Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szef MSZ: pomoc Ukrainie w sprowadzeniu poborowych moralnie dwuznaczna

wojna ukraina rosja wojsko
Ukraińscy żołnierze walczą z rosyjskim wojskiem.
Autor. Roman Pilipey / Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Pomoc Ukrainie w sprowadzeniu jej podlegających poborowi obywateli, którzy przebywają w Polsce, byłaby moralnie dwuznaczna – ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Reklama

Pytany w sobotę wieczorem w TVN24, czy władze Ukrainy zwróciły się do polskich władz z prośbą o pomoc w sprowadzeniu Ukraińców w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce, Sikorski odpowiedział: „Tutaj inicjatywę musi wykazać Ukraina, bo dla nas to jest etycznie dwuznaczna sprawa. Chociaż oczywiście rozumiemy, że Ukraina potrzebuje swoich obrońców do obrony ojczyzny”.

Reklama

W ubiegły wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji, a ukraińskie MSZ zwróciło się do instytucji dyplomatycznych, by zawiesiły czynności konsularne wobec obywateli Ukrainy podlegających mobilizacji z wyjątkiem działań związanych z rejestracją dowodów osobistych przy powrocie do Ukrainy. Może to oznaczać dla poborowych  problemy z przedłużeniem pobytu i podjęciem legalnej pracy za granicą.

Czytaj też

„Jeszcze nie wiem o żadnych inicjatywach ukraińskich od czasu uchwalenia tej ustawy. Poprzednio, jeszcze w grudniu, gdy w pierwszych dniach urzędowania byłem w Kijowie, strona ukraińska mówiła troszeczkę coś innego, idącego w tym samym kierunku” – mówił Sikorski w TVN24. Dodał, że ówczesne zapowiedzi wskazywały na zamiar wydawania przez ukraińskie władze zaświadczeń o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. „I prosili, żeby na szczeblu unijnym osobom, które takiego certyfikatu nie mają, nie przedłużać świadczeń socjalnych. Ciekawy pomysł” – dodał szef MSZ.

Reklama

Czytaj też

Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że nie dziwią go decyzje ukraińskich władz, ponieważ Ukrainie brakuje żołnierzy na froncie. Komentując sprawę w Polsat News wyraził solidarność z Ukraińcami, którzy walczą i mają pretensje do rodaków, którzy dzięki wyjazdowi za granicę uniknęli powołania. Pytany, czy Polska zgodzi się na ewentualną prośbę Ukrainy o przetransportowanie tych obywateli, którym prawo do pobytu w Polsce nie zostanie przedłużone, odrzekł, że „wszystko jest możliwe”.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (14)

 1. floyd44

  Ta wojna z początku była straszna. Potem zrobiła się dziwna, a teraz zaczyna być śmieszna ... Z jednej strony to są żarty co robi ukraiński rząd. Miliardowe defraudacje, łapownictwo, oskarżanie sojuszników (Polska) o wrogie działania, dzieci oligarchów w "pułku Monaco" ... Z drugiej strony, młodzi zdrowi faceci pracujący w Polsce w barze czy handlu, rozbijający się na uberach, lansujący w teslach i suwach, a na froncie mężczyźni 40+ ... Kiedyś JFK powiedział: " Nie pytaj co kraj może zrobić dla ciebie, ale co TY możesz zrobić dla kraju ..." Ojczyzna może być jak najgorsza macocha, ale to Ojczyzna!

 2. Sorien

  Jeżeli będziemy pomagać i cała UE będzie pomagać w sprowadzaniu Ukraincow do walki na front to oczekuje i chyba nie będę sam w tym postulacie by tak samo do swoich krajów deportować innych uciekinetow z krajów obietych wojnami by walczyli o swój kraj takich jak Syryjczycy , Libijczycy , Erytrejczycy ,Afganczycy , Sudanczycy z północy i południa, Somalijczycy , Malijczycy , Nigerczycy , Jemenczycy i tak dalej i tak dalej ! !!

  1. pomz

   I kiedyś, w przyszłości, Polaków? Nie trzeba było wojny żeby parę milionów wyjechało za forsą z Polski... Ilu ucieknie przed wojna?

  2. easyrider

   @pomz Akurat do Erytrei rolnik z Podlasia to nie będzie uciekał więc fałszywe obawy zbyteczne. Polska ma pilnować swojego interesu czyli interesu Polaków. Afryka niech sobie radzi sama ze swoimi problemami: przeludnieniem czy indolencją gospodarczą. My nie jesteśmy organizacją charytatywną. Nie taka jest rola państwa.

  3. Sorien

   @pomz- oczywiście że Polaków też jak będzie trzeba . Za uchylanie się odebranie obywatelstwa wilczy bilet a także nacjonalizacja całego majątku pozostawionego w Polsce na poczet kosztów prowadzenia obrony. Ktoś kto nie chce pomagać w walce i obronie swojego państwa nie ma prawa być jego czlonikem i nie tyczy się to tylko Polski i Polakow ale każdego kraju i każdej narodowosci

 3. Pucin:)

  Podejście do człowieka jak w Państwie środka - człowiek i jego wolna wola nie istnieje - coś jak chłop pańszczyźniany. :)

  1. Dudley

   Przecież, każdy ma prawo do zrzeczenia się obywatelstwa swojego kraju. Nie będzie wtedy zobowiązany do przestrzegania obowiązków jakie ma, jako obywatel.

  2. Vixa

   No, w Rosji to mają przechlapane😂

 4. easyrider

  Moralnie dwuznaczne to jest wprowadzanie embarga i potem jego obchodzenie w relacjach z Rosją

 5. Jan z Krakowa

  Rację ma pan minister Sikorski ponieważ wydalanie tych Ukraińców byłoby właśnie takie, a poza tym to byłoby w jakiejś formie naruszenie suwerenności RP: oni są już w Polsce, a nie na Ukrainie.

  1. Wuc Naczelny

   @Jan Co Ty bredzisz, sednem sprawy jest to że suwerenność to właśnie możliwość wyboru kogo z obcokrajowcw możemy deportować.

  2. Vixa

   Oczywiście, kiedy my klepniemy wreszcie pobór u nas to też ich będziesz trzymał w Polsce? A co z narracją, że to Ukraińcy walczą za nas z Rosją? Nie wiem, czy zauważyłeś, ale ostatnio jest narracja o wejściu wojsk NATO, w jakiejś formie, na Ukrainę, moralnie dwuznaczna sytuacja będzie wtedy, gdy nasi młodzi chłopcy będą ginąć tam, a młodzi Ukraińcy dalej będą w Polsce.

 6. Ech,

  Swoja droga skoro senat USA zagloswal za milardwym wsparciem - czy Polski Sejm tez za tym gloswal? Wieladmo wogle ile dalismy za darmo sprzetu (chyba ok 30% sprzetu sil Ladowych) i ile inncyh wsparci (Np wuslamy rope i prad) niszczmy swoje rolnctwo. Czy sejm za tym glosowal czy kto to prowadzi? Grupa politkow - jakich- na zcznie USA? zaczniemy myskec?

 7. user_1050711

  Sprawa jest prosta: Wystarczy (i także potrzeba) zdecydowanie ogłosić, że przekazani stronie ukraińskiej będą wszyscy mężczyźni niepracujący, CZYLI TACY którzy w Polsce nie płacą podatków i nie ponoszą innych typowych opłat. W ten sposób od razu pozbędziemy się dość licznej grupy, podejrzewam, że dziesiątek tysięcy, osób których faktycznie, że wcale nie chcemy. Niezwłocznie wyjadą z Polski sami ? I fajnie - zaoszczędzimy na koszcie deportacji.

  1. Popolupo

   Ten pomysl akurat mi sie podoba. Jest dobry z ekonomicznego punktu widzenia...

  2. chahras

   Dobry plan jednak z pewnością wszyscy by mieli zaświadczenia z jakiś karuzel spolkowych nie do rozplatania. I

 8. chahras

  Na ich miejscu uciekłabym po prostu dalej do krajów, które nie mają takiej zdradzieckiej polityki. Sorry ale oddawać swoje życie za decyzję jakiś polityków to nie moja bajka i w stu procentach rozumiem Ukraińców, którzy wyżej cenią sobie własne jedyne i kruche życie niż przepychanki polityczne.

 9. user_1060861

  Kiedy jakiś artykuł o tym, że rosyjskie zagłuszenia GPS na ukrainie zamieniły amerykańskie rakiety w bezużyteczne śmieci ? Już nawet wolski o tym nawija :)

  1. GB

   Rosyjskie zagluszarki nie dają rady prostym ukraińskim dronom o czym świadczy fakt ataku na lotnisko Kuszczewskaja, czy rozbicie przez rakiety baterii S-400 w Dzonskoje. Oza tym rakiety zachodnie .aja naprowadzanie inercyjne, a niektóre radarowe lub termowizyjne... Tak więc słuchaj dalej Wolskiego. Ps zapytaj się go jak tam super wyposażenie ruskich czołgistów i niewybuchajaca ruska amunicja czolgowa (pi trafieniu wieży i jej przebiciu). Ba on tak twierdził jeszcze na Militarium będzie z 10 lat temu albo I więcej, więc to super wyposażenia i niewybuchajaca pod wpływem ognia amunicja czołgową powinna być standardem, a nie jest.

 10. user_1050711

  A to z innej beczki, ale już nie do władz Polski, a o elementarną rozwagę do władz Ukrainy. Zastanówcie się co zrobią młodzi Ukraińcy, którym kończy się ważność ukraińskiego paszportu, a nie mogą go odnowić ? Albo Ci, którzy potrzebują innej b. ważnej życiowo obsługi konsularnej, ale nie mogą jej dostać? Otóż spotkałem się z opinią, że bardzo wielu z nich zgłosi się do ambasady Rosji. Co może się okazać dla nich całkiem proste, np. dla zabezpieczenia swego pobytu, gdy chcą zawrzeć związek małżeński. W dowolnym (wybranym pod tym kątem) kraju Unii. Co więcej - jeśli będą bojkotowani w swych konsulatach, jest to także bardzo twarda podstawa do wystąpienia o azyl polityczny. A dla wielu z nich jest to przecież wojna domowa i kto tam dojdzie dla kogo tak, a dla kogo nie ? A w każdym razie ze złożonymi tak wnioskami nie mogą zostać deportowani.

  1. Dudley

   To co najwyżej spowoduję że otrzymają rosyjski paszport, a nie wizę Schengen, bo w Polsce zasadniczo Rosjanom się ich nie wydaje. I mdło prawdopodobne by ktoś im ją wydał, widząc datę wydania paszportu. A przecież i obywatelstwa FR nie wydaje się od tak, wszystkim którzy się zgłoszą

 11. Olender

  Nie widzę w tym dwuznaczności... Obrona ojczyzny jest jednym z podstawowych obowiązków i praw obywatela

  1. Popolupo

   NIe zartuj sobie. A prawo wyboru i wolnosci? DOdatkowo jesli to obowiazek to czemu dzieci Ukrainskich politykow i oligarchow nie walcza

  2. user_1050711

   @Olender Naprawdę nie widzisz dwuznaczności ? OK, w takim razie powiedz mi ile miesięcy przynajmniej przesłużył na froncie, w Mariupolu, Bahmucie czy Avdijivce obecny Pan Ambasador Ukrainy w Warszawie i jego dwaj (podobno) synowie ? Pan Ambasador musi to być przecież szczery turboukraiński patriota, skoro pochodzi ze Lwowa ? O tym, że są równi i równiejsi, a już zwłaszcza na Ukrainie oczywiście też nie słyszałeś ? O tym, że wsparcie z Polski dostarczane jest bezpośrednio do konkretnych oddziałów na front, inaczej po prostu rozkradzione zostaje po drodze - o tym też pewnie nie słyszałeś ? Ani, że ewakuacja z Avdijivki była starannie przygotowana, ale naczelne dowództwo i prezydent nie zgadzali się, aż potem, w panice ostatnich chwil, nie było jak zabrać rannych i rozstrzeliwali ich Rosjanie lub chłopcy sami popełniali samobójstwo - o tym też nie słyszałeś ? No to jaaaasne, że nie widzisz moralnej dwuznaczności !

 12. GB

  1. Parę dni temu był atak ukraiński na lotnisko Kuszczewskaja na Kubaniu. Sami ruscy opublikowali filmik ze zniszczeniem jakiegoś magazynu, prawdopod9bnie z częściami do ich bomb korygowanych. Dziś wyszło zdjęcie satelitarne na którym widać że w miejscu gdzie stały myśliwce Su-35 widać osmalone płyty postojowe. Prawdopodobne jest że Ukraińcy zniszczyli lub uszkodzili kilka Su-35. 2. Nad O.Brianskim lub Biełgorodzkim widać było na filmików czaszę spadochronu, ale samego samolotu nie.

 13. Monkey

  „Wszystko jest możliwe”. Dokładnie. Patrząc na historię Ukrainy, to prawda.

 14. szczebelek

  Nowy rząd zaczyna pomagać Ukrainie tak jak kiedyś 🤣

Reklama