Tajwan zainteresowany zakupem używanych Abramsów

23 lipca 2012, 07:12
Abrams cyber
Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div.
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


23 lipca br. Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że jest zainteresowane amerykańską propozycją zakupu używanych czołgów rodziny M1A2 Abrams, które przeszły przez kampanie w Iraku i Afganistanie.

Wedle decydentów z Tajwanu, władze tego kraju są zainteresowane pozyskaniem około 200 czołgów, które zastąpiłyby sporą część wyeksploatowanych pojazdów rodziny M-48 Patton. Wówczas Abramsy stanowiłyby trzon sił pancernych obok M-60 Patton. Dzięki zakupowi używanych wozów ich cena byłaby atrakcyjna, sporo funduszy zajęłoby jednak ich wyremontowanie i doprowadzenie do standardu tajwańskich sił zbrojnych.

Amerykanie, po wycofaniu się z Iraku oraz przygotowaniach do wycofania z Afganistanu, planują upłynnić część zbędnego wyposażenia oraz uzbrojenia. Z tego też względu prostsze elementy pozostawiają siłom zbrojnym obu państw, a inne oferują na sprzedaż na rynku wtórnym. M.in. z takich ofert skorzystał już Izrael (kilka tysięcy ciężarówek i wozów rodziny HMMWV) czy Korea Południowa (pojazdy klasy MRAP). W przypadku czołgów Abrams, ich sprzedaż również byłaby tańsza niż transport do Stanów Zjednoczonych i ich gruntowny remont.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24