Według Kongresu mogło dojść do ludobójstwa w Sinciangu. Pekin zaprzecza

15 stycznia 2021, 12:55
sinciang policja
Fot. Andrew An/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Komisja Kongresu USA oskarżyła w czwartek władze Chin o „zbrodnie przeciwko ludzkości i być może ludobójstwo” wobec muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. Według Pekinu są to kłamstwa celowo rozpowszechniane przez antychińskie siły.

Kongresowa Komisja Wykonawcza ds. Chin (CECC) oceniła w najnowszym raporcie, że komunistyczne władze ChRL prowadzą „represyjną politykę przy użyciu cenzury, zastraszania i zatrzymywania ludzi w Chinach za korzystanie z fundamentalnych praw człowieka”.

Według autorów raportu pojawiły się nowe dowody, że w Sinciangu „dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości – i być może ludobójstwa”. Komisja odniosła się również do sytuacji w Hongkongu, gdzie jej zdaniem „mechanizm jednego kraju, dwóch systemów został w praktyce rozmontowany”.

Jeden z przewodniczących CECC, demokratyczny członek Izby Reprezentantów Jim McGovern, ocenił, że chińskie władze podjęły w tym roku „wstrząsające i bezprecedensowe” kroki przeciwko prawom człowieka. Wezwał Kongres i przyszłą administrację prezydenta elekta Joe Bidena, aby pociągnęły Chiny do odpowiedzialności.

Pekin odrzuca oskarżenia o prześladowanie Ujgurów i innych muzułmanów w Sinciangu. W odpowiedzi na raport CECC ambasada ChRL w Waszyngtonie zarzuciła Komisji, że „ma obsesję na punkcie zmyślania wszelkiego rodzaju kłamstw, by demonizować Chiny”.

„Tak zwane ludobójstwo jest plotką celowo rozpuszczaną przez antychińskie siły i farsą, która ma na celu zdyskredytowanie Chin” – oświadczył rzecznik ambasady.

Według ekspertów oficjalne uznanie przez USA, że w Sinciangu dochodzi do ludobójstwa, mogłoby poważnie zakłopotać Chiny, które są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ – podała agencja Reutera.

Reklama
Reklama

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozważał już taką deklarację, powołując się na doniesienia o przymusowej sterylizacji i przymusowych aborcjach dokonywanych na muzułmankach. Takie zarzuty pojawiły się raportach niemieckiego badacza Adriana Zenza, który przekonywał, że tego rodzaju represje spełniają definicję ludobójstwa z konwencji ONZ.

W osobnym raporcie firma analityczna w branży monitoringu wideo IPVM podała we wtorek, że chińskie koncerny technologiczne patentowały narzędzia służące do automatycznego odróżniania Ujgurów od Chińczyków Han, którzy stanowią większość mieszkańców kraju. IPVM nazywa to „rasistowską technologią”.

Władze Chin od kilku lat mierzą się z narastającą międzynarodową krytyką w związku z siecią „ośrodków szkolenia zawodowego”, którą stworzyły w Sinciangu w ramach kampanii walki z separatyzmem i islamskim ekstremizmem. Krytycy określają te placówki jako obozy koncentracyjne.

Eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów zatrzymanych w obozach w Sinciangu, gdzie poddawani są indoktrynacji ideologicznej, zmuszani do odrzucenia swojej religii i języka oraz są gnębieni fizycznie.

Chińskie władze oceniają międzynarodową krytykę jako ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL. Twierdzą również, że od uruchomienia kampanii w Sinciangu nie odnotowano ani jednego ataku terrorystycznego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Xd
niedziela, 17 stycznia 2021, 06:53

Przyganiał kocioł garnkowi

....mobilny
sobota, 16 stycznia 2021, 19:05

Następna rewelacja niejakiego Pompeo....czy jeszcze ktoś mu wierzy?

Fanklub Daviena
sobota, 16 stycznia 2021, 16:20

Bezczelność USA przechodzi wszelkie granice. Same nielegalne sankcje na żywność i lekarstwa spowodowały tylko w Iraku śmierć 800 000 irackich dzieci, co Madeleine Albright skwitowała słowami "Wiem, że to trudne, ale to jest cena, jaką Iraku musi zapłacić za wprowadzenie demokracji", nie mówiąc o skutkach bandytyzmu USA w Afganistanie, Syrii, Libii, Jemenie, Sudanie itp. i teraz USA jest zatroskane... losem muzułmanów w Chinach!!!! Aby było zabawniej, chińską politykę wobec Ujgurów poparła... ARABIA SAUDYJSKA! Jak widać USA jest świętsza od papieża i o los sunnitów w Chinach troszczą się bardziej niż religijny przywódca sunnitów - król Arabii Saudyjskiej! :D

Kiks
sobota, 16 stycznia 2021, 01:21

Żółci komuniści to jeden aktualnie z najbardziej zbrodniczych reżimów pod przykrywką wypaczonego u nich kapitalizmu. Sprawdźcie ile rocznie osób znika tam bez śladu tylko za samą krytykę rządu. Osoby tylko podejrzewane o współpracę z obcymi wywiadami są od razu mordowane.

Eee tam
piątek, 15 stycznia 2021, 16:07

Skoro jest tam ludobójstwo a jest niemal na pewno to należy na Chiny nałożyć blokadę handlową a nie tylko gadać

Marcyk
sobota, 16 stycznia 2021, 12:12

Obawiam się, że zbyt dużo bankowców straciło by kasę !!! Chciwość przesłania zdolność logicznego myślenia.

DDR
piątek, 15 stycznia 2021, 16:02

Nagle się obudzili?! Reżim komunistyczny w Chinach jest najbardziej krwawym reżimem w historii ludzkości a ilość ofiar jednego tylko towarzysza Mao przewyższa ilość ofiar Lenina i Stalina razem wziętych

Autor Widmo
sobota, 16 stycznia 2021, 15:19

Szacunowo jakieś 40 - 55 mln, co stawia Mao Zedonga, Lenina i Stalina w czołówce listy. Zapomniałeś o jeszcze o parciu Austro-Węgier i Prus do II WŚ - 14 mln ofiar, Hitlerze i II WŚ 60 mln ogólnie rzecz biorąc, ponad 3 mln w czasie wojny indochińskiej w latach osiemdziesiątych i rzezi prawie 1 mln Ormian przez Turków. To a propos najbardziej znanych ludobójców.

lolok
sobota, 16 stycznia 2021, 13:37

Rezim USA wytlukl 22 mln indian rodowitych amerykanow i okolo 1 mln niewolnikow niewolil ile USA wyplacilo odszkodowan za zagrabione ziemie indianom i ile zaplacili potomka niewolnikow odszkodowania ZERO

piątek, 15 stycznia 2021, 23:20

Potwierdzam.

Tweets Defence24