Reklama

Technologie

MON ogłasza konkurs na bezzałogowce

Bsl Gray Eagle wyposażony w zasobnik z systemem walki elektronicznej CEASAR. Próby wykazały, że prowadzenie zakłóceń nie ma negatywnego wpływu na działanie innych urządzeń przenoszonych przez bezzałogowiec. Fot. Doug McDaniel, PM UAS/US Army.
Bsl Gray Eagle wyposażony w zasobnik z systemem walki elektronicznej CEASAR. Próby wykazały, że prowadzenie zakłóceń nie ma negatywnego wpływu na działanie innych urządzeń przenoszonych przez bezzałogowiec. Fot. Doug McDaniel, PM UAS/US Army.

Ministerstwo Obrony Narodowej razem z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową i Akademią Wojsk Lądowych organizuje konkurs na projekt bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkurs we współpracy z uczelniami wojskowymi . Celem jest realizacja projektu bezzałogowego systemu powietrznego, bezzałogowego systemu lądowego i bezzałogowego systemu morskiego. Wszystkie projekty mają mieć zastosowanie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Ministerstwo oferuje 50 000 zł nagrody głównej za wygraną pracę. Prace należy złożyć do 11 marca 2022 roku.

Czytaj też

Konkurs jest kierowany do studentów i doktorantów, którzy mogą składać pracę indywidualnie lub zespołowo, ale nie muszą się ograniczać tylko do jednego projektu konkursowego. Tematyka konkursu jest związana z technologiami, techniką i inżynierią wykorzystywaną w projektowaniu i konstruowaniu urządzeń, podsystemów i systemów znajdujących zastosowanie w powietrznych, lądowych i/lub morskich platformach bezzałogowych oraz powiązanych z nimi stacjach kierowania i kontroli.

Reklama

Można startować w 4 kategoriach:

I. operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej, wsparcia;

II. bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia;

III. amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;

IV. wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.

Jak zaznacza się w wymaganiach projekt nie może być urządzeniem już komercyjnie dostępnym, ale do jego zrobienia mogą posłużyć elementy, układy i komponenty ogólnodostępne. Do konkursu może zostać zgłoszony zarówno demonstrator technologii/elementy demonstratora technologii, jak i projekt modernizacji już istniejącej konstrukcji.

Czytaj też

Wymaganiem początkowym jest przedstawienie koncepcji i kosztorysu projektu. Wtedy eksperci Ministerstwa Obrony Narodowej wybiorą najlepszą pracę. Zwycięzcy otrzymają fundusze na realizację swojego projektu lub projektów. Wartość nagrody głównej w każdej kategorii wynosi 50 000 zł.

Konkurs koordynuje Dział Spraw Studenckich WAT. Projekty należy dostarczyć 11 marca 2022 r. do DSS (bud.100 wejście "G" pok.93).

Czytaj też

Regulamin Konkursu O Nagrodę Ministra Obrony Narodowej Za Opracowanie Koncepcji I Realizację Projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego Lub Bezzałogowego Systemu Morskiego Do Zastosowań Związanych Z Obronnością I Bezpieczeństwem Państwa.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. Piotr Skarga

    Ubawiło mnie zdanie "wybiorą .....eksperci"! To w MON są jacyśkolwiek "EKSPERCI"????? W czym? W nieskończonym dialogowaniu? W okresowym zmienianiu warunków tak by projekty ruszały od nowa?Albo stawianiu takich wymagań , by nikt nie startował do przetargu ?? W odwlekaniu , przeciąganiu, opóźnianiu, redefiniowaniu wymagań? W porzucaniu niemal gotowych projektów?

  2. StrateG

    Dron przewagi powietrznej i obserwacyjny w technologii stelf (w miarę możliwości) zdolny przenosić AMRAMM-y i PIORUNY-2 - takkiego czegoś nam trzeba. Napęd: polskie silniki z Irydy.

  3. Polak Mały

    Znowu konkurs na bezzałogowe. W ubiegłym roku nawet nagrody rozdali w takim konkursie. I jakie są tego efekty? Następny konkurs. Jesteśmy w tym naprawdę dobrzy.

  4. ito

    Polski MoN w ogłaszaniu konkursów potęgą jest i basta! W rozstrzyganiu już jakby mniej.

  5. Janka74

    Serio? Mamy czas na to? WB nie ma tego już w ofercie?

    1. Był czas_3 dekady

      Ma w ofercie ale wzrok decydentów skierowany jest w innych kierunkach (Turcja, USA...)

  6. sTERNIK PODLODOWY

    Oczywiście żaden geniusz w mundurze nie pomyślał o dronach myśliwskich mogących polować na drony przeciwnika.

    1. Extern.

      Amerykanie pomyśleli. Niedawno na D24 był artykuł że ci nowi Amerykańscy żołnierze co do nas przyjechali przywieźli ze sobą ich nowe systemy antydronowe osadzone na lekkich pojazdach. Działa to tak że małym radarem wykrywają drona, z rurowej wyrzutni startuje antydron który stara się kinetycznie zderzyć ze zwalczanym dronem. Ma też w sobie głowicę odłamkową, więc jeśli musiał by zniszczyć od razu cały rój dronów to sobie wybuchnie pomiędzy nimi.. Dosyć zgrywa się to z tym co z pół roku temu pisałem na D24 że antydron powinien po prostu bez żadnych tam udziwnień taranować przeciwnika korzystając ze swojej wzmocnionej konstrukcji. Taka mała dla mnie satysfakcja że kombinowałem w dobrym kierunku..

  7. PATRIOTA78

    Konkurs na lepszego Ministra Obrony Narodowej by się przydał a nie kolejne konkursy i wydawanie kasy publicznej do śmieci, Okręty podwodne, lotnictwo, obrona wielowarstwowa OP oraz przeciwpancerna w tym zakup wyrzutni przeciwpancernych oraz zrealizowanie możliwie najszybciej zakupy nowego BWP Borsuk, priorytetowo realizacja zakupu śmigłowców szturmowych które mogą współdziałać z czołgami abrams .

    1. sTERNIK PODLODOWY

      Popieram w 100%. Przydałby się ktoś z głową zamiast przenośnego klęcznika do modlenia się do Prezesa.

    2. Był czas_3 dekady

      Nic z tego. Za dużo chcesz. Bylibyśmy za silni, zbyt samodzielni, stanowilibyśmy zagrożenie dla potencjalnego przeciwnika.

  8. Rydzyk666

    A ja się pytam co z finalistami poprzedniego konkursu? Został wdrożony projekt ? Dało nam to coś?

    1. RK

      Dało. Mamy inżynierów skłonnych podejmować wyzwania. Oni w trakcie swojego życia stworzą wiele projektów.

    2. Jan24

      Za dużo pytasz . To takie typowe dla PO. Pytać wszystkich o wszystko ale bez sensu.

  9. Extern.

    Niedawno wprowadzone w Polsce prawo odnośnie dronów bardzo ogranicza cywilom możliwości wykonywania lotów dranami, Jest wiele utrudnień i ograniczeń nawet i dla zwykłych modelarzy, np. latanie bez widoczności, tzw FPV jest obecnie mocno ograniczone (prawie że przed dronem musi biec człowiek z chorągiewką :-). Tak więc z jednej strony państwo u nas hamuje swobodny rozwój takich garażowych konstrukcji, a z drugiej wspiera. Może wreszcie się zdecydujcie czy chcecie mieć młody inżynierski narybek w tej dziedzinie, czy nie. Bo Azjaci takich kłód pod nogi własnej uzdolnionej młodzieży nie rzucają, jak nasza podobno zagrożona militarnie ojczyzna.

    1. sTERNIK PODLODOWY

      Uwierz mi, że NIE CHCĄ. Tak samo jak nie chcą żeby ludzie się szkoli z obsługi broni i mieli broń do obrony. Komunistyczne rządy ŻAWSZE boją się ludzi niezależnych i uzbrojonych. Nie inaczej jest w Polsce za PiS.

    2. Jan24

      Uwierz mi chcą! Prywatne drony do podglądania sąsiadów w EUROPIE też są ograniczane. Czas zabawy się skończył teraz ważne jest podejście pragmatyczne. Co do polityki to najlepszym zakupem PO były tablice Mendelejewa. Nie licząc obietnic potęgi i wojska na papierze w gotowości bojowej.

  10. Antonioo

    Dobry pomysł,

  11. Paweł P.

    Druga edycja. Kontynuacja jest, bardzo dobrze!

Reklama