Geopolityka

Syria: zaciekłe walki mimo rezolucji w sprawie rozejmu

Fot. Abkhazian Network News Agency/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0
Fot. Abkhazian Network News Agency/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0

We Wschodniej Gucie wokół stolicy Syrii trwały w niedzielę ostre walki. Kontrolowane przez rebeliantów przedmieścia atakują siły prezydenta Baszara el-Asada. Jego sojusznik, Iran, zapowiada dalszą ofensywę. Starcia trwają mimo przyjętej w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji żądającej zaprowadzenia rozejmu w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty, gdzie w nalotach w ciągu siedmiu dni zginęło ponad 500 osób.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley ogłosiła, że Waszyngton chce, aby rozejm wszedł w życie ze skutkiem natychmiastowym i skrytykowała Rosję za opóźnianie reakcji ONZ na tragedię we Wschodniej Gucie, gdzie od lutego wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada intensywnie bombardują rebeliancką enklawę na wschodnich przedmieściach Damaszku. Haley dodała, że jest sceptyczna co do szans na to, że rząd Asada zastosuje się do rezolucji Rady.

W sobotę Rosja, dysponująca prawem weta w Radzie, zagłosowała za przyjęciem rezolucji.

Ambasador Szwecji przy ONZ Olof Skoog zapewnił Radę tuż przed sobotnim głosowaniem, że konwoje medyczne i z pomocą humanitarną dla Wschodniej Guty oraz zespoły, które będą ewakuować rannych są gotowe wyruszyć w każdej chwili.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że samoloty bojowe przypuściły kolejny atak na Wschodnią Gutę tuż po ogłoszeniu rezolucji RB ONZ. Wcześniej Obserwatorium potwierdziło, że wśród samolotów atakujących tę enklawę są też maszyny rosyjskie. AFP podaje, że Rosja zaprzeczyła tym doniesieniom.

W sobotę po ogłoszeniu decyzji RB ONZ ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia powiedział, że natychmiastowe zaprowadzenie rozejmu jest niemożliwe bez "konkretnych porozumień" między stronami konfliktu. Dodał, że Rosja nie pozwoli na "dowolną interpretację" rezolucji Rady.

W niedzielę siły rządowe zaatakowały Wschodnią Gutę, śmierć w walce miało ponieść 13 członków sił reżimowych i sześciu bojowników rebelianckiego ugrupowania Dżaisz al-Islam.

Iran potwierdził w niedzielę, w dzień po rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że ofensywa przeciwko ugrupowaniom "terrorystycznym" będzie we Wschodniej Gucie kontynuowana.

"Jak wskazuje (rezolucja), peryferyjnych stref Damaszku, będących w rękach (ugrupowań) terrorystycznych, rozejm nie dotyczy i ofensywa i oczyszczanie (terenu) będą trwały" - powiedział najwyższy dowódca armii i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał Mohammed Bagheri, cytowany przez irańską agencje IRNA.

W 2017 roku Wschodnia Guta włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Enklawa oblężona jest przez siły syryjskie od 2013 roku.

Źródło:
PAP

Komentarze (11)

 1. mgr historii

  Pytanie za 100 punktów kto dostarcza rebeliantom broń.I kto ma interes w destabilizacji ciaglej

  1. Info z energetyka24

   Rosja. Ostatnio znaleziono nowiutkie Tigry i inną broń w jednostce ISIS, którą zlikwidowali Kurdowie. Poza tym Rosja destabilizując Syrię wstrzymuje budowę gazociągu z BW do Europy.

  2. nie masz 100 punktów

   Skoro taki Baszar był nielubiany w USA np. za sojusz z Rosją lub dyktatorskie rządy, a wybuchła przeciw niemu masowa rebelia, to kto niby dostarcza? I byłby już dawno koniec tematu gdyby Rosja nie postanowiła za wszelką cenę chronić Baszara, którego z pewnością nie chce większość Syryjczyków.

  3. Davien

   Akurat jakims dziwnym trafem nie ma terrorystów z M4 czy z AT-4 za to biegaja z Kałachami i rosyjskimi RPG? Tak wiec doskonale widac kto dostarcza:)

 2. Kordian

  Tą całą RB ONZ to wszyscy mają w głębokim poważaniu, siedzą w kółeczku ogłaszają jakieś rezolucje, później na obiadek i do baru, a bezbronni ludzie umierają, szkoda słów ...

  1. Jasiek

   Oj szkoda, zwłaszcza na Rezolucje dotyczące Izraela, które On notorycznie łamie, taka jest Polityka pzrez duże \'P\"

 3. czytelnik

  Czyżby znajdowali się tam żołnierze obrońców demokracji z NATO że tak zaciekle walczą o wstrzymanie walk. Gdy w Mosulu czy w Race zabijały amerykanie bomby była cisza nikt o bezbronnych cywilach i dzieciach nie słyszał

  1. peter

   Pisza o Straznikach Rewolucji Islamskiej

  2. Davien

   W Mosulu i Rakce to mordowało ISIS a nie USA w przeciwieństwie do masowych modów na cywilach w Aleppo dokonywanych przez Rosje i Asada.

 4. rozczochrany

  Terroryści trzymają cywili jako zakładników. Czemu nie wypuszczą cywili z obleganych osiedli? Chcą teraz rozejmu bo przegrywają i ponoszą straty, by się przegrupować, odpocząć, dozbroić.

  1. Bartek 1

   Od 2013 roku 5 lat trzymają ich jako zakładników? A oni nadal nie chcą uciec do umiłowanego przywódcy i ojca narodu Asada?

 5. Michal_H

  Coś nieaktualne te wiadomości, wg SouthFront i Al-Masdar News zajęto Naszabiję i okolice, a spora część Harasty właśnie została zajęta. A rozejm nie obejmuje Hay\'at Tahrir al-Sham, który okupuje tą enklawę I prawie zapomniałem - syryjskie lotnictwo zrzuciło dla cywilów mapy ze wskazanymi wyjściami ewakuacyjnymi że Wschodniej Guty.

  1. Bartek 1

   W te mapy pakują chyba bomby. Po takim nalocie są raczej nieczytelne.

 6. Stirlitz

  Rosja nigdy nie dotrzymywała umów, więc nie wiem czego się spodziewali w tej Radzie Bezpieczeństwa? Już dawno pisałem, że z głosowania powinno być wykluczone państwo bezpośrednio zaangażowane w konflikt. A za blokowanie prac RB Rosja powinna być wyrzucona z tego gremium.

  1. Adolf ożył

   Integracja Rosji - źle, izolacja Rosji - źle. Zachód nie wie co z tą Rosją robić, a ona sobie puchnie i uwiera.

  2. Zbigniew

   @Stirlitz Sugerujesz, żeby z RB wykluczyć USA i Wielką Brytanię, ponieważ właśnie te państwa zaangażowane są bezpośrednio w konflikt w Syrii ???

  3. Syl

   Bardzo dobrze mówisz...wywalmy z głosowania USA gdy jest głosowanie na temat Izreala... .. A tak przy okazji wiesz kto używa najwięcej prawa Veta w ONZ .... USA

 7. yaro

  Bez wyplenienia tej zarazy terrorystycznej nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie, te ugrupowania co są atakowane nie weszły w skład delegacji pokojowych i to jest czysta Alkaida a czym ona pachnie to wszyscy wiemy. Już były takie akcje zawieszenia broni potem się okazywało, że nagle ktoś im w tym czasie dostarczał tony uzbrojenia, a jak przechwycono listy przewozowe to ślady prowadziły do USA.

  1. podrażnię misia

   Naprawdę wysyłali UPSem? Zaraza to ci co złupili Donieck, a teraz szukają przygód w Syrii?

  2. Wagner

   Popieram! Terroryści rosyjscy powinni być wyplenieni nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale także z Donbasu.

  3. zyg

   Takie brednie możesz sobie sprzedawać w Rosji gdzie ciemny naród uwierzy. W Polsce dosyć dobrze pamiętamy perfidne stwierdzenia Kremla w 44r że \"żadnego powstania w Warszawie nie ma\" ostrzeliwanie samolotów alianckich dokonujących zrzutów i że \"AK to faszyści\" ... Rosja obłudnie blokowała obrady RB ONZ pomimo dramatycznych apeli komisarza ONZ, MCK i francuskich Medicins Sans Frontieres którym Rosjanie i Syryjczycy zbombardowali dwa szpitale w tym jeden położniczy. Kraje jak Rosja, Iran czy KRLD powinny być zawieszane w członkostwie w ONZ lub wykluczani jak Rosja sowiecka z Ligi Narodów gdyż jedynie paraliżują działanie tej organizacji.

 8. Pawel

  Gdyby tak pod Warszawa lub pod Waszyngtonem założyć enklawy ciekawe czy długo by przetrwała

 9. realista

  Rezolucja dotyczy całej Syrii nie tylko Guty a Turcja bombarduje i jest cacy bo oni mogą.

 10. uzupełniam

  Rozejm nie dotyczy terrorystów więc ?!?!

 11. tmoek

  \"Kontrolowane przez rebeliantów przedmieścia atakują siły prezydenta Baszara el-Asada\". No i mamy pierwszy w historii przypadek, gdy przedmieścia kogoś atakują.