Reklama

Wojna na Ukrainie

Włochy przekażą Ukrainie system przeciwlotniczy SAMP/T

Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch w piątek po rozmowie jego szefa Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi Ukrainie obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów.

Reklama

Dzień wcześniej szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani oświadczył, że system będzie operacyjny w ciągu 7-8 tygodni.

Reklama

Ministrowie obrony obu krajów omówili szczegóły techniczne przekazania SAMP/T Ukrainie - podano w komunikacie, cytowanym przez agencję Ansa.

Czytaj też

Mowa w nim jest też o tym, że Crosetto i Lecornu potwierdzili "determinację w dalszym wspieraniu Ukrainy w jej obronie suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji".

Reklama

Czytaj też

System SAMP/T wyposażony jest w pociski kierowane Aster-30 (w różnych modyfikowanych konfiguracjach) oraz system kierowania ogniem oparty na wielofunkcyjnym radiolokatorze dookólnym Arabel pracującym w paśmie X. Może zwalczać zarówno klasyczne cele powietrzne jak i rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Oprogramowanie Mamby pozwala na uaktualnianie danych dla rakiet o 16 celach i zwalczanie 10 celów jednocześnie. W skład kompleksu kontroli i dowodzenia wchodzą podsystemy MAGICS (Modular Architecture for Graphics and Image Console Systems) and MARA (Modular Architecture for Real-time Applications). Zasięg zwalczania celów aerodynamicznych (samolotów i śmigłowcow) wynosi 120 km.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ambasador

    Robi się coraz ciekawiej... wszyscy się zorientowali że Ukraina to kapitalna agencja reklamowa.

  2. PRS

    Jedna kompletna bateria?

Reklama