Technologie

Rekordowa dostawa zagraniczna radiostacji [email protected]

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Wchodząca w skład Grupy WB spółka Radmor zrealizowała dostawę kilkuset definiowalnych programowo radiostacji osobistych [email protected] do sił zbrojnych jednego z pozaeuropejskich państw. „Jest to największa jak dotąd sprzedaż eksportowa tych urządzeń” – informuje producent w oficjalnym komunikacie. Nowoczesne radiostacje [email protected] znajdują się również na wyposażeniu polskich sił zbrojnych.

Ze względu na obostrzenia w zakresie udzielania informacji przez klienta Grupa WB nie podaje liczby dostarczonych urządzeń, wartości kontraktu ani nawet kraju który jest klientem. Radiostacje osobiste rodziny [email protected] są obecnie używane przez Wojsko Polskie, a także przez siły zbrojne kilku innych krajów, w tym należących do NATO. Jest to sprzęt całkowicie polski, zaprojektowany i wytwarzany przez przedsiębiorstwo Radmor z Gdyni, będące częścią Grupy WB. Zgodnie z komunikatem prasowym dostawa kilkuset radiostacji [email protected] do nowego klienta spowodowało, że staną się one podstawowym środkiem łączności taktycznej w siłach zbrojnych tego kraju.

[email protected] to rodzina szerokopasmowych radiostacji doręcznych, pracujących w zakresie częstotliwości 30-520 MHz z mocą do 5 W. Urządzenie może być też stosowane z wzmacniaczem mocy 50 W, co zwiększa zasięg łączności. Radiostacje mają niewielką masę i wymiary 220 x 86 x 44 mm (bez anteny) i mogą być używane również używane w zabudowie na pojazdach (z adapterem samochodowym) lub stacjonarnie. System [email protected] charakteryzuje się uniwersalnością, elastycznością i łatwością dostosowania funkcjonalności do wymagań użytkownika. Radiostacje mogą być używane do komunikacji głosowej bliskiego zasięgu, do jednoczesnej transmisji mowy i danych oraz do współpracy z sieciami IP z jednoczesną transmisję głosu i danych.

[email protected] ma kolorowy wyświetlacz i klawiaturę z automatyczną regulacją natężenia podświetlenia. Radiostacja wyposażona jest w podwójny przycisk naciśnij-i-mów (PTT) i przycisk kasowania awaryjnego. Jest to rozwiązanie służące do szybkiego "wyczyszczenia" urządzenia z wszelkich nastaw na wypadek gdyby musiało zostać porzucone lub groziło mu wpadnięcie w ręce przeciwnika w innych okolicznościach.

Zaletą radiostacji [email protected] jest też gotowość do przyjęcia specjalnego bloku cyfrowego przetwarzania, zgodnego z szczegółowymi wymaganiami odbiorcy. Dzięki temu urządzenie może być wyposażone w mechanizmy kryptograficzne lub specjalnie waveformy opracowane dla wybranego rodzaju wojsk lub dla określonej służby mundurowej i znajdujące się pod pełną kontrolą użytkownika.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Kazz45

  Można, można a dziadowskie holdingi państwowe zawsze na minusie..

  1. Pewny

   prawie 1/3 udziału Skarbu Państwa

  2. Wojtek z Dubienki

   sprzedaż udziałów była "wymuszona".

 2. Aniani

  tylko dlaczego polscy żołnierze ich nie mają? Tylko biegają z chińskimi Baofengami

  1. Nie inż.

   Nie umiesz czytać? Pisze w artykule że w WP też są używane.

  2. Davien

   Pomylili ci sie chyba Polacy z Rosjanami.

  3. Maro

   Polscy zolnierze zasluguja na najlepsze radia doreczne - czyli Harris !!!

 3. codybancks

  Czyli łapią się też na pasmo obywatelskie !!!?

  1. Bosman

   Jeżeli to jest 27-28 i coś tam MHz, to chyba nie , bo podali , że od 30 MHz w górę.

  2. Kocurro

   Tak. Z podanego zakresu wynika że mogą pracować jak zwykłe PMR.

  3. Użytkownik

   Cb 27 mhz

 4. Narzekacz

  Jak długo jeszcze będą w użyciu niekompatybilne z niczym, ciężkie i dziadowskie r3501 ??

 5. Monkey

  Kolejna udana transakcja Grupy WB. Gratulacje i oby tak dalej.

  1. ed

   Kolejna udana transakcja Radmoru.

  2. Davien

   Radmor jest cześcia grupy WB..

  3. Monkey

   @Davien: Do tego przez Grupę WB na szczęście wykupioną zanim zainteresował się nim PGZ.

 6. Grzyb

  Brawo! Brawo! Brawo!

 7. Jaro

  Bangladesz czy Malezja ???

  1. Grzyb

   Stawiam na kraj arabski

 8. asf

  Gratulacje!