Błaszczak robi krok w kierunku Narwi. Miliardowy program dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej [KOMENTARZ]

29 kwietnia 2021, 12:04
IMG_5711
Fot. Defence24.pl.
Reklama

Program Narew, kluczowy dla całych Sił Zbrojnych RP wchodzi w fazę realizacyjną, a głównym wykonawcą będzie PGZ. Do jego sfinalizowania niezbędna będzie determinacja, a stawką są kluczowe zdolności operacyjne Sił Zbrojnych i dziesiątki miliardów złotych. Wiele pytań dotyczących samej konfiguracji systemu nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował podczas wizyty w Sochaczewie o podpisaniu wniosków z fazy analityczno-koncepcyjnej programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Tym samym program ten będzie mógł przejść do fazy realizacyjnej, obejmującej negocjacje z wykonawcą oraz podpisanie umowy i rozpoczęcie dostaw – Zaakceptowałem wnioski wynikające z fazy analityczno-koncepcyjnej dotyczącej pozyskania dla Wojska Polskiego w ramach programu Narew. Sprzętu wojskowego, który właśnie wypełni lukę związaną z ochroną polskiego nieba. Ten kontrakt będzie realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową, wielokrotnie rozmawiałem o tym z prezesem Chwałkiem. Są dwa takie zasadnicze priorytety pana prezesa PGZ, Miecznik o których tutaj nie będą mówił i właśnie Narew – powiedział minister.

Reklama
Reklama

To ważny krok w kierunku realizacji tego programu, bo prace analityczne – mające określić jego kształt – trwały co najmniej od 2014 roku, gdy rozpoczęto dialog techniczny. Informacja przekazana przez ministra Błaszczaka oznacza, że w MON ustalono w jaki sposób ma wyglądać Narew oraz w jakiej formule ma być prowadzona. Program przechodzi do fazy realizacyjnej, a Inspektorat Uzbrojenia będzie mógł wysłać do PGZ zaproszenie do negocjacji. Głównym wykonawcą programu będzie bowiem Polska Grupa Zbrojeniowa, co jest zapewne wynikiem oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa, o której przeprowadzeniu resort informował jeszcze w ubiegłym roku.

Czym jest system Narew?

Na początku warto w kilku słowach przypomnieć, jakie są podstawowe założenia programu Narew. Narew ma odegrać bardzo istotną rolę w polskiej obronie powietrznej. Wstępne założenia mówiły o pozyskaniu 19 baterii (38 jednostek ogniowych) zestawów obrony krótkiego zasięgu, mających trafić do 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, ale też do pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych (gdzie będzie służyć większość systemów Narew) oraz być może do brzegowych jednostek Marynarki Wojennej. Przekłada się to na ponad 100 wyrzutni i w zależności od konfiguracji – nawet około 2 tysięcy pocisków rakietowych. Zakres programu jest więc bardzo szeroki, a jego koszt pozyskania szacowano na ok. 30-40 mld zł, oczywiście w „pełnej” wersji.

To właśnie Narew ma być odpowiedzialna za zwalczanie większości celów aerodynamicznych, takich jak samoloty i śmigłowce, czy pociski manewrujące. Ma osłaniać zarówno bazy lotnicze (chronione też przez systemy IBCS/Patriot), jak i zgrupowania Wojsk Lądowych, blisko współpracując z zestawami bardzo krótkiego zasięgu (jak np. Poprad), służącymi w tych pułkach. Pociski Narew, prawdopodobnie będą miały zasięg około 40 km. Pierwotnie zakładano ten parametr na poziomie 25 km, ale rozwój technologii oznacza, że – przynajmniej docelowo – wdrożone będą efektory o większych możliwościach. Tak o roli Narwi mówił minister Błaszczak:

Jesteśmy na terenie 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej. Żołnierze tej brygady ćwiczą już w Stanach Zjednoczonych a część jest już gotowa, żeby przejąć dwie baterie Patriot przypisane do tej brygady. Ta umowa została podpisana w marcu 2018 roku. To umowa wprowadzenia polskich systemów Patriot, również w części współbudowanego przez polski przemysł zbrojeniowy (…) Zadaniem tego systemu będzie zapewnienie bezpieczeństwa odnośnie sfery średniej (…) Dzisiaj dysponuje Wojsko Polskie także bronią przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu, są systemy Grom, Piorun, Poprad. Brakowało nam tego elementu, który jest pomiędzy Popradami a Patriotami.

szef MON Mariusz Błaszczak

Jaka konfiguracja Narwi?

Powierzenie realizacji programu Narew polskiej zbrojeniówce jest zbieżne z założeniami, o których mówiono co najmniej od 2014 roku. Jeśli chodzi o podstawowe elementy systemu, to najwięcej wiemy o radarach, bo one są opracowane (lub już zostały zbudowane), przez polski przemysł, a konkretnie spółkę PIT-RADWAR należącą do PGZ. Funkcję radaru wielofunkcyjnego kierowania ogniem będzie docelowo pełnić polska stacja Sajna, budowana w ramach projektu NCBiR. To radiolokator na wysuwanym maszcie (co zwiększa możliwości wykrywania i śledzenia celów niskolecących), klasy AESA. Pierwsze baterie Narwi mogą zostać wyposażone w lżejszy radar Bystra, który jest już gotowy (zamówienie na produkcję seryjną złożono w 2019 roku). Z kolei do wstępnego wykrywania celów służyć mają stacje PET-PCL (pasywna) i P-18PL (aktywna), również budowane przez PIT-RADWAR w programie NCBiR.

Jeśli chodzi o pociski rakietowe, według dostępnych informacji brano pod uwagę oferty kilku partnerów zagranicznych, mających ustanowić w Polsce zdolności ich produkcji. Z założenia mają to być rakiety kierowane aktywnie radarowo (ewentualnie z opcją naprowadzania termowizyjnego), nie wymagające konkretnych stacji radiolokacyjnych i łatwe do włączenia w system dowodzenia. W kontekście Narwi uwzględniano m.in. pociski Barak-MX izraelskiego IAI, CAMM/CAMM-ER produkcji MBDA, I-Derby(ER) oraz Python-5 izraelskiego Rafaela oraz rakiety AMRAAM/AMRAMM-ER w systemie NASAMS oferowanym przez Kongsberga we współpracy z Raytheonem i proponowane przez Raytheona we współpracy z Rafaelem SkyCeptor w wersji skróconej.

Z wcześniejszych deklaracji PGZ wynika, że ustanowienie zdolności produkcji rakiet może zająć około sześciu lat od podpisania umowy, więc należy się spodziewać, że pierwsze kilkaset pocisków będzie dostarczonych bezpośrednio od producenta, jeśli pierwsze zestawy Narew miałyby się pojawić około 2025 roku. Pomimo tego, produkcja rakiet na licencji to bardzo duża szansa dla PGZ. W praktyce bowiem to pociski rakietowe stanowią większą część wartości systemu.

Największą niewiadomą jest natomiast system dowodzenia. Pod uwagę brano samodzielne opracowanie go przez PGZ lub bezpośrednią integrację z systemem IBCS pozyskanym w programie Wisła, a także połączenie obu opcji: w takim wypadku polski system byłby wykorzystywany w Wojskach Lądowych, natomiast IBCS w jednostkach obrony powietrznej Sił Powietrznych, czyli w 3 Brygadzie, gdzie będą używane także Patrioty, dysponujące właśnie IBCS. W takim wypadku jednostki 3 Brygady uzbrojone w rakiety średniego i krótkiego zasięgu współpracowałyby ze sobą w jednym systemie dowodzenia, natomiast w pozostałych jednostkach Narew oparta byłaby na polskim systemie, podobnie jak np. zestawy VSHORAD w Wojskach Lądowych.

Powierzenie PGZ roli głównego wykonawcy nie przesądza o konfiguracji systemu dowodzenia. Nawet jeśli zintegrowano by system Narew (lub jego część) z IBCS, to i tak głównym wykonawcą musi pozostać PGZ jako producent kluczowych elementów systemu, natomiast sama integracja odbywałaby się w ramach oddzielnych umów – międzyrządowych (FMS) bądź komercyjnych (DCS). Producent systemu IBCS, Northrop Grumman, ze swojej strony deklarował podjęcie współpracy z polskim przemysłem, uwzględnienie krajowych środków łączności oraz prowadzenie w Polsce prac integracyjnych, z wykorzystaniem wyposażenia dostarczonego z USA (payload approach).

Jeśli chodzi o polski C2, tu również możliwe są różne opcje. O ile z deklaracji Polskiej Grupy Zbrojeniowej wynikało, że opracowanie od podstaw systemu pod pełną narodową kontrolą miałoby zająć około sześciu lat, to ten czas mógłby zostać skrócony, gdyby w systemie dowodzenia, przynajmniej na pierwszym etapie, w większym stopniu wykorzystano by sprzęt i oprogramowanie dostarczone przez producenta rakiety.

Co dalej?

Zakładając, że MON będzie na tyle zdeterminowany by finansować program, największym wyzwaniem będzie finalne przeprowadzenie negocjacji, uzgodnienie konfiguracji, choćby pod względem wyboru efektora,  wdrożenie i integracja systemu, następnie rozpoczęcie produkcji oraz dostaw. Wszystko to, o czym często się zapomina, musi odbywać się równocześnie z przygotowaniem wojska (infrastruktura, szkolenie, logistyka…).

Z tego punktu widzenia realizacja programu etapami z jednej strony oznacza rezygnację na początku z pewnych zdolności (choćby w kontekście użycia radaru Bystra w pierwszych bateriach), ale to też przyspieszenie osiągania nowych zdolności przez Wojsko Polskie, niezbędnych. Trzeba przypomnieć, że przeznaczone do zastąpienia w pierwszej kolejności zestawy Kub (w Wojskach Lądowych) i Newa-SC (w Siłach Powietrznych), pomimo modernizacji prezentują poziom technologiczny lat 70. ubiegłego wieku i tak naprawdę już powinny zostać zastąpione nowym sprzętem. Sam program jest natomiast opóźniony (w 2014 roku przewidywano, że dostawy Narwi rozpoczną się w 2019 roku), a do przezbrojenia w Narew obok istniejących jednostek „doszedł” także pułk przeciwlotniczy nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Niezależnie od wybranego wariantu jedno jest pewne. Program Narew ma szczególne znaczenie dla Sił Zbrojnych RP, bo to właśnie system krótkiego zasięgu ma osłaniać bazy lotnicze (także sojusznicze), współpracować z zestawami średniego zasięgu, wreszcie – chronić mobilne zgrupowania Wojsk Lądowych. Inaczej mówiąc, od skuteczności tego systemu będzie zależeć możliwość realnego wykorzystania wielu innych środków walki Wojska Polskiego. Dlatego system powinien zostać wdrożony w sposób skuteczny i jednocześnie z szerokim zaangażowaniem krajowego przemysłu. Pełen zakres Narwi (około 19 baterii) powoduje, że same dostawy mogą trwać dekadę. Decyzja MON jest więc krokiem w dobrym kierunku, ale potrzebna jest determinacja, aby ten program mógł zostać sfinalizowany.

Liczymy na to, że poprzez negocjacje doprowadzimy do tego, że polski przemysł zbrojeniowy będzie miał potencjał dotyczący systemu rakietowego. Brakuje nam takiej zdolności a ten kontrakt jest szansą żeby zapewnić bezpieczeństwo i wyposażyć Wojsko Polskie w skuteczną broń, ale też jest szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Budujemy system bezpieczeństwa, naszej Ojczyzny modernizując wyposażenie Wojska Polskiego i zwiększając Wojsko Polskie

szef MON Mariusz Błaszczak
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 224
Reklama
AS
poniedziałek, 12 lipca 2021, 15:02

Krok w kierunku fazy analityczno-koncepcyjnej. Szkoda, że potencjalny agresor jest na etapie naszego roku 2400 i za nic w świecie nie chce zwalniać do faz analityczno-koncepcyjnych

tak
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 14:22

Kolega czytać nie umie. faza analityczno-koncepcyjna się zakończyła.

Janusz
niedziela, 27 czerwca 2021, 23:41

bierzemy MBDA, dają nam offset, żenimy z tym nasze radary i budujemy tego 300 wyrzutni na własne potrzeby, a resztę na eksport. nie ma co zwlekać

Mikst
wtorek, 25 maja 2021, 21:29

Min. Błaszczak robi te kroczki takie małe jakby był spętany. Może się zdarzyć tak, że zanim doczekamy się narwi to będzie już po III Wojnie Ś.

Sidematic
poniedziałek, 12 lipca 2021, 14:57

Bo jest spętany. Spętany umową jaką USA zawarły z upadającym Związkiem Radzieckim w 1986 roku w Reykjavíku, która mówi że na terenie opuszczonym przez armię ZSSR nie ma prawa powstać żadna siła militarna zdolna zagrozić Rosji ani też zdolność produkcyjna do wytworzenia takiej armii.

tom
wtorek, 27 lipca 2021, 22:08

I uznano granice Ukrainy

Janusz
niedziela, 13 czerwca 2021, 03:55

Bo sami nie wiedzą, po co im ten system. Sami nawet nie wiedzą, na co mają szykować wojsko. Pewnie dostali wskazówkę od sojusznika, a teraz nie wiedzą jak się za to zabrać. Będzie robił kroczki, aż przegrają wybory i przynajmniej nie będzie za nic odpowiedzialny. Szkoda tylko że kolejna dekada zleci na nic nie robieniu

Sierra
piątek, 7 maja 2021, 05:33

Ale F-35 będą chyba nie

LMed
sobota, 8 maja 2021, 02:43

Bóg jedyny wie.

trzcinq
czwartek, 6 maja 2021, 10:34

Działania pozorujące. Najpierw minie 10 lat zanim się doczekamy 1 baterii potem okaże się że procentowo Polski udział będzie niewielki a na koniec że liczba będzie mniejszą od zakładanej. Polska ma być słaba bo ktoś tego chce z takiej czy innej przyczyny. Ot prawda o rządach obecnej władzy

Box123
czwartek, 6 maja 2021, 23:24

Jeśli taka jest prawda o rządach obecnej władzy które zrobiły 10x więcej niż poprzednia i które zwiększyly znacząco Finansowanie armii oraz odwróciły trend likwidowania jednostek i zmniejszania liczby żołnierzy oraz ściągnęli do Polski wojska Stanów Zjednoczonych to co powiesz o poprzednikach?

Janusz
niedziela, 13 czerwca 2021, 03:59

Kto ściągnął? Oni by nawet gaci nie umieli ściągnąć. Robią tyle samo, tylko mówią ci że robią, bo są w tym lepsi niż poprzedni. Od Amerykanów za te wojska nakupili za nasz hajs sprzętu, którego w chwili próby nie będziemy mogli użyć, bo akurat się sojusznicy dogadali z Putinem

Boczek
niedziela, 9 maja 2021, 09:09

No ale co ty tu chwalisz? Wydawanie większej ilości pieniędzy, przy gorszym efekcie?

środa, 5 maja 2021, 15:02

Te 6 mld na statki to powinny pójść na Wisłę lub Narew albo homara

Babcia Jagoda
sobota, 17 lipca 2021, 03:11

Albo na ośmiorniczki

Januszx
niedziela, 2 maja 2021, 13:24

Analiza i dialog techniczny - 6 lat, negocjacje - kolejne 6 lat, pierwsze dostawy -6 lat po zakończeniu negocjacji. Ciekawe, co oni tak długo analizują? Dialog tech. prowadzą chyba dyletanci. Jak dojdzie do finału, to sprzęt będzie już przestarzały.

Janusz
niedziela, 13 czerwca 2021, 04:02

Oni się wybrali z motyką na słońce. Nie wiedzą nawet do czego to służy, stąd te opóźnienia. Bez strategii państwa nie da się wojska budować, bo nie można nawet określić na jaki konflikt sie szykujemy. System powinien być już dawno na taśmie produkcyjnej

szwejk
niedziela, 2 maja 2021, 12:11

Rozumiejąc naturalne ograniczenia krajowych możliwości trzeba zdawać sobie sprawę , że za granicą to można było kupować maczugi czy halabardy . Natomiast broń zawierająca kody źródłowe powinna być produkowana na miejscu ,w kraju , od początku do końca.

Wpr
sobota, 1 maja 2021, 22:23

Oj jak ich boli :D wspaniale sie to czyta. PS. Średnia długość życia mężczyzn w rosji to 64 lata - 122 miejsce na świecie, mocarstwo 2 miejca za Bangladeszem.

Sierra
piątek, 7 maja 2021, 05:36

Nie rozumien co średnia długość życia Rosjan ma wspólnego z naszym 7 letnim opóźnieniem ws Narwii? Nie wiem też czy zdajesz sobie sprawę ale Polska opl nie istnieje. Skąd ty to info bierzesz

juruk
sobota, 1 maja 2021, 13:54

Jak słyszę kolejny raz, że dla tej ekipy coś jest priorytetem, to tylko czekam kiedy padnie informacja ze projekt zostaje odłożony... Nie zliczę ileż to razy mówili i powtarzali, że Kruk, Orka czy jeszcze jakieś inne programy są dla niech teraz priorytetem....

Viktor
sobota, 1 maja 2021, 10:50

Doskonała wiadomość usa maluje MLRS dla Polski sztuk 40

lef
sobota, 1 maja 2021, 04:29

Obawiam się, że na tym etapie dalsze gdybanie o wyborze efektora z różnych firm, nic dobrego nie przyniesie. Terminy są dalej tak odległe, że aż nie realne. Warto przy okazji wspomnieć, że w czasach słusznie minionych, przez 10 lat (1974-1984) tylko do Wojsk Lądowych weszło 11 pułków przeciwlotniczych (Osa i Kub).

Fort
poniedziałek, 3 maja 2021, 09:36

Tylko ze to nie były wojska lądowe w dyspozycji Polski tylko sowieckich okupantów i ich głównym celem był atak na Danie. Chciałbyś żeby było tak tez teraz?

ito
poniedziałek, 3 maja 2021, 21:55

Sowieckich okupantów masz w głowie. Okupanci to byli w NRD, w Polsce raptem parę baz, i to bardzo ugrzecznionych sołdatów (jak cos zmalowali robili wszystko, żeby sądzili ich Polacy, nie swoi). LWP na tamte czasy było naprawdę dobrze przygotowane do walki.

Darek
czwartek, 3 czerwca 2021, 22:38

Tak, byli dobrze przygotowani jak mięso armatnie pod nadzorem ruskiego okupamta

Wawiak
środa, 5 maja 2021, 10:08

Tylko, że do walki nie w naszym interesie. Plus to, że wydatki na uzbrojenie były ważniejsze, niż wydatki na opiekę zdrowotną. Reasumując: musieliśmy lądować pieniądze w wojsko, które miało walczyć dla kogoś a nie dal nas, a prze to brakowało na nasze własne sprawy. Jak dla mnie, to jest to forma okupacji, w dodatku przez sojusznika Hitlera z 1939 roku. Pisze z własnych obserwacji - tak się składa, że tamte lata miałem okazję poznać osobiście, a nie przez pryzmat rodzinnych opowieści.

sobota, 1 maja 2021, 10:13

W tamtych czasach sprawa był prosta. Teraz czekają na Wisłe jak będzie to podłączą co mają i przetestują czy razem działa, rakieta to najmniejszy problem raczej już jest wybrana.

Sarmata
piątek, 30 kwietnia 2021, 21:57

Przeczytałem ten artkuł i muszę powiedzieć, że w sumie nic z niego nie wynika. Pan Minister ON zapoznał się z wnioskami, podpisał je i ... w dalszej części artykułu zastanawiamy się czy MON będzie miał determinację aby ten program sfinansować. A tu przecież nie chodzi o determinację tylko o pieniądze. Można być zdeterminowanym, ale jeśli nie posiadasz pieniędzy to nici z Twojej determinacji. A tych pieniędzy trochę trzeba będzie poszukać, co jest o tyle istotne, że realizacja programu zakupu samolotu F35 wydrenuje budżet MON w sposób wręcz rabunkowy. I tak się zastanawiam skąd te pieniądze MON weźmie, skoro do dzisiaj nie potrafił znaleźć pieniędzy na zakup choćby tych śmigłowców obiecanych przez Macierewicza w miejsce Caracali. A jeśli liczycie na pieniądze z UE to pamiętajcie, że duża część tych pieniędzy ma ściśle wyznaczony cel ich wydania. Nie mówiąc o tym, że w sporej części te pieniądze to pożyczki. Na plus mogę napisać jedynie to, że jest to bardzo ładna ustawka dla mediów, charakterystyczna dla obecnej władzy maniera fotografowania się na tle odmalowanych i odczyszczonych egzemplarzy sprzętu wojskowego. Jako żywo przypomina mi tę ustawkę Macierewicza w WSK Mielec na tle golasów S70i kiedy o obiecywał nowe śmigłowce, które miały do nas przylecieć w miejsce uwalonych Caracali.

M.
czwartek, 13 maja 2021, 12:58

Słuszne uwagi. Na początku kwietnia pojawiła się informacja z MON nad analizą budżetu, zasłaniając się oczywiście pandemią. Oni nie wiedzą za co zapłacą kolejną ratę za swoją zabawkę F-35 bo nie ma pieniędzy. Czego przykładem jest anulowanie wszystkiego co można było anulować. Za F-35 zapłacono tylko 11% wartości kontraktu, jest to kwota niezbędna aby uruchomić procedurę zakupu i uruchomienia pierwszej maszyny dla Polski. Panowie zapomnieli dodać kiedy chwalą się że oni kupili o tym że nie kupili pakietu rozbudowy infrastruktury naziemnej pod te samoloty, nie zakupiono nic ze sprzętu towarzyszącego obsłudze tych mysliwców na ziemi. Nie zakupiono również uzbrojenia do nich. Czyli nic poza pakietem szkoleniowym nie kupiono z Myśliwcami. A pierwsze F-35 będą stacjonować w bazie w US air force w USA przez kilka lat. Bo nie ma w Polsce niezbednej infrastruktury ani nie kupiono pakietu rozbudowy lotniska. Ot cały sukces rządu kupili zabawki dla poprawy wizerunku a teraz zastanwiają się skąd pieniądze zdobyć na kolejne raty które trzeba płacić do 2030 roku za myśliwce które kupili gołe i wesołe

LMed
niedziela, 2 maja 2021, 07:22

Kompromitują mam nadzieję trwale te zapowiadane helikoptery, łodzie podwodne, tabuny HIMARS, itp... itd. O Mistralach po dolarze też warto wspomnieć dla poprawy humoru. Magia sama.

realizm
sobota, 1 maja 2021, 18:34

Z tego co mi wiadomo, to zakup F-35 NIE JEST finansowany z MON-owskiego budżetu, więc go nie "wydrenuje w sposób rabunkowy" - https://www.defence24.pl/dera-zakup-f-35-zostanie-sfinansowany-spoza-budzetu-mon .......... Zatem Twoje dalsze dywagacje nie mają logicznych podstaw. Caracale były polskiej armii tak potrzebne, jak słynne PO-wskie Pendolino - kupa forsy byłaby wydana na nieprzyszłościowy model śmigłowca w sytuacji, gdy polska armia ma znacznie pilniejsze potrzeby, takie choćby jak Narew. Pozdrawiam.

Marcyk
sobota, 1 maja 2021, 10:33

Jest dokładnie tak jak piszesz ! Panuje jakieś dziwne przekonanie że pieniądze z Unii można wydać absolutnie na wszystko co jest oczywiście nieprawdą !!! Można mieć pieniądze z Unii i jednocześnie zbankrutować.

norki w Montanie są bystrzejsze
piątek, 30 kwietnia 2021, 21:45

Komentarze jak zwykle "podzielone" ale i tak całe szczęście, że Langley dała Davienowi urlop bo dopiero byśmy się dowiedzieli "cudów" odnośnie tej Narwi.

NAREW POWINNA BYĆ OD POCZĄTKU PRODUKOWANA W PEŁNI W POLSCE
piątek, 30 kwietnia 2021, 21:13

Jakie kilakset efektorów kupionych poza granicą ????? wszystkie powinny byc produkowane w POLSCE pełen transfer technologi kody źródłowe prawa do technologi

Rakietki
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:58

Niech przynajmniej kupią model jednej rakietki, będzie na parady, a i modelarze coś zarobią.

Dropik
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:18

Kupią kupia , rachunek dostaniesz w nie,ich podatkach które Polacy tak lubią. Dostaną więc pod premiera ich dużo ;)

wojak
piątek, 30 kwietnia 2021, 17:51

Jak Błaszczak mógł wielokrotnie rozmawiać nt.Narwi z Chwałkiem, skoro on dopiero od tygodnia jest prezesem PGZ?? A swoją drogą MB dopiero zaakceptował wnioski "z fazy analityczno-koncepcyjnej" dot. Narwi, jeszcze potrwa (2-3 lata) przechodzenie od "fazy" do podpisania kontraktu z PGZ, tak więc znowu odkładanie decyzji.O co chodzi?Kto jest hamulcowym??

Jakub
sobota, 1 maja 2021, 15:48

Ale urodził się trochę wcześniej

!!!
piątek, 30 kwietnia 2021, 17:16

nie jest dopuszczalny jakikolwiek import pseudorakiet pseudoizraelskich.. nare jest jak i reszta czysto polska i najlepsza na swiecie o dostep obcych szpiegóww z kopiami polskiej technologii ukradzionej z WAT..z MWP oraz MWP w Toruniuniejest ani potrzebny ani dozwolony. Robi sie to samemu wystarczy zatrudnic polaków w IU oraz w firmach zbrojeniowych i wydać ROZKAZ; PRODUKCJA oraz ROZKAZ ; ZAKAZ WSTĘPU MISHLINGÓW I KOSHERNYCH turystów akwizytorów...

Stary ramol.
środa, 5 maja 2021, 21:31

I to jest podstawa pewnego uzbrojenia dlaPolski

Adam
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:15

Skoro wykonawca został ogłoszony przed rozpoczęciem postępowania to się nadaje do prokuratury i NIK

Pllk
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:00

Podpisywać umowy na Narew jak najszybciej. To priorytetowy program dla całych sił zbrojnych. Efektory w niewielkiej części bezpośrednio pozyskać od producenta dla przyspieszenia częściowej operacyjności a w większej części produkować je na licencji w Polsce, system zintegrować z IBCS, do tego rozwijać własny interoperacyjny i suwerenny system dowodzenia, zwiększyć moce wytwórcze przemysłu , szkolić kadry przemysłowe i wojskowe. System Narew to ogromna szansa dla naszej zbrojeniówki. Koszty ok. 35 mld rozłożyć na 10-12 lat i damy radę bo budżet na wojsko będzie rósł co roku. Powodzenia

Name
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:47

Dobry treściwy komentarz. Żadnych Skarg.

Piotr Skarga
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:35

To najgorsza ekipa jaką mieliśmy. Dlaczego? Wojsko dostaje dwie "rzeczy". Po pierwsze np. kosztowne systemy ogniowe jak NSM, Krab, Rak, ale z ograniczoną do minimum skutecznością poprzez brak rozpoznania dronowego, brak rozpoznania lądowego/morskiego/powietrznego , brak rozpoznania radarowego, braki amunicyjne, brak osłony plot. Żaden z tych systemów nie jest kompleksowo przygotowany aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Jakiś "TheBill" tym rządzi? Czy może wysoko usadowiony sabotażysta? Po drugie wojsko dostaje... PLANY zakupów (F35, fregaty, Himars, Wisła, Narew, Kruk, Orka itd), na straszliwie odległą przyszłość, przez co bieżące braki w kluczowych zdolnościach są utrwalane, gdyż albo brakuje kasy, albo wobec "krytycznie istotnych prac nad w/w planami", bieżące zakupy są lekceważene decyzyjne i wloką się latami. Nieudolność, lub wroga celowosc tych działań nakłada się na trzeci element degrengolady czyli ewidentne faworyzowanie jednego, i to najgorszego dostawcy czyli PGZ. Nieudolność i nieefektywność PGZ, wychodzi na każdym kroku (z nielicznymi wyjątkami typu HSW) i w każdej gałęzi. A powszechne, codzienne wręcz, polityczne zarządzanie przemysłem " z tylnego fotela" nigdy w historii PGZ nie zakończyło się wymiernym sukcesem. Do tego tendencyjnosc i widoczne od pierwszego spojrzenia manipulanctwo przy każdym programie faworyzujace nieuczciwą konkurencję PGZ aż boli!! W PGZ podobnie jak w MON, po prostu cuchnie szwindlami, korupcja polityczną i pospolitymi oszustwami w postępowaniach czy na drony, czy teraz fregaty. I dlatego nigdy w WP nie będzie się działo jak powinno. Jest to przy tej "dobrej zmianie" prawdopodobne, jak wzniesienie się w powietrze na parowozie, albo trzaśnięcie drzwiami obrotowymi!!

Ciekawy
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:09

Skończ z tą bzdurną propagandą. Każdy wie, co robili poprzednicy a zwłaszcza co robił Klich.

Gts
środa, 5 maja 2021, 20:01

Ciekawy platny troll niwogrodzkiej. Zawsze probojecie znalezc choc jeden przypadek, ze ktos kiedys cos zrobil gorzej. A wszystko po to zeby dalo sie przykryc totalne porazki pis w kazdej dziedzine. Wylacz TVP wlacz mozg.

Jabadabadu
wtorek, 4 maja 2021, 18:56

W pełni zgoda. Zwlaszcza Klich powinien wisieć za to co zrobił, siedzi .... w Senacie. A za to odpowiada już obecna ekipa - chyba, że już orzestała sprawować władzę.

niedziela, 2 maja 2021, 11:34

Zgadzam się z tobą w 100%.

pragmatyk
sobota, 1 maja 2021, 19:45

Zmiana co roku prezesa PGZ mówi sama za siebie ,bez komentarzy ,ciekawe ile zostało w zanadrzu prezesów do tego tortu.

Kol
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:24

Co wcale nie lepsi. Sztuką jest wydawanie pianiadzy mądrze, bo nawet głupi potrafi rozstwonić majątek.

Piotr ze Szwecji
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:16

Kiedy MON podpisze ten kontrakt z PGZ? 2035? Ktoś wie? Lepszy rydz niż nic powiadała moja babcia.

Romulus
piątek, 30 kwietnia 2021, 09:10

Przydaloby się porownanie wszystkich proponowanych zestawow: zasieg max, dlugosc, waga, naprowadzanie, cena za rakiete, szanse uzyskanie kodu źródłowego, prawdopodobne % produkcji w Polsce, czy da się w miarę prosto zainstalowac na Mieczniku (prawdopodobnie wszystkie oprócz CAMM wymagaja sporo miejsca ze wzgledu ma system odprowadzania gazów startowych), czy posiada różne wersje i jakie. Jak ktos zapoznany w temacie to niech pisze, ale ogolnie to Defence24.pl powinno/ mogłoby takie porownanie wygenerowac...

dropik
piątek, 30 kwietnia 2021, 08:40

Wygląda to tak: zmiana się władzy w pgz i nagle minister podpisuje kwity.moze poprzedni władze Pgz stawialy zbyt wygórowane zadania w stosunku do kontrahenta zagranicznego. Chcieli wszystko z dostępem do "czarnych skrzynek" , a teraz tego nie dostaną. Tak było przy negocjacjach Wisły. Po usunięciu ministra Maciarewicza i kilku negocjatorow , negocjacje ruszyły, a ich efekt jaki jest , każdy widzi. A te miliardy dla przemysłu to tylko zasłona dymna

Zatroskany
piątek, 30 kwietnia 2021, 08:39

Czyli, jeśli dobrze pójdzie, a pewności nie ma, siły zbrojne będą miały pierwsze baterie krótkiego zasięgu 12 lat od ogłoszenia programu! Brawo dobra zmiana!! Jeśli jeszcze dodać, że będą tylko 2 baterie Patriot zamiast 8, to nie będziemy mieć efektywnego systemu obrony powietrznej przez dekady.

Juruk
sobota, 1 maja 2021, 14:01

Daj boże, zeby chociaż tak było... Bo po tej ekipie to należy się spodziewać, ze będzie jak ze szwedzkim pomostem do Orki... Umiejętności ( kompetencje - ładniejsze słowo) PGZ okażą sie za małe, a zachód nie tak skłonny do oddania za darmo lub z odpowiednim dodatkiem kopertowym swojej technologii i za pol roku z sukcesem zostanie ogłoszone, ze tak naprawdę to Narew nie jest tak ważna i ją odkładamy tak jak Orkę na bok za zajmiemy się jakimś nowym programem na który z sukcesem ogłosi się fazę analityczno - koncepcyjną....

X
piątek, 30 kwietnia 2021, 08:38

Czyli gdyby podjęli decyzję 6 lat temu, to dziś system by działał. Tylko mi nie pisać o poprzednikach, bo oni te wszystkie programy zainicjowali, i szło to tak, jak to się dzieje na początkowych etapach. Choć podobnie nie spieszno jak obecnie.

Qaz
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:49

I PGZ ma dostarczyć Miecznika i Narew to nie ma prawa się udać

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:23

Mam taką nadzieję. Ale różne rzeczy już niestety widziałem od Irydy, którą załatwiono na cacy począwszy.

Paweł P.
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:19

Ja powiem odwrotnie, to się MUSI udać! I trzeba zrobić, wszystko aby się udało.

Mixi
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:36

Przy porządnym zarządzaniu, nadzorze i finansowaniu może się udać ale to musi być spełnione

BUBA
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:35

I trzeba zrobić, wszystko aby się udało. Kto to ma zrobic. PMW latami niedofinansowywana. I niema winnych. W normalnym kraju tacy politycy stali by przed sadem. A w polsce zyje sie jeszcze Gronwaldem.

say69mat
piątek, 30 kwietnia 2021, 01:41

Mając w pamięci metodologię przyjętą i realizowaną przy modernizacji kluczowego zakładu przemysłu zbrojeniowego produkującego amunicję dla SZRP. Obawiam się ... repety, ponieważ perspektywa realizacji zaawansowanych technologicznie projektów polityki obronnej, może napotkać na - banał - kryzys kadr. Kadr zdolnych do zarządzania i realizacji tego typu ambitnych projektów obronnych.

realizm
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:54

Olgino poci się na tym forum, oj poci, maładcy już na 3 zmiany szyją )) A fakty są takie, że pierwsze zestawy Wisły już w tym roku, a Narwi za cztery lata. Do tego czasu musimy wykorzystywać to, co mamy: zmodernizowany, posowiecki sprzęt plot, Kuby i Osy, który na czas pokoju wystarczy. Na "W" na razie się nie zanosi, bo Putin dobry jest tylko w gadce, ale nawet gdyby, to dobrze wyszkolony polski żołnierz zerżnie z polskiego nieba każdego azjatyckiego bandytę. Co do nadziei co poniektórych na zmianę rządu - jest on gwarantem tego, że polska armia będzie się nadal rozwijać. Powrót PO i spółki to byłyby kolejne lata zwijania i regresu. Na szczęście Polacy, pomimo narzekactwa, są racjonalni: psioczą na rząd i prezydenta, ale zagłosują na obecną ekipę rządową, bo po prostu przemawiają za nią fakty. Brawo Panie ministrze!

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:26

Szyć szyją. Ile razy mowa o tym, że coś się dzieje, to podnoszą wrzask. Poza tym jest rodzime towarzystwo, które wychodzi z założenia, że im gorzej, tym jest dla nich lepiej. Ci samego diabła by zjedli, żeby tylko nic się nie udało.

Driver25
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:37

Przyznaj panu rację

wiarus
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:47

Polacy nie psioczą na rządzących /chociaż mogliby/. Widzą co się dzieje i wytykają błędy - bez tego każdy system kończy jak w Rosji, czy na Białorusi. Polacy psioczą na tempo modernizacji i zbędną propagandę, "politykierstwo", na popaprane procedury i asekuranctwo urzędników, a także organizację i lobbing. To, że podziękowali poprzedniej ekipie jest wystarczającym faktem.

Krzys
piątek, 30 kwietnia 2021, 09:39

Naprawdę nie wiem co upoważnia Pana do takiego optymizmu i totalnej negacji działań poprzednich ekip (w zupełnie odmiennej sytuacji politycznej)? Ja pozwalam sobie widzieć sytuację odmiennie, zwłaszcza że szereg zachowań ekipy obecnej do tego zdaje się uprawniać.

sża
piątek, 30 kwietnia 2021, 08:55

Prawdę piszesz, w razie "W" nie oddamy nawet guzika.

Śmiech na sali
piątek, 30 kwietnia 2021, 06:38

Dwie paradne baterie Wisły kupili i wielkie hura :) Będzie co pokazać na paradzie :) Mariuszek na czele tej paradnej procesji będzie szedł :) Widać obecna władza zatrudnia "chłopaczków" do pisania pod jej adresem komentarzy usprawiedliwiających ich nieudolne rządy w MON

były porucznik zmechu
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:47

I dobrze, że tylko dwie! Wisła nie jest do ochrony naszych tyłków. Nas będą bronić średni i krótki zasięg - jeżeli tego nie "skopią" w zarodku i zakończą na zakupie z półki od Eskimosów.

Sarmata
sobota, 1 maja 2021, 15:41

Czyli wydajecie dziesiątki miliardów złotych i mówisz, że to nie do obrony Waszych tyłków? A czyich? Izraelskich czy niemieckich?

LMed
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:20

Jest dobrze, a będzie lepiej, bo minister wykonał krok. Chyba dobrze zrozumiałem? Bo jestem racjonalny. No i te przemawiajace fakty na szczęście też.

Paweł P.
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:33

Oj chcieliby się dorwać do KPO :) Oj chcieliby... A sens będzie wtedy kiedy te pieniądze, nie zostaną rozkradzione, ale dobrze zainwestowane.

Driver25
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:38

Dokładnie

padalec
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:26

"zerżnie z polskiego nieba każdego azjatyckiego bandytę" tia … polską narodową kosą bojową nastwioną jak drzewniej bywało na sztorc.

jhes/
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:12

Te na sztorc dzisiaj mogą służyć tylko na rożne padalce.

adalbert
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:24

Dobrze pwiedziane, nic dodać nic ująć. Liczby i postęp faktyczny, a nie ideologiczny przemawia za obecną ekipą. Nie wiedziałem, że mnie do siebie przekonają, a jednak.

Gurney H
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:09

Narew. Faza analityczno-koncepcykna: 7 lat. Wybór pocisków, negocjacje i podpisanie umowy, projektowanie systemu, integracje, testowanie i produkcja: 4 lata. Oczywiście, z pewnością.

wert
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:58

powiedział co wiedział! Narew jest opracowywana od 2010 roku. W 2017 bodajże zmieniono wymagania dla Sajny- podniesiono zbyt niski maszt co wiązało się z przeprojektowaniem konstrukcji a to dało 2 lata opóźnienia. Radary to będzie najwyższa półka. Efektor to NAJMNIEJSZY problem. Większy jest z przekazaniem parametrów radarów do IBCS za free

Paweł P.
sobota, 1 maja 2021, 08:34

IBCS nie jest żadnym problemem, to mit. Może to nie będzie za free, ale będzie to jednorazowa płatność – choć też wątpię. Myślę, że jest to tak rozpisane, aby wpiąć co chcemy... I/O.

Pik
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:53

Władza traci poparcie, przed oddaniem władzy podpiszą kontrakt z najdroższym kontrahentem na 2 baterie abyśmy musieli resztę tego samego dokupić po zmianie władzy w ten sposób producent zapewni sobie dostawy. Tak zrobili z Wisłą, 2 stare baterie za 4. Baterii nowych jeszcze nie produkują ale przecież nie będzie można kupić innych! więc producent naliczy sobie marże. Taki klient jak "prawi Polacy" to skarb.

Paweł P.
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:03

Co za brednie, kto traci poparcie – człowieku, do wyborów 3 lata. Pożyjemy zobaczymy. Dla mnie to III kadencja jest pewna, jak w banku. Jak przejdzie III to będzie i IV, tego właśnie co niektórzy się boją i o to się właśnie rozchodzi, aby do tego nie dopuścić. PO trupach. Szymon, to tylko "zamulacz" dla tych co już w PO nic nie widzą, lub boją się przyznać, a PiS'u nie poprą, to wybierają gwiazdę TVN'u – bezpiecznie. Przyjdzie chwila decyzji, to inaczej ludzie do tematu podchodzą, będzie też kampania wyborcza, o którą też jestem spokojny. Spokojnie jest co pokazać i Wisłę i Narew i Harpie, tonę innych rzeczy... Choć dla znających temat, to właściwie można by jej nie robić, no ale... takie są reguły gdy.

NewChange
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:40

Oby tak było

Marek1
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:56

Paweł P. - przedstawiciel świata równoległego w jakim żyją partyjni dyletanci z Nowogrodzkiej ;))

Pik
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:49

Nie chcę wchodzić w politykę ale Hitler miał rządzić 1000 lat a rządził 12.

antyprawacki skaner myśli
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:35

Przy 30% popraciu to mogą śnić o władzy. Ich elektorat umiera, a udało im się utracić całe nowe pokolenie. Za 3 lata nie będzie PIS, już teraz włąściwie nie istniaje i nie jest w stanie rządzić. Obecnie szykują podwyżki podatków. Nie wiem kto z pracujących na nich będzie jeszcze chciał głosować.

LMed
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:10

Nie no wygrana pewna, ale tak dla bezpieczeństwa wprowadziłbym 1000+, a co.

wert
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:52

bardzo dobry pomysł. Na pierwsze 100 drugie 300 trzecie 500 czwarte i następne 1000

LMed
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:00

Ja bym nie różnicował 1000+ na każde, suwener jest tego wart.

wert
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:18

nie wiem czy wiesz ale się wyludniamy a naszym przekleństwem jest mniejsza liczebność od wrogich nam sąsiadów. Polska 50-cio milionowa to zupełnie inna Polska w Europie i na świecie!!! Coś ktoś zaczął robić NARESZCIE a nie tylko wypędzać ludzi na emigracje

Krzys
piątek, 30 kwietnia 2021, 09:41

"... i tyko wysp tych nie ma."

Meska
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:58

Jakie stare baterie? O czym ty w ogóle piszesz? Polska dostaje najnowszą wersje systemu Patriot.

dropik
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:41

Stare beda radary. Kazdy CM sobie z nimi poradzi

Ra
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:02

Tak. Stare prosto z fabryki.

Mc3
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:41

?????? Stare? Lol. A znasz nowsze?

fakir
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:38

To sprzedamy na Ukrainę. Niech bronią Kijowa, a my kupimy nowe od kogoś innego.

piątek, 30 kwietnia 2021, 02:55

Mam lepszy pomysł, łap się za kałacha i jedź na Donbas bronić Ukrainy.

alek
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:50

Potrzebne do Narwi pociski o zasięgu nie mniejszym niż 40-45km jak w CAMM-ER.

Krzys
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:43

Rak wygląda niestety jak stodoła. O ukryciu (bez specjalistycznego sprzętu) w terenie należy zapomnieć. A jest to wóz pola walki!

ryba
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:17

skoro to jest wóz pola walki to ukrywać sie nie bedzie tylko walczył !!!

pugh
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:10

Rak to moździerz, służy do wsparcia pola walki czyli działa poza tzw 1 linią frontu. Na żadnym nie widziałem maskowania "stodoła" i pomysł byłby dobry gdyby nie to że jego atutem ma być mobilność przed i po oddaniu strzału a nie "niewidzialność".

ryko
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:31

Moździerz z zasady prowadzi ogień niebezpośredni (nawet jak ma taką możliwość, to tylko dodatek). Może stać daleko ukryty, za lasem, zabudowaniami lub zakopany. Jego wielkość ma marginalne znaczenie!

Sternik
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:48

Wozem pola walki jest BWP czy KTO. Rak to wsparcie zza pleców.

yar
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:44

BTR wygląda niestety jak stodoła. Kurganiec wygląda niestety jak stodoła. Puma wygląda niestety jak stodoła. Itd.itd A jest to wóz pola walki! :-)

Krzys
piątek, 30 kwietnia 2021, 09:42

To mają być argumenty?

x
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:57

G. prawda. Niestety Krzys ma rację. Wystarczyło pojechać na dowolne MSPO.

wojtas
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:22

Na zdjęciu widać wyraźnie ,że RAK nie był projektowany jako samojezdny moździerz. To KTO z dospawaną wieżą.Całość wygląda jak składak z garażu.

ito
poniedziałek, 3 maja 2021, 22:01

Wiesz na czym polega autonomiczny system wieżowy? Nie musi być picuś- glancuś, ale ma działać na każdym podwoziu o dostatecznej nośności- i wygląda, ze to się udało.

Ecco
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:45

Estetom z Koziej Wólki dziękujemy, za ich "taktyczno-bojowy" wkład w ocenę skuteczności np. zasięgu ognia, szybkostrzelności, zdolności manewru ogniem z użyciem SKO Topaz we współpracy z dronem FlyEye , trybu MRSI czy automatyzacji prowadzenia ognia samobieżnego, opancerzonego moździerza Rak. Z komentarza powyżej widać wyraźnie, że swą wiedzę merytoryczną nt technicznych i taktycznych zalet lub wad ciezkich artyleryjskich, sieciocentrycznych pojazdów opancerzonych autor komentarza czerpał z tak wojskowo istotnych źródeł jak Liceum Plastyczne czy Akademia Sztuk Pięknych. Gratuluję "miarodajnosci"!

Lew
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:01

Piękno systemu Rak polega na tym, że wszystko upchano w wieży, przez co może postawić ten moździerz na dowolnym nosniku, który ma odpowiednią średnicę otworu na wieżę. Nie ma problemu, że postawić ten moździerz na nośniku gąsienicowym jeśli kilent sobie tego zażyczy. Ma to zalety, gdyż armie na świecie mają różne podwozia i oferta moździerza Rak jest dość elastyczna pod tym względem.

czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:58

trochę tak to wygląda

yar
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:44

Ale Rosja takiego składaka nie ma! I o to macie taki ból?

wifi
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:48

Jeżeli jest głupie i działa, to znaczy że nie jest takie głupie

ABC
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:09

Nie mamy rakiet, jeżeli nie ruszymy z miejsca, to mieć nie będziemy. Jeżeli ktoś ma realny pomysł na działa elektromagnetyczne, lasery wielkiej mocy, proce dalekosiężną to proszę bardzo, ale nie stójmy w miejscu. Jeżeli zbudujemy system rakietowy Narew to zbudujemy każdy system, nie dajmy się zdominować, uzależnić, wiemy, którzy pragną nam "pomóc" zamykając w ślepym zaułku uzależniania - "przyjaciele".

noityle
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:46

to załóż firmę i zbuduj, bo to przecież takie proste wg ludzi jak ty i prawie każdy kraj robi swoje rakiety :D

Śmiech na sali
piątek, 30 kwietnia 2021, 06:40

Jakoś takie potęgi jak Ukraina i Białoruś robią swoje rakiety a mocarstwo Polin nie potrafi ....... :)

Wiem co piszę
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:21

Niestety zmarnowaliśmy dekady, a można było podjąć działania w kierunku własnej produkcji rakiet o zasięgu chociaż 50km. Można było zakupić licencje na Ukrainie i byłoby najtaniej i pod dostatkiem.

ABC
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:11

Jeżeli nie będziemy słuchać takich jak ty, to my Polacy zrobimy rzeczy o jakich świat nie słyszał. Izrael robi rakiety ale uważasz, że my nie możemy, bo... . Założę i zbuduję.

abra cadabra
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:30

Sukces odtrąbiony. Efekty jak z Wisłą.

yar
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:45

To znaczy że będziemy mieli. Ku Waszemu bólowi....

zamaskowany Ranger
piątek, 30 kwietnia 2021, 09:45

Co będziemy mieli ? Dwie baterie Patriotów za 20 mld zamiast ośmiu za 30 mld jak obiecywał Macierewicz . Co tym obronimy ? Całą Polskę ? Czym tu się chełpić , dlaczego nie ma realizacji drugiego etapu Wisły ? Jeden duży program nie zakończony a już ogłasza się rozpoczęcie dwóch następnych /Narew i Miecznik /. Typowe przykrywanie nieudolności w realizacji obrony powietrznej średniego zasięgu i zakupu okrętów podwodnych / Orka / . Nawet zakup pomostowych się nie udał . Z tą ekipą efekty w przyszłości będą identyczne . Czyli jedna fregata - motorówka plus dwie baterie NASAMS z półki w USA .

czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:19

Kiedyś na pewno, może za 10 a może za 100lat

Baba Jaga
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:44

2021, całe dwie baterie i ani śladu umowy na resztę. Jeżeli Narew ma przebiegać równie sprawnie, to faktycznie Rosjanie nie mają podstaw do niepokoju.

abra kadabra
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:24

Będziemy mieli mało i późno z możliwością pompowania kół w wyrzutniach i załadunku rakiet na wyrzutnię. Tylko tyle. Przeglądy, naprawy modernizacje będą baaardzo kosztowne u Jankesów

bc
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:25

W końcu, realizacja etapami to żaden problem co pokazuje chociażby HSW z Krabami i Rakami.

Etam
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:47

HSW to nie jest całe nieudolnie i niewydolne - w szczególności jak stocznia - PGZ. HSW to akurat perełka, ktorej menadżerowie powinni zarządzać całym PGZ, a nie na odwrót.

Dropik
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:09

Piękna pokazowa dla prasy.

yar
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:47

Nie to co w Rosji. Tam tylko co miesiąc ogłaszają jakiś projekt nie mający odpowiednika w świecie! ;-)

czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:17

Do Rosji nie ma co porównywać jeśli już to do Afryki.

piątek, 30 kwietnia 2021, 13:55

Rosja czy Afryka toż to jest to samo .... Kultura i obyczaje podobne...

czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:36

Bez konkretów...ile baterii ile kasy...

pugh
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:15

„W głównych jednostkach sprzętowych zapisanych w Planie Modernizacji Technicznej ma on obejmować 19 baterii rakietowych tworzących 38 pododdziałów ogniowych. Łącznie mowa o zakupie 114 wyrzutni, 90 radarów (kierowania ogniem Sajna, wstępnego wykrywania P-18PL, pasywnych PET/PCL), 440 specjalistycznych kontenerów z wyposażeniem elektronicznym (węzły łączności, kabiny dowodzenia, kabiny kierowania walką), 680 specjalizowanych pojazdów na podwoziu Jelcz oraz blisko 1500 rakiet”. A ile kasy? Minimum 33 miliardy, ale raczej bliżej 40. Jest konkret?

ryba
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:03

jakie konkrety na etapie projektu ?

Cdm
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:48

No jak tojakie, znamy już konkretny termin :)

Olo
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:29

Jakiego znowu projektu? Tyle lat analiz i gadania i nic. Tu trzeba wybrac konkretny efektor a nie gledzic o projekcie.

ryba
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:23

w innym artykule pisze że francuzi za 10 lat opracuja własny pocisk ppanc zamiast Brimston 2 ,a ty chciałes takie złożone rzeczy projektowac w kilka lat ,dodatkowo jak sprzet sie tak szybko zmienia ?

pugh
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:04

Każde kroczenie zamiast stania popieram, w myśl starej zasady - kto nie maszeruje ten ginie. PGZ już w zasadzie wybrało efektor więc teraz kwestia kasy a raczej zapewnienia wieloletniego stałego finansowania - nawet po zmianie ekipy rządzącej. Bardzo cieszy że rodzimy przemysł dźwiga sporą część tematu a pozyskanie rakietki ma być z pełnym transferem technologii. Bardzo bym chciał aby to wszystko stało się jak najszybciej i będę trzymał kciuki.

Viktor
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:14

430 mln usd zpłacili Czesi za 4 baterie Spyder z pociskami Derby czyli 4x6x5 salwa

trzcinq
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:02

Wisła utknęłam Narew o ile powstanie to lata jeszcze. Dramat

y
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:48

Ja utknięłaś to tylko Twój problem. :-)

bc
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:26

Pierwsze dostawy Wisły w tym roku.

Śmiech na sali
piątek, 30 kwietnia 2021, 06:45

I co kupili ??? dwie baterie Wisły ?? to co to ma być za armia ? na parady ??

Baba Jaga
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:50

I ostatnie póki co. Przecież nadal nie ma umowy na resztę i się nie zanisi.

Zelnik
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:37

Pierwsze i ostatnie.

Bono
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:19

Gdzie stoi, że ostatnie?

LMed
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:54

Takie gadanie czcze, jak zwykle. Się przyzwyczaiłem już. Dobrze że krok nie jest milowy , jak w przypadku "regeneracji T-72" to było.

Krzys
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:50

Czyli zaakceptowano, że pociski będą raczej lecieć do góry? Śmieję się bo jest śmiesznym odtrąbianie sukcesu którego niema i z tą ekipą nie będzie. (Nie powinienem się śmiać gdy chodzi o narodową tragedię).

Słoń Trąbalski
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:31

Z żadną nie będzie, jedyne co by pomogło to zmiana Konstytucji i oddanie MON Prezydentowi oraz zapisanie w niej że w razie blokowania zakupów czy ograniczania środków Prezydent rozwiązuje parlament. To by załatwiło sprawę kompetencji, zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Nie może być tak że minister od gospodarki blokuje zakup okrętów i MW się zwija na 15 lat, a uzbrojenie jest kupowane ze względów politycznych, bez testów bez porównań.

Box123
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:24

Jeśli nie będzie z tą to z żadna inną tymbardziej... Więc trzeba na nich naciskać żeby się ogarniali zamiast próbować ich zupełnie wysadzić

razdwatri
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:08

Niestety ale obecnej opcji nie uda się ogarnąć . Widać to dobitnie po ostatnich trzech latach . Przy ciągłych zmianach priorytetów , braku ciągłości a zwłaszcza obsadzaniu kluczowych stanowisk nieodpowiednimi osobami nic dobrego z tego nie będzie .

Cdm
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:55

Jakie to szczęście że ta ekipa zakupiła i F-16, i załatwiła ćwierć tys leo, i przygotowała kraba do produkcji. Przed nimi nie było nic, ino onuce i kosy na sztorc.

Pollo
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:57

Jak zwykle poza stekiem hejtu brak jakichkolwiek konkretów.

Krzys
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:47

Hejt to raczej NIEUZASADNIONA kontestacja. Występująca na tym forum jest uzasadniona.

hermanaryk
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:50

Uzasadnienie w tym hejcie to biały kruk. 95% tego towarzystwa nie ma pojęcia, o czym pisze.

piątek, 30 kwietnia 2021, 09:47

Jeśli 100% "znawców" wie że 95% ogółu się nie zna - to dobrze. Podciągną się, wczytując się w treść swiatłych wywodów.

...
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:41

Wisla Stoi juz tyle lat. IBCS - doja amerykanie z nas kase i nic ...masakra i koszmar. Nie damy rady z takim podejsciem.

y
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:52

A popatrz sobie jakie są harmonogramy dostaw. A dopiero potem siej głupią propagandę!

oczytany
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:30

Niestety nic z tego oświadczenia ministra w sprawie Narwii nie wynika. Kompletnie nic.

Extern
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:13

Wynika to że Narew na pewno będzie robił PGZ, czyli wiadomo już że został wybrany CAMM od MBDA a nie propozycja od WBE z R-27 od Artiona. Przyznam że nie wiem czy się cieszyć. Jak pójdzie im równie sprawnie co z Orlikiem to ojej.

Marek1
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:06

Charakterystyczne - spekulacje przyjmuje sie za fakty ;))).

Hesher
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:51

Naprawdę w i a d o m o cokolwiek ws Narwi?? A tak. Że całą kasę dostanie najbardziej nieudolny, nieefektywny twór przemysłowy, marnotrawiący miliardy na lewo i prawo czyli PGZ. Miliardy na fregaty, miliardy na Narew. Pokaż mi cokolwiek co PGZ zrobiło dobrze!!

Ciekawy
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:48

Wolałbyś, żeby robiła zagranica? Prawda?

LMed
sobota, 1 maja 2021, 11:13

No oczywiście, najlepiej Niemcy, hehe.

rmarcin555
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:50

@Extern. Na razie nic nie wiadomo. Nie ma żadnej konkretnej decyzji. To co mówisz to są tylko spekulacje.

ryba
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:29

nie ma propozycji WBE z R 27 ,poza tym najlepiej do całości pasuje mi Skyceptor bez dodatkowego silnika .Wszysto w tym wypadku będzie zależec od ceny jednostkowej i transferu technologii !!!

Krystian
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:02

Skyceptor do Narwi się nienadaje. Nie został zaprojektowany do zwalczania samolotów

xcv
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:05

Jeśli dorzucą do tego Brimstone 3 na "Ottokar-Brzoza" to bardzo dobrze. Niestety tym się pewnie MBDA nie podzieli.

Rain Harper
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:36

R-27 to zdaje się batdzo leciwy system, na dodatek na bazie pocisku powietrze-powietrze.

dropik
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:56

A amerykańsko-norweski system to niby jakich rakiet używa? Tylko o mniejszym zasięgu ;) Z r27 została tylko obudowa. Rakieta ma najproawdpodobniej lepsze osiągi od camm-er. Oczywiście osiągi to nie wszystko.

Piotr
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:53

ale jest powiedziane że efektor na 40 km zasięgu - standardowy CAMM ma 25 km a to właśnie ten pocisk był w ofercie

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:29

Poszukaj dobrze. Nie tylko ten.

Monkey
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:27

@Extern: CAMM to niezła propozycja, może pójść także na przyszłe okręty PMW. Też MBDA sporo oferuje naszej zbrojeniówce. A kandydatów do udziału w Narwi trochę jest.

Lew
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:12

MON ma nie powtarzalną okazję by przebierać w ofertach i korzyściach z tym związanych, bo przy zamówieniu rzedu 19 baterii, klient może być dość wybredny co na dłuższą metę przysłuży się zbrojeniówce oraz pomoże pokonać technologiczną barierę w produkcji rakiet. Kibicuję ofercie MBDA, gdyż oni chcą udostępnić całą technologię do produkcji rakiey CAMM i CAMM-ER (jeśli pamięć mnie myli co do wersji ER) i tak jak z Gromem/Piorunem na podstawie CAMM'a Mesko mogłoby udoskonalić tę rakietę aż stanie się nowym produktem. Nie wiem czy nadal jest to w grze, ale pamiętam, że MDBA jest bardzo zainteresowana naszym radarem pasywnym PET-PCL oraz aktywnym P18-PL (chyba, w którymś z wywiadów było poruszone) i chcieliby współtworzyć/uczestniczyć w ich produkcji - "włączyć je do oferty MDBA". Może formuowicze mnie poprawią w tej kwestii. W komentarzach ludzie chwalą rakietę p-panc Brimstone, chociaż do końca nie wiem w czym jest lepsza w porównaniu do konkurencji.

Piotr
sobota, 1 maja 2021, 18:46

w ewaluacji do Ottokar-Brzoza biorą udział pociski Brimstone, Spike ER oraz Hellfire. Z tych trzech Brimstone jest zdecydowanie najlepszy.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:29

Czyli dalej nic.

Czarny Ziutek
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:04

Tylko z daleka od Raytheona, oni już pokazali przy umowach z Wisły że nie można im ufać.

anakonda
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:30

niby co takiego pokazali ? prosze o rozwiniecie !!!

Efektor
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:04

PGZ dysponuje kompletnym systemem. Brakuje jedynie efektora.

Gurney H
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:02

Pomijając brak rakiet, systemu cc, a także docelowego radaru to PGZ ma wszystko. A pomijając Alpy, Szwajcaria jest nizinna.

Jabadabadu
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:46

To prawda. Możemy polecieć np. na Księżyc. Tylko nie mamy czym. Ale jak "zagospodarujemy" jakieś 20 - 30 mld pln w 10 lat, to też nie będziemy mieć czym polecieć. Ale nadal będziemy mogli polecieć.

Fantasta
czwartek, 29 kwietnia 2021, 15:59

A może feniks zrobić z głowicą pioruna, wtedy będzie super broń, salwą i każdy iskander oberwie

qwas
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:07

A może do malucha wsadzić silnik Porsche i bedzie super auto ;)))

pugh
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:19

Też tak pomyślałem bo niby ten sam zasięg i było by w całości nasze, ale trochę poczytałem i jednak nie ta bajka.

Wojciech
czwartek, 29 kwietnia 2021, 23:52

I co Feniksowi po oczach jak nie ma nóg? Jak chcesz naprowadzać i sterować takim feniksem? Poza tym głowica Pioruna "widzi" na jakieś 8km. A co z resztą? Naprowadzanie radiokomendowe?

ja z polszy
czwartek, 29 kwietnia 2021, 15:58

śmiech na sali nic nie wiemy a czas realizacji za długi żle to wygląda

ferty
czwartek, 29 kwietnia 2021, 15:48

no ciekawe co wybiora. widac jak na dloni ze narew tez podzielili na etapy(pewnie ze wzgledu finansowego) ale cieszy ze idziemy do przodu, czekam co wybiora oby nie malo mobilny nasams

Sternik
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:59

Prace analityczne trwały prawie 7 LAT!!! Ileż to pieniędzy się przewaliło przez utylizatorów z IU.

AXE
piątek, 30 kwietnia 2021, 08:42

Gdyby nie Ci ludzi to nadal bylibyśmy w tym samym miejscu co 7 lat temu.

hermanaryk
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:55

Problemem było raczej to, że dopiero od niedawna zaczął się pojawiać sprzęt, którego potrzebujemy.

czytelnik D24
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:49

Czy ja dobrze zrozumiałem? Wybrali PGZ a teraz skoro już ich wybrali to będą z nimi negocjować?

rozczochrany
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:56

Nic nie zrozumiałeś. Ponieważ system ten musi być pod polską kontrolą, by działał w razie kryzysu, PGZ jest integratorem i producentem. Nie wybrano jeszcze licencyjnej rakiety i licencjodawcy.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:32

Raczej wybrali, tylko nic o tym nie mówią. I dobrze, że nie mówią, bo do czasu podpisania umowy mówienie uważam za poważny błąd.

andys
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:47

"Błaszczak robi krok w kierunku Narwi." Jesli juz ,to ten krok robi polski przemysł zbrojeniowy, nie Błaszczak.

On vgu
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:05

Tylko ze on jest bosem mylisz pojęcia bez jego decyzj nie ma Narwi

Wredny
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:45

Podpisał a mógł zawiesić! Szacunek. Teraz tylko dialog techniczny 4 lata, negocjacje 1 rok i produkcja 5 lat. Za 10 lat będziemy mieli już "Narew"!

pugh
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:13

Ano mógł, tak stało się przecież z "Orką". Ja patrzę optymistycznie mimo wszystko. Umowy do końca roku, za dwa lata pierwsza kompletna bateria. Za 5 całość z podstawowym zapasem rakiet. Trochę pozytywizmu proszę :)

Ubawiony
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:05

Optymistycznie??? No to podsumuję! Na początek min Błaszczak zablokował 900szt Warmate. Potem uziemił wszystkie inne drony (ah przepraszam kupił.... 12 szt nano-droników dla "specjalsów")! Potem położył zakupy polskich radarów dla Pilicy oraz Liwców dla Krabów i Langust, oraz modernizację radarów dla Bryz. Potem położył programy śmigłowców najpierw modernizację Mi24, potem "odleciał" Kruk, a ostatnio Perkoz! W międzyczasie "zatopił" oryginalnego Miecznika, Czaplę, niedawno Orkę oraz pogrążył w nicości remonty Orła oraz Orkanów. Jak widać dokonania min Błaszczaka na rzecz NOWEGO sprzętu dla WP, idą "pełną parą" ale w propagandowy gwizdek, a cała kasa, bez zahamowań choć bez sensu do PGZ.

Tak mi się zdaje
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:23

"za dwa lata pierwsza kompletna bateria. " ale wyprodukowana u dostawcy. Tak będzie.

pugh
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:29

A u kogo ma być wyprodukowana jak nie u dostawcy, czyli PGZ. Pisałem o 2 kompletnych bateriach z radarami, wozami, kontenerami itd. Ale rozumiem że piszesz o rakiecie czyli tzw efektorze czyli jedynym elemencie którego nie mamy w kraju. Zanim ruszy produkcja u nas, na pewno część wyprodukują anglicy (zakładam że PGZ wybrał CAMMy). Myślę że ok 300 szt, ale to czysta spekulacja. I nie wiem jakie mają moce produkcyjne ale wiem że kasę chcą zarobić jak każdy.

m
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:37

Jeszcze faza testowania, certyfikacji

Monkey
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:41

Oby wystarczyło i determinacji, i pieniędzy. Bo ten program to naprawdę wielka szansa nie tylko dla PGZ, ale wielu innych zakładów przemysłu zbrojeniowego.

krzys
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:25

nareszcie

Śmiech na sali
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:19

Czyli wiemy że nic nie wiemy po 6 latach nawet nie wybrano pocisku.... Ale propagandowa pokazówka musi być :) Szkoda że nawiązując do programu Wisła nie powiedział co z drugim etapem Wisły...

pugh
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:17

PGZ ma wybrany pocisk. No musi być, ale jak inaczej przekazać ważne info? Na tyle nieprędko, że nie ma o czym mówić.

Śmiech na sali
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:09

A jaki pocisk wybrali ?????

czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:16

Camm i camm- er od MBDA

xXx
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:44

Ale za to mamy 500+ !:) A tak w ogóle, to "Śmiech na sali". Niestety takie są fakty.

anakonda
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:33

a co masz do 500+ i jakie masz doświadcenie w organizacji socjali ?

Sarmata
piątek, 30 kwietnia 2021, 21:43

A to że jest kosztem innych dziedzin życia, na przykład służby zdrowia, którą pandemia zatkała. Co widać po liczbie zmarłych Polaków w 2020 roku, liczbie największej od czasów IIWŚ

tłokfm
czwartek, 29 kwietnia 2021, 21:53

No widzisz a budzet mial sie rozpasc, 'piniedzy ni ma i nie bedzie' itd.

Box123
czwartek, 29 kwietnia 2021, 19:28

Już nie mogę czytać tego wytykania 500+. To lepiej było jak te pieniądze rozkradane? A dwa. 500+ i inne programy to było +2% PKB co roku przez ostatnie 5 lat. Dzięki temu udało nam się nie wpaść w kryzys i rozruszaliśmy gospodarke. Gdyby nie 500+ to teraz byśmy mieli kiepska sytuację po covidzie

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:17

W punkt

Szymon
piątek, 30 kwietnia 2021, 07:20

Tych pieniędzy nie ma, więc nie mogły być rozkradzione. Najpierw trzeba było wziąć kredyt, żeby zaspokoić głupie obietnice. Covid zwiększył nasze zadłużenie o 400mld zł.

Lechgit
czwartek, 29 kwietnia 2021, 17:20

Dobrze, że te 500+ nie dla mafii paliwowej i złodziei vatu idzie jak wcześniej tylko dla rodzin.

Pollo
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:59

Dlatego tak im to nie pasuje i stąd tyle krytyki.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 29 kwietnia 2021, 20:34

A wiesz, że to może być całkiem trafna uwaga?

kmdr
czwartek, 29 kwietnia 2021, 16:22

Strach pomyśleć co by było jak by mieli wybrać lotniskowiec, 50 lat to minimum.

Piotr ze Szwecji
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:04

Trzeba byłoby wpierw uprzemysłowić Polskę. Elektronika, stoczniowy, lotniczy i etc. Trzeba byłoby zwiększyć wzorem Korei Południowej PKB Polski 3-4 krotnie. To "trochę" więcej niż 50 lat na zdolności gospodarcze liberałów. 1000 lat? Acz taki neomerkantylista by ci to wszystko włącznie ze śmigłowcowcem dla polskich F-35 załatwił w 20-30 lat. Nie wierzysz? Spójrz na Koreę Południową.

pugh
piątek, 30 kwietnia 2021, 03:41

A tu akurat by było prościej, bo... nie ma wyboru. Atomowe odpadają więc zostaje zasadzie wyłącznie opcja Hiszpańskiego maluszka (27.500 ton) czyli taka jaką wybrali Australijczycy i ostatnio Turcy.

pl
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:40

Nie bądź taki ograniczony czemu nie mieli by wybierać gwiazdy śmierci?

hermanaryk
czwartek, 29 kwietnia 2021, 22:00

Lotniskowiec? Spodziewasz się zalania wszystkich polskich lotnisk? :)

kmdr
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:21

Potopu nie. Ale zielonej wyspy. Wszystko chwastem zarośnie.

Paweł P.
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:14

Ok, przynajmniej jeden krok do przodu...

Tweets Defence24