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:33

Spytaj brytyjczyków.

niedziela, 13 czerwca 2021, 11:02

Pytam ciebie bo jesteś dobrze poinformowany

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:45

No to Davien uspokoiłeś nas - nie mamy się czego bać. Po co się zbroić szkoda pieniędzy.

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:12

Wieć po kiego tak się zbroicie w Rosji???

Słoń Trąbalski
sobota, 12 czerwca 2021, 00:24

W punkt. I dla kogo on robi?

piątek, 11 czerwca 2021, 13:11

Jesteś zaskakująco niedoinformowany fanatyku rosyjskiego zacofania technologicznego.

Pies, czyli wydra
piątek, 11 czerwca 2021, 09:55

Ormian pytaj, oni siedzą w temacie...

Czupakabra
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:55

One są tak niewidzialne że nawet Ruscy ich nie widzieli

tut
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:23

Może zamiast kpić z Rosjan, należy popracować nad własnymi rakietami?

Olx
piątek, 11 czerwca 2021, 09:39

Polacy potrafią wysmiewac... Nie potrafią wymyślic..

Moskwicz w F1
piątek, 11 czerwca 2021, 13:12

My Polacy nie stroimy się na supermocarstwo jak Rosjanie. No ale to pewnie dlatego że mają małe ptaszki.

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:43

I już po 15 latach mieć prototyp jaki pochłonie 2 mld na badania i zamknąć program zmieniając założenia ? Jak najbardziej jestem za !

zezik
piątek, 11 czerwca 2021, 01:00

chyba tenisowymi, ew. do tenisa stołowego :)

TT
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:04

Iskander nuklearny może lecieć 2 razy dalej, ponieważ ładunek jądrowy (20-200 kiloton) jest 7-10 razy lżejszy, Amerykanie powinni o tym pomyśleć, kiedy planują przejąć Kaliningrad )

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:46

Kaliningrad jako teren Rosji nie może być zaatakowany bo odpowie FR atomem. Zajęcie Kaliny występuje tylko w propagandzie Kremla i w taniej sensacji polskich geostrategów i generałów .

RF
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:15

Amerykanie zdecydowanie bardziej powinni pomyśleć o tym, żeby Rosjanie nie przejęli Alaski...

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:13

A niby czym??

Chateaux
sobota, 12 czerwca 2021, 16:02

Pytanie raczej kto chcialby tam żyć pod moskiewskim berłem

JAck
piątek, 11 czerwca 2021, 17:29

czym?

Deus Ex machina
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:02

Czyli niszczyć zanim wystartuje?

Hahaha
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:11

Lepiej tuż po starcie...

omg
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:35

Śmiechy i chichy tutejszych "ekspertów".... Pytam co My mamy że tak humory nam dopisują? Ni złamanego SCUD-a nie uświadczysz.

czwartek, 10 czerwca 2021, 22:45

A my nie mamy kraju nastawionego na ekspansję

Yh
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:13

Mamy honor i sojuszników, i średnia życia 73 lata a nie 64 mogę tak wymieniać w nieskończoność.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:46

He he jakich sojuszników. Wierzysz w ich gwarancje?

ruski stek bzdur...
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:00

Oczywiście, jeszcze NATO nie zawiodło

Hmm
piątek, 11 czerwca 2021, 09:00

Ty tak poważnie czy dla yay ? bo w 39 mieliśmy dokładnie to samo i nie poszło.

Jorge
piątek, 11 czerwca 2021, 16:42

Bo źle dobraliśmy sojusznikow

kaczkodan
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:30

Z punktu widzenia państwa to obciążenia :P

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:55

A z puntu widzenia obywateli? ;-)

Wania
piątek, 11 czerwca 2021, 07:24

No niezupełnie. To średnia długość życia. Ilość specjalistów, którzy zejdą z tego świata w pełni sił jest zdecydowanie większa w Rosji. Plus narkomania i powszechny alkoholizm.

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 15:12

Średnia życia w Moskwie czy Petersburgu jest znośna. To rosyjska prowincja jest znacznie poniżej trzeciego świata, czy np. Strefy Gazy. Ale to nie tylko ze średnią życia tak tam jest.

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:53

Honor to potężna broń ? chyba tylko do odnoszenia moralnych zwycięstw ,sojusznicy właśnie nam pokazali miejsce w szeregu, a długość życia w Rosji rośnie a w Polsce spada . I tyle z twojej pisaniny

Gruz
piątek, 11 czerwca 2021, 10:25

A z twojej tym bardziej

Yh
piątek, 11 czerwca 2021, 07:56

A średnia życia? Czemu milczysz?

qwert
piątek, 11 czerwca 2021, 20:22

Jak na razie w Polsce długość życia jest większa, ale obawiam się że to jest stan przejściowy

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:48

Rosja,ma najwyższy wskaźnik zgonów poza-covidowych z państw Europejskich plus Rosja . To statystycznie spada dlugość źycia i to gwałtownie . Co jest sukcesem Kremla jak dla mnie.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:33

Ty popatrz na ten wskaźni u nas.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:27

No własnie pisał o waszym współczynniku:)

obiektywny
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:24

wow coza technologia niewidzialne rakiety , nikt ich nie widzi i nie zobaczy , bo takich poprostu nie ma , glupszej propagandy nie slyszalem , no coz musi byc bardzo zle w tej matuszce rossiji skoro takie banialuki puszczaja w obieg zreszta jak wiele innych gdzie Su57 nie ma gdzie T14 nie ma teraz iskander ktorego sam iwan nie widzi jestem pod wrazeniem

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:48

Czyli nie mamy się czego bać, bo Rosja niczego nie ma. Nie ma sensu wydawać na zbrojenia.

złośliwy
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:07

Obiektywny?Mykolaj,ty nawet w pobliżu tego czegoś nie stałeś .

kierowca bombowca
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:08

Pewnie są niewidzialne ale dla rosyjskich radarów. No ale dla tych to wszystko jest niewidzialne co udowadnia konflikt w Syrii oraz Górskim Karabachu.

Lukluk2
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:24

Gdyby tak było Indie i Chiny nie kupiły by tych systemów. Obsadę s-300 w Syrii stanowią Rosjanie a oni słuchają rozkazów z Kremla. Kiedy za konsolami zasiądą Syryjczycy izraelskie samoloty zaczną spadać nie wcześniej.

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 15:22

@Lukluk2 akurat to co Kolega pisze już było. Za konsolami owszem, zasiedli już przecież Syryjczycy i samolot owszem, raz-dwa spadł. Ale rosyjski, zwiadu elektronicznego.

niedziela, 13 czerwca 2021, 00:34

To twierdzisz że tego iła to S-300 strącił?

kierowca bombowca
piątek, 11 czerwca 2021, 08:00

Chiny i Indie wymieniają całą elektronikę w tym ruskim złomie.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:41

Chiny kupiły takei ilosci Su-35 i S-400 by je skopiować i produkowac swoje, ulepszone znacznei HQ ilestam i kolejne J ilestam. Indie kupiły Su-30MKI zprojektowany sciśle pod nich z zachodnimi systemami i wyposazeniem. W Syrii jak za celownikami siedzieli Syryjczycy to spadł rosyjski Ił-20M.

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:50

Co akurat Syryjczykom się chwali.

BUBA
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:48

Chiny nie kopiuja tego co uważaja za bezwartościowe....................................................................

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:24

Chiny kopiują to na co ich stać i jak tylko moga to wywalaja komponenty rosyjskie instalując wzorowane na zachodnich albo swoje znacznie lepsze niż ma Rosja.

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 13:14

I tu masz rację. Rosyjskiej elektroniki z rosyjskich systemów nie skopiowali tylko wywalili ją na śmietnik i wstawili swoją.

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:15

Do tego wzorowana głównie na Patriocie w HQ-9.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 11 czerwca 2021, 10:47

Wręcz przeciwnie. Chiny bardzo często kupują coś, co już na wstępie nie spełnia ich założeń. Później do tego czegoś montują skopiowane z Zachodu rozwiązania (w tym elektronikę). Dzięki temu pozyskują sprzęt znacznie lepszej klasy niż sobie kupili.

Kot nr 398
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:03

No ale skoro mają to kopiować to jest to coś warte? Czy nie?

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:54

Tak, coś tam są warte. Podobno Koreańczycy z południa też swoje pociski rozwinęli na bazie Iskanderów, poprawiając w nich zasięg i celność.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:23

No to popatrzmy na HQ-9 czyli rosyjski S-300W> Zostawili same rakiety awywalili radary i elektronikę zastepujac ja wzorowana na Patriocie. Czyli widac ile dla Chin "był warty" S-300W:) Podobnie z Kopiami Su-27: wywalają większość rosyjskeigo wyposażenia czy silniki i montuja albo włąsne albo wzorowan i bazujące na zachodnich systemach

sobota, 12 czerwca 2021, 00:34

Skąd te patrioty mieli?

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:44

Nawet gdyby Iskander przekraczał limit odległości z traktatu INF, panie redaktorze, to dzięki krętactwom USA nie łamałby traktatu! USA w swej pysze i bufonadzie, która kazała im myśleć, że w broni hipersonicznej wyprzedzą Rosjan i będą mogli się zbroić ponad limity traktatowe, wbrew rosyjskim protestom tak CELOWO zdefiniowała bronie objęte INF i START, że CELOWO NIE OBEJMUJĄ BRONI HIPERSONICZNEJ! Oba te traktaty broń traktatową definiują jako "wykorzystujące aerodynamiczną siłę nośną skrzydeł" lub "które co najmniej 75% trajektorii przelatują po trajektorii balistycznej". Dlatego manewrujący Iskander czy strategiczny Avangard nie są i nie były objęte zapisami traktatowymi, bez względu na ich zasięg! USA wpadły w dołek, który same kopały pod Rosjanami. Tylko dobra wola Putina, a nie zapisy START, sprawiły, że Putin zgodził się zaliczyć Avangarda do traktatowej broni strategicznej. Co zaś do INF, to wszyscy nieoślepieni propagandą Polin, wiedzą, że USA z uwagi na Chiny chciały już dawno ten traktat zerwać, Rosja przedstawiła zdjęcia z budowy przez Raytheona zakładów pocisków średniego zasięgu rozpoczętej na długo przed wypowiedzeniem INF, lądowy "Aegis" w Polin i Rumunii też INF łamał, jak również "testowe" pociski balistyczne jakie USA używało do testów "tarczy antyrakietowej" a definicja zakazanej broni zdefiniowana przez Amerykanów nie obejmowała broni hipersonicznej, za to... idealnie pasuje do dronów ("Bezpilotowe [...] za pomocą siły aerodynamicznej skrzydeł, na odległość 500-5500km"...), które zbudowali Amerykanie, łamiąc w ten sposób INF... Fanboje kałbojów będą krzyczeć, że to nieprawda, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie z sieci treść INF ściągnąć i samemu sprawdzić! :D

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:52

W tekście traktatu nie ma ani słowa o hipersonikach. To zrozumiałe, bo traktat jest z 1987 roku. Mówi się w nim o wyrzutniach i środkach przenoszenia poruszających się po trajektorii balistycznej na większości trasy lub wykorzystujących aerodynamiczną siłę nośną przez większości trasy. Pociski hipersoniczne o zasięgu regulowanym tym traktatem podpadają pod powyższe kategorie.

Boku
piątek, 11 czerwca 2021, 09:43

Świetny komen arx

whatever
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:16

Nie zrobia tego bo bo stracili by wszelkie "argumenty". A tak, nadal moga sie pienic i wrzeszczec, ze wiedza lepiej i co im jakis tam traktat INF bedziesz pan pod nos podsuwal.

Quetz
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:42

Kolejny sukces rosyjskiej gospodarki, niemalze tak wielki buiudowa lotniskowow, zapowiadana od 2000 roku, jak Su 57, jak systemu opl ... Rosja to potega w porownaniu do sredniego kraju jakim Polska, nie wspominajac o panstwach baltyckich. Niezparzeczalnie nie mozna jej niedoceniac, jedka od dluzszego czasu mamy zmasowanya tak rosyjskiej propagandy informujacy o rewelacyjnej broni, sukcesach izynierow etc. Pozniejsze realia maja sie nijak do stanu jaki repreznetuja Chiny, USA a nawet Indie. Militaranie rosja jest nadal powaznym graczem, lecz ekonomicznie to bantustan, ktorego istnienie opiera sie o kopaliny. Moze dokonac porownania zycia przecietnego Rosjanian,z jego odpowiednikiem z innych panstw? Potega panstwa nie opiera sie na ilosci czolgow, ale na tym jak dlugo i w jakich warunkach zyja jego obywatele. Pod tym wzgledem Rosja to juz nawet nie III liga, to poziom krajow rozwijajacych sie. Dobrze byloby miec za sasiada Rosje bogata, szanujaca swoich obywateli i ich glos, nie bedaca zagrozeniem dla psnwt osciennych, a jak jest? Im wieksza bieda przecietnego Rosjanina, tym glosniej akcentuje sie aspekty militarne.

andys
piątek, 11 czerwca 2021, 09:07

"Dobrze byloby miec za sasiada Rosje bogata, szanujaca swoich obywateli i ich glos, nie bedaca zagrozeniem dla psnwt osciennych," Czytając komentarze w polskich mediach, można odnieść wrażenie , że są to życzenia nieszczere.

Wania
niedziela, 13 czerwca 2021, 09:39

Pominąłes słowa "nie będąca zagrożeniem dla państw ościennych". Życzenia takiej Rosji są szczere. Tylko nikt w to nie uwierzy patrząc na ich działania i mentalność. Myślisz, że chcemy wydawać miliardy dolarów na broń? Musimy, żeby Rosji nie opłacała się napaść na nas.

I
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:56

Zaklady zbrojeniowe dajace prace maja sens

Zxzx
piątek, 11 czerwca 2021, 11:12

Mają sens tylko wtedy, gdy sprzęt będzie użytkowany w konfliktach zbrojnych, a zakłady zbrojeniowe nie będą jedynymi, które reprezentują jakiś poziom technologiczny. Gospodarka Rosji jest bardzo prosta i archaiczna. Opiera się na kopalniach i ich eksporcie oraz utrzymywaniu z nich sił zbrojnych.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 11 czerwca 2021, 11:00

Sprawdź jak w Rosji jest z fabryką, która produkuje czołgi. Było o tym na Defence.

piątek, 11 czerwca 2021, 08:47

Mają sens gdy stanowią znaczący wkład w gospodarke. W skali samej Rosji, przy jej potencjale, to też beznadzieja.

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:53

Dlatego budują 10 lotniskowców i 1000 Su-57 oraz 100 tys. T-14 .

Tomek72
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:18

a co to znaczy "niewidzialna" - taka rakieta staje sie "widzialna" już w momencie kiedy zostaje "zamówiona" potem wyprodukowana - transportowana - po obu stronach (i obserwatora i "ukrywającego") - to oczywiście kwestia zastosowanych środków, która zazwyczaj jest wprost proporcjonalna do kosztów monitorowania środków bojowych ...

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:41

Jest tak samo niewidzialna jak F 35

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:54

A to zestrzel F35 . A nie dasz rady ....nikt nie dał rady ....

sobota, 12 czerwca 2021, 00:34

Oj naprawdę?

czytając pomiędzy wierszami
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:15

"Tej celności nie potwierdziły jednak chociażby dotychczasowe wnioski z użycia bojowego systemu „Iskander” w Gorskim Karabachu." --- nietety to jest totalna bzdura w Karabachu nie używano Iskandera.

yar
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:25

Używano. Jest na ten temat sporo w internecie. Wystarczy poszukać!

taka prawda
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:36

Nie używano ..... O czym oficjalnie mówił premier i parlament Armenii ...

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 04:53

premier Armenii oficjalnie nie mógł powiedzieć niczego innego. Przyciśnięty do muru powiedziałby nawet, że Armenia w wojnie nie brała udziału.

ruskiej prawdy nie chcemy
piątek, 11 czerwca 2021, 13:26

Używano i armeńscy dowódcy powiedzieli jasno że skuteczność tych pocisków jest żenująco niska.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:54

Super wiadomość to nie musimy już wydawać kasy na zbrojenia, bo nasz główny przeciwnik produkuje sprzęt który się do niczego nie nadaje.

ruska prawda
piątek, 11 czerwca 2021, 11:00

Używano.

dim
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:45

Iskandery zaprezentowały już swe "wspaniałe własności"... w wojnie gruzińsko-azerskiej. Czyli jeśli kolejne mają być jeszcze wspanialsze, nie mam nic przeciwko temu. Kolejny temat proszę.

czwartek, 10 czerwca 2021, 14:15

Dlaczego ludzie, którzy nie mają pojęcia o czym piszą ani nie potrafią nawet pojąć zjawiska upływu czasu nie wahają się, żeby o tym wykrzyczeć całemu światu. Czy mam zadać pytania kontrolne, czy sami dojdziemy o co chodzi?

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:40

Nic nie zadawaj, tylko wypowiadaj się tak, żeby dało się zrozumieć. Iskanderów użyto w dwóch konfliktach zbrojnych na Kaukazie. W obu wojnach Iskander nie wykazał się celnością.

sobota, 12 czerwca 2021, 11:01

Zadaję - kiedy była wojna gruzińsko-azerska? Kwestia czasu - jak oceniać rakiety mające wejść do służby na podstawie rakiet, które są w służbie (jako typ) pewnie z 15 lat (kwestie dyskutowania i ich stosowaniu i skuteczności zostawiamy w ogóle na boku - temat na osobną dyskusję). PS. W jakim DRUGIM konflikcie na Zakaukaziu użyto Iskanderów?

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:36

Sam chciałeś: Iskanderów-M uzyto w wojnie gruzińsko-rosyjskiej i w konflikcie w Karabachu. W obu przypadkach sie skompromitowały, w Gruzji trafiajac w przypadkowy budynek ponad 2 km od wyznaczonego celu a w karabachu w nic nie trafiając.

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:36

Referendum w Polsce w sprawie wejścia Polski do NATO Davienku.........

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:25

Gdy brakuje argumentów zaczynają się wycieczki personalne...

wtorek, 15 czerwca 2021, 17:33

Ad personam to kolego jest nazywanie każdego co ma inne niż on zdanie ruskim. To jest zwykłe podważanie wiarygodności bajarza co twierdzi że w polsce było referendum w sprawie wejścia do NATO

zielona karta dalej nie "odrobiona"?
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:48

Znowu potrzeba obrony kolegi "z sekcji"?

sża
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:45

Napisz coś więcej na ten temat, bo nie słyszałem aby były użyte w Karabachu, ale może się mylę.

dim
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:21

Używała ich Armenia, przeciw celom w Azerbejdżanie. Czy przynajmniej próbowała używać. Raz nawet trafili jakiś barak. Prześledź informacje armeńskiego dowództwa.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:36

To jednak nie wojna gruzińsko-azerska była?

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:42

Nie trafili w barak, ale to pocisk Barak-8 trafił w Iskander-M.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 11 czerwca 2021, 11:11

Obojętnie czy był to barak był z blachy, który stał na ziemi, czy Barak-8, który leciał w powietrzu. W każdym z wymienionych przypadków skończyło się tak, że Iskander wpadł do baraku nie czyniąc Azerom szkody.

piątek, 11 czerwca 2021, 13:27

...wpadły szczątki zestrzelonego Iskandera.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 12 czerwca 2021, 16:15

Nie ma znaczenia. W jednej wersji barak stał na ziemi. W drugiej Barak leciał w powietrzu. W każdej jednaj wersji Iskander naciął się na barak i nic nikomu nie zrobił.

czwartek, 10 czerwca 2021, 19:12

Trzeba

Polo
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:29

Ileż to razy miałem napisać na podobny tekst odpowiedź w stylu "A kiedy my w Polsce coś w takim kierunku zrobimy?". Zawsze miałem wrażenie, że byliśmy sabotowani. Teraz mam też wrażenie, że nie pozwalało nam na to USA. Już przestałem wierzyć w to, że zaczniemy myśleć samodzielnie.

qq
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:20

"Mają to być bowiem rakiety wykonane w technologii stealth, wykonujące dodatkowo najbardziej złożone manewry na trasie lotu, co pozwali im unikać pocisków przeciwrakietowych przeciwnika i trafiać w cele naziemne ze „szczególną celnością”. A te złożone manewry to zatańczenie oberka w locie a może lot gdzie "oczy poniosą"

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:55

Genialne !

Smiechow
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:09

Aż włos się jeży na głowie gdy czyta się o rosyjskich nowinkach do zabijania..,toż to będzie marmolada . A jak pomyślę ,że gdyby co ,to ruskie mogą sprowadzić do pomocy 100 chińskich dywizji i 1000 J20...,wody !!!. Teraz rozumiecie dlaczego kwiat narodu emigruje milionami - ma większą wyobrażnię :)

SAS
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:06

Teraz Rosja wyjawia wszystkie sekrety sama. Nawet szpiegów nie trzeba posyłać.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:19

Taak, a Chińczycy sobie spokojnie zajma Rosję i zrobia defiladę w Moskwie zamiast jak.... zaczynać wojnę z przeciwnikiem Rosji:)

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:55

Super to już nie będziemy sąsiadować z Rosją tylko z Chinami.

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:17

Wy Rafciu będiecie chińska prowincja moskiewską.

złośliwy
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:10

Jak zawsze zabawny .No i oddadzą wam Krym.Spokojnie.Wystarczy tylko poczekać.

piątek, 11 czerwca 2021, 13:36

Nawet złośliwych można nakłonić do współpracy. Wystarczy że zaczną przymierać głodem i zgodzą się na wszystko :) A nie zaprzeczysz faktom że bez importu żywności nie jesteście w stanie wyżywić takiej liczby mieszkańców na dodatek w klimacie gdzie lato jest bardzo krótkie i nic nie chce rosnąć po za uprawami pastewnymi. Zresztą już nie macie pieniędzy w programach socjalnych bo musicie jakoś Krym utrzymać w ryzach :) Rosjaninie o czym my w ogóle rozprawiamy? Dzisiaj to nie to samo co czasy Stalina, wszechobecna ciemnota i brak obiegu informacji. Świadomy naród sam was wykopie jak tylko zbyt mocno poczuje ból poniżej krzyża a tobie pozostanie tylko bezsilna złość.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:43

A po kiego nam w Polsce Krym??? To wląsność Ukrainy i oddacie go prędzej czy pózniej.

Gnom
piątek, 11 czerwca 2021, 19:14

Nie takie to proste. Ukrainiec rządzący ZSRR do początku lat 60, Nikita Chruszczów, przekazał go z naruszeniem prawa obowiązującego ówcześnie w ZSRR i w samej FSRR, zatem nie miało to mocy prawnej. Ruscy i Ukraińcy świetnie o tym wiedzą, tym bardziej, ze po 1992 mieli dogadać granice dwustronnie i do dziś tego nie zrobili. Gdyby nie to i casus Kosowa ruskim nie poszło by tak łatwo. Ale co ja tam wiem, ty to dopiero ...

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 12 czerwca 2021, 16:19

Mniejsza o ich wewnętrzne relacje. Prawda jest taka, że Ukrainiec Chruszczow odebrał Rosjanom to, co oni sami ukradli wcześniej komuś innemu i dał to coś Ukrainie. Rację masz natomiast z casusem Kosowa.

czytelnik D24
sobota, 12 czerwca 2021, 13:15

Nikita Chruszczow urodził się w Kalinowce w Obwodzie Kurskim w Rosji więc na pewno nie jest z pochodzenia Ukraińcem :)

skąd oni was biorą?
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:50

"Nikita Chruszczow urodził się w Kalinowce w Obwodzie Kurskim w Rosji więc na pewno nie jest z pochodzenia Ukraińcem :". Nie ma to jak logika wyniesiona ze szkoleń pod patronatem Langley.

ret
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:27

W obwodzie kurskim mieszkają też Ukraińcy. Ale Chruszczow był Rosjaninem. Przynajmniej tak miał w papierach. W ZSRR wpisywano narodowość do dokumentów. A granica między Rosjanami a Ukraińcami jest umowna. Breżniew w różnych papierach miał wpisaną raz jedną raz druga narodowość.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:57

Ale napisałeś że China zajmą Rosję to wtedy już będzie chiński no i nie wiadomo czy go zechcą oddać.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:22

Davien a kiedy oddadzą - podasz jakąś przybliżoną datę?

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:22

Jest takie powiedzenie, ze że armia rosyjska defilowała w stolicy każdego państwa które ją zaatakowało. Trochę przesadzone, ale coś w tym jest

Rhotax
piątek, 11 czerwca 2021, 04:58

Ale Chiny Armie pancerne stawiają na granicy z Rosja . To tylko do uderzenia siły.

Prpe
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:58

W Paryzu..?

qwert
piątek, 11 czerwca 2021, 17:30

Naturalnie, że byli, zaraz po tym jak spuścili łomot Napoleonowi. ( stąd nazwa barów " bistro" )

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:47

A to ciekawe bo nie słyszałem by defilowali w Tokio po tym jak japończycy puscili im na dno cała flote:) Albo w Berlinie jak Niemcy tak tłukli Lenina że błagał o pokój:) Nie defilowali w Londynie ( interwencja w Rosji) Przypadkiem i tylko dzięki pomocy Aliantów mieli defiladę w Berlinie w 1945r.Oj cos mało tych defilad:)

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:24

A przybliżysz historię jak Niemcy tłukli Lenina, bo to ciekawe?

Davien
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:36

A to sobie zajrzyj do Historii IWŚ, tylko tej normalnej , nie sowieckiej.

czwartek, 10 czerwca 2021, 21:51

Niemcy tłukli Lenina? Myślałem że raczej to oni

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:26

A to sobie zobacz jak Rosjanie pod wodza lenina błagali Niemców o zawieszenie broni i byli gotowi na wszystkie warunki Niemiec.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 20:11

Lenin był niemieckim agentem. Niemcy sami dostarczyli go do Rosji. Urwał im się z kagańca, ale Rosję z wojny wycofał. Zabawne, że Rosjanie trzymają przy nim wartę od niemal stu lat. To pewnie za karę ;-)

Gnom
piątek, 11 czerwca 2021, 19:10

A niemaszkom pokój nie był do niczego potrzebny, bo na froncie zachodnim odnosili na przełomie 1917/1918 same sukcesy. Bądź raz poważny.

Ja
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:56

A czy potrafią w locie przygotować kawę i herbatę ?

Dark
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:55

Zbudować rakiety średniego zasięgu typu cruise i wycelować w Rosyjskie 1. Elektrownie atomowe 2. Instytuty atomowe 3. Bazy z okretami atomowymi ... Nie trzeba mieć rakiet aby przypomnieć Rosjanom co ich czeka w razie ataku ...

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:58

A po co mamy wydawać kasę na jakieś rakiety skoro nasz przeciwnik produkuje tylko bezwartościowy zlom

Hanys
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:40

Najpierw niech Polska zbuduje samodzielnie swój pierwszy rower (bez części z importu :))

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 20:02

Cóż, rowery stały się trochę bardziej skomplikowane, a prawa rynku kładą też duży nacisk na cenę. Wejdź na stronę Rometu i zajrzyj na R&D i na Produkcja. Kompozyty, roboty, drukarki 3D, własny design, wysokie technologie. Nie mam do nich pretensji, że stosują silnik czy przerzutkę Shimano. Korzystają z dostawców podzespołów jak przemysł samochodowy, a że globalizacja, to dostawcy międzynarodowi. To coś zupełnie innego niż skręcanie gotowych chińskich zestawów w supermarkecie pod własnym szyldem, jak robi lider rynku na wschodzie.

Valdore
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:45

Polska od dawna buduje, a w twojej Rosji Hanys nawet ramy pospawac nie umieją:)

"wasza Rosja" a może Twoja ??
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:30

@Valdore Przeczytaj jeszcze raz komentarz Hanysa a później komentuj. Nie, Polska nie buduje samodzielnie rowerów. Są to składaki z podzespołów i Polskich i importowanych. To jest normalne w dzisiejszych czasach. Nie opłaca się, nie am technologii na produkowanie czegoś od "a do z". Kross a z osprzętem shimano i tyle na temat.

zapalony rowerzysta
piątek, 11 czerwca 2021, 08:17

W Polsce produkuje się rowery i to bez części z importu. Jest mnóstwo małych firm które to robią tylko żeby to wiedzieć to trzeba w Polsce mieszkać.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:46

Możesz napisać jakie korby mają te nasze rowery, jakie zębatki, jakie "klamki" jakie "przerzutki"(poza enfeo) i ile z nich tak naprawde produkuje wszytkie częsci inne w Polsce?

zapalony rowerzysta
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:00

Z różnych firm - zarówno polskich jak i zagranicznych. Czyli tak samo jak w Rosji.

wtorek, 15 czerwca 2021, 15:12

Owszem ale tutaj twierdzono że produkujemy czysto "polskie" rowery. Niestety ale tak było kiedyś, taki "Romet" produkował od a do z rowery w tym przerzutki i wszystkie hamulce i tym podobne a opony i dętki to wiadomo kto robił w kraju. Ale taki "postęp" zaliczyliśmy że już nie robimy tego.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:26

A to chodzi o coś na dużą skalę co zdobędzie poza krajowy rynek.

"wasza Rosja" a może Twoja ??
piątek, 11 czerwca 2021, 14:13

@zapalony rowerzysta Oczywiście te "małe firmy" produkują nawet łańcuchy, osprzęt, dętki z oponami. A gripy, nasze rodzime to co je nie rozpuszcza pot to robią furorę na całym świecie...

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:48

Polka jak najbardziej sama buduje rowery biedaku. Tylko nei możesz pojac ze nie tylko "górale" to rowery, ale jak widać .....

"wasza Rosja" a może Twoja ??
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:36

@Davien "Polka" a cóż to za firma ?

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:34

Nie zdarzają Ci się literówki? Polska, co wiem dzięki pytaniom Wolfa, z produkcją około miliona sztuk rocznie jest w ścisłej czołówce producentów rowerów w UE.

piątek, 11 czerwca 2021, 20:17

Tak, tak, w produkcji rowerów i samochodów elektrycznych. W twoim ulubionym roczniku statystycznym pisali.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 21:05

Właśnie obejrzałem stronę Rometu. Polecam, zwłaszcza część o R&D i produkcji.

sobota, 12 czerwca 2021, 00:59

Kolego jeżdżę więcej rowerem w ciągu roku niż wielu innych samochodem.Rowerem "wyprodukowanym" w Polsce, także takim rowerem jeździ moja małżonka, dzieci mimo że na swoim to także zakupiły swe rowery "produkowane" w polsce. Jestem ja i reszta rodziny zadowolony z rowerku. Akurat firma jaka zrobiła mój rower już nie istnieje, ale rower daje radę. Tylko że żaden z tych 4 rowerów nie jest w pełni robiony w polsce. Co najwyżej w 50%. Polecam i Romet i Kross czy Unibibikie czy kilkadziesiąt innych firm. Ale nie chce mi się pisać o producentach klamek, korb, przerzutek, zębatek, hamulców, amortyzatorów nie z Polski. Znaj proporcje mocium panie.

K.
sobota, 19 czerwca 2021, 19:37

Jaki to niby producent rowerów robi wszystko samodzielnie ? Będziesz umniejszał producentom wszystkich marek ? Jeżeli tak lubisz proporcję to porównaj naszą produkcję rolną do rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego . W ogóle porównaj ich PKB do innych krajów . Ogromny kraj mający PKB Włoch . Jak chcesz wybudować potrzebną infrastrukturę przy tak skromnych dochodach ?

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:26

Na pewno nie wasza rosyjska:))

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:52

Niech najpierw Rosjanie zrobią swoje własne komórki zamiast pokazywać Chińczykom chiński telefon i mówić im, że jest rosyjski. Nie mówiąc już o tym, że powinni drogi w swoich wiochach wreszcie wybrukować, bo nie mają takich nawet w wiochach leżących pod samiutką Moskwą.

Raf
piątek, 11 czerwca 2021, 18:29

A w Polsce też są marki telefonów. Z tym że produkcja polega na tym, że zamawia się w Chinach i na produkcie umieszcza się odpowiednie logo.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 15:45

Ale Rosjanie NAPRAWDĘ mają swoje komórki i nie chodzi o YotaPhone, tylko komórki produkowane na własnych chipach, z własnym kompilowanym OS i przeznaczone służb i administracji. Nie mają wypasionych ekranów, nie mają topowych procesorów, ale mają wzmocnioną obudowę, doskonałe aparaty fotograficzne, czytniki chipów z dokumentów, skanery odcisków palców, zabezpieczenia kryptograficzne oraz oczywiście nie mają google i innych amerykańskich (a nawet chińskich) szpiegów! :D

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 09:25

Taak, tak jak z rosyjskimi wspaniałymi radiostacjami AZART co okazały sie w 100% chińskei z naklejka rosyjską?:))

też Deviant
wtorek, 15 czerwca 2021, 15:54

Z jaką rosyjską naklejką? Tam były trzy naklejki rosyjskie a nawet "trzy i pół".

kaczkodan
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:34

Jest co najmniej tak rosyjski jak Apple amerykański.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:50

Doprawdy?? Apple to amerykańskiej konstrukcji podzespoły i oprogramowanie składany w Chinach. Rosyjski to amerykańskiej konstrukcji, albo chińskiej podzespoły z ameykańskim OS-em składane w Chinach, cos jeszzce masz do dodania.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 15:53

Co jest skonstruowane przez USA w Apple? Procesor ARM? Ekran OLED? Kamery? Jesteś pewny, że większość oprogramowania napisali Amerykanie? :D

ret
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:37

W dobie globalizmu, międzynarodowych korporacji kłótnia czy soft został napisany przez Amerykanów czy przez wynajętych Hindusów, Polaków czy Rosjan jest bez sensu. Nawet własność firmy nie koniecznie była amerykańska bo firma mogła mieć udziałowców na całym świecie. Pytanie kto zamówił i zapłacił? A swoją drogą do pisania softu Rosjanie czy Polacy są lepsi. Bo system nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych pochodzący jeszcze z komuny kształci lepiej. Ale jest duża szansa w całym byłym bloku wschodnim, że wkrótce i ta przewaga zniknie dzięki upodobnianiu się do Zachodu.

ciekawy
sobota, 12 czerwca 2021, 13:26

Oczywiście że tak. A jak się biznes rozwinął wyszkolili kadry i zrzucili robotę na outsorcing.

Wojak
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:24

Dobrze mówisz.

Classic
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:34

To kiedy zbudujesz?

harriman
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:17

Rakiety cruise czyli takie co to ich w Syrii potrzeba przynajmniej kilkadziesiąt by wyłączyć pas startowy lotniska? Jedna bomba atomowa podczepiona do Topola/Minutemana/dowolnego pocisku balistycznego i całe miasto wielkości Warszawy jest obrócone w pył. Tak więc średni pomysł przypominać cokolwiek mocarstwom atomowym przy pomocy cruise missile...

sża
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:39

Masz ochotę wyparować wraz z rodziną...

ACAN
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:25

Tu się z tobą zgodzę. Ponieważ Rosjanie ćwiczą ataki jądrowe na Warszawę to w naszej doktrynie obronnej powinien znaleźć się zapis mówiący że jakiekolwiek użycie broni tego typu na terenie RP skutkować będzie tym że wszystkie obiekty ( cywilne i wojskowe) które wykorzystują ,,atom" stają się natychmiast celem dla naszego wojska. Tylko że nasi geniusze z MON jakoś nie widzą potrzeby budowania krajowych zdolności do rozbudowy potencjału budowy rakiet ziemia-ziemia o zasięgach kilkuset kilometrów. Jestem przekonany że Amerykanie odnośnie swoich Himarsów nie pozwolą nam nawet takich zapisów w strategii obronnej poczynić.

DDR
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:39

Są tak niewidzialne że nawet załogi ich nie widzą

Niewidomy
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:00

Ha ha ha

Wawiak
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:23

...ale ich budżet to już nie tylko je widzi, ale i (boleśnie) odczuwa ;-)

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:35

Jak korwety Gawron

piątek, 11 czerwca 2021, 08:53

Tylko, że ten okręt JEST.

czwartek, 10 czerwca 2021, 17:55

Ależ Gospodin Wołk Gawrona można zobaczyć. Tych rakiet natomiast nie ma i nigdy nie będzie.

ruski krawiec
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:38

Faktycznie będą niewidzialne, bo żaden ruski żołnierz ich nigdy nie zobaczy.

Wawiak
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:24

I takie ruskie rakiety to ja lubię: kasa im z budżetu wycieka, a sprzętu nie ma. Aż chce się rzec: więcej!

Andrzej
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:54

Przecież od dawna wiadomo było ze wersje eksportowe nią mają zdolności manewrowania. Armenia dostała typową wersje ekspertowa do tego bez efektywnego systemu wskazywania celów, bez systemu dowodzenia itd

ciekawy
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:05

Tak sobie ściemniaj dalej. Armenia wybuliła kupę kasy na aż tak okrojone pociski? Skoro one takie okrojone to nie lepiej pozostać przy Toczkach itp?

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:20

Andriej, od dawna wiadomo że Iskander-M jedynie wykonuje manewry korygujące i tyle.

dim
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:46

"mam, mam na pewno, ale nie pokażę" - złoty pas na kółkach, mówiło się na to w przedszkolu.

dim
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:50

A to kto pamięta ? Naklejki na Fiatach 126p... "Mercedesa trzymam w domu"

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:58

Dobrze wiesz, że za UW broń eksportowana do państw UW była gorszych wariantów niż dla Sowietów a wersje "małpie" dla Arabów i Afryki jeszcze gorsze niż te dla UW. Nawet kilka sztuk MiG-21Bis, które PRL dostała z sowieckich rezerw strategicznych (Sowieci już dla siebie ich nie produkowali), w zamian za zamówione "polskie", które Sowieci wysłali gdzieś do III Świata, były najlepszymi MiG-21Bis w PRL. Niby były "takie same" a jednak inne - były pokryte farbą antyradarową (dlatego w PRL od jej koloru były nazywane "Siwkami"), ich "taki sam" radar był czulszy, ich "takie same" silniki były mocniejsze, "ten sam" płatowiec był szybszy a całość dużo bardziej niezawodna i bezawaryjna i były to najbardziej lubiane MiG-21Bis w PRL (co ciekawe, nie miały pokryw i otworów rewizyjnych! Nasi technicy musieli je wycinać w poszyciu i dorabiać pokrywy! Najwyraźniej Sowieci zakładali, że w IIIWŚ sprzęt raczej nie dożyje przeglądów...). Dlaczego więc zakładasz, że Rosjanie do krajów flirtujących z NATO, które podpisały umowy stowarzyszeniowe z NATO i UE, Rosja wysyłała Iskandery w wariantach jak rosyjskie? Toż i nasze fregaty "rakietowe" OHP, gdy postanowiono sprezentować je Polin, USA zawróciła ze złomowania i skierowała do stoczni - ale nie, nie po to, by je wyremontować, ale po to, by zdemontować elektronikę z czasów wojny w Wietnamie, którą uznano za zbyt tajną, by je przekazać "zaufanemu sojusznikowi z NATO" - Polin... :D

Adam
piątek, 11 czerwca 2021, 14:28

To jakieś bajki są. Nie wierzę w jakiekolwiek samodzielne wycinanie otworów rewizyjnych przez LWP w sprzęcie radzieckim bez ich zgody i wbrew instrukcjom. Nawet w PRL warsztaty wojskowe nie funkcjonowały jak kanał w stodole szwagra, gdzie samemu wycina się przerdzewiały próg Passata TDI i w to miejsce wstawia się lekko używany próg z Łady.

Vege
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:12

Tak, tak pewnie dlatego R-17 z UW miały dużo gorsze parametry niż te Saddama - potwierdzone przez znajomego oficera z brygady rakiet operacyjno-taktycznych.... Po strzelaniach w Kazachstanie Polakom nigdy nie pozwolono obejrzeć miejsca trafienia..., pewnie wstyd byłby za duży

AXM
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:30

A jaka jest odpowiedź Polski ? nie wliczam tu tego naszego paradnego dywizjonu Himars z 30-stoma paradnymi rakietami ATACMS

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:21

Biorąc pod uwage ze w kaliningradzie maja całe 12 wyrzutni 9K720 to ATACMS spokojnie sobie z nimi poradzą:))

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:27

Te 12 sztuk - to tylko te o których wiesz, a wiesz niewiele

piątek, 11 czerwca 2021, 08:55

Co, zabolało? Tylko osoba ciężko naiwna, bez wyobraźni, w ogóle użyje takich argumentów.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 21:51

Nie ,to wszystkie jakie tam maja, GRU ci zapomniało powiedzieć czy co??

Ni
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:06

A jaka może być? Zapewne znów zaczną się kilkuletnie dyskusje, audyty i inne bezproduktywne narady najważniejszych żołnierzy w Polsce. Ale realnie patrząc, co możemy sami zrobić aby przeciwstawić się takiemu kolosowi jak Rosja?

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 06:25

@Ni. Czego nie dopisałem w poprzedniej odpowiedzi... - A ponieważ budżet greckiego MON nie jest oczywiście z gumy, sprzęt używany masowo, za to taki, który nie musi być topowo technologiczny, Grecy starają się pozyskiwać za ostatnie grosze, z rezerw USA. A części zamienne (do sprzętu i USA, i europejskiego) pozyskują od zaprzyjaźnionych, bogatych państw, głównie od Arabów, gdy ci dany sprzęt zastępują u siebie nowszym. Np. ostatnio "załatwili" tak zgodę na 1.200 transporterów opancerzonych, po kosztach logistyki ich przewozu z USA i Europy Zachodniej. Poprzednio, za grosze, ponad 70 śmigłowców zwiadu i kierowania ogniem p/panc, idealnych w greckie góry-lasy. Uwaga, że prawie połowę przeznaczono od razu do kanibalizacji, by nie kosztowała wiele także późniejsza eksploatacja. Także 15 Chinooków, w znakomitym stanie i wyposażeniu, za ułamek ceny nowych... Trzymała je w rezerwie jakaś brygada wojska, przeznaczona do interwencji w Waszyngtonie, do pomocy ochronie. Stąd tak dobry stan. Gdy Polacy pewnie będą starali się pozyskać, "też za darmo" ale kolejne "defiladowo-misyjne" samoloty, pojazdy, fregaty, czy coś tam innego, tak czy owak (na ogół) bez wartości dla obrony przed Rosją, za to z gigantycznym późniejszym kosztem utrzymywania. W Polsce brak jest wizji ! Zakładane jest z góry, że "przecież i tak sami się nie obronimy".

dim
piątek, 11 czerwca 2021, 06:13

A zapytaj Grecji ? Co realnie robi, by przeciwstawiać się Turcji ? Różnica potencjałów gospodarek jest znacznie gorsza, procentowo, niż Polska - Rosja ? Mniej defilad i butnych a zupełnie pustych frazesów, więcej topowo nowoczesnego sprzętu, a gdy nie chcieli go sprzedać Amerykanie (przykład JASSM), Grecy niezwłocznie kupują coś europejskiego. Udziały państwa greckiego w zachodnim przemyśle rakietowym, zakłady produkcyjne czołowych technologicznie zachodnich firm zbrojeniowych w samej Grecji, chętnie sprzedaż greckich zakładów - gdy sobie nie radzą - najlepszym firmom światowym, zamiast na siłę kroplówka zamówień zupełnie aptekarskich ilości uzbrojenia (przykład "ilości" zamawianych w Polsce np. nowoczesnych min, a już zwłaszcza tych najbardziej skutecznych - burtowych - i co z tego, że są projekty i wykonanie ?) Plus stała, rzeczywista gotowość obronna w bardzo wielu jednostkach. Niezapowiadanych sytuacji alarmowych nie potrzeba, dbają o to Turcy, co kilka dni, nieraz po wiele razy dziennie, zwłaszcza w chrześcijańskie święta. Zasadnicza służba wojskowa, w której nie ma mowy o fali (poza wyłącznie dobrowolnymi komandosami), a każdy ujawniony przypadek natychmiast wywoła ingerencję mediów i prokuratora. Służba wojskowa młodego jest tu świętem rodziców. Sąsiedzi i znajomi przychodzą składać gratulacje, uważa się ją powszechnie za dyplom dojrzałości, mowy nie ma by uchylały się od niej dzieci premiera czy ministrów i oczywiście, że w zielonych jednostkach, na tej złej granicy... Czy wiesz, że w latach 1940-41, greckie sądy powszechne ferowały przestępcom m.in. karę zakazu służby wojskowej ? Wstyd był to gigantyczny dla całej rodziny. Skazani odwoływali się i prosili o sądowne skierowania na front albański...

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:36

A gdzie ten himars jest?!

Ubawiony
piątek, 11 czerwca 2021, 08:57

Prędzej będzie niż pojawi się "niewidzialny" i do tego "manewrujący balistyczny" Iskander. A przy potencjale Rosji to porażka.

Kiks
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:23

Odpowiedzią powinna być broń jądrowa w posiadaniu Polski. Wszystko inne nie ma sensu.

Classic
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:36

Ile powinno być tej broni?

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:28

I czym ją przetransportować na terytorium przeciwnika ?

niedziela, 13 czerwca 2021, 13:57

Najprościej w komorach F-35.

Słoń Trąbalski
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:05

500 neutronowych pocisków artyleryjskich kal. 155mm 1-2 kT, 100 głowic neutronowych <5 kT dla taktycznych pocisków balistycznych i pociski, 50 głowic <20 kT dla operacyjnych pocisków balistycznych i 300 konwencjonalnych takich samych pocisków do ataku saturacyjnego, 100 lotniczych naddźwiękowych pocisków manewrujących z głowicami 100kT-300kT takich jak francuskie ASMP-A, to by wystarczyło żeby Unia się nie wcinała a kacapy trzymali daleko.

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 03:42

Rozczula mnie twoje rozróżnienie pomiędzy głowicami neutronowymi 1-2kT i głowicami neutronowymi < 5kT, świetnie przez to poznać że nie rozumiesz o czym piszesz i jak działają głowice neutronowe :P Głowice w przedziałach 20-300 kT robi się regulowane, praktycznie nie różnią się masą i rozmiarami tzn. głowica regulowana waży około 150 - 200 kg, więc nie ma sensu się szczypać o jakieś śmieszne zyski na masie. Głównym ograniczeniem w produkcji broni jądrowej jest pluton, zatem produkcja głowic neutronowych jest nieporozumieniem - potrzebują dokładnie takiej samej ilości materiału rozszczepialnego jak duże głowice, które notabene można skręcać w niektórych modelach i do 0.2 kT i użyć jako neutronowe. Broń neutronowa wyszła z mody - jej funkcję przejęła amunicja precyzyjna i kasetowa. Do tego jedna głowica kosztuje 10-20 mln dolarów, zatem konwencjonalna amunicja jest tańsza i nie ma obostrzeń na jej użycie. Wystarczyłoby nam 300 głowic zamontowanych na rakietach manewrujących stealth o zasięgu 2500+ km. Idealnie pociski hipersoniczne (ale z opcją powolnego drapania ziemi) z możliwością atakowanie i wyszukiwania celów morskich. 300 sztuk to liczba której trzymają się drobne potęgi nuklearne, więc nie byłoby sensu pchać się w większą ilość.

Z. Big
piątek, 11 czerwca 2021, 05:47

Tak i dodaj jeszcze 100 torped protonowych dla okretów podwodnych, 100 torped fotonowych dla gwiezdnych krążowników i frytki do tego

Słoń Trąbalski
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:38

Tego jeszcze nie ma, ale też by się przydało.

TH
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:09

a kto ma odpowiedzieć? Jedni budują PRL bis, drudzy analizują 40 płci. Cyrk ale skończy się jak zwykle utratą państwowości.

MoD
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:06

...i jeszcze potrafią przebywać na orbicie cis lunarnej przez nieskończoną ilość dnii....

Jerzy
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:54

Czyli w przypadku "W" Iskandery mają dużą szansę zniszczyć nasze F-35 jeszcze na ziemi, a prawie na pewno pozbawić je infrastruktury. Warto pomyśleć, czy niezależnie od dużych baz lotniczych, nie byłoby sensowne przywrócenie koncepcji korzystania z drogowych odcinków lotniskowych i zlokalizowanie w ich pobliżu nawet niewielkich baz zaopatrzeniowych.

piątek, 11 czerwca 2021, 09:06

W każdej takiej teoretycznej sytuacji - rakietowy atak tej tak "pokojowej" Rosji, do tego wcale "nie mającej powodów by atakować Polskę" musiałby nastąpić całkowicie z zaskoczenia, bez cienia eskalacji napięcia międzynarodowego, które przecież spowodowałoby naturalne rozśrodkowanie całego naszego lotnictwa. Do tego bez np. interwencyjnego przeniesienia np. amerykańskich Patriotów do Polski, czy np. francuskich Asterów. Do tego w sytuacji braku wsparcia AWACS-ami, wszelkimi siłami lotniczymi NATO, oraz wszelkimi NATO-wskimi systemami rakietowymi.

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:56

DOL ma sens, ale poza MIG 29, nie mamy maszyn które są zdolne do operowania z lotnisk polowych, bo F 16 a tym bardziej F 35 do tego się nie nadają

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 14:25

Niczym nie poparte bzdury. Zwalczam je od lat, ale bez powodzenia...

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:25

No cóż, Mig-29 to jedyny współczesny myśliwiec który był konstruowany z myślą o operowaniu z lotnisk trawiastych. Może komuś pomyliło się to z DOL-ami. Określenie lotnisko polowe może być rozumiane jako lotnisko gruntowe a nie DOL, mogący znajdować się w centrum zabetonowanego miasta.

qwert
piątek, 11 czerwca 2021, 20:33

W takim razie do czego służy tzw. V eskadra na lotniskach na których bazują F 16 ? Na DOL w zasadzie nie do utrzymania

piątek, 11 czerwca 2021, 18:56

Ale twoje zdanie nikogo nie obchodzi.

czytelnik D24
sobota, 12 czerwca 2021, 13:28

Mów za siebie.

bender
piątek, 11 czerwca 2021, 21:03

Otwórz oczy i czytaj: "(...) Tajwan, Singapur (w obu wymienionych krajach z DOL operują m.in. F-16)" https://www.defence24.pl/polskie-mysliwce-wystartuja-z-drog-analiza

niedziela, 13 czerwca 2021, 22:51

Bender kilka cech samolotu przystosowanego do operowania z DOLi :umiejętność krótkiego lądowania przy niskich kątach natarcia, maszyna łatwa do naprawy i obsługi także przez niewykwalifikowany personel naziemny, jakie cechy spełnia F16, albo F-35? A to tylko początek.........

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:21

Czyli jak Singapur używa F-16 na DOL, to się nie liczy, bo nie spełnia definicji opartej na realiach roku 1970?

wtorek, 15 czerwca 2021, 15:25

To że cała jednostkę przeniesiemy z lotniska na inne lotnisko albo choćby na fragment autostrady to nie znaczy że rozsrodkowalismy ją na DOL-e prawda? Wiesz o chodzi z tym operowaniem z DOLi? O rozśrodkowanie. O to że rozlokujemy na terenie całego kraju po 2 maszyny nie wazne czy pasem będzie kawałek drogi(czyli ten "przysłowiowy" DOL) czy prywatne lądowisko z odpowiednim pasem czy cokolwiek innego. Ale chodzi o rozproszenie lotnictwa tak aby nie było łatwe jego zniszczenie na ziemi. Dlatego samolot musi być łatwy w obsłudze dla powołanych rezerwistów choćby. Dobrze jeszcze aby ten DOL był fajnie schowany, tak jak prosty odcinek drogi w lesie gdzie można "zkitrać" samoloty i obsługę, najlepsze samoloty do tego celu produkowali-produkują szwedzi takie są nagie fakty, mistrzem był,jest Viggen idealnie do tego przystosowany, ale Gripen także. Dasz radę rozśrodkować nasz F-16 po dwa ? Co? O jakąkolwiek jednostkę z F-35 to z litości nie zapytam. Jak czytam te brednie że jedni albo drudzy dali radę z drogi wystartować i wylądować i to ma znaczyć o możliwości operowania z "DOLi" to mnie pusty śmiech ogarnia. "Fachowcy" się znaleźli.

czytelnik D24
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:03

Anonimowy bot wyznaje zasadę że jeżeli fakty są przeciw to tym gorzej dla faktów.

wtorek, 15 czerwca 2021, 15:25

A jakie fakty?

czytelnik D24
czwartek, 17 czerwca 2021, 09:13

I jak tu z to ba rozmawiać kiedy po dwóch zdaniach gubisz wątek.

czwartek, 10 czerwca 2021, 16:20

Dobrze ci napisał, lotnisk zdolnych obsługiwać samoloty bojowe mamy kilkadziesiąt. DOL-e tak naprawdę nie są nam do niczego potrzebne.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:22

Czyli w przypadku W pociski iskander nie zniszcza nawet jednego lotniska a tych mamy kilkadziesiat.

piątek, 11 czerwca 2021, 20:19

Da Dima, da...

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:36

Jakie nasze f35?!

SLY
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:33

Wy o F35 możecie tylko pomarzyć

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 20:56

Wy to znaczy kto?

piątek, 11 czerwca 2021, 09:07

Wolf to tuba propagandowa Rosji. Vsswmu pytasz? Masz wątpliwość?

sobota, 12 czerwca 2021, 16:26

I to taka, że powinien przestać udawać niemieckiego wilka.

Kiks
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:22

Ruscy nie są nietykalni.

czwartek, 10 czerwca 2021, 14:09

Tak im się tylko wydaje. Historia pokazuje że są tykalni i to bardzo.

mlas
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:52

Co i rusz pokazują stare trupy, które nabierają cudownych właściwości.

Fanatyk religijny
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:47

Oczywiście waszą prawda (USA) jest najwyższą prawdą a jedyną prawdziwą religią Demokracja po waszemu

Trol
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:43

W USA demokracja byle jaka ale jest. W Rosji faszyzm i imperializm.

Trzcinq
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:08

Faszyzm i Imperializm? Panuje dyktat Oligarchów ale to nie faszyzm i nie Imperializm w którym to akurat USA przoduje choć nazywa to troszkę inaczej lecz cel jest jasny

Moskwicz w F1
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:02

Jak nie? W parlamencie macie nawet faszystowską organizację młodzieżową Nasi w koalicji z władzami. Najzabawniejsze że ta organizacja określa siebie jako demokratyczną i antyfaszystowską XD, a że Rosja dąży do imperium to słowa waszego prezydenta.

TROL
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:59

O kolego i tu się mylisz. W Rosji panuje dyktat Putina i służb. Opozycja jest truta, więziona, zastraszana, dziennikarze mordowani. A co Putin może zrobić z oligarchami pokazał na przykładzie hodorkowskiego. Dziwnie do kilku starych kumpli z KGB którymi obsadził ruznw resorty a oni na kolanie robią dowody (haha) zamykają klienta i zabierają mu wszystko. To samo robi się z każdym człowiekiem i tworzy się choćby prawa że nie można demonstrować bez zgody władz. Wiesz że w Rosji jest takie prawo? Tak funkcjonuje państwo faszystowskie. A imperializm to widać po Ukrainie i chęci zjedzenia Białorusi. Jeść, jeść. Jeść. To rosyjska racja stanu

Kot nr 398
czwartek, 10 czerwca 2021, 22:07

Na Ukrainie natomiast to oligarchowie rządzą krajem. Jaki jest efekt?

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 13:38

Jesteś w polskim Internecie na polskim forum i rozmawiasz z Polakami więc kogo Ukraina tu obchodzi?

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 18:58

Widocznie ciebie obchodzi. Bo gdyby nie obchodziła, to byś nie komentował.

czytelnik D24
sobota, 12 czerwca 2021, 13:30

Nie nie obchodzi. Byłem po prostu ciekaw powodu dla którego mieszasz Ukrainę do zupełnie tematu z nią nie związanego.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 13:28

A ten znowu o Ukrainie:) Wy w Rosji macie chyba kompleks niższości wobec Ukrainców że tak bez przerwy Ukraina, Ukraina:))

Normalnie cyrk...
piątek, 11 czerwca 2021, 20:20

Kompleks to ty masz, ale względem Rosji, bo ciągle tylko majaczysz "Su-57" i "moja Rosja".

Andrzej Pakuła
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:41

Co dzień na to ???

czwartek, 10 czerwca 2021, 11:49

albo noc...

Dr House
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:16

Iskandery nam nie straszne. My mamy super niewidzialne zestawy przeciwlotnicze...nikt ich nie widział i nie zobaczy. A gdy przyjdzie czas zestrzeliwać Iskandery to będziemy w nich rzucać tonami dokumentów z dialogów, analiz, koncepcji, unieważnionych przetargów.

MArio
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:44

Bo to taka sztuka walki bez walki ;)

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:42

My już mamy pociski stealth, które są w stanie pomacać dowolny punkt w Kaliningradzie.

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:38

A jakie to pociski?

y
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:28

JASM.

K.
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:27

W Krzesinach .

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:57

Czyli nie mamy

Hahaha
piątek, 11 czerwca 2021, 09:15

Wy, faktycznie nie macie JASM. Wy, ogłaszacie że macie S500, S500, S1000, S5000, atomowe lotniskowce, niewidzialne Iskandery, Su57, Armaty, i..... powszechny dobrobyt. Ale na pewno macie cudowną "wolność słowa", "demokrację" oraz..... Noviczoka!!!!

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 08:25

Napisał ci że mamy pociski JASSM. Masz jakiś problem z przyjmowaniem do wiadomości faktów?

SLY
piątek, 11 czerwca 2021, 05:25

No , w artykule piszą że chwalicie się że macie .

Piotr
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:27

JASSM

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:00

Dochodzą jeszcze NSMy.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 18:07

No i jeszcze można doliczyć JSOW, tez maja obnizone RCS.

Aaa
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:14

O ile ktoś będzie chciał walczyć za taką Polskę. Jak politycy ją olewają to i ludzie ją oleją i uciekną na zachód

gosc
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:04

Tak, tak a krowa to wielki ptak..... Już wkrótce, już za momencik będą iskandery niewidzialne i będa spalały paliwo w minusowej temperaturze....

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:39

A po co mam widzieć coś czego nie mogę zatrzymać!!!

ruski stek bzdur...
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:17

Rosja to kraj trzeciego świata - upadłe mocarstewko. A rozpad ZSRR to nadal boli co... :P

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:07

Na razie zrobiliście Su-57, których poza prototypami latającymi na defiladach nie ma. Tak samo jak zrobiliście T-14, i Bumerangi, których poza defiladą nikt nigdzie nie widział. Nawet z Kurgańcem jest dokładnie tak samo. Taka właśnie wasza Rosja jest i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się u was miało zmienić. Chyba, że zmieni się na gorsze.

Tweets Defence24