Reklama

Czy Europa potrafi zastąpić Patriota?

GF300
Radar GF300 na stanowisku testowym Thalesa
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Europa nie ma systemów zdolnych do przechwytywania pocisków balistycznych. System francusko-włoski miał takie zdolności tylko w teorii i w praktyce się one nie potwierdziły – pisze Wall Street Journal. Czy tak jest naprawdę?

W Wall Street Journal pojawił się przekrojowy artykuł zatytułowany: „Dziura wielkości Ameryki”. Zostało w nim opisane kluczowe dla obrony Ukrainy uzbrojenie i amunicja produkcji amerykańskiej, efekty jakie zapewniało ono w ciągu ostatnich trzech lat wojny i co może się stać, gdyby systemy te utraciły amerykańskie wsparcie, przede wszystkim zaopatrzenie w amunicję.

Reklama

Wśród opisanych rozwiązań znalazły się także systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Jak przyznaje Wall Street Journal, Europa zapewniła Ukrainie dużą część systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu własnej produkcji, ale żaden z nich nie jest porównywalny z Patriotem. Zgodnie z publikacją, system ten jako jedyny udowodnił w czasie wojny zdolność do zwalczania pocisków hipersonicznych i balistycznych. Dzięki temu między październikiem 2023 a listopadem 2024 roku udało się zestrzelić 10 proc. pocisków balistycznych wystrzelonych przez wroga. To niewiele, ale np. strefa stołecznego Kijowa była chroniona przez Patrioty i udało się tam likwidować niemal 100 proc. tego rodzaju zagrożeń.

Czytaj też

Ciekawa jest natomiast teza dotycząca zdolności Europy do dostarczenia systemu o podobnych możliwościach. Artykuł potwierdza, że Francja i Włochy dostarczyły jedną baterię będącą odpowiednikiem Patriota, czyli system MBDA SAMP/T. Rozwiązanie to miało teoretyczne możliwości zwalczania pocisków balistycznych, jednak w praktyce miało nie być do tego zdolne. Zawieść miało oprogramowanie SAMP/T, które nie było w stanie doprowadzić do trafienia rakiety balistycznej. Szybko miało też zabraknąć pocisków Aster.

Wall Street Journal powołuje się tutaj na „ludzi obeznanych z tematem”, czyli być może Ukraińców, biorąc pod uwagę że rozmawiali wcześniej z dowódcą ukraińskiego systemu S-300. Produkujące system SAMP/T konsorcjum otrzymało zapytanie na ten temat, jednak nie odpowiedziało do czasu ukazania się artykułu.

Czytaj też

Dyskusja rozpoczęła się za to po jego opublikowaniu. Pojawiły się informacje, znów z powołaniem się na anonimowych specjalistów z obrony powietrznej Francji i Ukrainy, że system SAMP/T był i jest używany w Ukrainie intensywnie i wystrzelono wiele pocisków Aster 30. Zarówno system jak i pocisk miały „dobrze spisywać się” przeciwko pociskom balistycznym, chociaż przyznano, że są tutaj pewne ograniczenia związane z możliwościami wysłanego Ukrainie radaru Arabel.

Ten zaś od tego roku jest zastępowany w linii przez nowy radar Ground Fire 300. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Europa nie wysłała bowiem najnowszej wersji swojego systemu obrony powietrznej. Wynika to nie tylko z chęci pozostawienia sobie suwerennych zdolności obronnych, ale i tego, że Rosjanie nie nauczyli się na Ukrainie przeciwdziałać działaniu najnowocześniejszych rozwiązań i nie byli w stanie wyciągać na ten temat wniosków. Oczywiście inną kwestią jest zdolność w Europie do produkcji odpowiedniej liczby systemów i amunicji w krótkim czasie, z czym nawet Amerykanie mają poważne problemy.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (13)

  1. radziomb

    niestety w nocy 6/7 .04.2025 z 6ciu Iskanderów które leciały na Kijów , Patriot zestrzelił tylko 1 (jednego).. I cały czar skutecznosci Patriotów Prysł jak bańka mydlana.

  2. mobilnyPL

    Wieczne dyskusje. Kto co może albo nie może. Czas leci a my nadal Piorun na ramię i hajda

  3. staryPolak

    a ma kto radar 360 stopni jak najświeższy do Patriota? To chyba zamyka dyskusję.

  4. Paszczur Maruda

    A przypadkiem Aster 30, wystrzelone z francuskiego okrętu, nie zestrzeliły pocisków balistycznych na Morzu Śródziemnym w zeszłym roku? Był nawet o tym artykuł tutaj: https://defence24.pl/sily-zbrojne/udany-chrzest-bojowy-okretowych-rakiet-aster-30 Także więc "wiarygodne źródła" amerykańskiego brukowca nie wyglądają za bardzo wiarygodnie. Co za szok.

    1. Davien3

      Owszem zestrzeliły i to trzy jednocześnie ale tam był inny radar a nie nie nadający się do tego celu Arabel z lądowych zestawów

  5. PszemcioPL

    Czyli pewnie na początku był fail vs balistykom, bo software nie dał rady i poprawili software i skoro teraz mówią, że jest ok, to chyba jest OK. Może też te zdolności vs balistykom były robione pod nowy radar i soft nie dał rady obrobić danych starego radaru albo coś?

    1. Jan z Krakowa

      Sotware jak software, on jest przecież realizacją algorytmu. Więc przyczyny mogą być na poziomie już algorytmów, które trzeba zmienić.

    2. Davien3

      PrzemcioPL Podstawowym problemem w SAMP/T jest radar Arabel który nie został przystosowany do zwalczania balistycznych. Te same pociski Aster -30 nie miały żadnych problemów z strącaniem trzech nbalistycznych jak odpalono je z okrętu gdzie kierował nimi radar Heracles

  6. Jerzy

    Skoro Patrioty odpowiadają za zestrzelenie zaledwie 10% pocisków balistycznych, to czym Ukraińcy zestrzelili te pozostałe 80-85%?

    1. rosyjskaRuletkaTrwa

      Zniknęły w mgle wojennej napaści. Wydaje ci się że w necie jest udokumentowana sama i tylko prawda?

    2. tkin ważny

      Dobre.

    3. Chyżwar

      Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Ukraińcy nie zestrzelili 100% rosyjskich pocisków balistycznych. Za część tych, które zestrzelili odpowiada ich własna OPL. A jeszcze przed wojną mieli ją całkiem sensowną. Tylko, że z czasem wyprztykali się ze zmagazynowanej amunicji, bo jej nie produkują. Co prawda dostali zastrzyk od państw zachodnich posiadających takie systemy. Ale to była kropla w morzu. Dostali też nowoczesne systemy od Francuzów, które umieją radzić sobie z balistykami. Ale najskuteczniejsze w tej dziedzinie są Patrioty, które zresztą podobnie jak francuskie systemy dostali dość późno.

  7. Grom2137

    Jedyne co potrafi zastąpić Europa to swoją populację imigrantami

    1. Kaszana

      Hmm myślę że USA wcale gorsi w tym nie są

  8. szczebelek

    Żeby się nie okazało, że SAMP/T może być jedynie uzupełnieniem i odciążeniem dla systemu amerykańskiego ...

    1. Davien3

      W tej chwili tak ale system bedzie się rozwijał bo nie ma teraz dla niego alternatywy.

  9. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Jest koreański L-SAM. Jeśli teraz Europa chce bardzo szybko osiągnąć zdolności przeciwrakietowe, to przy czasie oczekiwania na nowe Patrioty, w zasadzie koreańskie baterie nie mają alternatywy. Problem w tym, że one dopiero od tego roku wdarżane są do wojsk przeciwrakietowych koreańskich. Ale pewnie i tak będą szybciej, niż Patrioty.

    1. Davien3

      L_SAM to system wyłacznie antybalistyczny do tego bazuje na licencyjnej rosyjskiej rakiecie 48N6 Zresztą tak samo jak praktycznie całą koreańska OPL

  10. Chyżwar

    Nie da się ot tak zastąpić czegoś, co doprowadza się do perfekcji wydając na to furmankę pieniędzy.

    1. Davien3

      Chyzwar to jest mozliwe bo SAMP/T ma mieć pocisk o mozliwościach porównywalnych z pierwszymi PAC-3 Choc na pewno nie bedzie to system na miarę PAC-3+ z PAC-3MSE

  11. Ma_XX

    od lat przygotowywali się na to Jankesi aby być monopolistą albo spowodować aby w dużej liczbie broni był choć kawałek czegoś amerykańskiego - i tylko po to aby mieć kontrolę - mam nadzieję że Europa trochę zmądrzeje

  12. Czytelnik D24

    Cięzko zastąpić coś co dzięki dekadom badań i ogromnym nakładom inwestycyjnym doprowadzono niemal do perfekcji dzięki czemu na Ukrainie Patriot jest w stanie postrzymać dowolne zagrożenie.. Przy tym Europa ze swoim doświadczeniem wygląda jak pchła obok niedźwiedzia. Niestety.

  13. PszemcioPL

    A co do ammo do OPL - jestem pewien, że jak kwestię ammo 155mm EU ładnie ogarnęła to właśnie to będzie kolejnym priorytetem i te 800 mld euro m.in. na to pójdzie.

Reklama