Reklama

Technologie

Roboty Łukasiewicz - PIAP dostarczone do Francji i Finlandii

Łukasiewicz-PIAP, PIAP Gryf
Pirotechnik z koreańskiej jednostki specjalnej UDT/SEAL (Navy Special Warfare Flotilla) wykorzystujący robot PIAP Gryf podczas manewrów Cobra Gold 2017.
Autor. Petty Officer 2nd Class Daniel Rolston/U.S. Indo-Pacific Command

Łukasiewicz – PIAP dostarczył roboty mobilne PIAP Gryf z wyposażeniem dodatkowym do neutralizacji i rozpoznania pirotechnicznego odbiorcom we Francji i Finlandii.

Reklama

W grudniu 2023 roku Łukasiewicz - PIAP zakończył realizację zamówień średnich robotów pirotechnicznych PIAP Gryf dla oddziału minersko-pirotechnicznego podległego pod Ministerstwo Obrony Republiki Francji oraz dla jednej ze służb mundurowych Republiki Finlandii.

Reklama

W skład przykładowego zestawu dla odbiorcy z Francji wchodził:

  • robot mobilny PIAP Gryf;
  • uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego;
  • automatyczny wybijak do szyb produkcji PIAP;
  • uchwyt do strzelby gładko lufowej;
  • samopowtarzalna strzelba Benelli M4.
Robot PIAP Gryf może współpracować z urządzeniem rentgenowskim składającym się z generatora promieniowania oraz ekranu.
Robot PIAP Gryf może współpracować z urządzeniem rentgenowskim składającym się z generatora promieniowania oraz ekranu.
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Zakupione roboty to najbardziej znane i sprawdzone konstrukcje model średniego robota Instytutu, wykorzystywane już w kilku armiach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na świecie od Korei Południowej po Indonezję, Nigerię, Liban, Senegal oraz Rumunię i Włochy.

Reklama

Czytaj też

PIAP Gryf jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 6 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Nieduża masa ułatwia transport i przenoszenie Gryfa, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Robot PIAP Gryf dzięki hybrydowemu układowi jezdnemu może pokonywać m.in. schody.
Robot PIAP Gryf dzięki hybrydowemu układowi jezdnemu może pokonywać m.in. schody.
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Najnowszy model robota mobilnego PIAP Gryf jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: urządzenie do mobilnej radiografii obrazowej RTG, czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Komunikat prasowy

Reklama
Reklama

Komentarze