Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łukasiewicz – PIAP umacnia pozycję w Korei [WYWIAD]

Autor. PIAP

Pod koniec lipca 2023 roku Łukasiewicz – PIAP oraz przedsiębiorstwo Defence Korea poinformowały o utworzeniu najnowocześniejszego salonu robotów mobilnych w Seulu, stolicy Republiki Korei. Przy okazji wizyty przedstawiciela Defence Korea w Polsce redakcja Defence24 przeprowadziła wywiad na temat prespektyw rozwoju polsko-koreańskiej współpracy w obszarze bezzałogowych platform lądowych.

Reklama

Ten ważny krok jest potwierdzeniem stałego zaangażowania Instytutu w umacnianie obecności i rozszerzanie działalności na rynkach azjatyckich. Na wrzesień zaplanowano oficjalne otwarcie salonu w Seulu, podczas którego zaprezentowane zostaną technologie robotyczne Łukasiewicz – PIAP. Zaproszeni na to wydarzenie mają zostać przedstawiciele organów rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Korei, jak i Ambasady RP w Republice Korei.

Reklama
Autor. PIAP
Reklama

Dystrybutor planuje wykorzystać tę lokalizację jako platformę handlu produktami zbrojeniowymi między Koreą Południową a Polską. Będzie to przestrzeń stworzona nie tylko jako arena prezentacji produktów Łukasiewicz – PIAP, ale także jako placówka eksponująca wyjątkowe polskie możliwości naukowe i technologiczne oraz miejsce zawierania umów o współpracy rozwojowej z największymi firmami zbrojeniowymi w Korei Południowej.

Czytaj też

Showroom robotów w Seulu już przykuł uwagę przedstawicieli dyplomatycznych innych krajów. 31 lipca, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Sami Alabdullah, attaché ds. obrony Ambasady Arabii Saudyjskiej w Korei Południowej, zapoznał się z konstrukcją robota PIAP IBIS wyposażonego w akcesoria EOD takie jak bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny, wykrywacz materiałów wybuchowych oraz mobilny rentgen. Ponadto, w połowie sierpnia salon w Seulu odwiedzili przedstawiciele firm japońskich, w tym pracownicy Ambasady Japonii w Korei Południowej.

Na pytania Defence24 na temat współpracy polsko-koreańskiej odpowiedziała Jiyea Kim-Wigankow, International Operation Manager Defence Korea, podmiotu zależnego firmy SONID (południowokoreańskiej spółki notowanej na giełdzie KOSDAQ).

Mateusz Multarzyński, Defence24: Roboty Łukasiewicz – PIAP są już używane m.in. przez Siły Zbrojne Republiki Korei. Czy to jest jeden z powodów nawiązania współpracy z Łukasiewicz – PIAP?

Mr Sunghun Choi, CEO Defence Korea: Od 2015 r. Łukasiewicz – PIAP odnosi sukcesy w opracowywaniu i dostarczaniu rozwiązań zrobotyzowanych, które spełniają specyfikacje wymagane przez koreański rząd. Konsekwentny rozwój produktów i wsparcie ich eksploatacji wzbudziły zaufanie zarówno koreańskiego rządu, jak i użytkowników końcowych, służąc jako podstawa współpracy między Defence Korea i Łukasiewicz – PIAP od 2021 r. Współpraca ta wykracza poza sferę wojskową, rozszerzając obszar działania na służby mundurowe (policję) i rynki cywilne. Obecnie różne roboty Łukasiewicz – PIAP są wykorzystywane nie tylko w operacjach wojskowych, ale także w siłach specjalnych policji.

Autor. PIAP

Czy poza serwisowaniem i wsparciem dla robotów pirotechnicznych PIAP będących na wyposażeniu koreańskiej armii i służb planowane są również inne obszary współpracy z Łukasiewicz – PIAP, np. w zakresie lądowych platform bezzałogowych?

Defence Korea: Obecnie Defence Korea i Łukasiewicz – PIAP są zaangażowane w różne projekty. Na przykład trwają rozmowy między władzami metropolitalnym Seulu a Łukasiewicz – PIAP na temat rozmieszczenia robotów PIAP IBIS AI na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Przyszłe plany obejmują współpracę z samorządami lokalnymi takimi jak Gyeonggi-do i Busan Metropolitan City. Roboty wykorzystywane w tych projektach są wyposażone w kamery bazujące na sztucznej inteligencji, wykorzystujące technologię głębokiego uczenia, zdolne do rozpoznawania i rozróżniania osób oraz obiektów. Funkcjonalność ta ma na celu ułatwienie szybkiej oceny sytuacji i reagowania kryzysowego ze stanowisk operatorów. Różne departamenty rządowe i instytucje publiczne, w tym Airport Corporation oraz Ministerstwo Środowiska, wykazały zainteresowanie podczas demonstracji robotów i towarzyszących im spotkań oraz dyskusji.

Obecnie roboty GRYF i FENIX 3.0 są operacyjnie wykorzystywane przez użytkowników końcowych w Korei. Niemniej jednak uwaga potencjalnych odbiorców skupia się na wszechstronnych robotach IBIS i PATROL, docenianych za ich możliwości adaptacji do realizacji różnych zadań. Na szczególną uwagę zasługują roboty IBIS, cenione za ich szeroką użyteczność, okazujące się skutecznym narzędziem nie tylko w operacjach kontrterrorystycznych, ale także w reagowaniu na katastrofy i przy różnych pracach budowlanych.

Mając na celu zwiększenie świadomości i intensyfikację działań marketingowych, Defence Korea we współpracy ze swoją spółką macierzystą SONID (notowaną na KOSDAQ) i Łukasiewicz – PIAP stworzyła salon wystawowy Łukasiewicz – PIAP w samym sercu Seulu. W salonie tym prezentowane są cztery charakterystyczne typy robotów Łukasiewicz – PIAP: FENIX 3.0, GRYF, PATROL oraz IBIS. Ten niedawno utworzony salon przyciągnął już wizyty attaché wojskowych reprezentujących Arabię Saudyjską, Japonię i Kolumbię, wzbudzając znaczne zainteresowanie w sferach rządowych.

Obecnie Polska dokonuje dużych zakupów w koreańskim przemyśle zbrojeniowym. Ich efektem w dłuższej perspektywie czasowej ma być też nawiązanie szerokiej współpracy pomiędzy polskim i koreańskim przemysłem. Czy to stwarza też szanse na szerszą kooperację z Łukasiewicz –  PIAP oraz wejście (za Państwa pośrednictwem) we współpracę z innymi koreańskimi firmami i oferowanie np. robotów pirotechnicznych Łukasiewicz – PIAP jako elementów specjalistycznego wyposażenia systemów produkowanych w Korei?

Defence Korea: Zarówno Defence Korea, jak i Łukasiewicz – PIAP z niecierpliwością oczekują rozwoju współpracy polsko-koreańskiej, która może nastąpić po zawarciu umowy obronnej między Koreą a Polską. Zakupy koreańskiego uzbrojenia przez Polskę, finansowane z pożyczek udzielanych przez koreański rząd za pośrednictwem Korea Eximbank (Export-Import Bank of Korea), oferują potencjał do zrównoważenia poprzez polskie produkty lub technologie. W tym kontekście roboty Łukasiewicz – PIAP przyciągają uwagę jako bardzo poszukiwany polski produkt w koreańskim krajobrazie.

Jeśli wspólne interesy obu krajów zmaterializują się w ramach współpracy przemysłowej, będzie to okazja do wzmocnienia dwustronnych relacji nie tylko w sektorze obronnym, ale we wszystkich branżach. Korea rozpoczęła już misję gospodarczą mającą na celu wspieranie współpracy z Polską w różnych branżach. Demonstrując to zaangażowanie, Korea wysłała delegację do Polski w lipcu ubiegłego roku, aby zawrzeć ponad 30 protokołów ustaleń obejmujących takie obszary jak współpraca w zakresie elektrowni jądrowych i przemysłu zaawansowanych technologii.

Zgodnie z tymi inicjatywami, Defence Korea poczyniła postępy, ustanawiając zakład produkcji robotów w Korei. Zakład ten odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu współpracy w sektorach: obronnym i robotyki, utrzymując i świadcząc lokalne wsparcie serwisowe dla robotów Łukasiewicz – PIAP wraz z dodatkowymi akcesoriami takimi jak systemy zakłócające, wykrywacze materiałów wybuchowych i systemy rentgenowskie. Trwające negocjacje między Łukasiewicz – PIAP i Defence Korea koncentrują się na rozwoju robotów dostosowanych do rynku koreańskiego, a także na lokalnej produkcji tych robotów. Defence Korea już przygotowuje się do uruchomienia produkcji części do robotów, w tym podzespołów takich jak baterie i obudowy.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Łukasiewicz – PIAP, z sukcesem działający na rynku koreańskim od prawie dekady, dał się poznać jako zaufany dostawca zaawansowanych rozwiązań zrobotyzowanych. Roboty pirotechniczne Instytutu zostały wdrożone przez siły zbrojne i Jednostkę Operacji Specjalnych Policji Republiki Korei, demonstrując swoją niezawodność i skuteczność w różnych krytycznych operacjach. W szczególności PIAP GRYF i roboty PIAP FENIX stały się podstawowym wyborem koreańskich klientów w operacjach rozpoznania i neutralizacji zagrożeń bombowych.

Korea Południowa wykazuje duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na roboty EOD, a rozwiązania Łukasiewicz – PIAP w pełni spełniają standardy Narodowej Agencji Policji i Administracji Programu Nabywania Sprzętu Obronnego (DAPA), co czyni je najbardziej odpowiednimi kandydatami również do handlu w formie offsetu. Ponadto, dzięki pomyślnym realizacjom w zakresie dostarczania robotów i działania na rynku koreańskim osiągniętym na przestrzeni wielu lat, Łukasiewicz – PIAP zyskał miano zaufanego dostawcy zaawansowanych rozwiązań zrobotyzowanych. Warto również odnotować, że roboty PIAP GRYF i PIAP FENIX zostały wybrane przez Jednostkę Operacji Specjalnych Policji po przejściu rygorystycznych testów sprzętu, które wykazały ich wyjątkową sprawność i wytrzymałość.

Czytaj też

Artykuł sponsorowany

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. oko

    Nasze Wojsko potrzebuje pojazdów transportowych takich jak Master XT firmy Reinthal, ale o większym udźwigu i bocznymi burtami do osłony.

  2. KAR

    Powodzenia we współpracy!!!

Reklama