Siły zbrojne
Tajwan zainteresowany przeciwokrętowymi Harpoonami
Jak poinformowała agencja Reuters, Siły Zbrojne Republiki Chińskiej planują zakup amerykańskich przeciwokrętowych pocisków manewrujących AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon w wersji lądowej dla pododdziałów obrony wybrzeża. Krok ten ma pozwolić na szybkie zwiększenie potencjału defensywnego Tajwanu wobec rosnącego zagrożenia ze strony kontynentalnych Chin.
Informacje o planach tajwańskiego resortu obrony w tym zakresie przekazał tamtejszy minister obrony Yen Teh-fa, który powiedział, że bezpośrednią przyczyną tego zakupu jest agresywna i ekspansywna polityka Chińskiej Republiki Ludowej. Z kolei wiceminister obrony Chang Che-ping potwierdził na forum tajwańskiego parlamentu, że planowany zakup systemu Harpoon ma wzmocnić potencjał tajwańskiej armii w zakresie obrony wybrzeża. W przypadku szybkiego udzielenia zgody na ten zakup ze strony amerykańskiego rządu pociski te mają zostać dostarczone już w 2023 roku.
Koncepcja ta najprawdopodobniej trafi na podatny grunt po drugiej stronie Pacyfiku w związku z rosnącym napięciem w stosunkach z Chinami. Pomimo, że USA podobnie jak większość państw na świecie nie uznają oficjalnie Republiki Chińskiej, ani nie mają oficjalnych kontaktów dyplomatycznych z jej władzami, to jednak kraj ten jest najpotężniejszym sojusznikiem tego państwa-wyspy położonej na Morzu Południowochińskim.
W związku z pogarszającymi się w ostatnich latach ze stosunkami amerykańskich władz z Chinami, które w ostatnich miesiącach osiągnęły szczyt, władze USA coraz chętniej wyrażają zgodę na sprzedaż różnych systemów uzbrojenia dla tajwańskiej armii przez spółki amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. W ostatnim czasie administracja prezydencka w Waszyngtonie miała wyrazić zgodę na sprzedaż 18 nowych ciężkich torped MK-48 Mod6 (Advanced Technology AT Heavy Weight Torpedoes HWT) dla tajwańskiej marynarki wojennej.
Czytaj też: Chiny podnoszą gotowość bojową
System Harpoon w wersji UGM-84 Harpoon jest obecnie wykorzystywany przez tajwańską marynarkę wojenną na okrętach podwodnych z napędem konwencjonalnym typu Chien Lung (zmodernizowana wersja holenderskiego typu Zwaardvis) oraz fregatach rakietowych typu Cheng Kung, a także przez tajwańskie siły powietrzne, gdzie są przenoszone przez myśliwce wielozadaniowe F-16 Figthing Falcon.
droma
nastepny komuch do lutowania chiny komusze ,brawo tajwan - pomozemy ...
KPCH nie daje za wygraną