Sterowce wesprą Bundeswehrę w Nigrze

26 sierpnia 2021, 07:15
PSS20Aerostat20(2)
Fot. Rheinmetall
Reklama

Jak podał niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall-Defence, do ochrony bazy Bundeswehry w Nigrze zostaną wykorzystane aerostaty. Będą one zwisały nad instalacją wojskową, by z dużej wysokości wychwytywać nadciągające zagrożenia.

Niemieckie siły zbrojne wykorzystają aerostaty, a dokładniej Persistent Surveillance System, polegający na dokonywaniu zwiadu z powietrza na bezzałogowym aerostacie. Balony będą chroniły bazę Bundeswehry, położoną w Niamey, stolicy Nigru.

Rheinmetall uzyska w ramach przyznanego kontraktu przychody netto na około 21 mln euro (równowartość 96 mln zł), a za jego realizację będzie odpowiedzialna spółka Rheinmetall Canada. Dokona ona integracji uzbrojonego w liczne czujniki aerostatu z istniejącą wojskową infrastrukturą C4I. Bezzałogowce będą zwisały na wysokości od 4 do 5 kilometrów i będą połączone z ziemią linami oraz kablami, które będą przesyłały dane z czujników. Dzięki temu pozwolą na 360-stopniową obserwację rozległego terenu, przez 24 godziny na dobę.

W konfiguracji prezentowanej przez Rheinmetall system składa się z czterech głównych elementów: aerostatu, niewielkiej wieży z przyrządami służącymi do nadzoru bezpośredniego otoczenia wokół naziemnej stacji kontroli aerostatu, wspomnianej stacji oraz oprogramowania komputerowego. Aby przygotować PSS potrzeba trzech żołnierzy, aczkolwiek do działania samego systemu wystarczy tylko jeden. Kontrakt obejmuje także szkolenie żołnierzy.

Jeżeli chodzi o tego typu nadzorowanie zagrożonych rejonów, to siły zbrojne wielu państw od dłuższego czasu używają aerostatów do celów rozpoznawczych. Jednym z takich krajów jest USA, które również chronią, a raczej obserwują swoje instalacje wojskowe z zawieszonych wysoko aerostatów, tak jak to robiły w Afganistanie. Natomiast w kraju, na granicy Amerykanie korzystają z systemu TARS, który pozwala na wyszukiwanie nielegalnych operacji przygranicznych, takich jak przerzut narkotyków.

Innym, dość popularnym przykładem stosowania bezzałogowych balonów jest wczesne ostrzeganie przed nadchodzącymi pociskami, lub samolotami. Wiąże się to z tym, że coraz częściej naziemne radary nie są w stanie je wychwycić ze względu na to, że te przelatują na dość niskim pułapie, poniżej tzw. horyzontu radiolokacyjnego.

Również co ciekawe, aerostaty mogą być używane podczas imprez masowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej czy podczas szczytów najważniejszych przywódców.

Bundeswehra jest Nigrze obecna od kilku lat w ramach dwóch pokojowych misjach: EUTM i MINUSMA. Ich celem jest szkolenie i doradzanie malijskim żołnierzom, którzy borykają się z tzw. Państwem Islamskim i innymi grupami dżihadystycznymi, aktywnie działających w krajach Sahelu. Niemieckie wojsko nie przeprowadza interwencji ani operacji, aczkolwiek ma pełne prawa do obrony, jeżeli zostanie ono tamże zaatakowane.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
ito
niedziela, 29 sierpnia 2021, 06:37

Autor zamiennie używa nazwy balon i sterowiec, co jest błędem (aczkolwiek oba są aerostatami). W artykule, mimo wywoływania co chwilę sterowców, dość wyraźnie opisany jest system dozoru oparty o balony na uwięzi. Czyli rozwiązanie znane gdzieś od Wojny Secesyjnej- co nie umniejsza jego wartości.

jpr
czwartek, 26 sierpnia 2021, 12:23

Albo sterowce, albo aerostaty. Samochód to nie hulajnoga, a hulajnoga to nie samochód. Sterowce mają własny napęd, poruszają się swobodnie w przestrzeni. Aerostaty, to balony bez silnika, bez własnego napędu. Aerostaty wojskowe wiszą zazwyczaj nad jednym obszarem na uwięzi, tak jak wymienione w artykule aerostaty Persistent Surveillance System. Ze sterowcami to nie ma nic wspólnego.

Grzyb
czwartek, 26 sierpnia 2021, 09:38

Nam by się bardzo przydały takie sterowce, zwłaszcza, że nie mamy własnych satelit. Ciekawe, czy nasi dogadali się z Włochami w sprawie przekazywania informacji z ich satelit.

ACAN
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:04

Spokojnie aerostaty też będziemy mieli. Duży artykuł na D24 był na ten temat.

Tweets Defence24