Reklama

Technologie

IBCS wspiera amerykańską artylerię

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman wspólnie z U.S. Army poinformowały o szczegółach serii testów i demonstracji architektury multidomenowego systemu dowodzenia w ramach Project Convergence 2021. Jego celem jest integracja nie tylko różnych systemów i sensorów zbierających dane, ale też wspieranie ich rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu usprawnienia procesów decyzyjnych i przetwarzania danych.

Reklama

 "Project Convergence dał nam kolejną okazję do zademonstrowania zdolności naszej architektury do zapewniania wspólnej łączności między rodzajami sił zbrojnych." - stwierdził Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów bojowych w Northrop Grumman, podkreślając - "Ta otwarta architektura umożliwia wykorzystanie komunikacji satelitarnej do prowadzenia zdalnych ataków na cele powietrzne, demonstrując naszą zdolność do łączenia przestrzeni bojowej dla operacji we wszystkich domenach."

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podczas testów i badań wykorzystano komponenty dostarczone przez koncern Northrop Grumman, takie jak system dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) i stanowisko dowodzenia JTAGS (Joint Tactical Ground Station) należące do U.S. Army oraz radar AN/TPS-80 G/ATOR należący do Korpusu Piechoty Morskiej USA. Współdziałały one w ramach rozwiązania Project Convergence. Według National Defense Magazine ćwiczenia i testy w ramach Project Convergence 2021 odbyły się w październiku i listopadzie 2021 roku.

YouTube cover video

W czasie testu na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku wystrzelono cele powietrzne symulujące taktyczne pociski balistyczne. Jak podkreśla Northrop Grumman, dane dotyczące ich śledzenia z czujników naziemnych, powietrznych i kosmicznych wysyłano za pośrednictwem komunikacji satelitarnej do centrum operacyjnego systemu IBCS Engagement Operations Center (EOC) w Fort Bliss w Teksasie. Operatorzy EOC wydali polecenie odpalenia pocisków przechwytujących w celu zestrzelenia rakiet.

Czytaj też

Podczas innego testu Project Convergence, armia przeprowadziła szereg złożonych ćwiczeń sieciowych i komunikacyjnych, w których IBCS wspierał realizację misji uderzeń precyzyjnych równocześnie przeprowadzając zintegrowane misje obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W tej sytuacji IBCS połączył dane z sensora F-35 w celu zidentyfikowania i śledzenia celu naziemnego i dostarczył dane do taktycznego systemu danych artylerii polowej armii (AFATDS). System artylerii wojsk lądowych wykorzystujący AFATDS następnie poraził cel naziemny.

Project Convergence prowadzony przez U.S. Army ma na celu naukę dynamicznego wdrażania systemu zarządzania polem bitwy wykorzystującego sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, a także stanowi wkład armii amerykańskiej w ogólnowojskową organizację Joint All Domain Command and Control (JADC2). W roku 2021 w ramach tego projektu przetestowano możliwości w zakresie łączenia czujników sił połączonych w serii siedmiu scenariuszy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Skoro juz mamy mieć ten system, to powodzenia. Szkoda jednak, że nie wdrażamy swojego z komponentami amerykańskimi, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć.

Reklama