Technologie
Pocisk dla Wisły zdał kolejny test

Na poligonie rakietowych w White Sands w Nowym Meksyku przeprowadzono zakończoną sukcesem próbę pocisku PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Test obejmował zniszczenie celu, który symulował samolot/bsl.
Jak zaznaczają przedstawiciele Lockheed Martin, do zniszczenia celu doszło na największej jak do tej pory odległości. Próba przeprowadzona została pod nadzorem US Army, dlatego też na poligonie znaleźli się przedstawiciele amerykańskich wojsk, a także nieujawniony klient zainteresowany nabyciem pocisków.
Rakieta PAC-3 została zakupiona przez 12 krajów. Na liście znajdziemy USA, Niemcy, Kuwejt, Japonię, Katara, Koreę Południową, Arabię Saudyjską, Tajwan, Rumunię, Holandię, Zjednoczone Emiraty Arabskie i oczywiście Polskę.
Ulepszony pocisk PAC-3 MSE pozwala zwiększyć obszar obrony dzięki dwuimpulsowemu silnikowi rakietowemu, który poprawia pułap i zasięg. PAC-3 MSE to pocisk przechwytujący o wysokiej prędkości, wykorzystywany do obrony przed nadlatującymi zagrożeniami, w tym taktycznymi rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi i samolotami. Pocisk wykorzystuje technologię hit-to-kill, która zwalcza zagrożenia za pomocą energii kinetycznej uwalnianej przy bezpośrednim kontakcie z celem. Rakiety tego typu osiągnęły wstępną gotowość operacyjną w sierpniu 2016 roku.

PAC-3 MSE dla Polski
Pociski Lockheed Martin trafią do Polski w ramach podpisanego w bieżącym roku kontraktu na realizację pierwszej fazy programu Wisła. Za 4,75 mld dolarów, czyli ok. 16,1 mld zł MON zakupił dwie baterie systemu Patriot z pociskami PAC-3 MSE i systemem dowodzenia IBCS.
Kontrakt obejmuje dzakup 208 pocisków PAC-3 MSE (oraz 11 egzemplarzy do testów). Jest to liczba pozyskiwana z myślą o obu etapach programu Wisła. Koszt jednego pocisku PAC-3 MSE jest szacowany na ponad 6 mln dolarów. Jest to więc pocisk drogi, przeznaczony w pierwszej kolejności do zwalczania trudnych do trafienia celów, takich jak wrogie rakiety balistyczne. Przeciw samolotom, śmigłowcom i dronom Patriot może używać tańszych pocisków, jak np. już istniejące PAC-2 GEM-T lub przyszłe SkyCeptor (opracowywane w kooperacji USA i Izraela). Te ostatnie Polska zamierza pozyskać w drugiej fazie programu Wisła.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.