Reklama

Technologie

Koniec Tempesta i F-X. W zamian myśliwiec brytyjsko-japoński?

Tempest
Tempest
Autor. Rys. BAE Systems

Wielka Brytania i Japonia połączą siły jeżeli chodzi o opracowanie samolotów przyszłości. Niezależne dwa programy - Tempesta i F-X, powinien zastąpić jeden wspólny program jeszcze w tym roku – donosi agencja Reuters.

Reklama

Do tej pory Japonia poszukiwała partnera, z którym mogłaby wspólnie stworzyć nowy samolot, jednak nie osiągnęła zadowalającego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Nadzieją była właśnie współpraca z Wielka Brytanią, która tworzyła program Tempest, a nawet zdołała pozyskać do tego przedsięwzięcia dwóch zagranicznych partnerów - szwedzkiego Saaba i włoską firmę Leonardo.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dotychczas Japończycy byli widziani jako partner i przede wszystkim biorca brytyjskich technologii, jednak w maju Tokio nie dość, że zrezygnowało ze współpracy z Lockheed Martinem na rzecz głównej firmy pracującej przy Tempeście czyli BAE Systems. Jej głównym klientem miał zostać główny konstruktor Mitsubishi Heavy Industries. Oprócz tego zapowiedziano współpracę firm IHI i Rolls-Royce, a wcześniej stworzenie japońskiego poscisku powietrze-powietrze Joint New Air-to-Air Missile (JNAAM, japońskie oznaczenie to AAM4) opartego o napęd pocisku Meteor z zaawansowanym japońskim sensorem opartym na radiolokatorze klasy AESA.

Obecne informacje Reutersa twierdza co innego. Nowy program ma podzielić „równo" prace pomiędzy firmy i równo pomiędzy obydwa państwa mają zostać rozdzielone koszty.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Croaking_Copperhead

  A może by warto trochę grosiwa z tych 3% PKB na obronność na ten projekt wyasygnować co by znowu nie zostać komercyjnym kupującym z końca kolejki ? BTW - a to nie jest projekt co by głowicę z AAM4 do Meteora wsadzić co by do wewnętrznych komór F35 pasowało ?

  1. Valdore

   @Croaking, Meteor by wszedł do komór F-35 wymaga przeróbek i juz to robią w UK. A AAM-4 ma miec podobny do Meteora napęd ale to nie Meteor z radarem AESA, ale oddzielny pocisk

 2. Denar

  Polska powinna odbudować własny przemysł lotniczy. To jest ośrodek najnowocześniejszych technologii podnoszący poziom całego przemysłu. Możemy przystąpić do koreańskiego projektu bojowego samolotu przyszłości. Mniej zaawansowanego technologicznie od projektu japońsko-brytyjskiego (V generacji), ale zapewniającego wysokie zdolności bojowe (nowocześniejszy i większy od F-16). Projekt ten powstaje przy współpracy z Lockheed Martin, który ma w Polsce zakłady lotnicze uczestniczące m.in. w produkcji F-16. Samolot ma być znacząco tańszy od F-35, ale ma oferować podobne możliwości. Polska będzie potrzebowała nie tylko kosztownych F-35, za to w dużej ilości.

  1. Valdore

   @Denar chyba przespałeś fakt że KF-21 juz lata wiec zapomnij o przystapieniu do niego Aha, tej maszynie duzo brakuje do F-35, to samolot gen 4+ a nie 5 wiec bez fantazji proszę.

 3. Gracz

  Robi się z tego naprawdę duży projekt. Przy takiej ilości partnerów O tak wysoko rozwiniętym przemyśle ten samolot ma duże szansę pobić f 35, zwłaszcza że pojawi się za około 10 lat a przy projektowaniu f 35 popełniono wiele błędów których będzie można uniknąć. Dodatkowo Brytyjczycy pracowali już przy f35 więc nie startują od zera i mają duże doświadczenie w tej dziedzinie.

  1. Croaking_Copperhead

   IMHO to jest projekt pod kompletnie różne założenia taktyczne - FCAS/Tempest/F-X/NGAD to z założenia ciężki myśliwiec przewagi powietrznej z zapewne od razu przewidzianą możliwością rażenia celów powierzchniowych, a nie lekka maszyna wielozadaniowa / s-lot pola walki jak F-35 Co do doświadczeń z bardzo szerokiej kooperacji międzynarodowej to miejmy nadzieję, że wyciągną wnioski, bo z tego co czytam to przy FCAS jest od groma sporów politycznych

 4. LMed

  Może nie powinniśmy powtarzać błędu Tuska, który nie podpiął się do programu F-35 i natychmiast przystąpić do tego programu?

 5. Ma_XX

  jeszcze chwilka i dołączy KAI KF-21 Boramae do tego zespołu

  1. Valdore

   A po kiego jak KF-21 już lata?

  2. Orel

   Koreańczycy są na dużo bardziej zaawansowanym etapie (testy naziemne prototypu). Poza tym Tempest F-X będzie dla nich za drogi - założeniem KF-21 było żeby to był tani myśliwiec przewagi z elementami gen.5

  3. Qba

   Prędzej Turcy z TAI TF-X

 6. Chyżwar

  Coraz ciekawiej się dzieje.

Reklama