Reklama

Technologie

ILA 2022: Uzbrojony Eurodrone w Berlinie

Eurodrone ILA 2022
Eurodrone z podwieszonym uzbrojeniem podczas ILA 2022.
Autor. J. Sabak

Znakiem czasu i zmian w podejściu do bezzałogowców jest to, że po raz pierwszy bezzałogowiec Eurodrone został zaprezentowany z podwieszonym uzbrojeniem właśnie w Berlinie, podczas salonu lotniczego ILA 2022. Na stoisku koncernu Airbus Defense można zobaczyć pełnowymiarową makietę maszyny z podwieszonymi bombami naprowadzanymi laserowo GBU-12 Paveway oraz pociskami kierowanymi AGM-114 Hellfire.

Reklama

Eurodrone został zaprezentowany z dwiema bombami i 4 pociskami kierowanymi podwieszonymi na czterech pylonach podskrzydłowych. Nie jest to jedyny planowany zestaw uzbrojenia. Opcje będą obejmować też dwa dodatkowe zbiorniki z paliwem i inne typy uzbrojenia kierowanego powietrze-ziemia, ale też zasobników z wyposażeniem zakłócającym czy rozpoznawczym. Łącznie na czterech pylonach ma być przenoszony ładunek do 2300 kg.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Uzbrojenie tej pełnowymiarowej makiety płatowca, który powinien wznieść się w powietrze w przyszłym roku akurat podczas tej imprezy jest z pewnością sygnałem zmiany polityki Berlina wobec uzbrojenia maszyn bezzałogowych. Poza tym Niemcy są państwem prowadzącym całego konsorcjum, do którego należą też Francja, Włochy i Hiszpania. Obserwatorami programu są: Belgia, Finlandia, Niderlandy, Polska, Portugalia, Szwecja i Węgry.

Eurodrone armed
Dobrze widoczne uzbrojenie pod skrzydłem Eurodrone i nietypowe umiejscowienie silników tuż przed usterzeniem pionowym.
Autor. J. Sabak

Dotąd złożono zamówienie na 60 platowców Eurodrone w ramach 20 zestawów po 3 egzemplarze. Najwięcej, bo aż 7 zestawów (21 maszyn) zamówiły Niemcy. 5 zestawów (15 płatowców) otrzymają Włochy a po 4 (12 UAV) pozostałe państwa, czyli Francja i Hiszpania.

Czytaj też

Eurodrony będą bezzałogowymi maszynami klasy MALE - latającymi na średnim pułapie, zdolnymi do długiego przebywania w powietrzu - o wszechstronnych możliwościach rozpoznawczych (ISTAR), przydatnych także w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Otwarta architektura tych bezzałogowców pozwoli na rozwój i zmianę zakresu ich zadań, zgodnie z przyszłymi potrzebami sił zbrojnych zamawiających państw. Jak widać obejmuje to również wszechstronne uzbrojenie o masie poadn 2 ton. Układ płatowca jest dość klasyczny, z prostymi skrzydłami o dużej rozpietości, i ustężeniu w układzie T. Nietypowe jest umieszczenie za skrzydami ale przed statecznikiem dwóch silników ze smigłami ciągnącymi.

Reklama

Komentarze (1)

  1. LMed

    Jesteśmy obserwatorami? Dziwne, bo niemcy są państwem przewodniczacym. Przeciez nie będziemy tego kupować chyba? Inwestujemy strategicznie jakiś miliard w Orlika naszego, małego, sprytnego.

    1. DDR

      Nad czym tu płakać? To kolejny przepłacony i spóźniony projekt eurosojuza Niemcy wezmą najwięcej ale tylko po to aby stały w hangarach i dogorywały jak wszystko za Odrą

    2. LMed

      Oczywiście DDR że masz rację. Ci francuzi i niemcy zawsze mieli słabą broń, no i stale brakuje im tej kultury technicznej i przemysłowej, którą mamy my i rosjanie na przykład.

    3. LOUT

      LMed, świetny komentarz, brawo 👏

Reklama