Tajwan: rekordowa liczba naruszeń przestrzeni powietrznej. USA wysyła okręty

24 stycznia 2021, 13:45
USS_Theodore_Roosevelt_and_JS_Fuyuzuki_sail_alongside_the_INS_Shakti_during_a_replenishment-at-sea_exercise 2
Fot. Mass Communication Specialist Seaman Chad M. Trudeau/U.S. Navy
Reklama

Jak donosi tajwański resort obrony, w ciągu weekendu aż 28 chińskich samolotów wojskowych naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). Z kolei USA poinformowało o wysłaniu na Morze Południowochińskie grupy statków marynarki wojennej na czele z lotniskowcem USS Theodore Roosevelt.

W sobotę 13 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od południowego zachodu. W niedzielę kolejnych 15 maszyn ChRL po raz kolejny powtórzyło ten manewr. Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko tajwańskiej strefy ADIZ stało się normą, była to największa liczba samolotów, które naruszyły strefę w ciągu jednego dnia.

Informacja o wysłaniu okrętów wojennych na Morze Południowochińskie jest pierwszym oficjalnym oświadczeniem Białego Domu, wspierającym Tajwan po objęciu prezydentury przez Joe Bidena. W pobliżu wybrzeża tego państwa w sobotę wyruszyły wydzielona grupa okrętów US Navy z lotniskowcem USS Theodore Roosevelt. Towarzyszyły mu niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke USS Russell i USS John Finn oraz krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Bunker Hill. Marynarka wojenna USA wskazała, że wysłanie lotniskowca ma na celu promowanie "wolności mórz" w regionie.

"Nasze zaangażowanie na rzecz Tajwanu jest stałe i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w całej Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie (Indo-Pacyfiku)" - wskazano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA. Na swoim Twitterze resort spraw zagranicznych Tajwanu, w odpowiedzi na sobotnie oświadczenie, podziękował za okazane wsparcie oraz podkreślił gotowość do dalszej współpracy z USA w utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.

"Wzywamy Pekin do zaprzestania wojskowych, dyplomatycznych i ekonomicznych nacisków wobec Tajwanu oraz do podjęcia konstruktywnego dialogu z demokratycznie wybranymi przedstawicielami Tajwanu" - zaapelował Departament Stanu, wyrażając zaniepokojenie ostatnimi działaniami ChRL w regionie Indo-Pacyfiku.

image
Reklama

"Będziemy stać ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi i sojusznikami tak, by wspierać nasz wspólny dobrobyt, bezpieczeństwo i wartości w regionie Indo-Pacyfiku, co obejmuje pogłębianie naszych więzi z demokratycznym Tajwanem" - stwierdzono w oświadczeniu Departamentu Stanu. Czytamy w nim również: "Stany Zjednoczone będą nadal wspierać pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie (Tajwańskiej), zgodnie z życzeniami i najlepiej pojętymi interesami mieszkańców Tajwanu."

W oświadczeniu wskazano również, że USA nadal będą wspierały Tajwan w utrzymywaniu jego zdolności obronnych. W ubiegłym roku administracja Donalda Trumpa zatwierdziła sześciokrotnie sprzedaż broni dla Tajwanu. Podczas całej kadencji zaaprobowano 11 takich transz — najwięcej od czasu zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.

Jest to pierwsze podczas prezydentury Joe Bidena oficjalne oświadczenie Departamentu Stanu, w którym wyrażono wsparcie dla Tajwanu. Wybór Bidena na prezydenta wywołał niepewność wśród Tajwańczyków, którzy uważali kadencję Trumpa za najlepszą w historii kontaktów pomiędzy USA i Tajwanem od czasów zerwania relacji pomiędzy krajami.

Nie jest to jednak pierwszy przyjacielski gest, okazany Tajwanowi przez administrację Bidena. Przedstawicielka Tajwanu w USA Hsiao Bi-khim została oficjalnie zaproszona na ceremonię inauguracji nowego prezydenta USA Joe Bidena. Władze w Tajpej przekazały, że przedstawiciel Tajwanu był na zaprzysiężeniu prezydenta USA po raz pierwszy od 1979 r.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
Komentator
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:07

Co to jest ta "strefa identyfikacji"? Czy ta "strefa identyfikacji" to nie są przypadkiem wody międzynarodowe? Jak można naruszyć wody międzynarodowe nad którymi panuje wolność przelotu? Gdzie są granice śmieszności i dlaczego ciągle przesuwają się w stronę absurdu?

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:13

A o to zapytaj sie swoich mocodawców w Moskwie bo ADIZ tez sobie Rosja stworzyła:)

Załamka
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:43

Stworzyła, bo już dziesięciolecia temu zupełnie bezprawnie taką strefę wyznaczyły USA od połowy Atlantyku!

Komentator
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 14:34

Davienku, przypomnij mi kiedy to Rosjanie pisali coś o naruszeniu jakiejś strefy odpowiedzialności? Rosja w takich przypadkach nie informuje o żadnych "naruszeniach" tylko o zbliżaniu się do swoich granic obcych samolotów. A "zbliżanie się" to nie "naruszanie". Co ciekawe, NATO w takim przypadku niczego nie "narusza", NATO korzysta z wolności przelotu nad wodami międzynarodowymi, i słusznie. W odwrotnej sytuacji pisze się (przeczytaj chociażby tytuł powyższego artykułu) o naruszeniu PRZESTRZENI POWIETRZNEJ!!! Nie widzisz tutaj śmieszności z pogranicza absurdu? Zresztą, USA swego czasu informowały nawet o naruszeniu przestrzeni powietrznej wokół swoich okrętów, na wodach międzynarodowych!!! To jest dopiero cyrk.

Jacek
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:02

"grupy statków" ??? Ledwo znoszę te "opancerzone" ale lotniskowiec "statkiem" to już przesada.

?
niedziela, 24 stycznia 2021, 22:53

strefa identyfikacji obrony powietrznej to nie przestrzeń powietrzna pastwa

tofik
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:47

Ciekawe ilu mieszkancow hongkongu ma tajwanski paszport?skads trzeba brac nowy he obywateli.

Wicher
niedziela, 24 stycznia 2021, 18:57

Inwazji na Tajwan nie będzie. Średni wiek mieszkańca Tajwanu to prawie 50 lat, Chińczycy muszą tylko poczekać i wyspa sama im wpadnie w ręce bez walki.

ais
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 01:29

Chiny również mają fatalną demografię, za 30 będą państwem starców. Pozatym Tajwan ma wsparcie chińskiej diaspory, wszędzie na świecie jest ona antykomunistyczna.

karol
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:37

Chiny mają coraz mniej kasy od USA i Uni z chandlu a uzbrojenie kosztuje

Wicher
niedziela, 24 stycznia 2021, 21:05

Eksport w Chinach to ledwie 16% PKB, to jest mniej niż w Polsce. Chyba 4% eksportu Chińskiego to USA.

Eee tam
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:35

Dlatego z eksportu badziewia muszą teraz przejść na eksport wojny

vd
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:50

Już raz komuniści próbowali zaatakować Tajwan. Na jednego zestrzelonego F-86 przypadało 8 zestrzelonych Migów-17. Dziś byłoby podobnie, na każdego zestrzelonego F-16 Block 70 przypadałoby 8 zestrzelonych J-20. A jak Tajwan dostanie F-35 lub myśliwiec VI generacji NGAD to będzie pozamiatane po chińskich lotnictwie.

Spike
niedziela, 24 stycznia 2021, 18:01

Niekoniecznie! To są całkiem inne czasy i inna armia chińska! Póki co wszytko przebiega jak przewidywano we wszystkich symulacjach! Jeżeli dojdzie do inwazji, Amerykanie będą wspierać Tajwan tylko z powietrza i morza. A to nie gwarantuje skutecznej obrony. Zależy jeszcze czy w pomoc Amerykanom włącza się sojusznicy, jeżeli nie to inwazja odniesie sukces a Amerykanie mimo sporych strat armii chińskiej zostaną wyparci z regionu! Chińczycy już budują więcej jednostek nawodnych od Amerykanów to jest ich strategia przewagi liczebnej, bo wiedzą że gdy dojdzie do wojny i przy wsparciu amerykańskich sojuszników poniosą znaczące straty. Chińczycy również przygotowują się na wiele opcji rozwoju wojny i jak podkreślają wszyscy komentatorzy wojskowi na czas dzisiejszy wytworzyli sporą przewagę strategiczna i ich plan ma większe szanse powodzenia! Amerykanie obudzili się w ostatnim momencie! Chińczycy na pewno nie odpuszcza Tajwanowi, przygotowują się do tego od wielu wielu lat! Wojna jedynie może się odkładać w czasie co by było dobre dla Amerykanów.. Ponieważ jest to kraj który wciąż posiada przewagę technologiczna ale na dzień dzisiejszy nie jest w stanie wygrać wojny z Chinami w ich regionie! Amerykanie musza planować już długoterminowa strategie pokonani Chin!

Ccb
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:05

Wsparcie z oowiet4za i morza nie gwarantuje ochrony...a o bitwie o anglie wybitny strateg kiedys slyszal?

Spike
środa, 27 stycznia 2021, 16:24

Ccb,! A co ma piernik do wiatraka?! Niemiecka strategia polegała na, zapewnieniu panowania w powietrzu przed dokonaniem inwazji . Gdy rozpoczęli ta operacji nawet nie mieli przygotowanych do końca planów inwazji.. Chińczycy natomiast, przed dokonaniem inwazji, prawdopodobnie dokonają zmasowanego uderzenia rakietowego na umocnienia tajwańskie, w tym czasie chińska marynarka wojenna nawodna i podwodna przy udziale lotnictwa będzie zadawała straty stronie przeciwnej. Operacje powietrzno morskie i lodowe będą prowadzone jednocześnie! Uwierz że chińczycy przygotowują się do tego od bardzo dawna i to bardzo skrupulatnie! Jeżeli Amerykanie nie przygotuja się do tego starcia również dobrze, nie zgromadzą wystarczającej ilości sił i zarówno logistycznie to nie odeprą tego ataku!

hbfsev9i
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 01:42

dlatego zawsze trzeba uważać z kim się współpracuje i jakiemu państwu się pomaga - gdyby nie fałszywa orientacja Chin na Zachód to nie było by tego syfu, a tak z państwa normalnego Chiny stały się bardzi agresywne i prą do wojny bo krzyczą, że oni są Państwem Środka - czyli dominatorem.

Monkey
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:01

Szkoda tylko, że amerykańska wolność mórz to wolność mórz według doktryny Grotiusa z początku XVII wieku. Czyli wolność mórz dla nas (w tym wypadku dla USA). Chiny próbują odpowiedzieć w nieco podobny sposób (Pas i Szlak). Rosja dla odmiany ma swoją arktyczną drogę. Tajwan jest tu tylko pionkiem w grze (chociaż dość silnym), tak jak kiedyś był Wietnam Południowy oraz do czasu Japonia i Korea Południowa. Ale te dwa ostatnie państwa wyrosły już na w zasadzie samodzielne podmioty.

Stary zgred
niedziela, 24 stycznia 2021, 15:57

Na początku września 2020r. tajwanski system Patriot zastrzelił chiński myśliwiec Su-35 rakieta PAC-3. Czyżby szykowała się powtórka z tamtego wydarzenia?

Gnom
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:10

A znalazłeś rzeczywiste potwierdzenie tego faktu? Bo jak sobie przypominam ów medialny meteor jak szybko się pojawił tak szybko ślad po nim zaginął.

Stary zgred
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:13

Sprawa została wyciszona przez obie strony gdyż stałą się niewygodna dla Tajwanu i Chin. Przypomnę tylko że to rosyjska agencja informacyjna Avia.pro doniosła, że chiński Su-35S został strącony przez amerykański system walki radioelektronicznej gdyż przestały działać wszystkie systemy pokladowe samolotu bojowego, co może się zdarzyć tylko w przypadku zewnętrznego wpływu na systemy samolotu, np. elektroniczne tłumienie. Chinski Su-35 przebywał w przestrzeni powietrznej Tajwanu zaledwie przez 28 s. po czym został zestrzelony rakietą PAC-3 Patriot i spadł na budynek na Tajwanie. Bylo wiele filmów krążących na Twitterze pokazujących odrzutowiec pochłonięty gęstym dymem. Filmy i zdjęcia przedstawiały rozbicie Su-35 i rannego pilota na Tajwanie.

Gnom
niedziela, 24 stycznia 2021, 23:07

Piszesz: "Su-35 przebywał w przestrzeni powietrznej Tajwanu zaledwie przez 28 s" - zapytaj sam siebie w jakiej odległości od samolotu musiałaby się znajdować wyrzutnia, by w tym czasie podjąć decyzję, odpalić pocisk i zestrzelić samolot jeszcze w przestrzeni powietrznej Tajwanu? Może ten gość po prostu wybrał wolność na Tajwanie?

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:12

Jak 28 sekund, czas reakcji systemu kilka sekund, czas lotu pocisku 20 s to spokojnie 30 km wyjdzie dla PAC-3

Hanys
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:30

Prawie sie zgadza, z tym że ten myśliwiec rozbił się w Chinach, a nie na Tajwanie i nie został zestrzelony rakietą, tylko rozbił się w czasie lotu szkoleniowego, najprawdopodobniej z powodu błędu załogi. A w "internecie" są też filmy udowadniające że ziemia jest płaska i wierzy w to co trzeci Amerykanin :)

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:18

Hanysku, po pierwsze zdjęcia pochdziły z Tajwanu a nie z Chin,

wtorek, 26 stycznia 2021, 06:44

Tak, na pewno.

Ttol
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 08:28

Zakładam że jako wierny sługa Kremla wierzysz za to bezgranicznie w każdy film który pokaże Rosja? A ten błąd podczas tego szkolenia to polegał na tym że w kabinie pilot zrobił sobie grill, bo na filmie się z niego kopcilo.

Stary zgred
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:43

Zestrzelony pociskiem PAC-3 chiński Su-35S spadł na samej wyspie wprost na jeden z budynków o czym informowała rosyjska agencja informacyjna dysponująca licznym materiałem filmowym i zdjęciowym.

Ekspert
wtorek, 26 stycznia 2021, 10:46

Po tym jak czytalem twoje brednie o tym , jak to turbomaszyna T/EMM chlodzi gazy wylotowe w F-35, a potem po przeczytaniu kolejnych bzdor o tym, jak to systemem chlodzenia spalin sa otwory nawiercona w "lopatlkach" dyszy silnika, obiecalem sobie, ze nie znize sie wiecej do twojego poziomu i nie bede wdawal sie w toba w dyskusje. Ale czytajac kolejne bzdury o zestrzeleniu Su-35 nad dajwanem stwierdzilem, ze po raz kolejny musze obalic twoje bzdurki, bo tego wymaga zwykla ludzka przyzwoitosc. A ze obalanie twoich bzdurek przychodzi mi z taka latwoscia, to obalilem ja w 4,61 sekundy.

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 11:10

Nie przedstawiles zadnych dowodow. A poniewaz ty juz wypisywales niestworzone rzeczy, takie jak chociazby to, ze Erdogan blagal w USA o F-35, czy ze gazy wylotowe samolotu chlodzone sa za pomoca turbomaszyny T/EMM, a ja te twoje niestworzone rzeczy obalilem w kilka sekund, te takze wkladam miedzy bajki. A teraz obalam ta kolejna bajke o rzekomym zestrzeleniu Su-35S. Tak pisalo chociazby brytyjskie The Sun: "Taiwan's Ministry of National Defence has labelled claims it shot down the jet as nothing more than "fake news". "The Air Force Command solemnly refutes that this is false information and completely untrue," it said in a statement. It then added it "strongly condemned" those spreading the "malicious" sto-ries.". I co powiesz?

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:56

Nie doszlo do zadnego zestrzelenia Su-35 nad Taiwanem. Minister Obrony Taiwanu oficjalnie zaprzeczyl a informacje nazwalzwyklymi "fake newns". Tak pisalo chociazby brytyjskie The Sun: "Taiwan's Ministry of National Defence has labelled claims it shot down the jet as nothing more than "fake news". "The Air Force Command sol-emnly refutes that this is false information and completely untrue," it said in a statement. It then added it "strongly condemned" those spreading the "malicious" stories.".

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:24

Taak, The Sun czy taki sam tabloid jak np Fakt. Równie dobrze możesz cytowac Russia Today, poziom zakłamania taki sam:)

Ekspert
piątek, 29 stycznia 2021, 08:52

Przestań dejvidku. To samo pisały Taiwan News, Daily Mail, Foeign Policy, Defence World, Forbes i wszystkie liczące sie magazyny na całym świecie.

piątek, 29 stycznia 2021, 08:49

Przestań bredzić. Mie tylko The Sun cytował wypowiedź Tajwańskiego Ministra Obrony.

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:41

Jest to twoj wymysl, zapewne w celu zakrzyczenia ostatnich porazek LM zwiazanych z F-35 i LCS. Nie pokazano zadnych dowodow w postaci wrakow czy chociazby elementow samolotu. Udowdnij to, pokaz te cytaty z rosyjskick agencji informacyjnej? Dlaczego tego nie zacytowales?

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:19

Eksperciku, naprawdę twoje załosne płacze faktów ni zmienią:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:08

Nie zakrzycztysz faktu, ze do zadnego zestrzelenie Su-35 nie doszlo. Nawet Stary zgred oddalil sie z podkulonym ogonem.

Ekspert
wtorek, 26 stycznia 2021, 10:42

Nie zadne placze tylko twarde fakty. Za pomoca cytatu wypowiedzi Ministra Obrony Tajwanu udowodnilem ze: 1. Nie zestrzelono zadnego Su-35 nad Tajwanem, 2. Stary grzyb to zwykly klamca i troll.

:D
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:48

Devi, a wiesz, ze USA bedzie kupowac nowe F-16 bo F-35 to zwykly szajs?

Davien
niedziela, 31 stycznia 2021, 09:29

Nie USA ale Rosja, nie F-16 ale Su-57 i nie kupowac ale na puzzle przerabiać bo do niczego innego się nie nadaja:)

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:40

Jest to twoj wymysl, zapewne w celu zakrzyczenia ostatnich porazek LM zwiazanych z F-35 i LCS. Nie pokazano zadnych dowodow w postaci wrakow czy chociazby elementow samolotu. Udowdnij to, pokaz te cytaty z rosyjskick agencji informacyjnej? Dlaczego tego nie zacytowales?

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:37

To zacytuj ta rosyjska agencje informacyjna. Nikt nie pokazal wraku, elementow samolotu, doslownie niczeho. Rozumiem, ze jakos musisz zakrzyczes åporazki LM zwiazane z bublem F-35 i LCS, ale zeby pisac takie niestworzone rzeczy. Teraz czaekam na dowody. Noiepodwazalne dowody. Czas start.

niedziela, 24 stycznia 2021, 23:00

Stary zgred tak to rosyjskim agencją informacyjnym nie wierzysz co piszą a jak chodzi o SU-35 to wierzysz zdecyduj się wreszcie czy Rosjanie piszą prawdę czy nie. A ten SU-35 rozbił się w Chinach i wszyscy to potwierdzają

SWW
niedziela, 24 stycznia 2021, 15:05

Na razie wysyłają jednostki US Navy ale jak ruszy w stronę ChRL US Air Force to będzie już gorąca wojna.

Ryś
sobota, 30 stycznia 2021, 00:15

A czy już dopłynęli czy nie bo nie ma nigdzie informacji ani mapek itp.

XYZ...
niedziela, 24 stycznia 2021, 18:40

Po pierwsze gdyby miała być to gorąca wojna to by US Navy się tam nie pchało tylko zajęło bezpieczne oddalone pozycje, by nie stracić całej floty w pierwszych minutach konfliktu. Obecnie jest to nic innego jak badanie zaangażowania nowej administracji w sprawy Tajwanu.

SWW
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:14

Chińczycy nie muszą tego badać bo doskonale wiedzą że nieważne kto siedzi w Białym Domu pewne założenia strategiczne są tam realizowane niezależnie od jego lokatora. USA to nie jest Rzeczpospolita Polska 3,5. Żeby być dobrze zrozumianym.....To że wysyłają tam jednostki nawodne US Navy znaczy że jeszcze nie przyszedł czas na działania wojenne. Jest to po prostu na razie dylomacja wojenna. I na razie lotnictwo US Air Force przezbraja się w nowe ŚNP i nieco modyfikuje swoją doktrynę na szczeblu operacyjnym.

Spike
niedziela, 24 stycznia 2021, 19:45

SWW dokładnie!

Palmel
niedziela, 24 stycznia 2021, 15:03

naruszyło od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu - czy naruszyli przestrzeń powietrzną Tajwanu czy nie, czy byli nad wodami międzynarodowymi nic nie piszą o działaniach Chińskich jednostek WRE bo na pewno te samoloty z nimi współpracowały

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:27

Palmel, odrózniaj ADIZ od wód terytorialnych i przestzreni powietrznej państwa, to dwie rózne rzeczy.

Gnom
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:11

Do przestrzeni powietrznej Tajwanu i 12 milowej strefy granicy morskiej państwa ustanowionej prawem międzynarodowym to jeszcze trochę czasu dolotu by zostało.

Tweets Defence24