Suchoj T-75 Checkmate. „Rosyjski F-35” czy coś więcej? [ANALIZA]

22 lipca 2021, 12:34
Suchoj T-75 1
Fot. UAC
Reklama

Ogromna kampania promująca prezentację samolotu Suchoj T-75 podczas salonu lotniczego MAKS-2021 nastawiona jest na odbiorców zagranicznych, ale koncern UAC liczy również na zamówienia ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony. Maszyna określana często jako „rosyjski F-35” ma być nie tylko bardzo nowoczesna, modułowa i posiadająca też wariant bezzałogowy. Ma to być również samolot bojowy znacznie tańszy od konkurentów 5. generacji, ale też konstrukcji klasy 4++ takich jak Saab Gripen, F-16V czy Dassault Rafale.

Multimedialna promocja projektu enigmatycznie oznaczonego „Checkmate” (ang. Szach-mat) obejmowała spoty reklamowe, odrębną stronę internetową i oczywiście prime-time w rosyjskich serwisach informacyjnych. Co należy podkreślić, zaprezentowano nie makietę czy innego typu atrapę, ale jak przekonuje producent – prototyp przeznaczony do prób. Pierwsze próby w locie planowane są na rok 2023, natomiast od roku 2026 mają być możliwe dostawy maszyn seryjnych.

Na kadłubie maszyny umieszczono niebieski numer taktyczny „75” i stało się tak nieprzypadkowo. Jak przekonywał podczas uroczystej prezentacji 20 lipca 2021 roku Aleksiej Bułatow, zastępca projektanta Lekkiego Samolotu Taktycznego (LST) „Checkmate”, liczby te nie są przypadkowe. Oficjalnie oznaczenie projektu to Suchoj T-75, co ma nawiązywać do pierwszego rosyjskiego myśliwca 5. generacji Su-57, ale też to „szczęśliwych liczb” dla biura konstrukcyjnego, związana z sukcesami jakimi były m. in. myśliwce Su-27 i Su-35.

Plany są bardzo ambitne i zakładają nie tylko szybkie uruchomienie produkcji, ale też wysokie osiągi i kilka wariantów, w tym wersję bezzałogową, dwumiejscową i pokładową. Wszystko dzięki modułowej budowie i wykorzystaniu wielu gotowych rozwiązań m. in.  z Su-57, tak więc oznaczenie T-75, a w przyszłości być może Su-75, jest trafne na wielu poziomach.

Szach-Mat czy inżynieria wsteczna?

Prezentacja prototypu najnowszej konstrukcji biura konstrukcyjnego Suchoja wzbudziła nie tylko ogromne emocje, ale też wiele skojarzeń z istniejącymi lub wręcz odrzuconymi projektami. Najczęściej powtarzane skojarzenie to słynny „śmieszek”, czyli X-32 który konkurował o rolę JSF z F-35. Za to skojarzenie odpowiedzialny jest charakterystyczny wlot powietrza do silnika pod nosem maszyny.

image
Prototyp X-32. Fot. Ken LaRock/USAF.

Jednak o ile X-32 miał sylwetkę określaną jako „jowialny uśmiech grubaska” to Suchoj T-75 ma zdecydowanie sylwetkę rasowego myśliwca i układ aerodynamiczny bardzo przypominający innego amerykańskiego „wielkiego przegranego”, czyli YF-23 Black Widow II. Skrzydła o dużej powierzchni i usterzenie motylkowe wyglądają bardzo podobnie jak w dawnym konkurencie F-22. Zdecydowanie mniej oczywiste, choć znacznie większe podobieństwo ogólnego układu aerodynamicznego łączy T-75 i mało znany projekt myśliwca Northrop (Multi-Role Fighter) MRF-54E, który był propozycją zastąpienia F-16 maszyną kolejnej generacji pokazaną w 1991 roku. Tylna część kadłuba i rozmieszczenie stateczników rosyjskiej maszyny oraz silnika są natomiast niemal żywcem skopiowane z F-35. 

Sam silnik ze zmiennym wektorem ciągu to kolejne zapożyczenie, tym razem żywcem z Su-57. Checkmate będzie napędzany słynnym „produkt 30” (izdielije 30), czyli silnikiem który ma napędzać też docelowy wariant Su-57, już ochrzczony przez rosyjska propagandę „Super-Suchoj”. Jednak projekt od lat zalicza kolejne opóźnienia, czego skutkiem najnowsze rosyjskie myśliwce wprawiają nadal w ruch silniki AL-41 z myśliwca Su-35 o wyraźnie gorszych parametrach. Oczywiście w kontekście nowej maszyny pojawiły się też informacje o docelowym silniku o jeszcze bardziej fantastycznych parametrach, ale logika i logistyka sugerują, że „produkt 30” jest logicznym wyborem, szczególnie dla maszyn mających działać w ramach lotnictwa rosyjskiego.

Konstruktorzy Suchoja nie tylko nie ukrywają, ale wręcz podkreślają, że T-75 ma w sobie wiele rozwiązań z Su-57 i będzie z nim w znacznym stopniu kompatybilny, mając być w pewnym sensie jego lżejszą, tańszą wersją. Oprócz silników zastosowano też wiele innych rozwiązań w zakresie awioniki, sensorów czy uzbrojenia, dzięki czemu prace projektowe i wdrożenie do produkcji mają być znacznie szybsze. Jeśli szybsze niż Su-57, to nie będzie to wielkim osiągnięciem. 11 lat po oblataniu jego prototypu Su-57 nie zbliżył się szczególnie do wersji finalnej i lata jedynie w kilku egzemplarzach, z których każdy jest w nieco odmiennej konfiguracji. Niemniej Suchoj T-75 wydaje się na moment prezentacji projektem znacznie bardziej dojrzałym przemyślanym i gotowym do lotu. Otwartą kwestią pozostaje to, czy będzie spełniał pokładane w nim nadzieje.

Nowe technologie, zakładane osiągi

Oczywiście premierze nowej maszyny, która ma zawojować świat i stać się eksportowym hitem nie mogła się odbyć bez garści technicznych szczegółów oraz obietnic wyjątkowych możliwości i osiągów. Czas pokaże, na ile uda się je zrealizować. Checkmate ma być jednosilnikowym naddźwiękowym myśliwcem piątej generacji o obniżonej sygnaturze radarowej. Planowane osiągi to m. in. prędkość maksymalna 1,8 Macha i zasięg 2800 km w konfiguracji stealth. Obecnie napęd to silnik „produkt 30” o ciągu około 11 ton, maksymalnie zaś niemal 18 ton z dopalaczem. Ponieważ producent zapewnia, że maszyna ma charakteryzować się wysoką zwrotnością oraz skróconym startem i lądowaniem dzięki stosunkowi ciągu do masy przewyższającym 1, to należy przypuszczać, że masa startowa Suchoja T-75 powinna wynosić poniżej 18 ton.

Wymaga to szerokiego zastosowania lekkich materiałów kompozytowych i innych nowoczesnych technologii, ale jest potencjalnie możliwe. Docelowo obiecywane jest zastosowanie jeszcze nowocześniejszego silnika, który ma podnieść osiągi do poziomu pozwalającego przekroczyć współczynnik 1 w przypadku ciągu do masy bez użycia dopalaczy, ale dziś to obietnica raczej bez pokrycia.

Również w zakresie awioniki Rostech obiecuje rewolucyjne rozwiązania, takie jak „kopilot” w postaci sztucznej inteligencji która wspiera człowieka, ale też głosowe sterowanie funkcjami i wskazywanie celów ruchami głowy. Kabina ma być oczywiście w pełni cyfrowa i w prezentowanym egzemplarzu posiadała zintegrowane ekrany wielofunkcyjnie i szerokokątny wyświetlacz przezierny HUD.

Maszyna będzie mogła działać w sieciocentrycznym systemie zarządzania polem walki, dysponując nie tylko możliwością wymiany danych w czasie rzeczywistym ale też np. sterowania rojem bezzałogowców, w tym uderzeniowych. Nie jest wykluczone utworzenie formacji z załogowych i bezzałogowych maszyn Checkmate.

System sensorów ma się składać z zapewniających dookólną świadomość sytuacyjną systemów optoelektronicznych jak i radiolokacyjnych, w tym radaru z aktywnym skanowaniem AESA, którego anteny są rozproszone i znajdują się np. w końcówkach skrzydeł. Stacja radiolokacyjna samolotu Suchoj T-75 ma być zdolna zarówno do wykrywania jak i śledzenia jednocześnie celów morskich, powietrznych i naziemnych. Jednocześnie będzie w stanie śledzić 30, a uzbrojenie naprowadzać na sześć z nich. W przedniej części przed kabiną pilota umieszczono optoelektroniczny sensor działający w podczerwieni, co jest standardem w rosyjskich myśliwcach i samolotach wielozadaniowych od lat 80-tych ubiegłego wieku, a na zachodzie pojawiło się dość niedawno.

Uzbrojenie w 3 komorach wewnętrznych

Wśród zapożyczeń z Su-57 znalazło się również użycie kilku komór uzbrojenia. Jak wynika z prezentacji w przedniej części kadłuba, po obu bokach charakterystycznego wlotu powietrza, Checkmate posiada komory uzbrojenia przeznaczone dla rakiet powietrze-powietrze. Są one dostosowane dla pocisków o oznaczaniu eksportowym RVV-MD (w wersji średniego zasięgu) i RRV-SD (krótkiego zasięgu), których wymiary zostały tak zmniejszone, aby mieściły się w tej ograniczonej przestrzeni. Oba typu pocisków wywodzą się od dobrze znanych rakiet R-77 i R-73, które zostały zaprezentowane wraz z maszyną na ekspozycji i powstały również z myślą o wewnętrznych komorach uzbrojenia Su-57. Łącznie Suchoj T-75 ma przenosić do 5 pocisków w wewnętrznych komorach uzbrojenia: dwa w przednich i trzy w głównej komorze uzbrojenia w centralnej części kadłuba.

Łączna maksymalna masa przenoszonego uzbrojenia dla tej maszyny ma wynosić 7400 kg. Wśród podstawowych typów znalazły się wymienione wcześniej rakiety powietrze-powietrze RVV-MD/SD ale też pociski antyradarowe Ch-58USzKE oraz modułowe pociski powietrze-ziemia Ch-38. Jest to naddźwiękowy pocisk o zasięgu do 40 km dostępny w 3 wariantach głowic i 5 różnych wersjach sterowania, które zależnie od zastosowania obejmuje oprócz inercyjno-satelitarnego systemu nawigacji różne moduły naprowadzania w końcowej fazie lotu. Podczas MAKS-2021 zaprezentowano dwie najnowsze wersje: Ch-38MLE naprowadzany laserowo oraz Ch-38MLT z modułem termowizyjnym. Wcześniej dostępny był wariant naprowadzany radarowo Ch-38MAE oraz wersja CH-38MKE z głowicą kasetową i naprowadzeniem INS/GLONASS.

image
Fot. UAC. Opracowanie: J.Sabak

Na uzbrojenie Suchoja T-75 mają również wejść bomby Grom, zarówno w wersji szybującej jak też wyposażonej w dodatkowy silnik rakietowy o zasięgu 120 km, naprowadzane laserowo bomby KAB-250LG-E o masie 250 kg oraz wyposażone w system INS/GLONASS bomby K08BE (500 kg) i K029BE (1500 kg). Co ciekawe, wśród dostępnych opcji uzbrojenia pojawiły się również tradycyjne bomby oraz rakiety niekierowane S-8 i S-13, ale ich użycie będzie możliwe jedynie przy zastosowaniu klasycznych podskrzydłowych pylonów, a więc poza konfiguracją stealth. Wśród uzbrojenia znalazło się też niesprecyzowane jeszcze zabudowane na stałe działko lotnicze. Postawiono więc na nowoczesne uzbrojenie kierowane, zostawiając jednak furtkę dla użytkowników, którzy nie zawsze będą wykorzystywać Checkmate do ambitnych zadań przełamywania obrony powietrznej przeciwnika i chcą mieć możliwość skorzystania z bardziej tradycyjnego uzbrojenia. Jest to szczególnie istotne dla krajów, których siły zbrojne (i budżety) są ograniczone.

20 samolotów rocznie?

Rosjanie przekonują, że maszyna będzie gotowa do produkcji w przeciągu 5-6 lat, a w 2023 roku odbędzie się oblot prototypu. Trwają już również rozmowy na temat współfinansowania projektu przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i docelowe wprowadzenie tych maszyn na wyposażenie rosyjskiego lotnictwa, jednak trudno powiedzieć w jakiej wersji i w jakiej roli. Do wyboru ma być kilka wariantów w tym jedno- i dwumiejscowe wersje podstawowe, myśliwiec pokładowy oraz bezzałogowiec bojowy. Różnice mają być między nimi relatywnie niewielkie dzięki modułowej budowie i wysokiej wymienności komponentów między różnymi wariantami. Może to znacznie obniżać koszty eksploatacji np. wersji załogowej i bezzałogowej. Natomiast kompatybilność z Su-57 jest szczególnie atrakcyjna dla wariantu bezzałogowego typu „Loyal Wingman” który, może współpracować z cięższym i droższym samolotem załogowym. Tutaj należy upatrywać głównej szansy na zakup Suchoja T-75 przez rosyjskie siły zbrojne.

Reklama
Reklama

Kolejny atut podkreślany przez Rostech, właściciela OKB Suchoj to cena. Jak przekonywał szef koncernu, Siergiej Czemiezow, cena myśliwca T-75 Checkmate ma oscylować zależnie od wersji w granicach 25-30 mln dolarów. Dla porównania Czemezow przytacza ceny samolotów Saab Gripen i Dassault Rafale mówiąc o 60-90 mln za egzemplarz. Nie wspomina natomiast o chińskich czy amerykańskich samolotach 5. generacji z którymi nowa rosyjska maszyna ma realnie konkurować. Chiński Szenjang J-31 szacowany jest na około 70 mln dolarów i jest maszyną wyraźnie większą niż Suchoj T-75, natomiast naturalny konkurent jakim jest F-35A to około 85-87 mln dolarów. We wszystkich przypadkach mowa oczywiście o cenie samego samolotu.

Na ile realistyczne są rosyjskie szacunki, czas pokaże. Patrząc jednak na historię tego typu maszyn można spodziewać się znacznie wyższej ceny, choć nadal co najmniej o 1/3 niższej niż konkurentów. Już w przedpremierowym filmie reklamującym wydarzenie wskazano też potencjalnych klientów, na których liczy Moskwa. Pojawiają się tam wprost przedstawiciele ZEA, Indii, Wietnamu i Argentyny. Możliwości sprzedaży Checkmate oszacowano dość ambitnie na 300 maszyn w czasie 15 lat. Rynki dalekowschodnie i południowoamerykańskie zdają się być głównymi kierunkami planowanej ekspansji.

Czas pokaże, na ile uda się rosyjskiemu koncernowi przełamać obecny impas. Su-57 pomimo bardzo kategorycznych deklaracji dotąd nie znalazł nabywców poza Rosją. Nie wiem na ile nowa, niesprawdzona jeszcze ale w założeniu tańsza maszyna spełni swoje zadanie. Czy stanie się „rosyjskim F-35” ze sprzedażą na poziomie 20 maszyn rocznie przez półtorej dekady, znajdzie kilku klientów, czy może okaże się kolejną eksportową porażką? Czas pokaże. Na pewno jest to ciekawa konstrukcja, a promocja jest prowadzona z dużym rozmachem. Z drugiej strony, na drodze do powodzenia stoją liczne problemy, często te same które ciążą na przeszłości i przyszłości Su-57. Trudno dziś powiedzieć, czy odwrócenie pary cyfr pozwoli też odwrócić słabą passę rosyjskich samolotów 5. generacji.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 811
Reklama
ruski pijany szachista
sobota, 31 lipca 2021, 13:44

Su-57 też miał być szach i mat. Su-35 też miał być szach i mat a okazało się że to Rafale jest szach i mat.

he
sobota, 31 lipca 2021, 09:45

kogo maja gonic,,,, f35 ?.....jak to ich platowiec sprzed 30 lat kwestia stealt i wyposazenia czy uzbrojenia

Karkses
piątek, 30 lipca 2021, 09:50

O proszę, wersja bezzałogowa tak więc wchodzimy w etap pośredni od załogowych maszyn do bezzałogowych w pełni.

Może za 30 lat dogonią F-35
środa, 28 lipca 2021, 20:45

Może Rosjanie zaczną kręcić filmy fantastyczne lub teledyski? Bo jak na razie to bajki jak Armatat-14 i Sru- łubudu 57

Qwe
wtorek, 3 sierpnia 2021, 18:43

To chyba żyjesz w innej rzeczywistości. Podobno zakup abramsow ma być odpowiedzią na czołg armat 14. To jak to jest?

rED
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:21

Abramsy to odpowiedź na NS2

Może za 30 lat dogonią F-35
środa, 28 lipca 2021, 20:45

Może Rosjanie zaczną kręcić filmy fantastyczne lub teledyski? Bo jak na razie to bajki jak Armatat-14 i Sru- łubudu 57

to robo to bobo benderodavienowo anonimowo ale wg. tych samych wytycznych
wtorek, 27 lipca 2021, 17:39

Boże drogi, 677 komentarzy. Praktycznie nic konkretnego o tym samolocie nie wiadomo a skala mobilizacji wiadomych trolli cytując klasyka "poraża". To USA jest aż tak tym projektem przerażone, że zmobilizowało ostatnie rezerwy?

xXx
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:42

Śmiech jest, bo póki co to jest to samo co projekty Rosyjskiego Lotniskowca - papier i animacja przyjmie wszystko, ale jak przyjdzie do produkcji i zamówień, to już tak fajnie nie jest (patrz SU-57, czy Armata).

Vixa
piątek, 30 lipca 2021, 18:00

Praktycznie nic nie wiadomo, tylko to co już wiadomo to powala śmiechem, wodzu. Także, jest jeden koment więcej, trwoooooga!!!

środa, 28 lipca 2021, 09:09

Dokładnie. Mobilizacja ogromna, ale jakoś nie potrafią nastukać tysiąca...

archipelag Gułag
wtorek, 27 lipca 2021, 18:54

Ty wierzysz w Boga? Właściwie to Lenin wiecznie żywy...

komentarz
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:58

Panowie, to nie jest dyskusja. To jest "nawalanka".

Tedi02
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:39

Kolego, to czyste dane ,takie same jak w przypadku inny h samolotów różnych producentów.

środa, 28 lipca 2021, 23:29

bua ha ha

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie
niedziela, 25 lipca 2021, 20:56

Dlaczego Francuzi już za Napoleona (a ogólnie Zachód) lubili i nadal lubią Rosję? A choćby dlatego, że Rosja nie tylko potrafiła samodzielnie wyzwolić się (a Polska nie) z 250-letniej niewoli Tatarów, z 500-letniej niewoli Litwy i 300-letniej niewoli Polaków.

AWU
wtorek, 27 lipca 2021, 14:47

Polak wie że "Słowianie" to Rosjanie i Serbowie.. i wiemy z doświadczenia że ta "słowiańskość" polega na tym iż obydwie te nacje podzielają zamiłowanie to wysokoprocentowych trunków niewiadomego pochodzenia oraz zbrodni wojennych, czego świat był świadkiem podczas wojny w b. Jugosławii, na Ukrainie, w Syrii a obecnie wg raportu dla RB ONZ również w Rep Środkowoafrykańskiej. "Miłośc" Francuzów do Moskali w czasach Napoleona najlepiej potwierdza literatura z okresu : Zola, Chateaubriand, Balzac czy Hugo, i z tejże miłości tak wraz z Brytyjczykami sprali Moskali podczas wojny krymskiej że aż car z żałości umarł, a podczas Powstania Styczniowego rosyjska flota bałtycka uciekła aż do neutralnego Nowego Jorku w obawie przed interwencją francusko-brytyjską !

wtorek, 27 lipca 2021, 18:01

No, szczególnie ta interwencja francusko-brytyjska w czasie powstania styczniowego to bardzo dla nas pomocna była, prawie jak ich pomoc we wrześniu 39 czy ta walka Churchila o polskę na kolejnych konferencjach. Poopowiadaj jeszcze coś ciekawego.

zgr
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:20

A w jakich to latach trwała ta niby 300-letnia niewola Rosji przez Polaków

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:12

kulturalna stąd na przykłąd te końcówki skij w nazwiskach . Modne było mieć przodków spośród Polachów

Rosyjska propaganda kłamie!!!!
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:04

To jest propaganda. To jest nie prawda

Wania
niedziela, 25 lipca 2021, 18:18

Ostatnio w Egipcie su-35 poniosły kolejna klęskę. Egipt po porównaniu su-35 i francuskich Rafale uznał, że francuskie samoloty zmiażdżyły rosyjskie pod każdym względem. Po zakłóceniu ich elektroniki francuski samolot zniszczył w symulowanej walne rosyjskiego su. Egipt planuje zakup ok 100 francuskich samolotów, co wystarczyłoby zapewne na 150 su-35. Rosja tą makietą nie ściągnie miliardów na dopracowanie nowego samolotu. To nie USA.

Hanys
poniedziałek, 26 lipca 2021, 04:34

A to bardzo śmieszne, bo ani jeden Su-35 nie trafił nigdy do Egiptu, więc co niby mieli porównywać ? :)

Wania
poniedziałek, 26 lipca 2021, 06:38

I znowu Hanysek jest niedoinformowany. Egipt był drugim po Chinach krajem, który zamówił su-35. Zamówienie opiewało na "ponad 20 sztuk" jak podała agencja TASS. Pierwsze 5 sztuk już otrzymali. Był artykuł o tym na def24 w maju 2020 roku.

poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:36

W sierpniu ubiegłego roku informowano że rozpoczęły się dostawy Su-35 dla Egiptu:https://www.defence24.pl/su-35-dla-egiptu-mimo-sprzeciwu-usa-piatek . Dolicz czas na ostateczny montaż maszyn pomyśl, choć przez chwilkę, o ile potrafisz, czy te maszyny i ich piloci są do dzisiaj gotowi do takich wiarygodnych testów. Trochę logicznego myślenia zamiast bajek byleby ruskim dokopać. Po drugie takie Indie uzytkuja i Rafale i Su-30 akurat a zamówili dodatkowe Su-30. Nie świadczy to o słabości Rafale, bo to doskonała maszyna, a Indie mają je od niedawna ale raczej o ich zaufaniu do Su-30.

Rhotax
środa, 28 lipca 2021, 10:47

Czyli jak zwykle...nie gotowe do testow...nie Rosjanie latali ...inna wersja niz ruskie....znam na pamiec te wymówki.

środa, 28 lipca 2021, 22:20

Chłopcze wiesz co to gotowość bojowa? Jak i kiedy się ją uzyskuje? Po drugie to jest zwykły fake news.

piątek, 30 lipca 2021, 08:52

fake newsy to rosyjska specjalność

Kr.
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:52

Poszukaj sobie informacje podaną przez Hindusów p.t."Rafale's Spectra EW Suite jammed Su-35 radar in war game by Egyptian Air Force". Magazyn Breaking Defense z Bliskiego Wschodu poinformował, że Egipt oczekuje teraz dodatkowych zamówień na Rafale F4 i planuje zwiększyć ich liczbę do 72 lub 100 jednostek do 2030r w zależności od możliwości finansowych Egiptu w ciągu najbliższych kilku lat. Według Breaking Defense Siły Powietrzne Egiptu są pod olbrzymim wrażeniem Rafale po tym jak rosyjski radar Su-35 wielokrotnie zawiódł, gdy Su-35 odegrały rolę agresora przeciwko Rafale F3R. Potężny zestaw bojowy Spectra Elektronic Rafale nie tylko zaatakował ale także kilkakrotnie skutecznie zagłuszał radar z układem fazowanym Su-35 oślepiając Su-35 na niebie a następnie zestrzelony przez Rafale w symulowanych walkach powietrznych poza zasięgiem wzroku.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 28 lipca 2021, 20:58

Już pisałem że Rafale ma znakomity system WRE prawdopodniebnie najlepszy z mysliwców ale tutaj zapatrzeni w szmelc z USA ignoranci widzą tylko bubla F-35 który jest dla nich bogiem.

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 09:17

W Szwajcarii podczas testów F-35A wygrał zdecydowanie z Rafale konkurs m.in. pod względem wyposażenia elektronicznego i jego skutecznego użycia. Przypomnę tylko że F-35A uzyskujał 336 punktów a drugi Rafale zdobył zaledwie 241 punktów.

Fan Th vel Kr.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:11

No zobacz, a na ćwiczeniach Rafale rozniosły F-35B.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 29 lipca 2021, 20:34

A jakież to testy robili ?? bo na pewno nie pozorowali walki pomiędzy myśliwcami. Punkty zdobył dobre.

piątek, 30 lipca 2021, 08:53

swoje własne i to wystarczy

sobota, 31 lipca 2021, 10:32

leserom wystarczy

czwartek, 29 lipca 2021, 12:06

W realu to francuzi rozwalili angoli na F-35 bez problemu.

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 12:43

Na portalu Navy News jest opisane ćwiczenie pomiędzy brytyjskim lotniskowcem HMS “Queen Elizabeth” i francuskim „Charles de Gaulle”. Zadaniem było szybkie wykrycie lotniskowca i skierowanie grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych pomiędzy F-35B i Rafale M. W tym pozorowanym starciu wygrał zespół francuskiego lotniskowca po prostu pierwszy wykrył Brytyjczyków ale wyłącznie dzięki wsparciu amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye. Zaledwie 36 F-35B na pokładzie jednostki brytyjskiej nie będą służyły jako AWACS tylko wyłącznie do walki bo od tego będą śmigłowce Merlin HM1 ASaC więc bez manipulacji proszę.

sobota, 31 lipca 2021, 21:40

Poopowiadaj o tym o czym się znasz, czy o badaniach F-35 przez Rosjan z CAGI.

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 12:22

Naprawdę to proszę podać źródło gdzie pisze ze Francuzi na Rafale rozwalili F-35B. Czekam.

Fan Th vel Kr.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:12

Poszukaj sobie na Defence 24. Ale wiem, dla ciebie są to informację bardzo niewygodne, więc nie potrafisz znaleść źródła.

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 12:14

Przeczytaj jeszcze raz artykuł. Jeśli nadal nie zrozumiałeś, spróbuj ponownie, do skutku. Nie poddawaj się.

poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:30

Proponuję poprawić tłumacza, bo składnia jednoznacznie wskazuje na to że tego tekstu nie napisał Polak. Kolejny przedstawiciel handlowy sie objawił. Tak więc szkoda czasu na jałowe rozmowy. Żegnam ozięble.

Kr.
wtorek, 27 lipca 2021, 10:04

Tłumaczenie koledze nie pasuje? No to w oryginale po angielsku: "A Middle East based magazine Breaking Defense has reported that Egypt is now eying additional orders of Rafale F4 and are looking to increase the number to 72 or 100 units by 2030, depending on Egypt’s financial capacity in next few years . Egyptian Air Force also operates 5 Russian Su-35 fighter jets and has placed orders for 21 more and according to the Breaking Defense, it claims that Egyptian Air Force are mighty impressed with the Rafale after Russian Su-35s radar failed repeatedly when the Su-35 played a role of aggressor against Rafale F3R. Rafale’s powerful Spectra Electronic warfare suite not only attacked but also jammed Su-35 BAR phased array radar successfully multiple times, rendering Su-35 blind in the sky, later following it up being shot down by the Rafale in mock Beyond visual range dogfights." Bzdurnym argumentem nie przykryjesz faktu, że Su-35 dostał baty od Rafale F3R w Egipcie podczas ćwiczeń.

wtorek, 27 lipca 2021, 12:38

No, fajne masz to źródło jakie cytujesz. Najlepiej o tym co się dzieje w Egipcie wiedzą na jakimś forum w Indiach. A sme Indie w tym czasie dokupują może Rafale? Nie bo Su-30 i Migi 29 jakie mają być doprowadzone do standardu K/KUB.

Kr.
wtorek, 27 lipca 2021, 16:04

Egipcjanie wypaplali wszystko prasie.

środa, 28 lipca 2021, 22:22

Twoje źródło kotku to żadna prasa, to zwykłe forum.

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 13:33

https://www.defence24.pl/walka-su-35-z-rafale-wygrywa-rafale-komentarz; Jeszcze jakieś komentarze?

sobota, 31 lipca 2021, 01:31

Jakie to niby autor artykułu wskazuje źródła?

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 11:01

Gdzie tam widać forum? Indian Defence Research Wing to oficjalny portal indyjskich sił powietrznych kołku.

Fan Th vel Kr.
sobota, 31 lipca 2021, 07:15

To nie jest oficjalny portal 8ndyjskich sił powietrznych.

czwartek, 29 lipca 2021, 12:11

Taaaaaaaaaaa, brakuje argumentów zaczyna się wyzywanie.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 19:27

On argumenty ma a ty nie.

sobota, 31 lipca 2021, 01:31

JAkie argumenty?

środa, 28 lipca 2021, 09:10

Tak, wypaplali. Tak samo jak według ciebie paplali o badaniach F-35 przez Rosjan z CAGI...

Wania
poniedziałek, 26 lipca 2021, 21:11

Poszukaj sobie informacji z 24 lipca 2020 o spotterach z Rosji, którzy sfotografowali pierwsze 5 su-35 lecących do Egiptu. Nr boczne 9210 do 9214. O klęsce rosyjskich su przedwczoraj napisał m.in. moskiewski komsomolec.

Kr.
wtorek, 27 lipca 2021, 06:25

Dlatego podałem niedowiarkowi indyjskie źródło w którym powołują się na informację z Breaking Defense, że Su-35 w Egipcie zebral baty od Rafale F3R.

wtorek, 27 lipca 2021, 12:33

Indyjskie źródło dotyczące niby Egipskich spraw, no gieniuś z Ciebie kolego. Popisz jeszcze trochę jak to Indie nie kupują Migów-29 i nie chcą ich w wersji K/KUB.

Kr.
wtorek, 27 lipca 2021, 19:59

Indie interesuje Rafale więc w czym problem?

środa, 28 lipca 2021, 12:07

A kupuja wiecej tych Rafale czy zmniejszyli pierwotne zamówienie a teraz dokupują Su-30 i Mig-29 w wersji K/KUB?

Kr.
środa, 28 lipca 2021, 12:53

Umowa z Dassault Aviation zakłada przekazanie do końca 2021 r. dla Indii łącznie 36 samolotów wielozadaniowych. „Nie ma porównania między Rafale i (chińskimi) samolotami J-20. Myśliwce Rafale dadzą przewagę lotnictwu wojskowemu” - powiedział agencji były szef sztabu indyjskich sił powietrznych Fali Homi Major." "Zdaniem ekspertów nowe myśliwce zapewnią przewagę indyjskim siłom powietrznym." Ciekawe dlaczego tego nie mówią o Su-30MKI?

środa, 28 lipca 2021, 13:52

Przypomne tylko że Indie z pierwotnych 126 maszyn zakupili tylko 36 natomiast dokupują Su-30 i Migi-29

Kr.
środa, 28 lipca 2021, 14:01

Bariera cenowa jaką postawili Francuzi okazała się nie do przeskoczenia.

środa, 28 lipca 2021, 22:21

To czemu całkiem nie zrezygnowali z zakupu jak niby dla nich za drogo? Myślisz czasem?

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 09:21

Bo lepiej mieć 36 bardzo dobrych myśliwców niż nie mieć wcale i bazować ciagle na ruskim złomie nazywanym Su-30MKI.

niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:16

A na złom z LM czyli F-16 i F-35 to nawet spojrzeć nie chcieli.

środa, 28 lipca 2021, 13:49

Bo komentował zakup Rafali?

Tani
poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:34

Wania lataja w ......Moskwie. Sa na Zukowskim bo sa fotki ich. Propaganda szeptana glosi ze ruscy testuja na nich zachodnie rakiety francuskie i amerykanskie. Bo czestym gosciem na tym lotnisku jest IL-76 lotnictwa wojskowego Egiptu.

Zbyszek
sobota, 24 lipca 2021, 22:40

Coś musieli ogłosić. Społeczeństwo ubożeje z roku na rok, więc trzeba mu to jakoś wyjaśnić. Lepiej jest powiedzieć, że kasa idzie na rozwój zaawansowanej broni niż np. na pałac Putina, czy luksusowy jacht jego kochanki...

PKB Rosji na głowę jest aż 3x większy niż bogatej Ukrainy
niedziela, 25 lipca 2021, 16:48

BRAWO Słowianie!... Budzi podziw i niedowierzanie, że Rosja obłożona ciężkimi sankcjami - (za to, że Zachód dokonał zamach stanu na Ukrainie) - potrafi SAMA tworzyć perełki technologiczne zapierające dech w piersiach, a przy tym wydając na zbrojenia mniej niż Francja.

Rosyjska propaganda kłamie!!!!
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:07

Jesteś rosyjską propagandą, żadnego zamachu stanu nie było. Co Putin ci daje kase za to że kłamiesz?

spoko
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:27

Rosja budzi strach i niedowierzanie szczegolnie wsrod slowian

Kacperek
niedziela, 25 lipca 2021, 21:42

Ciągle to samo wklejasz. Najbogatszy na świecie w bogactwa naturalne kraj porównaj nie do biednej Ukrainy, z którą Rosja toczy wojnę i w której wynagrodzenie minimalne już jest wyższe niż w Rosji ale do Norwegii, Kanady czy Australi. Kanada- płaca minimalna 1580 dolarów, Rosja 165 dolarów. W Rosji jest to mniej niż w Ameryce Południowej: Peru 263 dolary, Ekwador 400 dolarów, Kostaryka 545 dolarów, Kolumbia 238, Brazylia 200 dolarów. W Rosji żyje się jak w fawelach.

ppp
wtorek, 27 lipca 2021, 17:18

Nie posługuj się liczbami z banknotów za , którymi stoi fikcyjna wartość . Zacznij się posługiwać statystyką , rzeczywistą produkcją , możliwościami wytwórczymi dla porównania rzeczywistych stanów gospodarek poszczególnych krajów . Kreatywna księgowość i tworzenie zysku w postaci cyferek a nie rzeczywistych dóbr materialnych niczego nie wnosi . Gdy przyjmę , że posiadam milion jednostek monetarnych na koncie bez dóbr materialnych nadal nic nie mam . Gdy mam 100 jednostek monetarnych i mam dobra materialne o wartości 200 jednostek monetarnych na własny użytek jestem w rzeczywistości bogatszy o te dobra . Mjąc puste cyferki dalej nic nie mam . Póki podmioty wytwórcze chcą wymieniać rzeczywisty towar na papier , który pozwala zdobywać dzięki nim własne wpływy jakoś wszystko się dalej ciągnie . Tylko w końcu tego papieru nikt już do niczego nie potrzebuje i nie jest do niczego w końcu potrzebny , a nowy wpływowy dostawca pożądanych wyrobów ma własny papier i te miliardy cyferek na elektronicznych kontach do niczego się nie przydają . Cyferkami można manipulować i różnie interpretować lub twierdzić , że to samo jest w jednym miejscu wielokroć lepsze i droższe niż w innym miejscu . Statystyki wiele więcej mówią i dają lepszy obraz stanu poszczególnych krajów . W PRL jak pisze można twierdzić że zarabiano 20 tylko pomijany jest fakt , że np. za kg czereśni nikt płacił np. 2 . Czy ludzie wtedy zarabiający 20 nie jedli czereśni - raczej chyba akurat więcej pomimo zarobków na poziomie tylko 20 . O czym to świadczy i jaka jest wiarygodność danych opartych na cyferkach ?

wtorek, 27 lipca 2021, 16:03

Płaca minimalna jak widać po naszym kraju to raczej miara populizmu rządu. Mamy wyższą płace minimalną od Czech(!) i m. in. dzięki temu inflację najwyższą w UE. Prawdziwym miernikiem jest mediana płacy na dodatek PPP. Ale to dotyczy tylko krajów o podobnym systemie ekonomiczno-prawnym. Niektóre dobra mogą w danym kraju być dystrybuowane w inny sposób jako np. usługi darmowe albo częściowo dotowane (np. leczenie, mieszkanie, prąd, gaz itp.) i wówczas żadne porównywanie płac nic nie da.

spoko
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:25

Ontario placa minimalna 15h

tak tu cicho o zmierzchu
niedziela, 25 lipca 2021, 16:42

Właśnie, co z tym pałacem, skończyli?Bo tak nagle ucichlo.

janusz
niedziela, 25 lipca 2021, 11:23

Czyli reasumując Mig -35 nie znalazł nabywców i trzeba wrócić do koncepcji jednosilnikowego myśliwca. Ciekawe czy ten samolot zainteresuje Hindusów? Wystawianie przed prototypu sugeruje walkę o sporą kasę. I kto kupi teraz F-16? Kolejna linia produkcyjna po F-22 do zamknięcia? Części do F-16 znowu podrożeją.

AB
niedziela, 25 lipca 2021, 20:48

Tak, tak, wszyscy, wszystko rzucą i znaczną się tratować w kolejkach po makietę.

Wania
niedziela, 25 lipca 2021, 17:00

Indie po utopieniu miliardów dolarów w su-57 i w mig-29k nie da ani złotówki na projekt i obiecanki gruszek na wierzbie. Kupią jak będzie przyjęty na uzbrojenie Rosji. Już kupili mig-29k z milionem niedoróbek. Rosja dla siebie wzięła zmodernizowaną wersję. Indyjska nie nadaje się do modernizacji i Hindusi zostali ze złomem, którego opracowanie sfinansowali. Rosja kosztem Indii pozyskała samolot pokładowy.

poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:32

Oj a ostatnio zamówione Migi-29 zażyczyli sobie aby doprowadzić do standardu Mig-29K/KUB, ciekawe co?

janusz
poniedziałek, 26 lipca 2021, 10:15

Oj Wania! Walutą Indii jest rupia. Hindusi to najlepszy klient Rosjan. Nie zrobią mu krzywdy.

Ging
niedziela, 25 lipca 2021, 16:19

Hindusów , po PAK FA / T 50 / Su 57 , "na pewno" , już jadą :) Natomiast co do produkcji F-16 możesz być pewny (spokojny to chyba nie pasuje)

Guest
niedziela, 25 lipca 2021, 16:09

Zapomniales o bardzo waznej rzeczy, na chwile obecna to jest projekt i tylko co by chcieli aby ten "samolot" posiadal. Teraz czeka ich najtrudniejsza droga, aby "wynalezc" niektore rzeczy i aby ze soba wspoldzialaly. Niestety Rosjanie robia ostatnio wiele szumu wkolo nowych projektow, ale niestety malo kiedy cos po za tym - chociazby ich "cudowny" lotniskowiec

janusz
poniedziałek, 26 lipca 2021, 10:21

Sami Rosjanie twierdzą, że to technologie z z Su 57. Mają z górki. Z nową koncepcją płatowca też sobie poradzili. Hindusi mają swoja awionikę i radar. A na błędach się uczą jedni i drudzy.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:34

Januszku, szybciek kupia F-16 niz kolejna makiete z Rosji A juz Hindusi się tak nacięli z Su-57....

janusz
poniedziałek, 26 lipca 2021, 10:50

To jest prototyp w budowie Davienku. Zero procent dykty. Tak jak amerykanie zdroworozsądkowo reanimowali F-15, to teraz ambitnie kombinują przy głębokiej modernizacji F-16. Zabrakło dolarów! A drukarnie pracują pełną parą. P. S. Co ci pożarło polskie literki?

AB
poniedziałek, 26 lipca 2021, 15:07

No to poczekamy, aż to to nie będzie prototyp w produkcji, a dopracowany produkt. I biorąc pod uwagę dotychczasowe programy wojskowe czy kosmiczne Rosji, to trochę sobie poczekamy.

Jaca
środa, 28 lipca 2021, 09:11

F-35 to też prototyp, a sprzedaje się jak ciepłe bułeczki.

AB
środa, 28 lipca 2021, 14:33

No 650 czy ile tam prototypów. Cytując klasyka mają rozmach... XD

Jaca
środa, 28 lipca 2021, 15:44

Dokładnie. Mistrzowie marketingu. Sprzedawać coś, co do niczego się nie nadaje. Mistrzostwo świata.

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 16:20

Taak? Znowu stek hejterkich bzdur. Dlaczego w takim razie niektóre kraje użytkujace F-35 (Belgia, Holandia, Korea Pld, Izrael, Japonia) chcą dokupić jeszcze F-35 choć Azjaci mają w planie produkcję własnych samolotów myśliwskich? Japonia została największym klientem na zakup F-35 po zamówieniu dodatkowych 105 sztuk maszyn które dołączyły do 42 egzemplarzy zamówionych wcześniej. Dlaczego Japonia chce dołączyć do programu JSF jako partner poziomu 3? Odpowiedż jest prosta- to znakomity samolot o czym te kraje przekonały się na własnym podwórku uzytkujac na co dzień ten samolot. ZEA prowadzi rozmowy od ponad trzech lat z departamentem obrony w sprawie zgody na sprzedaż im F-35. Dogadywali się w tej sprawie z Izraelem i interweniowali nawet u Trumpa. W 2013r. zrezygnowali z zakupu 60 sztuk Eurofighterów za 6 mld funtów które miały wejść na wyposażenie ich sił powietrznych w 2017r. Eurofightety pokonaly w przetargu w 2011r. samoloty F/A-18E/F i F-15E oraz Rafale. Zamiast tego od 2017r rozpoczęli rozmowy z LM w sprawie zakupu F-35. W Szwajcarii w ramach programu Air2030 wybrano w konkursie F-35A pomimo silnego lewicowego lobby w parlamencie za politycznym wyborem Rafale. O jakim więc marketingu piszesz panie... jaca?

Jaca
środa, 28 lipca 2021, 16:38

Japonia chce kupić więcej F-35B, gdyż nie ma niczego co wystartuje z ich "lotniskowców". Belgia, Dania i Holandia kupiły kota w worku, czyli coś, co nie istnieje, mianowicie F-35 Block 4. Wszyscy na dzień dzisiejszy zapłacili za prototyp, który będą musieli ZA WŁASNE PIENIĄDZE zmodernizować. Takie są fakty.

Jaca
środa, 28 lipca 2021, 16:38

Japonia chce kupić więcej F-35B, gdyż nie ma niczego co wystartuje z ich "lotniskowców". Belgia, Dania i Holandia kupiły kota w worku, czyli coś, co nie istnieje, mianowicie F-35 Block 4. Wszyscy na dzień dzisiejszy zapłacili za prototyp, który będą musieli ZA WŁASNE PIENIĄDZE zmodernizować. Takie są fakty.

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 19:38

Belgia, Dania i Holandia kupiły kota w worku ale po wyjęciu z worka kot się tak spodobał ze postanowiono dokupić więcej takich kotów. Japonia do zakupionych wcześniej 42 samolotow F-35A postanowiła podpisać nowy kontrakt na zakup dodatkowych 63 samolotów w wersji F-35A oraz 42 maszyny skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. P.S. Wybór przez Danie F-35A był poprzedzony konkursem w ramach programu New Fighter Program w którym obok F-35A startowały samoloty Eurofighter I F-18 Super Hornet.

Jaca
czwartek, 29 lipca 2021, 12:19

Kupili kota w worku. Samolot w wersji Block 4, za który wszyscy zapłacili nie istnieje i nie powstanie do 2027 roku. Tak ciężko ci to zaakceptować?

Kr.
czwartek, 29 lipca 2021, 12:46

Jedynie Polska zakupiła wersję Block 4. Doucz się.

Jaca
sobota, 31 lipca 2021, 07:17

Polska kupiła coś co nie istnieje i nie powstanie do 2027 roku. Ale fajnie, że w końcu przyznałeś,że wszyscy inni kupili prototypy.

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 22:12

Proponuję nazwać go Su-75 "Fisher", na cześć Bobbiego Fishera. Od strony marketingowej to może być strzał w dziesiątkę, jeśli są w stanie drugi raz sprzedać technologie stworzone na potrzeby Su-57 - od silnika po materiały absorbujące. Przy silniku o wektorowanym ciągu o wartości takiej samej jak Eurofighter samolot może być jeszcze bardziej manewrowy (aczkolwiek wolniejszy), i Su-57 wydaje się być całkowicie zbędny. MBB Lampyriade (taki niemiecki F-117, tylko lepiej pomyślany) realizował koncepcję, według której pasywny samolot stealth bez żadnej drogiej elektroniki może być _tańszy_ od współczesnych mu samolotów uderzeniowych z radarami i WRE. Dlatego z niecierpliwością czekałem na samolot stealth typowo uderzeniowy, poddźwiękowy i z wielką komorą uzbrojenia. Ta nisza została jednak zajęta przez bezpilotowce. Amerykanie zrobili ze stealth narzędzie pracy myśliwców przewagi powietrznej (bo F-35 stał się mini-F-22). Nie znaczy to jednak, że koncepcja "taniego" stealth straciła byt, stealth nawet z "10 letnią" elektroniką daje ogromną przewagę operacyjną wobec współczesnych myśliwców generacji 4.5. Jeśli Rosjanie zejdą do -40dBms od frontu, to nawet F-35 nie będzie w stanie go wykryć w trybie LPI spoza zasięgu wzroku. Oba samoloty będą musiały polegać na detekcji optycznej/termicznej i ich możliwości się wyrównają.

Robert
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:59

O co chodzi z tym "-40dBms od", czy chodzi aktywne promieniowanie o mocy 40dBm, czy o współczynnik odbicia -40dB, bo nie bardzo rozumiem. Nawiasem mówiąc nie wiem jakie są wartości dla współczesnych samolotów. Po pierwsze jestem ciekaw jaka jest zależność współczynnik odbicia w funkcji częstotliwości. Jak wyglądają parametry stealth w pasmach L,S,C,X. Po drugie jak wyglądają charakterystyki kierunkowe skutecznej powierzchni odbicia samolotu stealth. Właściwie to nawet nie wiem, jakiego rzędu to są redukcje odbicia, czy jest to rząd -20dB czy -40dB. Bo pierwszy oznacza 3-krotne zmniejszenie promienia wykrycia ale -40dB to już jest 10 razy mniej.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 22:55

To RCS w metrach kwadratowych z użyciem skali logarytmicznej. Dla naszych F-16 to w przybliżeniu 2 dBsm, podobno Eurofighter i Rafale mają okolice -10 do -15 dBms (ale z kierunków leży i kwiczy). Ma to sens, bo każdy dB zmniejsza odstęp sygnału do szumu, i poprawia skuteczność WRE. Te RCS są dla pasma X, im dłuższe fale tym gorzej. W paśmie L o ile dobrze pamiętam spada do -20dBms. Podobno F-35 w wersji dla USA ma już -50dBms. B-21 ma mieć -70dBms, a duże rozmiary umożliwiają ukrycie się przed dłuższymi falami. W porównaniu do F-16 jest co najmniej 10x mniejszy zasięg wykrycia, i 30x dla B-21 (marnie widzę naprowadzanie pocisków radarem aktywnym). Pomimo całej retoryki anty-stealth nie widzę jak niewielka utrata parametrów aerodynamicznych może skompensować 40dB różnicy w sile sygnału na radiolokatorze. Jeszcze przed erą stealth różnice w zasięgu wykrycia na poziomie 40% uznawano za bardzo dużą. Nawet MiG-21 miały pokrycie absorberami mikrofalowymi, w F-16 również wprowadzono zmiany redukujące odbicie. Z tego co rozumiem to udało się początkowo przekonać Rosjan że stealth w F-22 to -20dBms.

Ging
niedziela, 25 lipca 2021, 16:23

Właśnie , *jeśli* "drugi raz sprzedać technologie stworzone na potrzeby Su-57" A kiedy sprzedali pierwszy raz ?

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:45

Przy Su-57, tylko że to czas przyszły. Program czeka na docelowe silniki i radar, być może lepsze powłoki stealth, ale jest niezagrożony.

ciekawy
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:49

A czy przypadkiem nie czeka na projekt nowego płatowca? Bo ten obecny pęka bo nie wytrzymuje naprężeń w locie. De facto program czeka bo trzeba zaprojektować od nowa cały samolot.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 24 lipca 2021, 21:18

Trzeba przyznać że jest równie szpetny jak nielot F-35 choć do X-32 mu sporo brakuje.

Wolodia
sobota, 24 lipca 2021, 22:12

No tego nielota już wyprodukowali 665 sztuk czyli więcej niż dolnych do lotu rosyjskich samolotów. Wylatane te nieloty jak twierdzisz mają tylko 400 tysięcy godzin. Ciekawe jak nazwiesz rosyjskie su-57, który ma wylatane 2 godziny i od grudnia stoi i rdzewieje. No wymyśl coś....

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 25 lipca 2021, 20:40

Ile by nie wyprodukowali nie zmienia to faktu że to nielot, Chińczycy też produkują dużo tandety i że dużo nie zmienia faktu że tandeta.

ciekawy
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:51

Wiesz dlaczego twoja Rosja robi tak gwniane samoloty? Bo nie potraficie zaprojektować elektroniki która zapanuje nad niestabilnym aerodynamicznie płatowcem.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:04

Dzięki za komplement ale Rosja jeszcze nie jest moja, oczywiście mam nadzieję graniczącą z pewnością ze będzie tylko nie wiadomo kiedy!! czołgi do postawienia w bramie smoleńskiej będą to już jakiś początek ha ha ha, tylko z nimi ten problem że wuj z za wielkiej wody części nie dostarczy jak będą potrzebne.

Stary zgred
poniedziałek, 26 lipca 2021, 07:43

Z raportu Rady Federalnej Szwajcarii po wyborze F-35A: "Rada Federalna oparła swoją decyzję na kompleksowej ocenie technicznej czterech nowych samolotów myśliwskich (Eurofighter firmy Airbus, Niemcy; F/A-18 Super Hornet firmy Boeing, USA; F-35A firmy Lockheed Martin, USA; Rafale firmy Dassault, Francja ) oraz dwóch kandydatów do systemu GBAD dalekiego zasięgu (SAMP/T firmy Eurosam, Francja; Patriot firmy Raytheon, USA). Samolot myśliwski: F-35A oferuje najwyższe ogólne korzyści przy zdecydowanie najniższych kosztach." Uważasz panie Blofeld że dysponujesz lepszą wiedzą o F-35 niż eksperci z niezależnej Szwajcarii i kilku innych państw które poddały ocenie technicznej ten samolot? Jeżeli tak to zapewniam, że jesteś w błędzie. Szwajcaria jest obok Finlandii jedynym państwem europejskim, które przy wyborze nowego samolotu wielozadaniowego zdecydowała się przeprowadzić wyczerpujący cykl prób tak, aby wybrać najlepszy dla siebie samolot. W pańskiej subiektywnej ocenie, "nielota" znająca się doskonale na uzbrojeniu Szwajcaria na pewno by nie wybrała.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:22

Tak, dokładnie tak uważam dysponuje lepszą wiedzą niż pseudo eksperci. I co ty możesz wiedzieć o Szwajcarii pewnie nawet tam nie byłeś.

Kacperek
wtorek, 27 lipca 2021, 09:47

F-35 widziałeś tylko na zdjęciach w rosyjskich gazetach ekspercie. W Rosji jest cała masa takich jak ty ekspertów. Każda opinia różniąca się od jedynie słusznej linii narracyjnej Kremla jest oceniana przez takich jak ty jako "pseudo ekspercka". Ale wiecie, że kolejne państwa kupują f-35 w pełni świadomie po analizie ich możliwości. A wasz głos się liczy tylko wśród takich jak wy rosyjskich "ekspertów".

Kacper
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:17

No napisz, jakim testom poddali F-35 Polacy? Czekamy.

Stary zgred
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:21

"dysponuje lepszą wiedzą niż pseudo eksperci." Dysponujesz lepszą wiedzą niż Szwajcarscy pseudo eksperci powiadasz? Nie mam więcej pytań panie Blofeld. Żyj sobie dalej w swoim urojonym świecie.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:06

A będą sobie żył, a ty Stary Zgredzie żyj w swoim urojonym świecie.

Ekspert
środa, 28 lipca 2021, 10:17

Ale ci napisał, że jesteś "śmiesznie żałosny...". Szkoda tylko, że Stary zgred słowem nie wspomniał o problemach z silnikiem czy nie zakończonym i nawet nie rozpoczętym pełnym programie prób i testów tego bubla. Tak przy okazji, to zauważyć trzeba, że Stary zgred wiedzy o lotnictwie żadnej nie posiada. Nie kto inny jak on, pod innym nickiem oczywiście, gdyż za każdym razem udowodniona zostanie mu jego niewiedza, zmienia nicka, pisał o badaniach F-35 przez Rosjan z instytutu CAGI (jako Jaca), o dramatycznych manewrach powietrznych czy o manewrach "Flat Spin", które według niego są "pedałem orczyka" (pisał to jako Th), widział też kobrę Pugaczowa robioną przez F-35, która na jego filmie o dramatycznych manewrach powietrznych okazała się być elementem pokazu zwanym Low Speed Pass, które według niego mogą być wykonywane tylko przez samoloty super manewrowe. Z kolei jako JW wypisywałe, że F-22 przenosi w wewnętrznych komorach osiem pocisków AIM-120, nawet w komorach dedykowanych tylko i wyłącznie dla AIM-9. Taki z niego ekspert. Teraz pożywka dla jego propagandy jest fakt "wybrania" F-35 przez Szwajcarię, zapomniał tylko o fakcie, że wszyscy zamówili tego bubla, który w wersji o możliwościach opisywanych w jego broszurkach reklamowych, czyli Block 4 nie istnieje. Zapomina też (czytaj z premedytacja pomija) o fakcie, że produkcja pełnoseryjna nie została jeszcze rozpoczęta i nie wiadomo kiedy się rozpocznie, a Block 4 nie powstanie wcześniej jak do 2027 roku, o czym pisali sami Amerykanie i raport GAO, czyli prestiżowej organizacji, którą tak stara się zdyskredytować. Pisał też Stary zgred o tym, że izraelskie F-35 osiągnęły pułap ponad 20000 metrów i prędkość grubo ponad Mach 2, ale zapytany o źródło, nigdy nie był w stanie tego źródła podać. Swoją wiedzę z zakresu inżynierii z kolei potwierdził wypisując, że turbo maszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe w silniku F135, ponieważ dopatrzył się gdzieś słowa "cooling turbine”.Wspomnieć należy także o tym, że Stary zgred vel Th vel Jaca vel wiele innych wypisywał, że zna brata brata kolegi co pracuje przy norweskich F-35, i ten brat mu powiedział, że F-35 rozgromiły F-22 :D. Ale tak to juz jest z naszym „kolegą”. Na konkretne pytanie odpowiada ścianą tekstu nie na temat. Przecież wypisywał on także, że ODIN jest już operacyjny w 23 bazach F-35, co z łatwością obaliłem. Ale on się zna, bo jest po szkole w Dęblinie, co wypisywał pod kilkoma nickami. Żna się na radarach AESA jak mało kto, a nie wie, jakie uzbrojenie przenosi F-22. Dobre. A żeby nie być gołosłownym, wklejam próbkę jego twórczości. Wypisywał, ze nikt sie nie zna i ze jest po szkole w Deblinie. A tak pisales wpod artkulem "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. W swojej propagandzie nie wspomni także, że tak naprawdę użytkownik nie ma pełnej kontroli nad F-35. Tak donosiła prasa. Artykul z 23 wresnia z 2020 roku pod tytulm "F-35 dla ZEA z ograniczeniami?". Cytuje: "Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażają zainteresowanie zakupem F-35. Niedawna normalizacja relacji z Izraelem zwiększyła szanse na taką transakcję. Źródła bliskie negocjacjom podały, że celem jest podpisanie porozumienia 2 grudnia, w dniu Święta Narodowego ZEA. Jednak każda umowa zawierana przez Waszyngton z krajami arabskimi musi gwarantować, że żadne amerykańskie uzbrojenie sprzedawane w regionie nie może osłabiać jakościowej przewagi militarnej Izraela, a amerykańska broń dostarczana Izraelowi ma lepsze możliwości niż broń sprzedawana sąsiadom. W związku z tym producent samolotu, koncern Lockheed Martin, bada sposoby, dzięki którym F-35 byłyby łatwiej wykrywalne dla izraelskich radarów – nie wiadomo, czy chodzi o zmiany w wyposażeniu samolotu, czy wprowadzenie zmian w oprogramowaniu radarów izraelskich zestawów obrony powietrznej. F-35 sprzedawane ZEA mogłyby być również wyposażone tak, aby nie dorównywały zdolnościom F-35I. Waszyngton już żąda, aby żaden F-35 sprzedany zagranicznym nabywcom nie dorównywał osiągami samolotom amerykańskich sił zbrojnych – według niepotwierdzonych informacji chodzi o moc obliczeniową komputerów pokładowych i czujniki obserwacyjne. Jak podaje Doug Birkey, dyrektor wykonawczy waszyngtońskiego Mitchell Institute for Aerospace Studies kiedy zagraniczni piloci szkolą się w USA, po wejściu do kabiny F-35 wpisują indywidualny kod w interfejsie użytkownika, co powoduje, że każdy lotnik ma do dyspozycji samolot o innych zdolnościach bojowych".

Ekspert z tytułem dr inż.
środa, 28 lipca 2021, 10:02

Ale ci napisał, że jesteś "śmiesznie żałosny...". Szkoda tylko, że Stary zgred słowem nie wspomniał o problemach z silnikiem czy nie zakończonym i nawet nie rozpoczętym pełnym programie prób i testów tego bubla. Tak przy okazji, to zauważyć trzeba, że Stary zgred wiedzy o lotnictwie żadnej nie posiada. Nie kto inny jak on, pod innym nickiem oczywiście, gdyż za każdym razem udowodniona zostanie mu jego niewiedza, zmienia nicka, pisał o badaniach F-35 przez Rosjan z instytutu CAGI (jako Jaca), o dramatycznych manewrach powietrznych czy o manewrach "Flat Spin", które według niego są "pedałem orczyka" (pisał to jako Th), widział też kobrę Pugaczowa robioną przez F-35, która na jego filmie o dramatycznych manewrach powietrznych okazała się być elementem pokazu zwanym Low Speed Pass, które według niego mogą być wykonywane tylko przez samoloty super manewrowe. Z kolei jako JW wypisywałe, że F-22 przenosi w wewnętrznych komorach osiem pocisków AIM-120, nawet w komorach dedykowanych tylko i wyłącznie dla AIM-9. Taki z niego ekspert. Teraz pożywka dla jego propagandy jest fakt "wybrania" F-35 przez Szwajcarię, zapomniał tylko o fakcie, że wszyscy zamówili tego bubla, który w wersji o możliwościach opisywanych w jego broszurkach reklamowych, czyli Block 4 nie istnieje. Zapomina też (czytaj z premedytacja pomija) o fakcie, że produkcja pełnoseryjna nie została jeszcze rozpoczęta i nie wiadomo kiedy się rozpocznie, a Block 4 nie powstanie wcześniej jak do 2027 roku, o czym pisali sami Amerykanie i raport GAO, czyli prestiżowej organizacji, którą tak stara się zdyskredytować. Pisał też Stary zgred o tym, że izraelskie F-35 osiągnęły pułap ponad 20000 metrów i prędkość grubo ponad Mach 2, ale zapytany o źródło, nigdy nie był w stanie tego źródła podać. Swoją wiedzę z zakresu inżynierii z kolei potwierdził wypisując, że turbo maszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe w silniku F135, ponieważ dopatrzył się gdzieś słowa "cooling turbine".

Ernst Stavro Blofeld
środa, 28 lipca 2021, 19:08

A co on może jak nie bajki pisać za to im płaca. A mnie nie obrazi za cienki jest w uszach nawet na to.

Stary zgred
wtorek, 27 lipca 2021, 09:48

Będę żył w swoim świecie panie Blofeld jak tylko pochwalisz się swoimi kompetencjami do oceny szwajcarskich ekspertów zasiadających w komisji przetargowej w ramach programu Air2030. Proszę podać swoje tytuły naukowe i doświadczenie w technicznym badaniu F-35. Inaczej panie Blofeld stajesz się żałośnie śmieszny..

ppp
środa, 28 lipca 2021, 20:46

Wybory sprzętu militarnego przez państwo to też naciski polityczne , wpływy lobbystów różnej maści oraz zależności wobec silniejszego ośrodka władzy . Takie zakupy często ne do końca mają wiele wspólnego z rachunkiem ekonomicznymi czy też faktycznie optymalnym wyborem sprzętu ze względy na walory techniczne sprzętu a raczej adekwatną ceną za faktyczne możliwości uzbrojenia . Szwajcaria to nie jest całkiem neutralne i niezależne państwo . Pamiętamy np. atak wymierzony przeciw szwajcarskim bankom i ze strony pewnych organizacji z USA i Izraela w kontekście złota zdeponowanego w nich podczas II WŚ .

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 09:51

Panie ppp. Naciski polityczne wobec wyboru konstrukcji europejskich tj. Rafale i Eurofightera na rząd Szwajcarii były znacznie większe niż w przypadku F-35. Rząd niemiecki i Airbus, jako przedstawiciel konsorcjum Eurofighter, złożyli Szwajcarii ofertę na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon w wersji Tranche 4, zwanej także Quadriga. Są to samoloty identyczne jak te zamówione niedawno przez niemieckie siły powietrzne. Eurofightery Tranche 4 będą fabrycznie wyposażone w radary AESA E-Scan Mk1 znacznie zwiększające zdolności samolotu do wykrywania i jednoczesnego śledzenia wielu celów powietrznych i lądowych. Ponadto radar tego typu jest znacznie mniej podatny na zakłócenia. Od strony gospodarczej najważniejszym elementem niemieckiej oferty była możliwość uruchomienia w Szwajcarii linii montażu końcowego Eurofighterów. Lockheed Martin również zaoferował Szwajcarii możliwość zmontowania F-35A, ale Amerykanie mówili jedynie o czterech egzemplarzach, których montaż miałby pomóc Szwajcarom w nauczeniu się ich obsługi technicznej. Tymczasem Niemcy zaoferowali montaż minimum trzydziestu egzemplarzy z około czterdziestu, które mają być zamówione. W przypadku samolotu francuskiego to Rafale w opinii wielu dziennikarzy był zdecydowanym faworytem gdyż miał ogromne poparcie parlamentarnej lewicy. Praktycznie sytuacja wyglądała tak, że w parlamencie szwajcarskim między wierszami można było wyczytać, że praktycznie zapadła już decyzja na temat kupna Dassault Rafale o czym pisał też Defence24.pl. Raport "Air2030: Federal Council decides to procure 36 F-35A fighter aircraft" napisany przez Radę Federalną Szwajcarii i umieszczony na stronie internetowej uzasadniający wybór F-35A jest jasny i oczywisty. F-35 w testach poligonowych uzyskał zdecydowanie najlepszy wynik i Radzie nie pozostało nic innego jak rekomendować zakup produktu LM. Ocena czterech kandydatów była metodyczna i obejmowała dogłębną analizę skuteczności systemu uzbrojenia, a także koszty zakupu i eksploatacji każdego projektu myśliwca. Wszystkie cztery odrzutowce przeszły testy naziemne i w powietrzu od maja do lipca 2019 r., po których wystosowano ostateczną prośbę o propozycje „najlepszej oferty”. Pod koniec procesu Szwajcarska Rada Federalna ustaliła, że ​​wszyscy czterej kandydaci spełnili wymagania operacyjne Air2030, ale F-35A był absolutnie wyjątkowy, uzyskując wynik 336 punktów. Kolejny najbliższy kandydat czyli mocno popierany przez lewicę Rafale zdobył zaledwie 241 punktów. Oceniający stwierdzili, że sieciowe systemy F-35A umożliwiły pilotom większą świadomość sytuacyjną i że myśliwiec stealth był bardziej wytrzymały i efektywny we wszystkich obszarach misji. F-35A uzyskał również najwyższe oceny za wsparcie produktowe, wydajność konserwacji i potencjał współpracy z innymi krajami. Minister obrony Szwajcarii Viola Amherd wyjaśniła wprost, że wybrano F-35A z powodu najlepszych osiągów i najkorzystniejszej ceny. To tyle panie ppp.

Jaca
czwartek, 29 lipca 2021, 12:21

Ale przecież F-35 ma znacznie gorsze osiągi od Rafale czy Eurofightera. Czy ty w ogóle wiesz co to są "osiągi"?

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 23:06

F-35 lata na większych kątach natarcia niż są w stanie Eurokaczki, wbrew pozorom gdy obie powierzchnie dźwigają ciężar samolotu zalety kaczki zanikają.

Jaca
sobota, 31 lipca 2021, 07:18

Czy ty wiesz, co to są osiągi?

Jaca
czwartek, 29 lipca 2021, 12:21

Ale przecież F-35 ma znacznie gorsze osiągi od Rafale czy Eurofightera. Czy ty w ogóle wiesz co to są "osiągi"?

Stary zgred
czwartek, 29 lipca 2021, 13:01

Trzeba było to przekazać Szwajcarom bo widocznie w czasie testów nie zauważyli, że F-35A odstaje w osiągach od konkurentów, a wprost przeciwnie bije je na głowę. F-35 okazal się lepszy od konkurentów pod każdym względem wygrywając w trzech najważniejszych kategoriach. Lockheed Martin przegrał tylko w kategorii Offset. "F-35A Lightning II spisał się najlepiej ze wszystkich konstrukcji rywalizujących w konkursie na przyszły myśliwiec dla Szwajcarii" - pisze w artykule Defence24.pl. Samoloty które brały udział w dwutygodniowych testach w szwajcarskiej bazie Payerne zostały poddane trudnym testom wydajnościowym. Na testy złożyło się osiem zadań, które musiały wykonać samoloty działające samodzielnie bądź w parach. Jedno z zadań było przeprowadzone w warunkach nocnych. Łącznie samoloty każdej z rywalizujących firm musiały wykonać 17 lotów. Ocenie zostały poddane aspekty operacyjne w tym właśnie osiągi, techniczne i „specjalne”. Te ostatnie odnosiły się do specyficznych warunków terenowych Szwajcarii. F-35 otrzymał najwyższą ocenę ze wszystkich konstrukcji lotniczych za wykonanie zadań. F-35A okazał się najlepszy w testach od najlepszych konstrukcji lotniczych jakie spotkały się w Szwajcarii.

Ekspert
sobota, 31 lipca 2021, 21:46

Ty nie wiesz co yo są osiągi. Tak samo jak nie wiesz jakie uzbrojenie przenosi F-22. Twarde dane techniczne dowodzą, że F-35 ma osiągi gorsze od MiG-21.

Skośny wladimir
niedziela, 25 lipca 2021, 21:48

No tak. Szwajcarzy a wcześniej Holandia wypowiedziała się na jego temat po testach porównawczych. I oni i kraje kupujące ten samolot nie mają świadomości, że to nielot. Tylko ty, internetowy komentator widzący ten samolot na zdjęciach wie lepiej. A może prawda leży po stronie tych co go testowali i porównali z innymi maszynami. Mógłbyś zdradzić z jakim samolotem go porównałem twierdząc, że to nielot. I określ czym jest rosyjski su-57 w takim razie.

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:29

Takie testy to sobie można w buty wsadzić, gdzie testowano walkę powietrzną z konkurencyjnymi maszynami ? chyba nie testowano bo nic o tym nikt nie napisał. A F-35 to bublowaty nielot porównując go każdego zachodniego myśliwca. Su-57 nie jest odpowiednikiem bubla jeśli już to też spapranego F-22 ale chłopaczki tu zrobili sobie z niego chłopca do bicia dla odwrócenia uwagi od bubla, Chcesz pisać czy F-35 jest bublem proszę bardzo porównajmy go niezawodnego Super horneta albo F-15 a nawet F-16 który jest bez porównania lepszy niż bubel F-35,

Wania
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:01

Chcesz porównać samolot 5 generacji z 4 generacją? Zobacz jak wygląda zdolność do lotu i jak Szwajcaria obliczyła koszty eksploatacji w perspektywie użytkowania tych maszyn przez kilkadziesiąt lat. A później porównaj su-35 do miga 21. Wyjdzie ci, że mig-21 był bardziej niezawodny i tańszy w eksploatacji.

ppp
wtorek, 27 lipca 2021, 17:37

Co jest wykładnikiem 5-ej generacji ? Czy najważniejszym wskaźnikiem jest Stealth i czy one wpływają na radykalny przyrost możliwości bojowych ? Stealth daje większe możliwości bojowe ale głównie w stosunku do krajów opóźnionych technologicznie i naukowo . A jak to wyglądają takie możliwości względem możliwości np. w do Chin . Czy nie ważniejsze są sensory oraz nowa aparatura i wykorzystywanie najnowszych osiągnięć matematyczno fizycznych na tych urządzeniach . Tu trzeba pytać się o rachunek zysków i strat . Akurat F-15X czy też SuperHo rnet i ich zalety mają coś na rzeczy w tych rachubach . Stealth nie oznacza samolotu niewykrywalnego , tylko o zmniejszonej wykrywalności dla pewnego zakresu działania urządzeń detekcyjnych . W głowach ludzkich rodzą się różne często banalnie proste i za razem cudowne rozwiązania ,które powodują radykalny skok w rozwoju techniki i akurat ta właściwość obniżonej wykrywalności może zostać tylko niepotrzebnym i drogim balastem

Stary zgred
wtorek, 27 lipca 2021, 20:10

Co jest wykładnikiem 5. generacji? Nie tylko stealth panie ppp. Samolot 5. generacji F-35A nie został na przykład stworzony do kręcenia młynków na pokazach tylko walki w skrajnie trudnych warunkach współczesnego i perspektywicznego pola walki. Choć dysponuje znakomitą manewrowością. Nie będę po raz kolejny wymieniał cech samolotu 5. generacji umożliwiających zdominowanie przeciwnika na obszarze walk powietrznych. Oddam głos ekspertom; gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel i płk dypl. (rez.) pil. dr Adam Bondaruk piszą: "Koncepcja samolotu piątej generacji opiera się na zdolności operowania w strefie działań bojowych nasyconej nowoczesnymi środkami zwalczania obiektów latających przy zmniejszonym prawdopodobieństwie wykrycia i jednocześnie przy zwiększonym prawdopodobieństwie zniszczenia przeciwnika w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji. Wymagania te nie są możliwe do osiągnięcia przy modernizacji istniejących konstrukcji płatowca. Płatowiec i pozostałe główne systemy samolotu musiały być zaprojektowane od podstaw z zastosowaniem nowych technologii. Zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia osiąga się poprzez zmniejszenie skutecznej powierzchni odbicia oraz maskowanie termiczne i elektromagnetyczne. Zastosowanie materiałów kompozytowych absorbujących energię elektromagnetyczną, odpowiedni układ aerodynamiczny płatowca, konstrukcja wlotów powietrza, dyszy wylotowej i ewentualnego wyposażenia podwieszanego zmniejsza odległość wykrycia samolotu przez co poprawia sytuację taktyczną. Kompozyty stanowią do kilkudziesięciu procent stosowanych materiałów. Silniki odrzutowe o dużej sprawności w zestawieniu z niskim współczynnikiem oporu płatowca pozwalają na lot z prędkością ponaddźwiękową bez użycia dopalania. Ta cecha z kolei poprawia wskaźniki czasowo-przestrzenne tj. promień taktyczny, zasięg, czas przebywania w powietrzu oraz zmniejsza ślad termiczny samolotu. Wysoka manewrowość samolotu bojowego piątej generacji osiągana jest poprzez kompilację układu aerodynamicznego, mechanizację skrzydła i elementów sterujących, automatyzację sterowania oraz sterowanie wektorem ciągu. W odróżnieniu od poprzedniej generacji samolotów, lot na pozakrytycznych kątach natarcia jest możliwy w sposób kontrolowany. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku prowadzenia walki na małej i bardzo małej odległości podczas której prędkość kątowa i zarządzanie energią samolotu są elementami kluczowymi dla utrzymania przeciwnika w strefie możliwych ataków kierowanego uzbrojenia rakietowego w warunkach zastosowania celowników nahełmowych oraz pasywnych zakłóceń radioelektronicznych i pułapek termicznych. W warunkach walki powietrznej prowadzonej poza widzialnością wzrokową samolot piątej generacji dysponuje przewagą dzięki zintegrowanemu zaawansowanemu systemowi walki radioelektronicznej. System rozpoznaje i przeciwdziała zagrożeniu stosując zakłócenia pasywne i aktywne. Wielofunkcyjny radar pokładowy zintegrowany z systemami wymiany informacji taktycznej oraz uzbrojenie kierowane powietrze-powietrze i powietrze-ziemia klasy stand-off to czynniki pozwalające na uzyskanie przewagi taktycznej nad przeciwnikiem. Koncepcja samolotu piątej generacji nie jest oparta jedynie na zastosowaniu najnowszych technologii, ale dotyczy zdolności do operowania w jednolitym środowisku informacyjnym. Pozwala na uzyskanie przewagi informacyjnej niezbędnej dla powodzenia operacji powietrznych. Świadomość sytuacyjna pilota w obszarze taktycznym zapewniona jest dzięki informacji ze wszystkich dostępnych źródeł, w tym naziemnych i kosmicznych, dystrybuowanej w czasie rzeczywistym przez system wymiany informacji taktycznej. Samolot wielozadaniowy piątej generacji musi być rozpatrywany jako element systemu." Koniec cytatu... Autorzy dodają w podsumowaniu w aspekcie pozyskania przez Polskę samolotu 5. generacji co następuje: "Powyższe uwarunkowania powodują zawężenie możliwych do pozyskania typów do praktycznie dwóch: F-22 i F-35." Koniec cytatu.

ppp
środa, 28 lipca 2021, 21:20

Prawa fizyki są jednakowe czy to będzie np. F-35A czy też F-18E/F lub jakiś Su-35 lub przedstawiany powyżej T-75 . Te wszystkie samoloty często wielokroć poprawiano wykorzystują przy tym najnowsze zdobycze aerodynamiki , symulacji numerycznej opływu samolotu czy też wyników przeprowadzanych dla nich badań w tunelach aerodynamicznych i w lotach . Jaka jest doskonałość aerodynamiczna i jakie ma cechy płatowiec F-35 w którym stawiano duży nacisk na własności stealth w stosunku do np. F-18E/F gdzie priorytet miały własności lotne płatowca . W technice zawsze idzie się na ustępstwa i każdy wyrób to zbiór kompromisów z naciskiem na pewne priorytetowe cechy . Mamy F-35 z pewną awioniką i obok możemy postawić w szranki nową wersję np F-18 czy też F-15 z nowym systemem walki powietrznej i nowymi detektorami pracującymi w innym paśmie wykrywania lub z rozbudowanym nowym systemem wykrywania pasywnego oraz z systemem zarządzania polem walki odpowiadającemu temu z F-35 , w takim przypadku jak się będą sprawdzały obie konstrukcje gdy pewne wskąźniki wpływające na własności pilotażowe ma wyższe F-18E /F niż F-35 . Czy wysoka cena zakupu F-35 jest adekwatna do jego walorów i czy jego własności stealth w najbliższej przyszłości faktycznie będą dawały mu znaczącą i faktyczną przewagę . Program F-15X wskazuje raczej , że takie rozważania i obawy istnieją nawet w USA i wielu tam się zastanawia czy przypadkiem nowe nie zabije czegoś naprawdę dobre i sprawdzone . Zadania uderzeniowo od zadań typowo myśliwskich bardzo się różnią szczególnie gdy walki prowadzone są nad własnym terytorium . Co oznacza sformułowanie doskonała manewrowość w przypadku F-35 to ma podobne znaczenie jak się powie "dużą" . Dla każdego może znaczyć to coś całkowicie innego !!!!

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 23:43

"Doskonała manewrowość" oznacza wygrywanie manewrowych walk powietrznych z F-16. F-35 bardziej przypomina stylem walki F-18, ale wygrywa. **** F-35 ma relatywnie mniejszy opór aerodynamiczny od F-16 ze zbiornikami konformalnymi i podwieszonymi pociskami powietrze powietrze. Konfiguracje gładkie F-16 nie walczą (inaczej niż działkiem).

czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:29

bo fory dostaje od F16

środa, 28 lipca 2021, 09:16

Jaca, poopowiadaj lepiej jak to Rosjanie z CAGI badali F-35 czy o NEZ, twoich strefach śmierci gdzie trzeba sie juz tylko katapultować...

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 23:17

5 generacja to F-22 czy J-20, nie poddźwiękowy ujowo zwrotny a przede wszystkim ekstremalnie awaryjny bubel F-35 produkowany przez konsorcjum iluś tam śmiesznych państw na jednego strzała. A koszty to jedno możliwości to co innego. Ruskich maszyn porównywać nie zamierzam z prostego powodu ruscy utajniają wszelkie istotne dane, a tym bardziej nie będę porównywał maszyn innych klas bo to bez sens i różniących się o 40 lat awioniką bo to idiotyzm.

Wewo
sobota, 24 lipca 2021, 22:57

No trzeba przyznać, że Rosja ma może ze 200 w miarę nowoczesnych samolotów:)

AB
niedziela, 25 lipca 2021, 20:49

No właśnie. W miarę.

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie
sobota, 24 lipca 2021, 13:03

Zadziwia... że obłożona ciężkimi sankcjami Rosja (tylko za to, że Zachód dokonał zamachu stanu na Ukrainie) potrafi SAMA tworzyć perełki technologiczne zapierające dech w piersiach - wydając przy tym na zbrojenia mniej niż Francja. BRAWO Słowianie!

Cały świat tego nie wie...
wtorek, 27 lipca 2021, 19:02

Zadziwiające... jak trzeba mieć mózg wyprany, żeby twierdzić, że bubel i tandeta to perełka technologiczna. To jakby stanąć przy starej zardzewiałej ładzie i się nią zachwycać obok Porsche :)

Gamob
niedziela, 25 lipca 2021, 16:33

To proponuję żeby idąc tym tokiem rozumowania, skoro są tacy super niech budują Bentleye za 1/20 ceny! Czemu jeszcze tego nie robią?

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:32

Zobacz czym zad wozi Putin przy okazjach oficjalnych. Bizancjum kapie , a Bentley się chowa prostackimi rozwiązaniami estetycznymi wg Rosjan

Kot
niedziela, 25 lipca 2021, 11:26

Nikt na Rosję nie nałożył sankcji za to że był zamach stanu na Ukrainie, tylko za to że ukradli Ukrainie Krym i Donbas. Nie kituj więc rosyjski "kolego". Ciężkie sankcje to by dostali jakby zablokować im choćby ns2. Więc te sankcje to śmiech. W większości jedynie na produkty militarne i pewne osoby. Ale mi to sankcje.

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:33

no powiedz to znajomym sadownikom

Wewo
sobota, 24 lipca 2021, 22:59

Jeszcze napisz, że USA zajęły Krym, a 17.09.39r. to USA napadły na Polskę do pomocy Hitlerowi.

sobota, 24 lipca 2021, 22:38

SAMA? Cały rosyjski i chiński przemysł (militarny i cywilny) opiera się na masowej kradzieży zachodnich technologii i rozwiązań technicznych.

Jaro
sobota, 24 lipca 2021, 16:06

przeliczając PKB parytetem siły nabywczej wyjdzie że Rosja nie wydaje tak mało, a PKB jest niewiele niższe niż Niemiec.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 23:46

Aby tak liczyć to trzeba mieć _własne_ zakłady zbrojeniowe z dobrymi cenami. My importujemy z USA nie mając żadnego parytetowego bonusu. Liczenie krajowego parytetu ze znanej kwoty dla zakupów zagranicznych to idiotyzm.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 23:46

Aby tak liczyć to trzeba mieć _własne_ zakłady zbrojeniowe z dobrymi cenami. My importujemy z USA nie mając żadnego parytetowego bonusu. Liczenie krajowego parytetu ze znanej kwoty dla zakupów zagranicznych to idiotyzm.

Kot
niedziela, 25 lipca 2021, 11:23

Jak to liczysz? PKB Niemiec to ponad 3 bln a Rosji 1.6 bln. Chyba że liczysz ten wasz parytet nabywczy to tu też Rosja polegnie.

MarKoz81
sobota, 24 lipca 2021, 15:57

Jak na perełkę to spasowanie poszycia jest naprawdę wybitne.Krzywe i koślawe.A to model pokazowy..szkoda słów.Następny śmieć którego nikt nie kupi.

inż.
niedziela, 25 lipca 2021, 07:52

poczekaj chwilę jak skończą próby nowego silnika do su 57.

AB
niedziela, 25 lipca 2021, 20:51

Ale mogę nie doczekać, bo umrę ze starości w wieku stu osiemnastu lat.

Ging
niedziela, 25 lipca 2021, 16:26

"chwilę" ... Lepiej czekajcie siedząc.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:36

Czyli koło 2025r, zakładając że nei skończy jak wcześneij silnik do MiG-1.44:))

Robert W.
sobota, 24 lipca 2021, 20:42

Nie ma się czym podniecać. Na razie to tektura i dużo szumu na rynek wewnętrzny.

janusz
niedziela, 25 lipca 2021, 11:07

To jest nie dokończony prototyp. Ten egzemplarz będzie latać.

AB
niedziela, 25 lipca 2021, 20:51

Kiedyś. Być może.

Valdore
niedziela, 25 lipca 2021, 15:37

Jak go pod Mi-26 podwiesza to na pewno:)

nzd
sobota, 24 lipca 2021, 11:31

Kiedy z taką pompą Rosja zaprezentuje nowoczesny samochód, telewizor czy telefon? A nie tylko broń, broń, broń.

blhbjk
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:17

Długo nie. Potem jeszcze dłużej. Tej broni także jeszcze nie zaprezentowali i nie wiadomo czy zaprezentują bo nie mają dziś kogoś okradać.

inż.
sobota, 24 lipca 2021, 21:53

Mają Uaza patriota, Szamana, Szerpa. Ład z 10 modeli w tym Łada Vesta, X-Ray oraz nowa Niwę. A jest jakiś telewizor amerykański?

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:10

Więcej niz rosyjskich dziecko. Aha Łada to Francuzi i japończycy:))

ppp
wtorek, 27 lipca 2021, 17:43

Jednak nie gorsze silniki od francuskich w nowych Ładach to dalej rosyjska jednostka zbudowana z pomocą Porsche i unowocześniona o współczesną aparaturę zasilania i zapłonu . Jednostki RENAULT stosuje się tylko jako taka alternatywa .

janusz
niedziela, 25 lipca 2021, 11:11

A nie od Włochów?

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:37

A od kiedy to Renault i Nissan sa Włoskie?:)

Wania
poniedziałek, 26 lipca 2021, 11:55

Stara lada była na licencji włoskiej.

ppp
wtorek, 27 lipca 2021, 17:44

To już prehistoria !!!

pol
wtorek, 27 lipca 2021, 19:04

Jak cały ruski przemysł.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 12:13

Widziałeś campera na bazie Łady Nivy? Samochód jest prymitywny. Ale to terenowe auto z nieprzekombinowanym dieslem. Ma wszystko, czego potrzebują trzy osoby. I jakoś nie widzę, żeby zachodnie cacka radziły sobie lepiej od niego na rosyjskich zad... Tak więc każdemu według potrzeb...

Kr.
niedziela, 25 lipca 2021, 07:09

Roku TV to jeden z największych graczy na amerykańskim rynku telewizyjnym. Firma wchodzi na rynki zachodnieuropejskie. Ponadto oprogramowanie do Smart TV produkuje Google (Android TV) i Apple TV (tvOS).

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 11:56

Widzisz mój drogi , rozwój cywilizacji zawdzięczamy rozwojowi broni. A zaczęło się od zwykłego kija w ręce

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 19:35

No to w takim razie Rosja jest żywym dowodem na to że rozwój broni nie gwarantuje postępu cywilizacyjnego.

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 09:49

W Rosji to jak widać nie działa.

sobota, 31 lipca 2021, 12:16

W dzisiejszych czasach ekscytujemy się eksploracja kosmosu, ale zapominamy ze to Rosjanie byli pierwsi. Wielu tu sie naśmiewa a nie ma pojęcia ze stworzenie w tamtych czasach "łunochoda" i sterowanie nim było szczytem techniki, ze automatyczny lot i powrót Burana też było majstersztykiem .Dzisiaj to normalne ale 50 lat temu..

niedziela, 25 lipca 2021, 00:27

Rozwój cywilizacji kolego to zawdzięczamy lenistwu.

Tav
sobota, 24 lipca 2021, 12:16

Ale o poziomie życia obywateli (a po to każdy pracuje żeby go mieć jak najwyższy) decyduje gospodarka cywilna. A USA potrafi stworzyć i nowoczesną broń i nowoczesne produkty cywilne.

Jaro
sobota, 24 lipca 2021, 16:23

Może i potrafi, ale jest coraz dalej za innymi, a to kraj morski, opierający się na handlu co samo w sobie zapewnia rozwój i dobrobyt.

ciekawy
poniedziałek, 26 lipca 2021, 19:59

Jak tam most na głównej magistrali klejowej? Jest szansa że pociągi będą jeździły wzdłuż Rosji do końca tej dekady?

Trol
niedziela, 25 lipca 2021, 11:35

Jeśli USA jest w tyle za innymi to Rosja to poziom Somalii.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:11

Jaro, jak na razie to twoja Rosja usiłuje bezskutecznie gonic USA i jedynie odstaje coraz bardziej.

sobota, 31 lipca 2021, 12:18

Rosja nie goni i nie musi gonić . Po co.

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 16:10

Pierwszym zadaniem państwa jest obrona integralności swojego terytorium. Rosja jest największym "emiratem surowcowym" na świecie, do tego takim z bronią jądrową, i wydatki na uzbrojenie są nieredukowalne w jej przypadku. Fakt że jest w stanie sama produkować uzbrojenie to bardzo wielka zaleta. W przypadku towarów cywilnych "high -tech" stać ja było na import, jak każdy inny emirat, przynajmniej do momentu sankcji. Pod tym względem w niczym nie byli gorsi od nas.

niedziela, 25 lipca 2021, 00:39

Ale nawet biorąc pod uwagę surowce to i tak Rosjanie żyją w nędzy. Bez surowców żyliby na poziomie Korei Północnej (totalna nędza). Dlatego pytanie bardzo zasadne kiedy wreszcie Putin pochwali się nowoczesnymi rosyjskimi produktami cywilnymi i wysokim poziomem życia Rosjan.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 23:48

Część Rosjan. My też mamy ścianę wschodnią z polską B. Ludzie tam żyją nędznie.

ppp
wtorek, 27 lipca 2021, 18:03

Jednak coś tam mają nawet w branży cywilnej w lotnictwie - SSJ-100 czy MS-21 czy Iła-114-300 . Na rynku lotnictwa cywilnego dużą rolę odgrywa polityka i standaryzacja sprzętu i raczej poza Rosję i niektóre państwa trudno będzie im się przebić . Jednak zachowują kompetencje w tym sektorze przemysłu co w przyszłości może zaoowocować w rozwoju tej branży w Rosji jak również porawić bilans handlowy Rosji i całkowicie uniezależnić ten kraj od dostaw sprzętu zachodniego . To tylko zwiększa prawdopodobieństwo powstania zakładów produkcyjnych Airbusa w Rosji aby zachować możliwość dostępu do tego rynku . Podobny efekt już nastapił w wielu branżach np. w asortymencie ciężkich maszyn budowlanych . Na miejsce importowa maszyn np. z HSW w latach 80-tych koncerny zachodnie wybudowały tam własne fabryki produkujące tam maszyny tego rodzaju . Upadła potęga Ikarusa oraz Tatry ale na to miejsce weszły inne firmy oraz zachodnie koncerny . Aby mieć możliwość kupna surowców trzeba wcześniej je wydobyć przy pomocy ludzi i maszyn !!!

droma
wtorek, 27 lipca 2021, 08:37

i tu bym zaprotestował rosja-kaput ma niewidzialny czołg i dobrobyt ,na razie w ichnej tivi-bajka ...

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 13:22

Żeby było jasne - nie wydaje mi się abyśmy w Polsce byli na pozycji uprawniającej do krytyki rosyjskiej jakości władzy, poziomu nauki i przemysłu, nie tylko zbrojeniowego. Nie realizują swojego potencjału, ale go mają trzeci czy czwarty na świecie, w odróżnieniu od nas. Gdy robotyzacja/AI zacznie zastąpi pracę ludzką, to o dobrobycie nie będzie decydowała jakość jej organizacji, a wyłącznie dostęp do zasobów i terenów. Postęp w elektronice zwalnia i za niedługo 10 lat zapóźnienia nie będzie się liczyło. Dlatego Rosjanie jeszcze w tym 50-leciu mogą się stać najbogatsi na świecie.

AB
niedziela, 25 lipca 2021, 20:53

Słyszałem to dziesięć lat temu... .

spoko
poniedziałek, 26 lipca 2021, 18:38

A ja to slysze od 1917

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:39

Tylko w jakim alternatywnym swiecie:)

środa, 28 lipca 2021, 13:51

W twoim świecie niemieckich AIM-120 z 1973 roku...

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 13:11

To nieprawda, Korea Północna ma socjalizm, a FR jest krajem gangsta/genesek-kapitalistycznym. Choćby z tego powodu poziom życia ludności zawsze będzie większy. Bez surowców poziom życia byłby co najmniej taki sam, tylko miliarderów i milionerów byłoby mniej. W Rosji jest mało klasy średniej i drobnego biznesu, średniakami są drobna nomenklatura i aparatczycy. Putinowi nie można odmówić dbania o poziom życia Rosjan - takich daczy nad Morzem Czarnym nie ma nigdzie indziej na świecie :P Poza tym on każe nie pytać się co Rosja może zrobić dla Rosjan, ale co Rosjanie mogą zrobić dla Rosji :P

Vat
sobota, 24 lipca 2021, 15:33

USA nowoczesne produkty cywilne tworzy akurat w Chinach ....

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:11

Nie USa ale Rosja, tam nawet wojskowe radiostacje sa z Chin:)

czarno to widzę
sobota, 24 lipca 2021, 15:25

I kilkadziesiąt milionów bezrobotnych mieszkających w przyczepach lub na ulicy i bez jakiegokolwiek ubezpieczenia...

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:12

ładny opis Rosji tylko te przyczepy zastap kartonami i moskewskim metrem.

Raf
niedziela, 25 lipca 2021, 14:52

bodajże w Nowym Yorku jest więcej bezdomnych (nawet 2 razy) niż w całej Polsce, z danych wynika że w Nowym Yorku jest 110 000 bezdomnych uczniów

Alewo
sobota, 24 lipca 2021, 23:01

I te miliony bezdomnych dzieci na ulicach rosyjskich miast

Fengu
sobota, 24 lipca 2021, 11:00

Piękna maszyna, szkoda że nigdy nie powstanie...

Komentator
sobota, 24 lipca 2021, 06:37

Rozmieszczenie silnika zapożyczone z F-35? A gdzie Rosjanie mieli umieścić silnik by "nie było to zapożyczone z F-35"? Na przedniej goleni podwozia? A dlaczego Amerykanie zapożyczyli rozmieszczenie silnika z MiG-a 21?

Jaro
sobota, 24 lipca 2021, 16:26

akurat F-35 jest mocno wzorowany na Jaku-41, co też wynika ze współpracy na początku lat 90-tych, Amerykańskiego producenta z Jakiem

Wania
niedziela, 25 lipca 2021, 17:09

No właśnie. Gdzie jest jak-141 i jego modyfikacje. Skoro Amerykanie się wzorowali na nim to Rosja powinna stworzyć samolot, który się będzie sprzedawał jak ciepłe bułeczki. Zapotrzebowanie na taki samolot ze strony Chin, Indii, Egiptu, Turcji czy Rosji byłoby ogromne. A tu klapa. Tylko nie piszcie, se Rosja sprzedała licencje i nie mogła produkować. Chiny produkowaly rosyjskie su i wszystko jest dobrze.

Trol
niedziela, 25 lipca 2021, 11:44

A tu 160 na b1a, mig 29 i su 27 na f15.

Stary zgred
niedziela, 25 lipca 2021, 10:22

Pod jakim względem F-35 jest wzorowany na jaku-41?

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 13:25

Dysza w wersji VTOL, zakupiona u Jakowlewa.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:40

Dysza w wersji VLOT to od P&W z silnika do Convair 200 wiec skończ te zmyslenia, bo to raczej do jaka zerżneli ja z Convaira.

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 02:53

Może dla gimbusów nie ma różnicy pomiędzy ogólnym pomysłem a wdrożonym i przetestowanym rozwiązaniem. Poza ogólnym schematem ważne są te śmieszne detale których dopracowanie zabiera lata a zwykły laik nie zdaje sobie nawet z ich istnienia sprawy.

Stary zgred
niedziela, 25 lipca 2021, 14:22

Dysza VTOL zakupiona u Jakowlewa? Vertical Take Off and Landing termin używany do określania zdolności samolotu do pionowego startu i pionowego lądowania. F-35B to samolot krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL. Panie kaczkodan z pewnością pan nie wiesz, że prawdziwa historia VTC zaczęła się w pierwszej połowie lat 50 ub. wieku. Nie w pracowni Jakowlewa tylko we Francji. Wówczas to francuski inżynier lotniczy Michel Wibault opracował jedno z pierwszych rozwiązań kierowania strumieniem odrzutu. Wykorzystał w projekcie tzw. zimny ciąg czyli nie gorące gazy z silnika, tylko tłoczenie pod wysokim ciśnieniem powietrze. Opracował wtedy projekt układu samolotu który otrzymał nazwę Żyrokopter. Próbował nim zainteresować francuskie władze ale bez efektu... Jednak tak się złożyło że jego broszurka z założeniami projektu wpadła w ręce pułkownika US Air Force Willisa Chapmana. Był to rok 1956.. Ten zaś pułkownik współpracował z brytyjskim inżynierem lotniczym specjalistą od napędów Stanleyem Hookerem. Początkowo Hooker podszedł do projektu Francuza sceptycznie ale wszystko się zmieniło kiedy Hooker narysował klasyczny już schemat silnika o 4 ruchomych dyszach: dwóch z przodu odprowadzających sprężone powietrze z wentylatora sprężarki i tworzących "zimny ciąg" oraz 2 dysz w tyle silnika, odprowadzających gazy wylotowe na zewnątrz, które wytwarzały "gorący ciąg". Wszystkie cztery dysze były ruchome w od poziomu do pionu w zakresie 90 stopni. W ten właśnie sposób powstał pierwowzór najsławniejszego silnika VTC/VTOL - Bristol Pegasus. Był to początek roku 1957. Później konstruktorzy opracowywali różne koncepcje i rozwiązania w stosunku do samolotów krótkiego i/lub pionowego startu i lądowania. Ogólnie powstały 4 rodzaje - koncepcje zespołów napędowych stosowane w samolotach VTOL(STOVL). I tak np. samolot V-22 Osprey to typ 1 - ten sam napęd (silnik lub silniki) do lotu pionowego i do lotu poziomego postępowego. Typ 2 stanowi oddzielny zaspół napędowy do pionowego startu (zawisu) i oddzielny do lotu poziomego - silnik nośny + silnik marszowy. Ten typ wybrali konstruktorzy koncernu Dassault Aviation. Typ 3 oddzielny zespół napędowy do pionowego startu (zawisu) i oddzielny do lotu poziomego - silnik nośny + silnik nośno-marszowy z wektorowanym ciągiem. Tę metodę wybrali Rosjanie i zastosowali w samolocie Jak-38. Typ 4 zintegrowany, nośno-marszowy zespół napędowy. To ostatni typ, którego jedna z odmian została zastosowana w praktyce w samolocie F-35B. Idea podobna jest do typu 3 z tą zasadniczą różnicą że układ napędowy składa się z jednego głównego silnika z ruchomą dyszą wektorującą ciąg i zapewniającą samolotowi zarówno lot w płaszczyźnie pionowej (dysza obraca się w dół) jak i poziomej (dysza ustawia się w osi samolotu). Aby utworzyć siłę nośną w przedzie kadłuba , część powietrza sprężanego przez wentylator silnika jest transportowana ku przodowi i tam wyrzucana przez dyszę generując ciąg dający siłę nośną. W typie tym wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy uzyskiwania "zimnego ciągu": -mechanizm zwany wyrzutnikiem (ejektorem), -mechanizm zwany kontrolowanym ciągiem wznoszącym (Remote Augmented Lift System - RALS) - Rolls-Royce LiftSystem, Ostatnim używanym praktycznie (F-35B) mechanizmem jest wentylator napędzany wałem odbierającym moc z turbiny silnika (Tip Driven Fan - TDF). Technologia opatentowana przez Lockheed Martina, później rozwinięta przez Rolls-Royce. Zapewniam, że dysza VTOL od Jakowlewa nie nadaje się zupełnie do tych rozwiązań w silniku F-35B. Wszystkie te awangardowe rozwiązania do silnika F-35 opracowane zostały przez Rolls-Royce jako LiftFan®. Podsumowując to jednak warto zastanowić się czy silnik Jaka-41 został wykonany w technologii stealth. Bo silnik F135 to już jak najbardziej tak, a to oznacza opracowanie zupełnie nowatorskiej technologii. W silniku F135 samolotu F-35B zastosowano nowatorski, opatentowany przez Lockheeda tzw. zintegrowany nośno-marszowy zespoł napedowy APP, a konkretnie jego odmianę określaną jako TDF (Tip Driven Fan). To po prostu wentylator napędzany wałem odbierającym moc z silnika głównego. Po otwarciu pokryw nad i pod wentylatorem i wprawieniu go w ruch tłoczy on powietrze w dół pod kadłub maszyny wytwarzając "zimny ciąg". Jednocześnie ruchoma dysza silnika obracając się o 90 stopni kieruje ciąg silnika pionowo do dołu nadając myśliwcowi siłę nośna. Technologia nie stosowana nigdy wcześniej... Silniki Harrierów i Jaków wytwarzały gorący ciąg w oparciu o zupełnie inna technologie. Dla samolotu stealth takie rozwiązania były nie do przyjęcia z samego założenia.

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:46

F-35 jak najbardziej jest VTOL. Definicja nie wymaga zabierania pełnego zapasu paliwa i maksymalnego ładunku uzbrojenia.****Wibault zawsze będzie mi się kojarzył z falówką na przedwojennych PZL-ach.****To bardzo cenna opinia, ta o silniku z 4 obracanymi dyszami nie nadającym się do samolotów stealth. Boeing powinien zatrudniać więcej polskich ekspertów którzy by mu wyjaśnili że X-32 nie mógł być stealth. W naszym świecie X-32 miał za mały ciąg, w F-35 dodatkowy wentylator umożliwia na zwiększenie wydatku powietrza bezkarnie z punktu widzenia oporu aerodynamicznego, czyli w praktyce w stopniu znacznie większym niż powiększony wentylator a là Pegasus. Nie trzeba ukrywać silnika, można go ukryć za blokerem fal radiowych. Rozwiązanie bardziej skomplikowane inżynieryjnie ale znane od wielu dziesięcioleci i działające, x-32 miał mniejszy RCS od X-35. Su-57 również obrał tę drogę.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:13

F-35 nie ma nic wspólnego z nieudanym jak-41 wiec skończ kłamać a współpraca polegała na tym że za miliony usd LM pomógł doprowadzić to cos do stanu lotniego:)

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:38

TA i dlatego wykocował za ocean połowę biura konstrukcyjnego Jakowlewa do LM. Wg daviena do sprzątania

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:13

Są materiały także filmowe z początku lat 90 które jednoznacznie pokazują że bredzisz.

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 19:37

Wilk i Zając?

t-mon
sobota, 24 lipca 2021, 00:06

Pamiętam najszybsze na świecie rosyjskie zegarki - nazywały się "Rakieta".

Jaro
sobota, 24 lipca 2021, 16:27

Rosjanie mają bardzo dobre zegarki mechaniczne , cena/efekt chyba nawet najlepsze, więc komentarz nietrafiony

kaczkodan
poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:54

Ale zdajesz sobie sprawę, że skuteczność zegarków mechanicznych liczysz prestiżem który dzięki nim osiągasz?

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:44

rozumiem w twoim świecie czas mierzy się prestiżem? U nas sekundami i dokładność miarowości tej małej wskazówki w funkcji roku mierzy się skuteczność wskazywania czasu

Trol
niedziela, 25 lipca 2021, 11:45

Oczywiście że Rosja ma wszystko bez analoga. Bo ty tak stwierdziłeś... Kochamy rosyjskich wielbicieli tu na polskich forach

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 13:12

Nawet elektronika cyfrowa nazywa się u nich bezanalogowa :P

sobota, 31 lipca 2021, 12:22

Byłem akurat w Petersburgu w zakładach produkujących różnego rodzaju manometry, zegary ciśnieniowe do łodzi podwodnych a nawet zegarki ręczne np. dla specnazu i tym pod. Pierwyj sort.

niedziela, 25 lipca 2021, 12:02

Zegarki akurat fajne robią i do tego mechaniczne nie to elektroniczne badziewie i do tego kamienie są prawdziwe i jest ich tyle ile powinno być, jeśli wiesz o co chodzi. Mechanizm wrazie czego jest naprawialny, bo to prawdziwa zegarmistrzowska robota.

niedziela, 25 lipca 2021, 20:19

Nic podobnego kolego. Putin ma na rękach

Kr.
poniedziałek, 26 lipca 2021, 10:16

Putin używa szwajcarskich zegarków marki Blancpain.

Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie
piątek, 23 lipca 2021, 21:28

Przeraża niewyobrażalna buta i pycha polskiego * z szabelką. Wybitny producent trepów uwierzył, że jest geniuszem, a to z reguły * nie potrafiący nawet zmodernizować fotela pilota rosyjskiego samolotu MIG-29.

Jakub
sobota, 24 lipca 2021, 09:29

Pomysł jakie by byly polskie samoloty gdyby nie wrzucono Polski w sowiecką okupację na pół wieku.

gnago
sobota, 24 lipca 2021, 19:20

No podobne jak te kanadyjskie opracowane po wojnie

Valdore
niedziela, 25 lipca 2021, 08:14

Wow to wg ciebei Kanada była okupowana?

Gnom
wtorek, 27 lipca 2021, 12:04

Poczytaj o Jakimiuku, Żurakowskim i paru innych, a zrozumiesz o czym napisał.

niedziela, 25 lipca 2021, 15:22

Skąd taki wniosek?

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 11:58

drewniane, jak drzwi od stodoły

Dred
piątek, 23 lipca 2021, 18:47

Jeżeli będzie tak "dobry" jak Su-57 to możemy spać spokojnie.

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 20:38

Czyli ok. 2030 ( standardowe +4 lata w Rosji) Rosja pokaże odpowiednika F35 ( w produkcji od 2011 ). - samolot bedzie wtedy kosztował ok. 70% F35, z tym, że F35 będzie wówczas dopracowaną i rozwijaną konstrukcją ( 19 lat od rozp. produkcji, czyli cos jak F16C/D bl.30 ) - ciekawe ile państw zdecyuje się na zainwestowanie w program, który ma mniejszy priorytet niz Su57, a ten ma 5-letni poslizg i zero chętnych do zakupu.

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 14:21

Nie wiadomo ile będzie kosztował. W cenie F-35 zawarty jest koszt tzw. amerykańskiego stylu życia robotników i inżynierów którzy go wytwarzają i koszt eksperymentu tworzenia 3 samolotów w jednym, oraz kolejnego w którym pozwolono dodatkowo zarabiać kontrahentom na serwisowaniu, co wszyscy wykorzystali do pożygu. Równie dobrze Suchoj może stosować zwinne techniki projektowania jak Szwedzi i Amerykanie w NGAD czy T-7, oraz celowo zaprojektować go maksymalnie tanim w eksploatacji jak Szwedzi Gripena. Elektronika półprzewodnikowa jest skrajnie niezawodna, zmodularyzowana i samodiagnozująca, zatem nie ma powodu aby z punktu widzenia łatwości obsługi nie mógł powstać kolejny Mig-21- tankujesz i lecisz. Jedynym minusem i niewiadomą są powłoki stealth, ale tutaj specyficzne wymagania WWS odnośnie odporności na warunki atmosferyczne i łatwość obsługi mogą trafić w gusta wielu odbiorców. Zwłaszcza że zagraniczni odbiorcy F-35 nie dostali pełnego wariantu stealth, amerykańska wersja jest trudniej wykrywalna od F-22 a eksportowa łatwiej (to jedyne wyjaśnienie tajemniczej "rozbieżności" w zeznaniach pilotów).

Ech
piątek, 23 lipca 2021, 17:11

355 komentarzy. Niezle

Piotr
piątek, 23 lipca 2021, 16:22

Gdyby to byl samolot USA wszyscy by laskali z radosci a ze to Rosyjski wiec musi byc zlomem .

Spostrzegawczy
sobota, 24 lipca 2021, 11:54

Amerykańskie latają a rosyjskie... o ile latają nie są jeszcze w pełni operacyjne.

asdf
sobota, 24 lipca 2021, 08:26

zdziwieni jestesmy, tyle sie naczytalismy w komentarzach plynacych ze wschodu jakim to zlomem nie jest F35 a tu nagle probuja go kopiowac. oczywiscie uda im sie co najwyzej skopiowac kadłub, awionika bedzie gniotsa nie łamiotsa.

Danisz
sobota, 24 lipca 2021, 00:28

Gdy w USA ogłasza się premierę nowego smartfona to np. Chińczycy ustawiają się w kolejkach przed sklepami. Gdy to samo robią Rosjanie, to nawet Rosjan to nie interesuje. To tylko analogia, ale pokazuje jak bardzo jesteście do tyłu i z czego się biorą te komentarze.

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:47

Zwyczajnie kiedy w USA ogłaszają premierę nowego smartfona to od tygodni podróbki fabryczne na kitajskich bazarach sprzedają od tygodnia. Bo tam ten smartfon jest trzaskany

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 17:27

A co tu porównywać? USA i Rosja? Technologicznie to dwa różne światy.

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 16:47

Tak ? to dlaczego znowu złożyli w Rosji zamówienie na silniki rakietowe

Wer
niedziela, 25 lipca 2021, 09:47

Zamówienie tylko w ruskiej propagandzie, bo nic takiego nie miało miejsca.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:16

A jakis dowód na to? Aha od kiedy to NASA zamawia rosyjskei silniki?:)

niedziela, 25 lipca 2021, 12:09

Od kiedy nie?

ciekawy
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:02

NASA nigdy nie zamówiła ani jednego rosyjskiego silnika.

wtorek, 27 lipca 2021, 10:00

Uhahaha naiwność amerykanofili nie zna granic https://www.space24.pl/usa-i-rosyjskie-silniki-rakietowe-na-szali-bezpieczenstwo-prestiz-i-gospodarka-analiza

ciekawy
piątek, 30 lipca 2021, 19:44

Po za tym zdaje się że wkleiłeś artykuł który ma już 4 lata, więc kompromituj się.

bender
poniedziałek, 26 lipca 2021, 15:27

Już nie zamawiają nowych. "(...) władze USA przeforsowały prawo, na mocy którego rosyjskie silniki można wykorzystywać w amerykańskich rakietach tylko do końca 2022 r." https://www.space24.pl/znamy-nastepce-silnika-rd-180-triumf-blue-origin-analiza

wtorek, 27 lipca 2021, 10:02

"do końca 2022" inna sprawa co dalej......

inż.
piątek, 23 lipca 2021, 21:47

Tak, zwłaszcza w broni hipersonicznej i łodziach podwodnych :P

74f
sobota, 24 lipca 2021, 10:54

To i średniej długości życia...

inż.
niedziela, 25 lipca 2021, 07:55

średnia długość w Rosji idzie do góry a u nas w dół. taka jest prawda

Bat
niedziela, 25 lipca 2021, 11:53

Wstydem jest że Rosja która chce się mienić imperium i trala lala porównuje się z dumą w niektórych aspektach do małej biednej polski której nie było na mapach świata 100 lat i która była zrównana z ziemią i okradziona pr#z ZSRR i Niemcy w latach 1939-45. To może jeszcze na przykład w długości życia porównasz Rosję do Hiszpanii?

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 13:57

Tak właśnie . W Rosji ludzie żyją dłużej niż w USA.

Anakonda
sobota, 24 lipca 2021, 14:12

Ta, średnia długość zycia mężczyzny w Rosji to 64 lata. W USA o 14 lat więcej.

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 16:45

Popacz na paradę zwycięstwa 9 maja w Moskwie to zobaczysz ilu jeszcze zyje . W USA po Wietnamie to na palcach policzysz

poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:36

Bo amerykańscy weterani

Wania
sobota, 24 lipca 2021, 22:19

Człowieku, w Rosji rosną kolejne pokolenia kombatantów którzy będą przekonywać, że walczyli. Jednego generała ostatnio pokazali... z orderem za spis powszechny. Tak wygląda Rosja. I propaganda.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 10:31

No istotnie, USA ma nawet hipersoniczne samoloty załogowe a rosyjskei SSN-y ledwo moga dogonic stare juz amerykańskei 688

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:19

Jak USA ma takie cuda to nie będzie miało kompletnie żadnego problemu zrobić porządek z chinami ludowymi, w takim razie po co wchodzi Rosji w zadek choćby w sprawie NS2 tym samym zdradzając sojuszników (jak im się wydaje bo matoły) i spychając ich w rosyjską strefę wpływów jak Ukrainę, dobijając Białoruś w mniejszym stopniu szkodząc Polsce ?

Gamob
piątek, 23 lipca 2021, 17:23

Zadaj sobie pytanie czemu tak jest...

LOLOK
piątek, 23 lipca 2021, 15:23

No parametry źle nie wyglądają jeśli tak jak zapowiadaja i zrobią morze być faktycznie konkurencyjny o ile nie będzie miał takich problemów jak poprzednik Su 57 zobaczymy czas pokaże

franek
sobota, 24 lipca 2021, 00:14

Morze jest szerokie i głębokie

MARCJANO
piątek, 23 lipca 2021, 15:13

AIRFIX

Gulden
piątek, 23 lipca 2021, 13:44

Swego czasu,w podczas wojny w Serbii,serbowie zdjeli F117,czyli niewidzialny dla radarów samolot.Jak to zrobili,inna sprawa,faktem jest,samolot przyglebili,ale pilot przeżył.Co się dzieje dalej.Część tego,co została z tego samolotu,została w Serbii,mają to w muzeum.Ale newralgiczne części,przekazali rosjanom.Do badań i tak dalej.I teraz mam takie pytanie,czy od tego czasu,mając już jakiś ogląd tego,co posiadają amerykanie,rosjanie zdołali zbudować coś podobnego u siebie?Chodzi mi o możliwie trudne do zlokalizowania przez radary/elektronikę samoloty?Z tego co na chwilę obecną wychodzi,ten F117 ,jeśli ze służby nie wycofują amerykanie,to przynajmniej służy do celów szkoleniowych,lub też jest posyłany do działań tam,gdzie OPL,za bardzo mocna nie jest i systemy detekcji nie są w stanie go wykryć.A do naprawdę poważnej akcji posyłają nowe samoloty(czy nawet kompletnie inne, od podstaw zbudowane konstrukcje),a o jeszcze większej"niewykrywalności",w tym zakresie,prawda?Swoją drogą,skoro tak niby mocno zdewastowali serbów z powietrza,pytanie pozostaje otwarte,dlaczego nie weszli po ziemi,i nie dokończyli sprawy.

gnago
sobota, 24 lipca 2021, 19:23

Nie, nie mają , ale to ze względów doktrynalnych. Mianowicie w życi mają zmniejszoną widoczność maszyn w spektrum radiolokatorów celowniczych jedynie. Stealth prawdziwą to ma jedynie UFO wg relacji obsad radarów pilotów i świadków

anonim
piątek, 23 lipca 2021, 20:03

"I teraz mam takie pytanie,czy od tego czasu,mając już jakiś ogląd tego,co posiadają amerykanie,rosjanie zdołali zbudować coś podobnego u siebie?" Nikt nie zbudował podobnego samolotu odrzutowego, bo F-117 to była ślepa uliczka. Nawet Amerykanie nie popełnili już później tego błędu.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:17

Niemcy, nazywał się MBB Lampyriade ale nie wszedł do produkcji:)

asdf
sobota, 24 lipca 2021, 08:29

skoro to taka slepa uliczka to dlaczego su57 jest stealth?

anonim
sobota, 24 lipca 2021, 12:59

LOL, a w którym miejscu ja pisałem o stealth?! Mówiłem o kanciastym płatowcu F-117, który przez swoją geometrię odbija fale w różnych kierunkach. Żaden samolot odrzutowy tego nie powiela, ani B-2, ani B-21, ani Skat, ani PAK DA, ani H-20. Po prostu dosłownie żaden.

Gulden
sobota, 24 lipca 2021, 14:23

-anonim-No zobacz,na ówczesny poziom rozwoju technologicznego,to amerykanie zmontowali coś,co praktycznie nie powinno wznieść się w powietrze,nie dawało rady tego namierzyć OPL,radary na tamte czasy,prawda?Rosjanie niestety,nawet się do tego nie zbliżyli,a amerykanie,po dojściu do wniosku,że to,co mają już się nie sprawdza,poszli do przodu,i robią już od dawna coś zupełnie innego,co sprawia,że samolot jest trudny do detekcji przez npla.

poniedziałek, 26 lipca 2021, 15:40

Jakos 2 serbowie trafili, jeden od razu glebę zaliczył drugi po wylądowaniu poszedł na złom. Piszesz że nie dało rady ich namierzyć, ciekawe.........

Rakija
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:51

o ile się nie mylę to ten F-117 latał cały czas tym samym torem,dlatego było im go łatwiej namierzyć

wtorek, 27 lipca 2021, 12:40

A ten drugi to nadal latał cały czas tą sama trasą? Co?

wtorek, 27 lipca 2021, 10:05

Tak to sobie tłumaczcie, wypatrzyli go lornetkami a strzelali rakieta celując po palcu................

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 24 lipca 2021, 11:47

A jest? Chyba nie do końca udało im się zrobić.

viper
piątek, 23 lipca 2021, 15:02

A po co mieli wchodzić jak Serbia się poddała a Kosowo, przyczyna bombardowań samolotów NATO, się od niej oderwało?

lef
sobota, 24 lipca 2021, 04:57

Nie oderwało, a powstało na życzenie USA. I dziś to Kosowo jest nieuznawane przez 8 z 15 państw Rady Bezpieczeństwa, w tym członków niestałych.

Kot
niedziela, 25 lipca 2021, 11:56

A ile krajów uznaje rosyjski Krym?

Hanys
piątek, 23 lipca 2021, 13:27

A mogliby nic nie robić i zacząć zbijać palety. Wejść do UE I NATO i tak z UE by dostali miliardy na przystanki autobusowe za 40 tys. zł jeden i na chodniki prowadzące do tajgi :) A w NATO by sobie zainstalowali amerykańskie bazy, które wiadomo zwiększają PKB, bo amerykańskie żołdaki kupują wokół tych baz dużo hot-dogów od miejscowych, amerykanskie bazy dają od razu +15% do PKB ha ha ha :) A zamiast tego budują coś swojego ;)

Generau
sobota, 24 lipca 2021, 08:23

Znam przystanki autobusowe po 400tys. złotych. Kielce City.

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 09:50

i NA TROPIKI BUDOWANE BO NIE CHRONIĄ ANI PRZED DESZCZEM ANI ŚNIEGIEM

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 20:43

A tak nie zbijaja palet i mają PKB na poziomie połowy Polskiego, sa uzależnieni od sprzedazy ropy i gazu, wtórny analfabetyzm i największe spozycie wódy na swiecie. Pogratulować.

I
piątek, 23 lipca 2021, 17:11

Dobre.

viper
piątek, 23 lipca 2021, 15:07

Jak widać bardziej opłaca się zbijać palety i żyć na cywilizowanym poziomie, niż klepać sprzęt wojskowy i nocą szukać sławojki na podwórku.

Allo
piątek, 23 lipca 2021, 14:00

A kible i łazienki już macie? przypominam, że w Rosji jedna trzecia szpitali nie ma ciepłej wody, a w co dziesiątym w ogóle nie ma bieżącej wody i trzeba nosić wiadrami z rzeki lub studni.

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 14:11

lepiej już w obozach FEMA?

sża
sobota, 24 lipca 2021, 06:23

Wyraźnie pomyliłeś Rosję z Ukrainą.

ruski stek bzdur...
sobota, 24 lipca 2021, 16:52

Polcem wczasy w kurorcie Norylsk :)

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 10:33

Oj chyba nie, to jednak Rosja:))

inż.
piątek, 23 lipca 2021, 21:49

Zwłaszcza w Łachta Center :P

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 10:36

Istotnie"sukces",za 1,8mld usd zbudowac budynek 2xmniejszy od Burj Khalifa który kosztował 1,5mld usd:))

Piotr
piątek, 23 lipca 2021, 16:24

Allo ty byles w Rosji i widziales to wszystko na wlasne oczy ?

Czego im życzę
piątek, 23 lipca 2021, 20:39

Najlepsze jest to, że 80% Rosjan nigdzie nie była, dlatego dają sobie smarować faszyzm wszędzie polujący na Rosję. Orki Tolkiena nigdy się nie zmienia, chyba że Chiny i Japonia odzyskają co ich i skoczy się kraj bez roju i gazu.

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 17:30

Ja byłem i widziałem na własne oczy. Polska tak wyglądała 50 lat temu.

BUBA
piątek, 23 lipca 2021, 20:21

Warszawa nadal tak ma w niektórych miejscach, np na Dolnym Mokotowie - ul. Polska i jej okolice...co ciekawe.....................Serce Europy........................................

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 23:03

No to się wysiliłeś. Ja znalazłem pół Moskwy w takim stanie a prowincja to już w ogóle jak Polska w latach 50tych XX wieku. Zresztą Google Street prawdę ci powie :)

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 12:29

Mogę tak wymieniać dalej dookoła Warszawy i w Polsce, tyko co to zmieni? W większości kraju ludzie wybudowali domy za Gierka lub Jaruzelskiego i tak mieszkają np. okolice Sieradza, Kalisza, Poznania, Warszawy................................................................................................. ................................................................................................................... Drogi w Polsce sfinansowała UE. Polacy na nie nie zarobili............... ................................................................................................................... Żeby zrozumieć Rosje trzeba myśleć jak Rosjanin. Tego nie potrafisz. Rosja w przeciwieństwie do Polski sama finansuje swoją infrastrukturę. Jest to ich sukces patrząc na wielkość kraju...............

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 14:18

Ekonomiści twierdzą cokolwiek inaczej porównując wymogi i podatki uni z tym co dostaliśmy. A jeszcze długo będziemy spłacać te drogi co nam "ufundowała" Unia

Piotr
sobota, 24 lipca 2021, 11:04

Byles w MOSKWIE ale palcem po mapie .

czytelnik D24
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:08

Idź sobie na youtube i zobacz jak wygląda twoja ukochana Moskwa i nie płacz.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 24 lipca 2021, 11:51

Powiększ sobie fotki z dnia zwycięstwa. Te z samolotami. Pooglądaj drogi z błota w podmoskiewskiej wiosce. O taki widok coraz trudniej w Polsce nawet w najbardziej zapyziałych dziurach.

niedziela, 25 lipca 2021, 12:18

Ale w takim USA czy Kanadzie to nic wielkiego. Kolego porównujesz drogi kraju co ma ich 20 tysięcy km z krajem mającym milion km(drugie z 500 tys to drogi nieoficjalne) i sie dziwisz że 500 tysięcy to drogi w najlepszym przypadku szutrowe.

przestancie bzdury pisac
piątek, 23 lipca 2021, 18:48

u wszystkich

Allo
piątek, 23 lipca 2021, 17:23

Byłem. A sam Putin publicznie też mówił o potrzebie modernizacji szpitali ze względu na ich fatalny stan i m.in. braki wody.

a
sobota, 24 lipca 2021, 17:51

A popatrz ile w ostatnim roku zmodernizowano i oddano do użytku szpitali łatwo sprawdzić

Hanys
piątek, 23 lipca 2021, 15:05

To ci sie pomyliło z Nowym Orleanem i połową stanów, tam właśnie tak to wygląda :)

gość
piątek, 23 lipca 2021, 21:00

Widać, żeś kolejny mądry inaczej, ale śmieszny jesteś chociaż

piątek, 23 lipca 2021, 16:30

Nowy Orlean, to przy Rosji prawdziwy raj. PKB per capita w Nowym Orleanie 44 tys USD, a w Rosji ok. 11 tys. I przynajmniej mają infrastrukturę jakąś, a u was dróg nawet nie ma i ogólnie strasznie słabo.

antyDavien
piątek, 23 lipca 2021, 20:07

i wykupiliśmy pół wybrzeża Hiszpanii od strony morza śródziemnego, Ty się lepiej martw o nasze kredyty za które budujemy drogi niż o ich infrastrukturę.

Buczacza
piątek, 23 lipca 2021, 22:07

"wykupiliśmy...nasze kredyty...." Zadziwiający dualizm?

Niuniu
piątek, 23 lipca 2021, 13:27

Gruszwik - kłamiesz. Minimalna pensja w Polsce to 2061 zł na "ręke". To równowartość 40650 rubli a nie jak kłamiesz 50000 rubli. Ale i tak w Rosji muszą płacić nie najgorzej skoro nadal miliony twoich rodaków - ukraińców nadal tam pracują.

Rosyjski niuniu
sobota, 24 lipca 2021, 07:02

Minimalna pensja dla poszczególnych krajów jest zawsze podawana w wartościach brutto.

Gruszwik
piątek, 23 lipca 2021, 22:39

Niuniu. Brutto. I się zgadza. I nie trafiłeś z tą Ukraina. Może wreszcie sobie uświadomić, że Polacy traktują Rosję jako zagrożenie i wroga. Katyń pamiętamy. I bycie pod waszym butem. Odkąd się wyzwolilismy Polska się rozwija, a Rosja mimo propagandy coraz gorzej funkcjonuje. Choć nie miliarderów przybywa. Niedawno było 0 teraz już ponad 120. A naród klepie biedę.

ppp
sobota, 24 lipca 2021, 22:04

Czy znasz realia polskiego przemysłu dzisiaj i tego co było 30 lat temu . Czy pracowałeś w niemieckich , włoskich montowniach lub w polskich zakładach , że tak twierdzisz . W dobie rozwoju a raczej rewolucji systemów komputerowych lub informatycznych zostaliśmy w tyle za resztą świata przez ostatnie 30 lata . Gdzie podziali się polscy producenci systemów sterowania lub producenci parku technologicznego lub obrabiarek . Przy likwidacji polskiego przemysłu i uruchomieniu zagranicznych montowni nikt od nich nie zamierzał nic kupować . Zyski miały płynąć tylko za granicę . Włoski właściciel wspierał włoskich wytwórców począwszy od najprostszego wyposażenia podobnie jak niemiecki kupował i kupuje park maszynowy i wyposażenie od niemieckich firm . Polak nie wiele ma do powiedzenia a ten kto dopuszczony jest do zarządzania musi słuchać obcego pana . Gdzie tu widzisz rozwój Polski czy rozwój kraju . Dzisiaj nawet nie produkujemy własnych łożysk bo nie było polskih odbiorców na nie a włoscy czy niemieccy właściciele polskich montowni woleli kupować je od rodzimych dostawców . O jakim rozwoju Polski mówisz !!!!

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:39

No nie do końca patrz producent Flarisa i jego bazowa produkcja

Trol
niedziela, 25 lipca 2021, 12:01

Ty myślisz że w Rosji nie ma zachodnich podmontowni? Nawet Łada jest wykupiona.

Raf
sobota, 24 lipca 2021, 13:08

O Wołyniu też pamiętamy

Buczacza
piątek, 23 lipca 2021, 21:27

To sztuka zarzucać komuś kłamstwo. Jednocześnie samemu mijać się z prawdą, którą traktuje się w sposób instrumentalny. Gdzie tam pisze o pensji netto ? Żałosne.....

Niuniu
piątek, 23 lipca 2021, 13:10

viper - a jaki amerykański program zbrojeniowy skończył się w planowanym terminie i zakładanych kosztach nie mówiąc o efektach? F-35 ile lat powstaje i nadal ma problemy? Ile miał kosztować i ile kosztuje? To samo z niszczycielami Zumweld czy nowym super lotniskowcem. A historję Bradleya znasz? Zresztą co tu szukać za oceanem - polskie programy zbrojeniowe są realizowane jeszcze gorzej. Rosjanie świetnie się mieszczą w średniej światowej. Nie są ani lepsi ani gorsi. Ale na pewno są znacznie tańsi.

piątek, 23 lipca 2021, 16:51

Ogólnie problem ze zbrojeniami w Rosji jest taki, że odbywa się to kosztem poziomu życia ludności. Podczas gdy w Ameryce zbrojenia wzmacniają gospodarkę, i wzrasta ogólny tj. także cywilny poziom techniczny, a w konsekwencji następuję wzrost poziomu życia ludności. Na tym polega zdrowa gospodarka w USA. Ogólnie różnica PKB w obu tych krajach jest wysoka.

Krystek
piątek, 23 lipca 2021, 22:44

Wzmacnia bo okradaja pokonanego niemcy to tam sie uczyli jak podbity ch okradać

viper
piątek, 23 lipca 2021, 15:24

Widzisz dla Amerykanów przemysł zbrojeniowy jest tylko częścią gospodarki, dla Rosjan jej podstawą. Stąd Amerykanie, mogą sobie od czasu do czasu pozwolić na niepowodzenia poszczególnych projektów lub dodatkowe koszty, dla Rosjan to stała walka o przeżycie gospodarki. Samo pojęcie taniości jest relatywne, patrząc na nakłady ponoszone na zbrojenia w stosunku do osiąganego PKB, Rosja szoruje brzuchem po piasku. To tak jak z zakupem samochodu, twój sąsiad kupi nowe BMW i jeszcze mu zostanie na wypasione wczasy, ciebie zaś stać tylko na używane żiguli, i to na korbkę.

mig 21
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:30

Amerykanie to tylko akurat dodrukowują pieniądze na zbrojenia , a krach się zbliża . gospodarka się zwija i nie ma madrigal by ruszyć do przodu. Teraz chiny jutro Rosja i Brazylia,

ppp
sobota, 24 lipca 2021, 16:35

Akurat podstawą gospodarki rosyjskiej jest przemysł wydobywczy , energetyczny czy jądrowy a nawet dzisiaj eksport żywności temu państwu przynosi większe zyski niż przemysł zbrojeniowy . Na rzecz przemysłu wydobywczego pracuje również znaczna część rosyjskiego przemysłu ciężkiego , maszynowego , motoryzacyjnego czy nawet lotniczego ( produkcja śmigłowców dla transportu ludzi i towarów na odległe obszary wydobywania surowców ) . Przemysł zbrojeniowy w Rosji to tylko cień tego co było kiedyś w ZSRR .

hanys
piątek, 23 lipca 2021, 12:40

niech zbudują, niech polecą i niech potem pokażą co i jak , na razie to jest taki ford karton , ja też mam maszyny i mogę zbudować takie coś.

piątek, 23 lipca 2021, 13:39

Jak do tej pory skonstruowali i wyprodukwali mnostwo roznych typow samolotow tak ze maja doswiadczenie i dadza sobie rade. Ty lepiej sie zamartwiaj upadkiem i kompletna niewydolnoscia w zakresie produkcji zbrojeniowej neokoloni zwanej Polska...

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 21:05

Jak do tej pory, to od 30 lat nie wprowadzili nowego typu samolotu bojowego ( wszystkie Su to pochodne Su27 z 1984, czyli rówiesnicy F16/F15). Od 15 lat wprowadzają nowe samoloty i żadnego seryjnie nie produkują. A co do neokolonii ... to zgoda. Wyr....li i jedni i drudzy.

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:46

? EE aerodynamika tych staroci jest wyraźnie lepiej dopracowana niż w jankeskiej odsłonie F 35. Co nie oznacza że to jest konieczne dla użycia bojowego. Ot odmienne szkoły konstrukcji

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 21:08

Su-57 jest na ukończeniu. Wcześniej były demonstratory Su-47 i Mig-1-44. Czyli zdolności są podtrzymywane. Wprowadzanie to już kwestia pieniędzy. Bardzo chciałby żebyśmy robili przynajmniej tyle przed wojną w 39. Bo jak zrobiło się gorąco i pojawiły się góry pieniędzy (relatywnie) to i tak nie mieliśmy czego produkować.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:24

Su-57 jak na raie nawet nie lata. Su-47 i MiG-1.44 nigdy nie weszły do słuzby i popatrz oba zaczeły sie w czasach ZSRS( program I-90)

gnago
czwartek, 5 sierpnia 2021, 16:46

Tak jak i następcy F 16

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 16:57

Po co wprowadzać nowe jak stare wystarczą na Amerykanów . (Mig 25 vs F/A-18C Hornet)

Trol
niedziela, 25 lipca 2021, 12:09

Porownujeez mig 25 i f18? Nie krępuj się i porównaj też f16 z su 35 przecież to taki sam typ maszyn.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:46

A niech porównuje, w Iraku MiG-25 spadały jak ulegałki i to od rakiet irańskich F-14 czy od rakiet F-16 i F-15.

wtorek, 27 lipca 2021, 12:42

Jak ulęgałki to spadały F-4 w Wietnamie od ognia z działek Migów-17.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:26

Mówisz o tych wybijanych jak kazki irackich MiG-25?:) No istotnie jako cele latajace wysarcza. Podobnie jak MiG-29 bedący celem dla każdego kto z nim walczył:)

ppp
sobota, 24 lipca 2021, 16:37

Bo Rosja to nie ZSRR i na zbrojenia nie przeznacza się nieograniczonych środków . To widać w produkcji nie tylko samolotów ale również i pojazdów bojowych !!!

Łowca NKWD
niedziela, 25 lipca 2021, 12:11

No tak Rosja to nie ZSRR. Nawet program kosmiczny w Rosji poległ. Zatrzymał się na ZSRR. Ale dziwne że Rosja to nie ZSRR w zbrojeniach jak ciągle ogłaszają co to 9ni nie robią, jakie mają bronie bez analoga i nawet car Putin swoją kampanię wyborczą oparł przede wszystkim na sukcesach militarnych.

Ben
piątek, 23 lipca 2021, 12:35

Koleją rosyjska cudowna broń , " o niebo lepsza od amerykańskiej".A skończy się , jak zwykle na kilku sztukach rocznie , albo i nie.

tak
piątek, 23 lipca 2021, 12:09

to nie jest makieta, to kadłub prawdziwego samolotu, który wystartuje w 2023 roku)) to połowa Su-57

viper
piątek, 23 lipca 2021, 11:58

Kombinacja cyferek 5 i 7? Patrząc na losy Su-57 jak najbardziej pechowa. Mówienie o czymkolwiek więcej mija się z celem, bo zgodnie z odwieczną rosyjską tradycją podawane parametry, ceny czy terminy są pewnie wzięte kompletnie z, no wiadomo czego.

Wojtek
piątek, 23 lipca 2021, 11:48

Cóż, pewnie skończy się jak z maszynami cywilnymi rosyjskiej produkcji....

atomik
piątek, 23 lipca 2021, 11:38

Ja bym się nie śmiał panowie, Rosja nie przykładając się do produkcji sprzętu wojskowego może tym pokazywać, że arsenał atomowy to nie tylko straszak ale opcja jak najbardziej prawdopodobna.

plw
sobota, 24 lipca 2021, 11:49

Opcja samozniszczenia?

mc.
piątek, 23 lipca 2021, 11:08

Mam wrażenie że Rosjanie poszukują sponsorów. Makieta a właściwie grafika fajna, tylko nic z tego nie wynika. Niska cena oraz krótki czas na wdrożenie do produkcji mają zachęcić, ale dotychczasowe działania Rosjan pokazują że "Sponsorzy" mogą liczyć tylko na jedno - będzie drogo i bez zakładanych parametrów, a czas pozyskania maszyn wydłuża się w nieskończoność. Indie już to rozumieją...

AlS
piątek, 23 lipca 2021, 11:06

"Rosyjski "F-35” czy coś więcej?" Ależ owszem - więcej, przecież to nic innego jak rosyjski Qaher-313. Podobnie szumna prezentacja czegoś, co nawet nie jest do końca opracowaną koncepcją prototypu. Rosjanie widać pozazdrościli Irańczykom ich zacięcia propagandowego, więc zrobili swój własny show. Irańczycy byli odważniejsi - pokazali kokpit z awioniką Garmin od awionetki. Rosjanie owiewki kokpitu nie otworzyli, pamiętając rechoty z Irańczyków, którzy widać pożałowali kasy na porządną atrapę. To co pokazali Rosjanie nie ma prawa latać, ma jedynie bajerancko wyglądać i pokazać obywatelom Matuszki, którym w ostatnich latach ubyło sporo z portfeli, na co idą ich podatki. W modelu na pierwszy rzut oka widać dwa spore błędy. Pierwszy to wlot powietrza, niby podobny do odpowiednika z X-32, ale w tym wypadku ma jedynie dobrze wyglądać, a nie spełniać swoją rolę. Uśmiechnięty pysk X-32 był niczym innym jak wlotem DSI, w którym spód kadłuba pełnił rolę "górki", służącej do odseparowania warstwy przyściennej. Podobne rozwiązanie ma F-35, tyle że odwrócone o 90 stopni i podwójne. Polecam sprawdzić. Ten samolot ma jakiś egzotyczny wlot, który w górnej części, na styku z kadłubem, zwęża się do wąskiej szczeliny. Co to oznacza - sprężanie powietrza w wąskim przekroju i tym samym jego gwałtowne wyhamowanie. A więc znaczny opór i turbulencje w kanale dolotowym, będące prostym przepisem na pompaż sprężarki silnika i tzw. flame-out. Przećwiczyli to już kiedyś na wystawie Maks, więc nie jest to niczym dla nich nowym. Druga kwestia to usterzenie. Piękny przykład steru Rudlickiego, tyle że nie za bardzo funkcjonalny. Proponuję przypatrzeć się jak to wygląda w YF-23. Stery są dużo większe, choć tam też było FBW, oraz bardziej poziome. Tylna powierzchnia sterowa, oprócz podstawowej funkcji steru wysokości, służy jeszcze do trymowania samolotu w osi poprzecznej. Tak mała powierzchnia, w dodatku niemal pionowa, nie wytrymuje momentu podnoszącego od skrzydeł. Poza tym, na dużych kątach natarcia będzie całkowicie w cieniu aerodynamicznym kadłuba. Nie twierdzę, że Rosjanie nie umieją budować samolotów, przeciwnie, są w tym jednymi z najlepszych w świecie. Ale ten model to jakaś ściema, cover-up, być może kryjący prace nad prawdziwym samolotem.

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 21:44

Su-75 ma DSI. Wystarczy zobaczyć sobie prototyp F-16 od przodu aby zobaczyć identyczne proporcje bulwy. "Grubość" wlotu nie ma znaczenia - warstwa przyścienna mogłaby być wyłącznie przy kadłubie, a jej nie ma, umieszczenie drugiej krawędzi wlotu blisko kadłuba niczego nie psuje. Usterzenie to nie jest Rudlicki, a bardzo pochylone usterzenie pionowe. Większe pochylenie ma odchylić wiązkę radarową w dół również przy skręcaniu. Przy dużym pochyleniu nie jest w cieniu kadłuba, nawet samoloty z prawie pionowym statecznikami jak MiG-29 czy F-18 nie mają tego problemu (o to powinny się martwić wyłącznie maszyny z pojedynczym statecznikime. Płatowiec najwyraźniej supermanewrowy, silnie zależny od wektorowania ciągu. Nie jest to błąd, bo przy jednym silniku albo ma się napęd i walczy albo spada. Przy układzie niestatecznym nie ma czego trymować, układ będzie wyważony a drobne korekty zapewnią powierzchnie sterowe na skrzydłach delta. YF-23 nie miał wektorowania ciągu, potężne stery miały zapewnić supermanewrowość powyżej poziomu F-15 i F-16. Komory uzbrojenia rozczarowują. 5 pocisków powietrze-powietrze, i to specjalnie zmniejszanych to żart. Nie mogę zrozumieć czemu nie stosuje się wymiennych zasobników konforemnych pod kadłubem zamiast komory uzbrojenia. W ten sposób misje bombowe mogłyby dostać wielki ładunek.

AlS
poniedziałek, 26 lipca 2021, 13:25

Nie rozumiem co kaman w tym zdaniu: "warstwa przyścienna mogłaby być wyłącznie przy kadłubie, a jej nie ma". To co jest przy kadłubie, próżnia? Warstwa przyścienna, jak sama nazwa wskazuje, to warstwa spowolnionego tarciem o kadłub i turbulentnego powietrza. Nie da się jej uniknąć, można jedynie ją skierować tak, aby omijała silnik. Wymyślamy jakąś nową aerodynamikę? F-16 ma wlot owalny, z bardzo dużą płytą separatora warstwy przyściennej, więc porównujesz jabłka z pomarańczami. Usterzenie w którym nie ma poziomych powierzchni steru wysokości, a podwójną rolę statecznika pionowego i poziomego pełnią pojedyncze pochylone stery, to właśnie usterzenie Rudlickiego. F/A-18 i MiG29 nie mają problemu, ponieważ mają KLASYCZNE usterzenie, z osobnymi sterami wysokości i kierunku. Podwójne usterzenie pionowe pozwala im zachować stateczność kierunkową, zaś oddalone od kadłuba usterzenie poziome - zachować stateczność w osi poprzecznej. Wektorowanie ciągu jest super, ale bez wsparcia sterami aerodynamicznymi jest mało wydajne. Samo sterowanie wysokością za pomocą wektorowania jest dość słabym pomysłem - przy prędkościach poddźwiękowych będzie wymagało dużych wychyleń dyszy i odbierze sporo mocy z silnika, nie wspominając o dodatkowym oporze, jaki wywoła spotkanie odchylonego w dół strumienia dyszy z warstwą przyścienną, która z tyłu płatowca ma spore rozmiary. Usterzenie poziome zrobi to lepiej, kosztem znacznie mniejszego oporu. "Przy układzie niestatecznym nie ma czego trymować" - kolejna herezja aerodynamiczna. Układ niestateczny nie oznacza braku trymowania i stateczności, tylko fakt że nie odbywa się to statycznie, ale dynamicznie - za pomocą sterowanych komputerowo wychyleń usterzenia - głownie WYSOKOŚCI. "Drobne korekty zapewnią powierzchnie sterowe na skrzydłach delta". Gdzie tu masz skrzydło delta? To skrzydło o obrysie podwójnego trapezu. Układ delta ma to do siebie, że krawędzie spływu płata są umieszczone z tyłu płatowca, daleko poza środkiem ciężkości i parcia, więc automatyka płata tam umieszczona działa podobnie jak stery wysokości. W tym układzie tak nie jest i każde zadziałanie powierzchni sterowych wywoła moment podnoszący, którego nie będzie miało co skontrować. Inaczej - jak podniesiesz mu dziób, to już nie będzie co miało go opuścić. Aha, wektorowanie silnikiem. Patrz wyżej i życzę szczęścia z tym podanym zasięgiem.

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 00:32

1)Jak warstwa przyścienna "omija silnik" po wyciśnięciu na boki, to w pewnym momencie już jej nie ma. Powietrze wlatujące tymi cienkimi fragmentami wlotu jest czyste. 2) F-16 demonstrator DSI. 3) Usterzenie jest Rudlickiego gdy jego kąt umożliwia efektywną stabilizację lub sterowanie w pionie. "Fisher/Checkmate " ma kąt zbliżony do stateczników pionowych F/A-18E/F,F-35 czy F-22, można by dołożyć płaszczyzny usterzenia poziomego i nikt by niczego dziwnego nie zauważył. 4) Na ten samolot trzeba patrzeć jak na bezogonową deltę z podwójnym usterzeniem pionowym lekko rozwartym na boki ze względu na stealth, ale daje to też korzyści aerodynamiczne na wysokich kątach natarcia. Wszystkie argumenty zamieniają się w niemożność stworzenia bezogonowej delty, co jest sprowadzeniem do absurdu. 5) Odchylenie ciągu o 5 stopni zmniejsza dostępny ciąg 4 promile, przy 15 stopniach o 34 promile - magia trygonometrii. Opory wcale nie rosną poza wytającym fragmentem dyszy. 6) Trymowanie dynamiczne oznacza brak trymowania w klasycznym sensie. Idealnie nadaje się do tego wektorowanie ciągu. 7) Jest to ścięta delta. Ze wszystkimi zaletami i wadami delty - duża pojemność wewnętrzna i duża utrata energii przy manewrach. 8) Dziękuję za nową definicję skrzydła delta, wedle której MiG-21 nie miał skrzydła delta. Człowiek uczy się całe życie :P Fakt jest taki, że aerodynamicznie to wariacja X-32 o którym nikt nie mówił, że nie ma delty. 9) Momenty z definicji są skręcające, podnosząca może być siła. Krawędź spływu jest wystarczająco z tyłu aby pojawiły się momenty. Jestem jednak przekonany że za bieżącą stabilizację będzie odpowiadał silnik, to znacznie korzystniejsze z punktu widzenia stealth. W tą stronę idzie rozwój Tempesta. Spływ skrzydeł musi być za środkiem ciężkości i to sporo, inaczej ten samolot nie byłby w stanie latać bo wektorowanie ciągu nie zrównoważy masy samolotu przy kilku g.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:30

Po pierwsze wlot powietrza Su-75 jest znacznie mniejszy niż w F-16. Po drugie YF-23 miał wektorowanie ciagu bo był wyposazony także w testach w silnik F119 albo w F120 bez wektorowania, podobnie jak F-22

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 14:52

Bardzo odważna teza, najwyraźniej Suchoj nie potrafi dobrać rozmiaru wlotu powietrza do silnika o 40% większym ciągu niż PW-100-229. Mała wskazówka - kadłub pełni rolę taką samą jak stożek w MiG-21, sprężając powietrze przy pomocy fal uderzeniowych, powiększając powierzchnię efektywną wlotu dla dużych prędkości. YF-23 nie miał a nawet nie mógł mieć wektorowania ciągu, bo jego dysze były umieszczone daleko przed krawędzią spływu. Nie potrzebował ich - był bardziej manewrowy od F-22 przy prędkościach nad- i okołodźwiękowych. Jedyna istotna przewaga jaką dawały była możliwość sterowalnego lotu na ekstremalnym pułapie (wymagano 20 km prawdopodobnie bez użycia dopalacza), gdy lotki przestają działać wystarczająco dobrze. Dysze wektorowane były opracowane niezależnie od silników YF119 i YF120 dla płatowca YF-22. Dobra rada - nie pisz o rzeczach o których nie masz pojęcia albo po pijanemu.

AlS
poniedziałek, 26 lipca 2021, 14:39

Tutaj kadłub będzie sprężał powietrze wprost w te wąskie szczeliny. Owszem, można i tak, SR71 działał na podobnej zasadzie, ale miał rozbudowany system dyfuzorów przed silnikiem. "Powiększając powierzchnię efektywną"? Kolejna śmiała hipoteza. Wytworzona na stożku fala uderzeniowa właśnie zmniejsza powierzchnię efektywną wlotu, tak aby podawać powietrze do silnika pod możliwie stałym ciśnieniem, niezależnie od prędkości. Efekt Venturiego, z przepływem zdławionym, z którego wynika że zwiększenie przepływu po zwężeniu jest możliwe tylko przez wzrost ciśnienia przed zwężką. Powietrze po przejściu przez najwęższą część kanału, przechodzi w dukt o większej średnicy - dyfuzor, tak aby zwolnić do prędkości poddźwiękowej.

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 00:46

Wystarczy spojrzeć na wlot powietrza z boku aby zobaczyć, że ma silnie wygięty i wystającą krawędź dolną, właśnie po to aby łapać sprężane przez kadłub powietrze. Efektywnie wlot zaczyna się w tym miejscu, a podcięcie służy do wypchania warstwy przyściennej. Reasumując - nie, Mikojan/Suchoj nie zrobił elementarnego błędu ze zbyt małym wlotem powietrza. Co nie wyklucza że widzimy wersję dla AŁ-41F, lecz sądzę że jest mało prawdopodobne patrząc na wloty F-35 o takim samym ciągu.

Wolodia
sobota, 24 lipca 2021, 07:06

Racja. Już na grafikach wyglądało to mało realistycznie i sensownie. Szukają naiwnych na finansowanie. Po doświadczeniach Indii nikt na to nie pójdzie.

Gruszwik
piątek, 23 lipca 2021, 09:40

To jak to radary AESA są jednak lepsze od obecnych w Rosji? A tyle było przekonywania jaka to ślepa uliczka. Obniżona wykrywalność to też miała być ślepa uliczka. Przecież najważniejsza jest prędkość dla Rosjan piszących na tym forum. A tu kolejny projekt z dykty w tej technologii.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 12:59

No cos tam niby maja: jakies demonstratory bo do stadium finalnego żadnego pokładowego AESA nie doprowadzili.

piątek, 23 lipca 2021, 15:15

Owszem wprowadzili.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:18

A niby gdzie i kiedy? Bo nawet Su-57 latał( bo już nie lata w ogóle) z PESA zSu-35:)

Sailor
piątek, 23 lipca 2021, 15:39

Gdzie? :::)))

Wania
piątek, 23 lipca 2021, 09:37

Rosja nigdy nie skończy tego samolotu bo nie mają pieniędzy. Su-57 skończą za 10 lat. A finansowania z zewnątrz nie ma i nie będzie po tym jak potraktowali Indie z mig-29K i su-57.

BUBA
piątek, 23 lipca 2021, 08:44

Bardzo fajna koncepcja. Tyle że moim zdaniem niedoszacowana. Założenia prędkości maksymalnej wskazują na jakośc technologii materiałów RAM w Rosji. Czyli powyżej 1600 km/h powłoki zostaną uszkodzone lub zniszczone, kompleks celowniczy przy takich założeniach finansowych antenę AESA bedzie mial wiekości anteny w MiGu-21. Czyli niewielką - około 300/400 modułów T/R - umożliwi to atakowanie maksymalnie 2 celów a 4 celów na zasadzie sekwencyjnej, jeżeli radar ma jeszcze skanować otoczenie. Odległość detekcji też nie będzie oszałamiająca. OSL/IRST może tu być najmocniejszym kanałem celowania..................................... ........................................................................................................................................................................................ Porównując proponowaną cenę do ceny MiGa-35 z radiolokatorem AESA to słabo to wyglada, gdzie połowa ceny MiGa-35 to systemy pokładowe w tym drogi radioloator.............................................................................. ........................................................................................................................................................................................ Następca MiGa-21 Bison tyle że nie w dziedzinie prędkości. Dziwne że RSK MiG nie chciało w tym uczestniczyć...................................................................................................................................................................

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 15:30

Od kiedy ilość modułów wpływa na ilość możliwych do zaatakowania celów? Ilość modułów ogranicza parametry pojedynczej wiązki, przede wszystkim rozdzielczość zakładając ten sam ich rozmiar. Przy aktywnych głowicach nie ma to żadnego znaczenia, śledzenienaprowadzanie. Przy półaktywnych każdy radar AESA jest w stanie naprowadzać dziesiątki rakiet, daleko więcej niż wynosi ładowność (bo nie traci czasu na mechaniczne przesuwanie anteny). Kolejny babol - ilość modułów rośnie z kwadratem liniowych liniowego rozmiaru anteny, do rozmiaru osłony w MiG-21 jest baaardzo daleko. W chwili obecnej nie ma to żadnego znaczenia czym RSK MiG jest zainteresowane, bo wchodzi w skład tego samego koncernu: Объединённая авиастроительная корпорация. Najwyraźniej MiG LMFS przegrał wewnętrzny konkurs, a jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że to jest właśnie ten sam samolot, mając większe szanse powodzenia rynkowego pod marką Suchoja, bo Mikojan mocno stracił renomę. To tłumaczy nagłe, zaskakujące pojawienie się konstrukcji i jednoczesne zniknięcie LMFS.

BUBA
poniedziałek, 26 lipca 2021, 10:27

To to wygląda jak model tunelowy MiGa LMFS tylko z zmodyfikowanym wlotem i skrzydłem delta. Po przemyśleniu raczej stawiam na nieduży zasób konstruktorów w RSK MiG i prace nad MiGiem-41. Zamiast bazować na MiGu-25 projektują nowy samolot i są centralnie w lesie.............................. .......................................................................................................................................................................... Ciekawa sprawa, na dzień dobry Suchoj proponuje samolot nie nadający się do bazowania na lotniskach trzeciego świata bo wlot będzie zasysał wszelkie śmieci z pasa. Przykład to Indie i awaryjność silników lotniczych MiGów-29 9.12 na skutek niechlujnej eksploatacji.............................. ......................................................................................................................................................................... A co do radarów AESA nie wziąłeś jeszcze jednej sprawy pod uwagę. Sprawności modułów T/R Rosji. Jeżeli przykładowo jest ona 50% to na 500 modułów w rzeczywistości pracuje 250. Reszta produkuje ciepło. Idealnie widać to w LTADMS Ratheona. Mozesz go szukać za pomoca IRST, wystarczy popatrzeć na te chłodnice odprowadzające ciepło.................................................................................. .

BUBA
poniedziałek, 26 lipca 2021, 08:57

Dobrze napisałeś początkowo, a teraz zastanów się proszę czy w wypadku formowania wiązki moc ma znaczenie na dystansie +50 km? Cytuję: " Ilość modułów ogranicza parametry pojedynczej wiązki" - inny charakter ma sygnał detekcji czyli radar w trybie przeszukiwania (Ilość modułów ogranicza parametry pojedynczej wiązki, przede wszystkim rozdzielczość zakładając ten sam ich rozmiar), inny naprowadzania gdzie jakość sygnału na dużym dystansie musi być bardzo dobra a częstotliwość próbkowania wysoka w krótkim czasie............................................................................. ........................................................................................................................................................................ Dobrze też napisałeś że na krótkim dystansie możliwości anteny AESA są największe co pokazuje działanie głowic ale to urządzenia krótkodystansowe. Wiązka o słabej mocy nie poleci 200 km i nie wróci do radaru. Więc do samolotu myśliwskiego potrzebujesz dużej anteny AESA z dużą ilością modułów. Przykładem są radary F-22 i F-15EX. Obydwa samoloty są w stanie zwalczać 6 celów jednocześnie w BVR, czyli + 50 km. Czyli przy ilości około 1000 modułów T/R na antenie................. ........................................................................................................................................................................ Stąd też tryb działania LPI w wypadku AESA F-35 daje większa możliwość skanowania kosztem zasięgu. Wiązka przeszukująca jest słabsza i mniej precyzyjna więc moduły T/R nie są obciążone tak jak przy skanowaniu np. na 200 km i mogą tych wiązek wysłać i odebrać więcej w jednostce czasu...................Ale ich zasięg będzie marny............................................................................................ ......................................................................................................................................................................... Tak działa zasobnik celowniczy pod B-52 AESA Dragon Eye...................................................................

kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 00:56

Fale EM nie mają "zasięgu", lecą w nieskończoność. Mniejsza powierzchnia modułów/anteny oznacza mniejszą moc (2x), mniejszą czułość (2x) i mniejsze skupienie, do 2x mniej modułów i do 2x gorsze skupienie, czyli 60 % zasięgu przy najwęższej możliwej wiązce. W praktyce i tak trzeba korzystać z szerszych niż minimum, co zmniejsza zasięg radaru 70%. Nie ma tragedii... Takie są relacje pomiędzy małymi a dużymi radarami.

BUBA
piątek, 6 sierpnia 2021, 23:27

Fale EM nie mają "zasięgu", lecą w nieskończoność - w próżni, czyli środowisku doskonałym....................................................................................................................

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:01

Po pierwsze BUBA MiG-35 nie ma AESA ale zwykły PESA, po drugie OLS -35UEM czyli najlepszy system w Rosji widzi Su-27 z 55km zprzodu i 90 z tyłu więc tak skobie w porównaniu do zachodnich IRST. A o jakości rosyjskich pokryc RAM to widzielismy to na Su-57.

piątek, 23 lipca 2021, 15:17

Mig-35 ma radar AESA.

Kr.
piątek, 23 lipca 2021, 16:02

MiG-35S dla WKS ma stację radiolokacyjną N041 Żuk-M, a samoloty egipskie i ewentualnie syryjskie radar FGA-29S Żuk-M1SE – w obu przypadkach z pasywną anteną szczelinową.

sobota, 24 lipca 2021, 01:12

No , nie.

piątek, 23 lipca 2021, 22:07

No jednak nie.

Kr.
sobota, 24 lipca 2021, 09:26

Polecam panom lotnictwo i artykuł o MiG-35.

BUBA
sobota, 24 lipca 2021, 09:43

Na MAKS 2019 zaprezentowano MiGa-35S z radiolokatorem AESA. Sa nawet zdjęcia w internecie.

Kr.
sobota, 24 lipca 2021, 10:41

Na MAKS 2019 zaprezentowano gotowego Su-57...

środa, 28 lipca 2021, 14:42

Drogi Th, ty już od sześciu lat wklejasz broszurki reklamowe o F-35, który w realu nie istnieje. Mowa o Block 4 oczywiście...

BUBA
sobota, 24 lipca 2021, 12:53

I co z tego. Gdyby to była Polska produkcję by zamknieto a zakład sprzedano za drobne........ ................................................................................

ciekawy
poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:14

Gdyby to była Polska to nikt by nie wydawał pieniędzy na rzeczy których nie potrafi zrobić.

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 12:47

A i jeszcze "Polski Atom" gdzie jest zarząd odpowiedzialny za budowę elektrowni atomowej a nikt nie widział kamienia węgielnego od x lat a kasa płynie............................... ........................................................... Nie chodzi o to by zbudować a by budować. Wtedy "Tłuste Misie" mają zajecie na lata........................ ........................................................... Gdyby przed wojną tak budowano Gdynię to skończył by jej budowę Gierek...............................................

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 10:34

Pozdrów ode mnie Premiera Morawieckiego i stępkę promu w stoczni w Szczecinie........................ ...........................................................

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 10:40

Nie z AESa BUBA ale ze zwykłym PESA bedacym kolejna przeróbka szczelinowego Zuka.

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 17:08

Nie masz Propecia jak jak się mylisz Już w 2009 na wystawie MAKS pokazano radar N036 Byelka Typu AESA na SU57

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:33

Chyba jaki makiete:))) Bo do tej pory N036 Biełka czyli kolejna przeróbka starego Barsa istnieje w trzech niekompletnych egzemplazach testowych i kilku do badań nazziemnych:)) Aha, pierwszy lot prototypu T-50 to 2010r:)

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 11:35

Makietę miałeś przed 2010, potem prototyp na zachodnich modułach T/R, kolejnym krokiem było opracowanie własnych modułów T/R ale weszła technologia AESA GaN do której nie mają dostępu................................. .......................................................... Moim zdaniem prowadzą projekt PAK-FA po polsku. Czyli brną w kolejne modyfikacje bez produkcji masowej płatowca.......................... ........................................................... Krótko mówiąc zabrnęli w nieciekawym kierunku bo Su-57 nie ma w linii wiec nie wiadomo jakie rozczarowania przyniesie płatowiec. ........................................................... Ja bym wsadził awionikę i system bojowy z Su-30/35 i męczył płatowiec. A potem głęboka modernizacja..................................

piątek, 23 lipca 2021, 13:44

O pokrycia RAM to sie martw u jankesow bo mieli i ciagle maja bol z tym swoim szajsem i zamiast sie polepszac jest albo tak samo byle jak u nich albo gorzej vide niedawne problemy z pokryciem ram na lopatkach w silnikach.

Trol
sobota, 24 lipca 2021, 08:49

Tak jak starczy porównać amerykańskie lotniskowce i rosyjski hmm .

Bumer
piątek, 23 lipca 2021, 14:13

Ta- każdy widzi jak jest i nie trzeba do tego porównywać samolotów. Wystarczy obejrzeć co robią Ruskie,a co Hamerykanie i wniosek jest oczywisty.

KrzysiekS
piątek, 23 lipca 2021, 08:10

Co by o nich nie mówić to Rosja może skonstruować dobry samolot w sensie awioniki a to bardzo ciekawy projekt i pod tym względem może być bardzo dobry. Jednak jeżeli już chodzi o materiały i elektronikę to tu na pewno polegną czego przykładem jest Su-57.

taka prawda
piątek, 23 lipca 2021, 12:47

Bzdury piszesz, obejrzyj sobie kabinę Su-57 bo są już zdjęcia to się lekko zdziwisz.

piątek, 23 lipca 2021, 23:05

Wstawili wyświetlacze Xiaomi?

kaczkodan
niedziela, 25 lipca 2021, 15:41

Bez znaczenia. To już nie są czasy kiedy wojsko było w forpoczcie postępu elektroniki, teraz wszystko bierze się z półki. Wyświetlacze cywilne OLED perfekcyjnie nadają się do samolotów, teraz głupi tablet może mieć 4k. Magia serii liczonej w milionach sztuk jest nie do pobicia. Nie zdziwiłbym się gdyby przetwarzanie sygnałów oparli na Teslach: nie ma lepszego taniego hardware. 1 Tesla ma większą moc obliczeniową niż cała flota F-22 przed modernizacją awioniki.

poniedziałek, 26 lipca 2021, 20:17

A ja sądzę że wyświetlacze cywilnie się nie nadają do samolotów i dlatego na zachodzie produkuje się wyświetlacze specjalnie przeznaczone dla awioniki pokładowej, tak samo z medycyną.

Ralf_S
piątek, 23 lipca 2021, 07:53

Od spodu wygląda jak MiG-29: komory uzbrojenia w miejscu silników, kanał wlotowy i sam silnik w miejscu zbiornika podkadłubowego. Może po prostu nieco tylko podrasowali Fulcruma dyktą :] Już widzę te trzy komory uzbrojenia w takiej konfiguracji - chyba na strzały i dzidy...

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:03

W komorach mieszcza sie wyłacznie pociski RWW-MD i RWW-SD i to po przeróbkach.

Polak
piątek, 23 lipca 2021, 06:40

Co to za makieta?

Szachmatek
piątek, 23 lipca 2021, 04:24

Czy sie to komuś podoba czy nie, Nord Stream 2 zostanie wkrótce uruchomiony, i to nie jak to mówi propaganda - że im ameryka łaskawie pozwoliła, tylko faktycznie sankcje amerykańskie były bezsilne i omijane. NS2 i tak by powstał nie zależnie od chciejstwa ameryki (która jak widać uznaje wolny rynek wtedy jak wszyscy od niej kupują, a tak wolnego rynku nie ma) Rosja będzie miała dodatkowy dochód, co w połączeniu z ich potencjałem naukowym i technicznym daje efekty. Tego potencjału nie zdołał zniszczyć Jelcyn, a Putin odbudował i teraz to widać. Przynajmniej o militaria Putin zadbał perfekcyjnie. Teraz tylko czekać na MiG-41, posejdona, rakiety nuklearne i kosmiczne.

piątek, 23 lipca 2021, 16:56

Żadnego potencjału Jelcyn

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 14:31

Misiu polarny z Syberii. Amerykańskie sankcje sprawiły tyle że jesteście o całe 2 lata do tyłu z uruchomieniem projektu. Gdyby Amerykanie chcieli iść z Niemcami na noże za wszelką cenę to nie zobaczylibyście tej rury nigdy.

Kot
piątek, 23 lipca 2021, 12:31

Hmm. Otworzyli bs2 o przepustowości 55 mld M3 a zamkną Jamal 32 mld i brotherhood ok 70 mld. Jak cyce zarobić mniejszą ilością gazu i to podobno taniego gazu w takim wypadku. Coś tu się nie zgadza.

Ot chwila ulotna
piątek, 23 lipca 2021, 12:27

Przyznam, że dawno nie czytałem tak zjadliwej satyry na rosyjskie marzenia o potędze. Brawo.

dearisto
piątek, 23 lipca 2021, 04:06

Ostatnimi czasy mam nieodparte wrażenie, że w przypadku rosyjskiego sprzętu nowej generacji, czy to czołgów, czy samolotów, czy też rakiet, zaczyna sprawdzać się pewna anegdota. Oto pewnego razu, do produkującego takie właśnie super uzbrojenie przyjechał Władimir Władimirowicz. Chodzi dookoła, ogląda, drapie się po głowie, by w końcu zwrócić się do kadry inżynierskiej tymi słowami: jakieś to takie brzydkie. No brzydkie odpowiadają inżynierowie. I takie nieproporcjonalne, mówi Władimir. No tak, odpowiadają. I uzbrojenia mało przenosi. No trochę mało, odpowiadają. Nagle z ust Władimira Władimirowicza pada nieoczekiwane pytanie: ale działa- prawda...? No i tu jest pewien problem odpowiadają inżynierowie.

piątek, 23 lipca 2021, 13:54

15% floty f-35 uziemiona. Nie pierwszy raz zreszta. Jak sadze rosjanie i Putin z jankesami i Bidenem ci sie pomylili :>.

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 21:40

70% floty Su27 uziemione . To jest problem. No i 100 % floty Su57 nie działa. To też pewien problem...

Billy
piątek, 23 lipca 2021, 15:54

Na 600 gezemplarzy 15% to pikus

Kr.
piątek, 23 lipca 2021, 15:53

46 uziemionych samolotów na 665 dostarczonych to daje poniżej 10%.

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 15:48

A ile jest uziemionych MiG-29 i Su-27/30/35? ZERO PROCENT. A szajs F-35 znowu uziemiony.

też idiota
piątek, 23 lipca 2021, 14:35

15% floty. Normalnie tragedia.

Rain Harper
piątek, 23 lipca 2021, 12:31

W punkt :)

Xeiz
piątek, 23 lipca 2021, 03:43

Igła

Xeiz
piątek, 23 lipca 2021, 03:42

No będzie latał

wiemwiecej
piątek, 23 lipca 2021, 03:23

Słabiej rozgarnięci, wyznawcy monopolu i hegemonii zbrojeniówki z USA teraz otworzą oczy. Nowoczesne maszyny mogą powstawać nie tylko na "Zachodzie". Pomysł jak z F-35 i jego wariantami, SU-57 i połączony komponentami SU-75 to świetnie zapowiadający się tandem do przewagi powietrznej. Wiele państw będzie czekać w kolejce na tego 'mniejszego brata'. Utarcie zadartego noska pyszałkom i niedowiarkom. Na lekceważeniu i deprecjonowaniu Rosyjskiej myśli technicznej można się sparzyć. Historia juz to wiele razy pokazała i potwierdziła.

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 21:45

To ile państw czeka na tego Su57? Rosja proponowała : Indiom, Chinom, Turcji i Brazylii. Nie sprzedali ani jednego: nawet własne siły powietrzne Rosji wolą dwa Su35 w cenie jednego Su57. Wiele panstw zapewne z zainteresowaniem poczeka, aż zostanie oblatany. czyli do ok. 2030 roku. Wtedy bedzie juz latał F35V gen 5+ i NGAD , TFX i KFX. Zapytaja się grzecznie: Ile potrwa wyprodukowanie 24 szt ? - Nu kak, tyle ile trzeba... 5 albo 10 lat!

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:04

Na razie to macie ładna makietę i tyle:)

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 12:34

W 2006 r f35A był pierwszym serynie wyprodukowanym samolotem. W 2016r USAF ogłosiło wstępną gotowość operacyjną tych samolotów . w 2017 r Izrael podaje ze jego f35 uczestniczyły w lotach Percheron nad Syria. Wiec z tego wynika ze minęło 10 lat gdy samolot można uważać za sprawny, mimo ze jest nadal bardzo dużo uwag . Rosjanie wdrożą prędzej .

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 08:37

F-35 od LRIP-3 jest produkowany seryjnie ,wykonuje misje bojowe bez najmniejszego problemu a 11 lat po oblataniu Su-57 nie moze sie od pasa startowego oderwać. Cos jeszcze o szybszym wdrożeniu??

Kubuś
środa, 28 lipca 2021, 14:47

A F-35 Block 4 pojawi się nie wcześniej niż w 2027 roku. Tak twierdza amerykanie.Na razie wszyscy kupili kota w worku. Masz coś jeszcze do dodania?

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 21:49

Jak wytłumaczysz to rodzinom zbombardowanych przez F-35 ofiar?

Rain Harper
piątek, 23 lipca 2021, 12:34

Modelarze moskiewscy najlepsi na świecie. Dzięki temu modelowi Władimirowi stoi nad Moskwą makieta samolotu stealth, makieta lotniskowca, makieta bezzałogowca, makieta społeczeństwa, makieta państwa, makieta jedzenia, dobrobytu i makieta imperium.

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 14:37

10/10 Mało z krzesła nie spadłem XD

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 12:33

Hahaha. Najpierw niech go zrobią. Później pogadamy i zobaczymy czy wiesz więcej.

piątek, 23 lipca 2021, 12:29

Wysyp satyryków na forum jak widać. Fragmenty o potencjale i kolejce chętnych powinny wylądować w annałach mistrzowskich skeczów.

Xeiz
piątek, 23 lipca 2021, 03:22

Zajmuje się projektowanie samolotów taki sam sobie wyobrażałem będzie igła mam dużo samolotów technologie myślę że potrafię zrobić silnik magnezowy ale to tylko wzory statków ufo i ich silników nie mam komu tego przekazać i obawiam się o swoje życie bo to wyszło z przez parę zdjęć na fecbooku pozdro

LOLOK
piątek, 23 lipca 2021, 02:13

ale tylna część kadłuba i rozmieszczenie stateczników oraz silnika są niemal skopiowane z F-35. ...............Mercedes i BMW ..... maja po 4 kola to ktory z ktorego skopiowal...Panie juliuszu Sebak

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:05

Lolok F-35 to 2006r a ta makieta to 2021r, sam sobie odpowiedz na to pytanie:))

tenebris
piątek, 23 lipca 2021, 14:01

No, i dalej ma ponad 800 wad do usuniecia, czyli reprezentuje w najlepszym razie poziom dosc zaawansowanego prototypu po 15 latach. Zaiste super osiagniecie... w naciaganiu frajerow na cos co w gamingu okresla sie jako early acces. Plus caly program, sam samolot i jego utrzymanie kosztowaly i kosztuja horrendalne pieniadze. BTW 15% F-35 uziemione bo cos tam im znow padlo XD.

Billy
piątek, 23 lipca 2021, 15:56

Na 600 wyprodukowanych 15% to nic ile su 57 jest na chodzie daje glowe ze.max 50% z 12 maszyn hahah

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:24

Su-57 powstały dwa kompletn prototypy (nazwane szumnie seryjnymi) z czego jeden się rozbił a drugi latac nie umie:) Za to zrobili 12 niekompletnych prototypów T-50,które o dziwo latają. Ciekawe co tak skopali ze reszta nie chce?

Tani
poniedziałek, 26 lipca 2021, 16:54

Bo sa wlasnoscia Suchoja to lataja. Ten jeden nie lata bo Armia go nie chce. Po co tworzyc ideologie? Jego wartosc techniczna nikogo nie obchodzi. Su-35s zadawala wojsko i 57 nie chca.

Stary zgred
piątek, 23 lipca 2021, 15:32

Rada Federalna Szwajcarii w raporcie "Air2030: Federal Council decides to procure 36 F-35A fighter aircraft" umieszczonego na stronie internetowej, uzasadniając wybór F-35 obaliła insynuacje GAO i innych instytucji kontrolnych zwiazanych z programem JSF.

sobota, 24 lipca 2021, 01:13

Oj, a fakty?

Stary zgred
sobota, 24 lipca 2021, 09:27

Fakty są w samej treści raportu. Polecam poszukać i przeczytać.

środa, 28 lipca 2021, 15:50

czyli nie jesteś w stani przedstawić żadnych faktów? Oj jak przykro...

DW
piątek, 23 lipca 2021, 00:47

Miażdżąca przewaga techniczna USA nad komunistami powoduje że amerykański sprzęt nie tylko jest znacznie lepszy od komunistycznego, ale i tańszy. Gdyż owszem, formalnie Su-35 jest tańszy od F-35 (oczywiście i znacznie gorszy), ale tą niższą cenę uzyskano kosztem niskiego poziomu życia pracowników rosyjskiej zbrojeniówki, dopłat z eksportu surowców (trzonem rosyjskiej gospodarki jest wydobycie surowców, dzięki którym można dotować nierentowny przemysł) oraz kradzieży zachodnich technologii. Gdyby nie te czynniki to Su-35 musiałby kosztować 300 milionów za sztukę.

wtorek, 27 lipca 2021, 17:01

Jakimi komunistami? Jakie dopłaty z eksportu surowców? Wbrew pozorom to eksport surowców jest cały czas na kroplówce. Oligarchiczny system ekonomiki rosyjskiej preferuje surowce, za które dostają walutę miejscowi kompradorscy kapitaliści, którzy tą forsę mogą wywieść zagranicę. Na wszelki wypadek większość udziałów w tych firmach ma państwo. Bo jak są kłopoty na rynku światowym i ceny spadają, to zawsze państwo może dopłacić do upadających "swoich " firm i oligarchowie zawsze są na swoim bo i tak będą mieć dywidendy. A skąd państwo dopłaca - ano z pozostałej części gospodarki. W warunkach kapitalizmu trudno utrzymywać nierentowny przemysł. Takich socjalistycznych przedsiębiorstw jak w naszym przemyśle zbrojeniowym tam nie ma. Np. Koncern Kałasznikowa państwowy jest tylko w 51%. Nie radzisz sobie to albo cię zje ktoś silniejszy albo upadniesz. I chyba takie problemy ma Kurganiec. Widać zresztą koncentrację firm zbrojeniowych. Kradzież technologii to też jest mit. Rosja ma wystarczające zaplecze naukowo -badawcze i kadrowe, póki co ocalałe po ZSRR w sensie systemu edukowania takich kadr. Problemem jest dla niej brak kapitału wkładanego w produkcję przemysłową. Co z tego, że nawet technologię, nie mówiąc o samych rozwiązaniach konstrukcyjnych można ukraść albo wymyślić, skoro rosyjski przemysł nie jest tego produkować w rozsądnych ilościach i cenie o ile w ogóle jest w stanie. Oczywiście w dziedzinie technologii militarnych nie ma ochrony patentowej u potencjalnego przeciwnika i nikt skrupułów w pozyskaniu informacji mieć nie będzie. Rosjanie również. Samo państwo rosyjskie jest oczywiście chore. Ale nie ono jedno. I z jednej strony nie ma go co przeceniać, bo z własnej woli samobójstwa nie popełni (np. rozpoczynając wojnę z NATO) a z drugiej nie jest na tyle słabe aby niczego sensownego nie produkować (zwłaszcza tego co zostało z dorobku ZSRR) na sprzedaż a i też ma siłę aby gdzie nie gdzie zaprowadzić swoje porządki (jak na Ukrainie, Gruzji czy Syrii). Na forum widać często przechył na maksa w jedną stronę. Albo rusofilia albo rusofobia. Nie ma za to wyważonych ocen. Odnośnie przewagi nad komunistami. To tutaj byłbym sceptyczny. Komuniści (przynajmniej z nazwy) rządzą Chinami i raczej USA powinna sobie znaleźć sposób na istnienie w świecie w którym to Chiny będą dominować z miażdżącą przewagą technologiczną i nie tylko.

Gruszwik
sobota, 24 lipca 2021, 07:25

Jakość tych rosyjskich samolotów też jest żenująco niska. Trzeba pamiętać, że do każdego su-35 na dzień dobry dodają 4 silniki. Chiny kupując zażądały 6. Trwałość rosyjskich silników jest bardzo niska co przekłada się na wysokie koszty eksploatacji. Tylko, że u nich niesprawne samoloty w powietrzu są normą. Wystarczy poczytać o zestrzeleniu miga-31 w ramach ćwiczeń. Połowę wyposażenia była zepsuta przy ostrym strzelaniu, a wybrali do ćwiczeń samoloty w najlepszym stanie.

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 14:42

Kolega nawiązał do tematu patologii w rosyjskich zakładach produkujących czołgi. Z dużym prawdopodobieństwem w gałęzi odpowiedzialnej za lotnictwo jest podobnie.

Jacek
piątek, 23 lipca 2021, 00:44

Warto wspomnieć o będącej swoistym zabiegiem marketingowym, ofercie koncernu Lockheed Martin. Amerykanie zaoferowali Hindusom „nowy” samolot myśliwski F-21, mający stanowić pewnego rodzaju pomost dla F-35. Okazało się jednak, że pod nowym oznaczeniem w rzeczywistości kryje się „stary” F-16 Block 70/72, znany również jako F-16V. Waszyngton jednak nie wziął pod uwagę faktu, że New Delhi uważa myśliwce F-16, nawet w wersji F-16IN czy F-16 Block 70, za samoloty z lat 70-tych ubiegłego wieku. Tak więc sama zmiana oznaczenia oferowanej Indiom wersji na F-21, to zdecydowanie zbyt mało do zdobycia intratnego kontraktu. Co warte podkreślenia, to na targach lotniczych AERO INDIA 2019 w Bengaluru, amerykański „hit” eksportowy został zaprezentowanym jedynie w formie (sic!) animacji…

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 21:51

A ich Tejas to ile lat już ma? F21 to bardzo dobra opcja dla Indii: jest w stanie walczyć z J17 , mozna go masowo ( ok. 200 szt ) produkować w Indiach i jest podatny na modernizację . Indie boją się, że nie utrzymają rygoru technologicznego ( jak z BrahMos ER ) i nie dadzą rady wyprodukowac tak nowoczesnego samolotu.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:07

Jacuś F-21 to F-16 IN zmodernizowany przy uzyciu technologii z F-35 wiec jak zwykle zrobiłes z siebie.... A Hindusi za złom uwazaja wasze MiG-29/35 a juz w szczególnosci MiG-29K Ale co sie dziwić,....

znowu rozbawiony
piątek, 23 lipca 2021, 22:00

Davidku, F-2 to stworzona dla potrzeb marketingowych nazwa zmodyfikowanej wersji myśliwca F-16 Block 70/72. Nie ośmieszaj się więc wydumanymi farmazonami o wyimaginowanej "technologii z F-35". Nie tylko Hindusi mają coraz gorsze zdanie na temat sprzętu wojskowego made in USA. Jednak temu, to już nawet nie ma się co dziwić... ;-)

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:50

Jak widac fakt ze wasz MiG-35 jest na ostatniej pozycji w przetargu a MiG-29K nawet sie nie załapał na przetarg na maszyny pokładowe musi boleć:)) Ale twoje kłamstwa nic tu nie zmienia. A Hindusi jak widac wola sprzęt z USA i Europy Zach od rosyjskiego złomu.

kaczkodan
sobota, 24 lipca 2021, 21:50

Akurat F-2 to myśliwiec japoński firmy Mitsubishi :P

znowu rozbawiony
niedziela, 25 lipca 2021, 09:17

Oczywiście nastąpiła oczywista pomyłka pisarska! F-21, czyli Twenty One Fighter... ;-)

piątek, 23 lipca 2021, 15:22

Dlatego dokupili właśnie Migi-29 i o zgrozo w wersji K.

Kr.
piątek, 23 lipca 2021, 19:51

https://www.defence24.pl/indie-negatywna-ocena-mig-29k

niedziela, 25 lipca 2021, 15:32

https://defence24.pl/dodatkowe-migi-dla-indii-jeszcze-w-tym-roku

Kr.
wtorek, 27 lipca 2021, 20:27

A mają inne wyjście?

środa, 28 lipca 2021, 15:02

A nie mają?

niedziela, 25 lipca 2021, 15:29

To twierdzisz że Indie nie kupują tych Mig-29 i że one nie mają być doprowadzone do standardu do MiG-29K/KUB?

Kot
piątek, 23 lipca 2021, 12:36

Biorąc pod uwagę że indie kupują su 30 to f16 v nie jest przy nim wcale gorsza alternatywą. A jak indie chcą dobry samolot to jak widać kupują Rafale nie rosyjski złom.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:26

F-16V jest maszyna znacznie lepsza od Su-30MKI.

mig 21
sobota, 24 lipca 2021, 11:39

Tak samo jak promy kosmiczne od sojuzów?.Miało być tanio po 30mln za lot a wyszło 400mln i musieli zrezygnować. Teraz znowu proszą Rosjan o silniki.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:52

I te promy kosmiczne nie dośc ze zrobiły 10x tyle dla lotów kosmicznych niz Sojuzy to nawet Rosja chciała je skopiowac ale jak zwykle wyszedł jej ....... I nikt nie prosi Rosjan o przestarzałe silniki:)

Gnom
wtorek, 27 lipca 2021, 12:00

Proponuję abyś się trochę zapoznał z konstrukcja i osiągami Burana oraz Energii i na to tło nałożył amerykańskie promy. Możesz się zdziwić co do kopiowania promu, bo to jednak zupełnie inne konstrukcje poza ogólnie przeznaczeniem i podobną bryłą.

ruskaja tiechnika
piątek, 30 lipca 2021, 19:51

Twój Buran miał jedno osiągnięcie które jest nie do pobicia przez Amerykanów. Podczas startu temperatura w kabinie wzrastała powyżej 100 stopni celsjusza. Dlatego nigdy nie poleciał z załogą.

Gnom
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:23

No popatrz, jaki odporny musiał być ów człowiek radziecki by sterować Buranem. Przecież wg was ruscy do dziś wewnątrz robotów wsadzają ludzi, a Buran lądował w 1989 roku z ruskim automatem. Zdecydujcie się na coś.

Altair
piątek, 23 lipca 2021, 00:18

Według stanu na dzień 08.07.2021 roku - z powodu problemów z silnikami odrzutowymi Pratt & Whitne nie może latać co najmniej 46 samolotów wielozadaniowych F-35. Chodzi o problemy z powłoką termoochronną na łopatkach wirnika turbiny, która zużywa się szybciej niż oczekiwano. Z naprawami nie nadąża ośrodek serwisowania silników napędzających F135 Heavy Maintenance Center w Tinker Air Force Base w Oklahomie. Problemy z uziemieniem F-35 dotyczą głównie US Air Force - nie może latać aż 41 samolotów tego typu. Pozostałe maszyny uziemione z powodu problemu z silnikami należą do US Navy, US United States Marine Corps i 3 użytkowników zagranicznych...

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:09

Po pierwsze te F-35 oczekuja na serwisbo zakłąd serwisowy był za młorozbudowany i zwyczajnienei nadąża. Problem z zakładem znany jest od 2019r. Ale jaki to ma związekz Su-75 to ci oficer prowadzacynie napisał:)

znowu rozbawiony
piątek, 23 lipca 2021, 22:04

Jeżeli nie rozumiesz, jaki "to ma związekz Su-75" (pisownia oryginalna), to postaraj się przeczytać ze zrozumieniem omawiany artykuł. Jeżeli jednak masz problem z samodzielnym myśleniem, to oczywiście możesz skorzystać z pomocy innych fanboy'ów made in USA i nie tylko... ;-)

Kr.
piątek, 23 lipca 2021, 12:18

Altair zawsze widzi problem tam gdzie go niema. Szczególnie jeśli dotyczy to sprzętu amerykańskiego. LM oficjalnie poinformował że dostarczył 665 samolotów F-35 dla odbiorców amerykańskich i eksportowych. Teraz oblicz sobie jaki procent tej liczby stanowi te 46 uziemionych samolotów.

ręce opadają
środa, 28 lipca 2021, 15:04

Jeżęeli chodzi o F-35, to ty nigdy nie widzisz problemu, nawet wtedy kiedy on jest i jest poważny. Przecież ty pisałeś, że problem z silnikiem F135 to żaden problem...

dyndas
piątek, 23 lipca 2021, 00:08

jak sprzedadzą Argentynie + 2 okręty podwodne to zrobi się ciekawie w okolicy Falklandów

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:10

Taak, to bedzie ciekawe: Su-75 vs Tempest i Astute vs jakaś antyczna sierra:)) Kiepsko zyczysz Argentynie:)

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 21:55

Dav, a ten Tempest skąd się tam weźmie? Najszybciej po 2032 w produkcji, a Argentyna chce kupić chińskie jf17 lub nawet j10E za dwa-trzy lata. GB nie wysle jedynego lotniskowca w rejon nasycony popr i op, a nie ma juz jak w 1982 roku przewagi w rozpoznaniu satelitarnym.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 15:53

Ano sobie poleci, bo jakbys nei zauwazył tego Su-75 wczesneij by nie było:)

tak tylko pytam
środa, 28 lipca 2021, 15:05

Może poleci twój pakistański Mirage 2000 uzbrojony w twoje AIM-120 z 1973 roku?

kmdr
czwartek, 22 lipca 2021, 23:52

Nawet Ruskie idą do przodu tylko My się cofamy. Nawet jak to makieta to wydłubią prototyp. A u Nas? Ktoś Grota ,Kobrę 2000, Skorpiona, pamięta?

Rosyjski zlom
sobota, 24 lipca 2021, 07:30

Nie wydłubują. Nie mają pieniędzy. Makieta jest, żeby naciągnąć inne kraje na sfinansowanie tego czegoś. Wszyscy wiedzą, że parametry i czas ukończenia tego samolotu są rosyjskimi mżonkami. Indie już coś wiedzą o rosyjskich zapewnieniach.

bender
czwartek, 22 lipca 2021, 23:51

Jeśli uwierzyć plotkom, że Su-57 ma wady strukturalne i dlatego nie jest produkowany, to Su-75 jest próbą ucieczki do przodu przy wykorzystaniu technologii rozwijanych w programie T-50. W sieci można znaleźć informacje, wg których oprócz programu Ochotnik i bombowca załogowego od lat pracowano również nad platformą myśliwską. Możliwe więc, że Rosjanie mają już gotowy do oblatania płatowiec i kilka technologii (zapewne w fazie rozwoju) z innych programów, które będą chcieli zintegrować. Jednak diabeł zawsze tkwi w szczegółach, więc założenie, że za 6 lat samolot będzie w produkcji jest hurra optymistyczne. A jak potem będzie z produkcją to jeszcze inna bajka. Podsumowując: (skądinąd ciekawe) animacje samolotu CheckMate oznaczają, że jeszcze przez co najmniej dekadę rosyjskie siły kosmiczne, powietrzne i wszelkie inne nie będą miały samolotu choćby przypominającego wizualnie V gen. Propagandowy majstersztyk przekucia porażki w sukces, znaczy taki sukces w przyszłości, jak z piosenki z Misia o Trasie Łazienkowskiej.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:12

Bender,najciekawsze jest to że niekompletne prototypy T-50 lataja bez przeszkód a jak postanowili to złozyc do kupy to zaczeły spadac.

xdbi
piątek, 23 lipca 2021, 12:56

"Jeśli uwierzyć plotkom, że Su-57 ma wady strukturalne i dlatego nie jest produkowany, " --- co Ty pleciesz, gł. konstruktor podał, że w przyszłym roku kolejne seryjne będą oddawane w terminie ..

bender
piątek, 23 lipca 2021, 13:52

Tak, tak, w zeszłym roku też miały być oddawane w tym roku, itp., itd. Na razie produkcja stoi, a samoloty nie latają.

antyBender
piątek, 23 lipca 2021, 14:23

tak tak będą oddawane w terminie a Ty akurat najmniej o tym wiesz ..... chyba, że wierzysz plotkom a nie gl. konstruktorowi.

też idiota
piątek, 23 lipca 2021, 17:36

Tak, tak słyszeliśmy już o tym terminie. Dwie eskadry do końca 2020-stego roku

bender
piątek, 23 lipca 2021, 17:24

Oczywiście, że w terminie. Po prostu termin się zmieni. Ile to już miało być tych Su-57 do dziś? Co prawda ich nie ma, ale terminy są dotrzymane :-D

redneb
środa, 28 lipca 2021, 15:07

To tak jak z waszym F-35. Kiedy miał być skończony? W 2012 roku? A kiedy będzie skończony? Nigdy?

bender
środa, 4 sierpnia 2021, 12:13

F-35 istnieje w setkach egzemplarzy, a Su-57 w jednym. Czyli plan był taki, żeby w 2021 istniał jeden egzemplarz Su-57?

Ging
sobota, 24 lipca 2021, 12:49

*dotrzymywane :)

Gamob
czwartek, 22 lipca 2021, 23:45

No no zaimponowali mi teraz, jeszcze trochę pracy i bedzie hit na miarę su57. Su57 miał 2 silniki, ten ma jeden następny nie bedzie miał wcale - czyli każdy następny bedzie lepszy od poprzedniego bo ich silniki nie działają... proste - proste.

BG
czwartek, 22 lipca 2021, 23:32

F-35 to kompletnie schrzanione rozwinięcie Jak-41, kupionego za grosze przez amerykanów w czasie jelycnowskiej smuty. A Suchoj znany jest z tego że produkuje doskonałe pod względem aerodynamicznym i zwrotności myśliwce. Wystarczy porównać sam wygląd, F-35 to przy tym latająca stodoła, zresztą F-35 utrzymuje sie w powietrzu tylko dzięki komputerom z Tajwanu.

Kacperek
sobota, 24 lipca 2021, 07:37

I gdzie ten jak-41 lata? Dlaczego Rosja nie zmodernizowała go, albo nie wypuściła następcy? Nie ma technologii czy już nie ma ludzi? Przecież na taki samolot byłby niesamowity popyt patrząc na ilość śmigłowcowców. Indie, Egipt, Chiny, Turcja czy wreszcie Rosja zamawialyby te samoloty w dużych ilościach. Piszesz, że to ZSRR był prekursorem a Rosja niestety zmarnowała taki dobry projekt.

anonim
piątek, 23 lipca 2021, 20:13

"F-35 to kompletnie schrzanione rozwinięcie Jak-41" - F-35 z Jak-(1)41 łączy głównie zdolność do pionowego startu i lądowania, i czego by tu nie mówić, Amerykanie zwyczajnie lepiej to rozwiązali, stawiając na jeden specjalnie zaprojektowany silnik.

Stary zgred
piątek, 23 lipca 2021, 17:14

F-35 to obok F-22 najbardziej manewrowy samolot myśliwski jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Na YT można zobaczyć filmy na których piloci demonstrują możliwości manewrowe F-35A z takimi manewrami jak salto do tyłu, pedal turn czy kulbit: "This Video Shows Wath The F-35 Can Really Do, jaw-dropping maneuvers", "F-35 Kulbit and pedal turn" oraz "F-35 Lightning II: Full Demonstration" i blisko 13 minutowy pokaz akrobacji z Air Show w Oregonie "F-35 Lightning II Friday Evening Demo... Oregon International Się Show 2019". Na pierwszym filmiku autoryzowanym przez Defense News i Breaking Defense pokazana jest siła manewru przez kpt. Andrew "Dojo" Olsona z grupy akrobacyjnej F-35 Demo Team.

Ekspert
środa, 28 lipca 2021, 15:13

Poopowiadaj jeszcze o swoich dramatycznych manewrach powietrznych. A potem idź i obejrzyj film z pokazów Su-35S. Ale na manewrach to ty się znasz jak mało kto. Przecież ty pisałeś., że "pedal turn" to pedał orczyka a F-35 na twoim "autoryzowanym" filmie robi "Kobrę", która w rzezcywistości jest elementem pokazu zwanym "Low Speed Pass", który to "Low Speed Pass", według ciebie, powtarzam, według ciebie , wykonywany być może tylko i wyłącznie przez samoloty super manewrowe. Zdaniem wszystkich ekspertów z dziedziny lotnictwa, najbardziej manewrowym samolotem na świecie jest Su-35S. F-35 ma osiągi gorsze od MiGa-21, a F-22 został pokonany w symulowanych pojedynkach WVR przez Mirage 2000.

Allo
piątek, 23 lipca 2021, 14:05

F-35 ma tyle wspólnego z Jak-141 co foie gras z ruską słoniną.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:13

Dziecko,F-35 nie ma nic wspólnego z nieudanym Jak-41 Jaczek ma napęd zerżniety z Jak-38 i Convaira 200 wiec daruj sobie kłamstwa:)

anonim
piątek, 23 lipca 2021, 20:28

Dziecinko, F-35 jak najbardziej ma co nieco wspólnego z Jak-14. Istnieją liczne opracowania na temat współpracy Amerykanów z biurem Jakowlewa. Wystarczy poczytać zamiast kompromitować się swoją niewiedzą i ignorancją.

piątek, 23 lipca 2021, 15:24

Jak ma napęd zerżnięty z Jaka...... dobre. Idziesz na mnistrza.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:29

Dokładnei w Jak-41 zastosowali skopane rozwiązanie z Jak-38 z silnikami startowymi i dysza silnika głównego zerżnietą z silnika P&Wdla Convair 200:))

anonim
piątek, 23 lipca 2021, 20:29

Mistrzem został, gdy nazwał T-14 polskim czołgiem. :D

Mistrz nad mistrze
środa, 28 lipca 2021, 15:14

Mistrzem został, kiedy napisał o AIM-120 będących na uzbrojeniu F-4F Luftwaffe w 1973 roku.

Przemo
piątek, 23 lipca 2021, 12:53

Poszukaj sobie na Youtube filmów z pokazów lotniczych. Można zobaczyć, że F-35 jest w stanie wykonać zwrot o 180 stopni w 5 sekund (zakręt z utartą prędkości "instantaneous ") to daje w okolicach 36 stopni na sekundę - to bardzo dobry wynik.

Karol B
piątek, 23 lipca 2021, 12:42

Ale wiesz że f35 z założenia nie miał być super zwrotny ani szybki ani mały i nie miał służyć do walki w powietrzu F35 to myśliwiec wielozadaniowy stworzony z myślą walki elektronicznej, zwiadu, mapowania pola walki, do działania na terenie przeciwnika co miało być możliwe dzięki bardzo wysokiej jakości poszycia stelth oraz odporności myśliwca na ataki elektroniczne i zagłuszanie F35 ma bardzo potężny radar oraz mnóstwo kamer,czujników, sensorów co w połączeniu z najwyższej jakości powłoką stelth oraz nowoczesnością pojazdu robi że F35 staje się w powietrzu jako mobilne centrum dowodzenia które ma możliwość do śledzenia, namierzania, nauktralizowania celów w powietrzu, na lądzie, na morzu i to bez wykrycia F35 przegrał by walkę na bliskiej odległości z su57 ale do walki na krótkim dystansie nie dochodzi Teraz walki odbywają się na dużym dystansie Gdzie F35 ma przewagę nad każdym mysliwcem wroga Ponieważ: 1.F35 jest bardzo trudnowykrywalną maszyną ( ma lepszą powłokę stelth od wszystkich rosyjskich, chińskich maszyn) 2. F35 posiada bardzo nowoczesny radar o dużym zasięgu który deklasuje maszyny przeciwnika ( Czyli podczas walki f35 vs su57 to su 57 nawet nie będzie wiedział gdzie znajduje się f35 a f35 będzie go wiedział i wystrzeliwał rakiety namiwrzane w kierunku su57) 3. F35 jest bardzo elastyczny i ma bardzo wysoki zakres działania w każdych warunkach Czyli może Może mapować teren walki w czasie rzeczywistym Może prowadzić walkę elektroniczną Może zagłuszać wroga i go podsłuchiwać, przechwycać rozmowy radiowe wroga Może namierzać cele dla innych maszyn sojuszniczych albo sam je zlikwidować Może służyć jako centrum dowodzenia Może bardzo skutecznie i celnie likwidować wszelkie zagrożenie oraz cele

Jaca
środa, 28 lipca 2021, 15:15

Szkoda tylko, że nic z tego nie wyszło i F-35 okazał sie być zwykłym bublem...

Łowca NKWD
piątek, 23 lipca 2021, 12:38

Hahahaha. Jasne. Coś jeszcze z portalu sputnik rosyjski kolego chcesz tu wkleić.

Muminek
piątek, 23 lipca 2021, 12:07

Więcej, więcej poproszę .. zadziwiające że wy nie rozumiecie że ośmieszacie siebie i swoich szefów.

Puzio
czwartek, 22 lipca 2021, 22:29

No fajnie. Kiedy co i po po? Trzeba się zastanowić. Że to ta bida ma robić. Za parę rubli. Ci co mają pojęcie już dawno w Chinach albo Korei . Fajna makieta.

Tomasz
czwartek, 22 lipca 2021, 21:57

Co za baran pisze te wypociny. Lotniskowe też ruscy mają. Lecz niewiadomą kiedy naprawić się uda

Wania
piątek, 23 lipca 2021, 08:58

Co mają lotniskowe? Bo nie bardzo wiadomo, co piszesz... Ile mają lotniskowych?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:27

Mają i to dużo. Każdy rosyjski oficer nosi przecież lotnisko na głowie.

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 06:45

Rosja to jeden wielki lotniskowiec. Zobacz na mapie.

Igor
czwartek, 22 lipca 2021, 21:31

kolejna rosyjska konstrukcja w technologii stealth. A jeszcze niedawno, kremlowskie trolle na wyścigi przekonywali, że stealth to przeżytek, dlatego Rosja nie tworzy takich samolotów, tylko superzwrotne w rodzaju Su-35 :-) A tu się okazuje, że kierunek jak najbardziej słuszny, tylko Rosja jest w tyle technologicznie i musi to swoje zapóźnienie jakoś uzasadniać :-)

Jaro
piątek, 23 lipca 2021, 09:23

koszt/efekt to są bardzo drogie samloty, dlatego w latach 80tych Rosjanie nie zdecydowali się na ich opracowanie. Sami Amerykanie jakoś nie dażą F-35 sympatią i już są różne głosy co z ta maszyną robić, bo koszty utrzymania jej są astronomiczne.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:16

I pewnei dlatego program Istriebitiel-90 wystartował w 1979r a w 1983 przyłaczył się do niegoSuchoj:)) A Amerykanie maja zamiar kupić 2440 F-35 wiec daruj sobie bajki.

Stanlej from przyczepa in Montana.
środa, 28 lipca 2021, 15:17

Amerykanie obcinają zamówienie na bubla F-35. W 2023 roku ogłoszą program MR-X.

Pedro
piątek, 23 lipca 2021, 08:07

najpierw musi coś, gdzieś powstać żeby można "kopiować"... może stąd te opóźnienia :)

BG
czwartek, 22 lipca 2021, 23:34

Akurat rozwijanie technologii stealth ma w Rosji duży sens, dlatego że amerykańskie radary są dużo prymitywniejsze od rosyjskich i stealth to będzie bicz na amerykanów, którym chlaśnie niedługo nawet jakaś Wenezuela...

Wania
sobota, 24 lipca 2021, 07:42

AESA Rosja chce zamontować w tym samolocie. Czyli coś, co na zachodzie jest dostępne nawet do f-16. Rosja nie ma jeszcze samolotu ze standardowym radarem AESA. Używa radarów w technologi sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz na zmodernizowane migi-31. Operator wpatruje się w stary monochromatyczny monitor kineskopowy i patrzy czy wszystkie lampy działają. Rosyjski komputer na pokładzie tego samolotu przegrzewa się po pół godzinie pracy.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:16

NO cóz biorąc pod uwage ze prymitywne rosyjskie radary sa jakies 50 lat za USA a nawet Polska ma juz lepsze......

Kot
piątek, 23 lipca 2021, 12:40

Hahaha. Coraz to widzę się kolega z Rosji prześciga z postu na list w wymyślaniu bzdur. Rosja prześciga zachód zwłaszcza w budowie samolotowych radarów aesa.

Krzysztof
czwartek, 22 lipca 2021, 21:22

Jeśli to jest makieta, co niektórzy twierdzą, to przyznam, dosyć realistyczna. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Robi się interesująco na rynku samolotów bojowych.

taka prawda
piątek, 23 lipca 2021, 13:15

w połowie jest makietą, cały płatowiec i dziób samolotu to już prototyp ...

45
piątek, 23 lipca 2021, 12:03

to nie jest makieta, to kadłub prawdziwego samolotu, ale na razie bez wyposażenia wystartuje 23 roku

Gruszwik
sobota, 24 lipca 2021, 07:44

Nie wystartuje. Nie ma jeszcze silników do tego samolotu. Po próbach okaże się, że wszystko trzeba przeprojektować, bo widać błędy gołym okiem. Putin chciał wejść do środka, ale go powstrzymali. Czyżby bali się, że dykta nie wytrzyma?

Rusek
piątek, 23 lipca 2021, 07:47

makieta niestety...ale dośc realistyczna ,jak to w rosji...

Niuniu
czwartek, 22 lipca 2021, 21:21

forumowicze jak zwykle już nie wiedzą jakie głupoty pisać. Pan Eee tam nożeka ba super wysokie ceny benzyny - w Rosji!!! a są 2,5 x niższe niż w Polsce. W dotatku swe zmartwienie uzasadnia olbrzymimi odległościami w tym kraju. Zapomina, że te odległości w Rosji pokonuje się samolotem lub pociągiem?

też idiota
piątek, 23 lipca 2021, 17:53

Szkoda że nie dałeś za przykład Wenezueli bo tam paliwo jest najtańsze.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:30

Wenezuela to paliwo musi z Iranu importowac:)

Stanlej from przyczepa in Montana.
środa, 28 lipca 2021, 15:19

Tak, wożą tą ropę twoimi tankowcami napędzanymi kotłami opalanymi oparami benzyny.

Eee tam
piątek, 23 lipca 2021, 10:49

Z najnowszej chwili : pociągiem już nie bo właśnie zawalił się w Rosji jakiś most na głównej magistrali Europa- Azja ha ha ha

Eee tam
piątek, 23 lipca 2021, 10:41

Ja nic nie narzekam bo mnie to nie obchodzi. Narzekają Rosjanie na rosyjskich forach a narzekanie to najsłabsze słowo ich opinii na ten temat. Aż Kreml wprowadza zakaz eksportu benzyn z Rosji .

Gruszwik
piątek, 23 lipca 2021, 09:36

Jeszcze napisz o wódce. Też jest tańsza w Rosji. Najniższe wynagrodzenie Rosja: 12.800 rubli, Polska: 50.000 rubli. Ceny w sklepach w Rosji są wyższe niż w Polsce. Ostatnio banany w Rosji są w cenie marchwi. Ok 8,65 zł za kilogram. Tyle w Rosji kosztuje marchew.

Trol
czwartek, 22 lipca 2021, 23:50

Oczywiście z każdej wioski w Rosji lata samolot. To kraj bez analoga w mirie. Wiwat najwspanialszy kraj świata czyli Rosja wielkiego cara i imperatora Putina.

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:18

Noo mi przypomina kitajską moderkę Miga 21 inny ogonek motylkowy inny dziobek ale środek swojski

Niuniu
czwartek, 22 lipca 2021, 21:06

Autor ponownie narzeka na długi czas wprowadzania rosyjskiego Su-57. To może warto przypomnieć, że amerykański F35 zaczął powstawać oficjalnie w 1997r. 24 lata temu. I dalej daleko mu do świetności. Jeśli faktycznie rosjanie mają coś więcej poza tekturową makietą to jest to niewątpliwie sensacja. I jeśli zdołają w ciągu 6 lat uruchomić seryjną produkcję tego samolotu o deklarowanych parametrach w cenie ok. 30 mln dolarów to niewątpliwie będzie hit eksportowy i kolejny gwóźdź do trumny światowej dominacji lotnictwa amerykańskiego. Prezentacja tego samolotu pośrednio wyjaśnia dla czego armia rosyjska tak mało interesuje się samolotem Mig - 35.

Wania
piątek, 23 lipca 2021, 10:58

Rosjanie nic nie zrobią poza tą makietą. Różnica między f-35 i su-57 to niecałe 4 lata. F-35 wyprodukowano już 665 sztuk, su-57 całe 2 sztuki z czego jedna się po godzinie rozbiła. Liczba wylatanych godzin f-35 tylko 400 tysięcy, su-57 całe dwie godziny i jedyny nie rozbity egzemplarz od grudnia ubiegłego roku już nie jest w stanie się wzbić w powietrze. F-35 ma docelowe silniki, su-57 może będzie miał za 5 lat i działające wyposażenie. Ten zaprojektowany su-57 będzie sprawny dopiero ok. 2030 roku. Czyli przepaść niuniu.

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 22:46

Niuniuś znowu zmyślasz:) F-35 od lat jest produkowany seryjniea wasz Su-57 po 10 latach od oblotu ciagle ma status prototypu. Natomiast F-35 od LRIP-3 jest produkowany seryjnie.

755
piątek, 23 lipca 2021, 12:06

silnik F35 ma mały zasób, występują również problemy z prędkością naddźwiękową, występują problemy z tlenem dla pilota i inne problemy

piątek, 23 lipca 2021, 17:57

Problemy z tlenem to były ale 10 lat temu.

niedziela, 25 lipca 2021, 12:27

Problemy z tlenem w F-22 sa od pierwszego lotu pierwszego prototypu..... i nadal są.

Kr.
czwartek, 22 lipca 2021, 22:26

F-35 data oblotu 15 grudnia 2006. Su-57 data oblotu 29 stycznia 2010r. Trzy lata różnicy a w którym miejscu są dzisiaj obie konstrukcje.

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 15:22

Oby dwie w tym samym. Chociaż F-35 pobił rekord w ilości sprzedanych prototypów. Bo wiesz, że ten szajs to dalej prototyp?

piątek, 23 lipca 2021, 17:56

Problemy z tlenem rozwiązano jakieś 8-10 lat temu.

niedziela, 25 lipca 2021, 12:27

Nie.

Ot chwila ulotna
czwartek, 22 lipca 2021, 21:55

W 97 to powstały założenia uwczesnego programu JSF. W 2000 dokonano wyboru wykonawcy. W 2006 oblatano prototyp. Dla porównania oblot PAK FA to 2010, mamy 2021 a seryjnych jak nie ma tak nie ma. Sami Rosjanie przyznają, że finalny Su 57 będzie miał przeprojektowany płatowiec i nowe silniki. Kiedy to tego najstarsi górale nie są w stanie przewidzieć. I ta sama firma ma mieć gotowy produkt w 2026? To będzie hit ale na poziomie polskiego kabaretu.

Ot chwila ulotna
czwartek, 22 lipca 2021, 22:46

Ówczesny oczywiscie:)

Szachista
czwartek, 22 lipca 2021, 20:45

Ta makieta zrobiła nam szach-mat i nie wiemy o czym mamy dyskutować. Może o kolorze?

Wasko
czwartek, 22 lipca 2021, 22:37

Nie o kolorze, a o cyfrach wszak są nieprzypadkowe i konstruktorzy zapewniają że mają przynieść szczęście. No jak się nie wierzy w Boga, albo we własne możliwości to trzeba zaufać w magię dwóch cyfr. P.S. Idąc tym tropem może, obok kupowania F35 i OPL warto ruskim zakopać pod płotem biura konstrukcyjnego zdechłego kota co by znacząco obniżyło nie tylko ich morale ale i zdolność konstrukcyjne.

Wolodia
sobota, 24 lipca 2021, 07:49

Patrząc na tą makietę można dojść do wniosku, że pod płotem mają już Zakopane 5 albo 7 tuzinów kotów. Stąd te cyferki.

Nie latajacy
czwartek, 22 lipca 2021, 20:38

Przypomina nieco F-16.

BWP
czwartek, 22 lipca 2021, 20:35

A z czego to wystrugane: z drewna czy z gliny?

Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie
czwartek, 22 lipca 2021, 21:04

Z polskiej gliny wszystko można ulepić, nawet bat

Paweł
piątek, 23 lipca 2021, 01:17

Wania, spokojnie. Na was wystarczy ten bat, który już mamy... Teraz zbudujcie kolejną makietę. Może ze szkła?

Raf
czwartek, 22 lipca 2021, 20:32

Był tu bodajże artykuł o tureckim samolocie, który ma kiedyś powstać i były same zachwyty. Ale jak jakiś sprzęt / makietę przedstawi Rosja to same drwiny. Hipokryzja do kwadratu.

Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie
czwartek, 22 lipca 2021, 20:40

Za to polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie

piątek, 23 lipca 2021, 09:19

Luksemburg też nie produkuję samolotów i gdzie byś wolał żyć w Rosji czy Luksemburgu?

Bumer
piątek, 23 lipca 2021, 14:27

W Rosji bo wódka tańsza.

Wania
sobota, 24 lipca 2021, 07:52

I benzyna. Benzyna też tańsza. I narkotyki. W Rosji na każdym rogu pytają czy masz problem. Taki troskliwy naród.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:32

W stosunku do zarobków, to bym nie powiedział:)

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:29

Oj tam, oj tam. Z kołchozu zawsze nożna ukraść co trzeba. Jak za drogo, to se bimber zrobią.

Meanwhile in RUSSIA! YT
piątek, 23 lipca 2021, 08:01

Dokładnie, jak nam je dostarczą, to nie mają analoga na całym świecie :P

owed
czwartek, 22 lipca 2021, 20:21

podobno będzie tańszy od łady Niva...

frr
czwartek, 22 lipca 2021, 20:20

Wspaniałe wieści :) hahahah

PKB Rosji na głowę jest 3x większy niż Ukrainy
czwartek, 22 lipca 2021, 19:53

Brawo Słowianie! BRAWO, brawo!

Mogolo
piątek, 23 lipca 2021, 09:20

Rosja jest tak słowiańska jak mongolidalne rysy twarzy ich Cara.

Kacperek
czwartek, 22 lipca 2021, 21:05

Nie ciesz się bo nie ma z czego. W Rosji 1 procent najbogatszych ma w swoich rękach prawie 70 procent majątku. Więc przeciętnie to Rosjanin już jest biedniejszy niż Ukrainiec. Widać to w pensji minimalnej, która na Ukrainie już jest wyższa niż w bogatej Rosji. I jeszcze jedno Rosja to nie słowianie. To potomkowie dzikich plemion stepowych z Azji.

Raf
piątek, 23 lipca 2021, 07:50

He, he Rosja to nie Słowianie... naprawdę zabawne. Wszystko co na wschód od Bugu, co prawosławne i grekokatolickie, co posługuje się cyrylicą to Ruskie - nie ma różnicy czy to Ukraina czy Rosja. A jak na Ukrainie taki dobrobyt to po co masowo przyjeżdżają do Polski?

Duszek
czwartek, 22 lipca 2021, 23:06

O ho na Upanie nie ma oligarchii no coś nowego ;)

czarno to widzę
czwartek, 22 lipca 2021, 22:04

A w USA 1% najbogatszych ma w swoich rękach 90% majątku. A bajki o Ukrainie, które tu opowiadasz to nawet śmieszne już nie są, bo u was 1% oligarchów posiada 100% majątku narodowego, a reszta emigruje.

Hmmmm
czwartek, 22 lipca 2021, 21:51

W USA 1% ma w rękach 99% majątku i co związku z tym?

Potiomkin. A...nie. Sorry. Potomac
piątek, 23 lipca 2021, 10:42

A to, że przeciętny Amerykanin jest wielokrotnie bogatszy niż przeciętny Rosjanin.

Polska to technologiczny skansen
sobota, 24 lipca 2021, 20:56

Przeciętny Amerykanin jest wielokrotnie bogatszy niż przeciętny Polak.

Adam
piątek, 23 lipca 2021, 09:56

Matematyki się naucz. 50% to nie 99%

Kacperek
piątek, 23 lipca 2021, 09:28

No nie doczytałeś. W USA to jest 40%. Z tym że największa firma w USA jest więcej warta niż cała Rosja. Co to oznacza dla przeciętnego obywatela to chyba jest jasne. Rosja jest krajem biedaków mimo największych na świecie złóż bogactw naturalnych. Przeciętny Rosjanin powinien być bogatszy od Norwega a jest na poziomie obywatela biednego afrykańskiego kraju.

Hoooooo
piątek, 23 lipca 2021, 08:03

Inna skala bogactwa, nawet 100 najbogatszych ruskich jest niczym w porównaniu z właścicielem Amazon :P

yy
czwartek, 22 lipca 2021, 20:35

I piec razy większy niż Somalii,brawo Rosjanie.

e
czwartek, 22 lipca 2021, 20:08

a średnia długość życia? te trzy razy większa? haha

PKB Rosji na głowę jest aż 3x większy niż chwalonej Ukrainy
czwartek, 22 lipca 2021, 21:03

Ukraina startowała z tego samego poziomu co Rosja... Natomiast Polska futrowana jest corocznie dziesiątkami miliardów dolarów z różnych funduszy pomocowych, grantów, itd. Poza tym gdyby na Polskę nałożono takie sankcje jak na Rosję to na półkach mielibyśmy tylko ocet...

piątek, 23 lipca 2021, 21:50

i częściowo też Ukraina

Serce jest zielone.
piątek, 23 lipca 2021, 14:25

Pensja minimalna na Ukrainie jest nieznacznie większa niż w Rosji. Mimo że istotnie gospodarka Rosji jest wielokrotnie większa. A teraz porównaj pensje minimalną kraju o podobnym PKB, np. Włochy. To da Ci obraz jak żyją Włosi a jak Rosjanie (pamiętaj: nadal porównywalne PKB). Możesz tez porównać do Polski. Powinieneś też wiedzieć, że dotacje które Polska dostaje działają sektorowo, tzn. rozwijają te gałęzie przemysłu, na których państwu najbardziej zależy, np. stymulowanie inwestycji w przemysł meblarski, dało ten efekt, że łączna wartość jego eksportu jest większa niż ekspert RUSKIEJ ZBROJENIÓWKI. Czyli, zainwestowane w ten sposób pieniądze przyniosły takie właśnie efekt - natomiast Rosja, ciągle korzysta się z renty surowcowej, bez stymulacji sektorowej gospodarki. Czego najlepszym przykładem są najwyższe w historii ceny benzyny. Jak myślisz, jaka jest tego przyczyna w kraju który jest drugim na świecie producentem ropy? Pomogłem?.... nie ma za co.

cierpisz na własne życzenie Rosjaninie
piątek, 23 lipca 2021, 09:33

Nie trzeba było się pchać na Ukrainę to nie mielibyście sankcji ale wy od wieków wyznajecie zasadę "na złość mamie odmrożę sobie uszy".

piątek, 23 lipca 2021, 16:42

Ukraina startowała z tego samego poziomu co Rosja mająca PKB na głowę 3x większy niż bogata Ukraina. Zaś długość życia w Rosji i Ukrainie to 72 lata a Polsce 74.

V
piątek, 23 lipca 2021, 17:46

Dlugosci zycia w Rosji to 64 lata 122 miejsce na Świecie w Polsce 74...

Wkurzony
sobota, 24 lipca 2021, 09:22

Ukraina startowała z tego samego poziomu co Rosja mająca PKB na głowę 3x większy niż bogata Ukraina. Zaś długość życia w Rosji i Ukrainie to 72 lata a Polsce 74.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:33

W Rosji był nawet taki gość, który żył 190 lat. Tylko potem wyszło, że podczas rewolucji tak im się w papierach popitoliło, że do dziewięćdziesiątki dodali mu 100 lat.

Przeciętny Rosjanin zarabia 6x więcej od Niemca
piątek, 23 lipca 2021, 09:21

Dokładnie!

Polak nawet nie wie, że Rosjanie to Słowianie
sobota, 24 lipca 2021, 12:20

Pomyliłeś przeciętnego Rosjanina z pracowitym Polakiem

Polak
piątek, 23 lipca 2021, 07:51

chciałbyś he he,zaklinaj rzeczywistośc dalej...

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 00:04

Po ns2 widać te wielkie sankcje. A gdyby Polska miała tyle złota, tytanu, gazu ropy, diamentów co Rosja, to nawet rządzona przez Nikodema dyzme była by od Rosji bogatsza. Brawo towarzysz Putin. Z jakiego to niby Ukraina startowała poziomu jak Rosja? Rosja wypasiona przez lata grabieży wszelkiemi dobrami z byłych republik i bloku wschodniego. Ukraina 9ktadana przez Rosję i dodatkowo skupiona z Krymu i Donbasu. Przestań mi tu kity pociskac.

Serce jest zielone.
piątek, 23 lipca 2021, 14:32

Z tym tytanem to trochę przestrzeliłeś.... Rosja to taka potęga, że obecnie więcej go importują. Tkaże ten...

Hahaha
czwartek, 22 lipca 2021, 23:32

Ale 122 miejsce w średniej długości życia to fakt... jest się z czego cieszyć? No jest czy nie?

PKB Rosji na głowę jest aż 3x większy niż bogatej Ukrainy
piątek, 23 lipca 2021, 16:41

Ukraina startowała z tego samego poziomu co Rosja mająca PKB na głowę 3x większy niż bogata Ukraina. Zaś długość życia w Rosji i Ukrainie to 72 lata a Polsce 74.

Łowca NKWD
sobota, 24 lipca 2021, 09:25

Na ile wyceniasz Krym i Donbas? Na tyle ile kosztowała by Rosję utrata swoich pół gazowych i naftowych?

er
piątek, 23 lipca 2021, 21:32

w Rosji średnia życia 72???? gdzie to wyczytałeś? raczej 64 :D

Wojsko Nadwiślańskie wygra i bez sprzętu
czwartek, 22 lipca 2021, 23:08

Pewnie nie bo zakłady byłyby Niemieckie ;)

Quetz
czwartek, 22 lipca 2021, 19:48

ladnam makieta, my tez swegoc zasu mielismy kilka np. PZL 230F. Ciekawe czy zrobia choc jedne prototyp zanim skoncze 60 lat (a mam 35)

sff
czwartek, 22 lipca 2021, 21:23

może nie dożyjesz tej 60tki bo skończysz w jakimś okopie na froncie wschodnim. Czego ci oczywiście nie życzę...

piątek, 23 lipca 2021, 10:32

jak rozumiem, pocieszasz Quetza :))) Bo faktycznie chyba nie zobaczy

Nie inż.
piątek, 23 lipca 2021, 07:31

A co tam w tym okopie będzie robił. Wykopki?

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:19

no oni konsekwentni także przynajmniej latajaca"makieta" powstanie nawet uzbrojona

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 24 lipca 2021, 12:11

Biorąc pod uwagę stojący w hangarze Su-57 należy przyznać ci rację.

PKB Rosji na głowę jest 3x większy niż Ukrainy
czwartek, 22 lipca 2021, 19:47

Brawo Słowianie! BRAWO, brawo!

Whiro
piątek, 23 lipca 2021, 00:06

Rosja to Słowian co najwyżej miliony zruszczyla, podbiła, wysiedlała , okradła z ziemi i wymordowała.

Rosja NIGDY nie napadła na ziemie Piastów
piątek, 23 lipca 2021, 16:49

Pomyliłeś Rosję z Polską

Wania
sobota, 24 lipca 2021, 07:55

Napadła. Nie kłam. Napadła na Polskę wiele razy.

Rejtan
piątek, 23 lipca 2021, 22:08

Jakieś 37 razy w ciagu 300 lat. Oczywiscie tego 1920 woli nie pamiętać, a i 1945 zakończył się 1990 i upadkiem ZSRR, wiec ten tego...

Hahaha
czwartek, 22 lipca 2021, 23:34

Średnia długość życia Rosja - 122 miejsce, Ukraina 117, Polska 36....

bender
czwartek, 22 lipca 2021, 22:40

Dobre, bo zabawne :-D

Rosja to nie Słowianie
czwartek, 22 lipca 2021, 21:36

Samobójstwa: Rosja - 31, Ukraina - 22, Wielka Brytania - 9.

Artur
czwartek, 22 lipca 2021, 19:28

LEGO pokazało nowe klocki

Oszołom
czwartek, 22 lipca 2021, 19:18

Jak w tym kawale o zajączku, co wkrecil niedzwiedzia w handel drzemu zmieszanego z bigosem... I kto to kupi? Biedne kraje z afryki, bo nie zachod. Troche moze indie, iran, egipt, pakistan czy wenezuela co groszem nie smierdzi czy argentyna?

czwartek, 22 lipca 2021, 21:53

Oczywiście że zachód nie kupi żadnego uzbrojenia z Rosji poniewasz zachód to NATO i nawet jak by ktoś ch

Alaris
czwartek, 22 lipca 2021, 21:36

Indie już się przejechały na Su-57, więc wątpliwe by się pchały w kolejną 5 gen. z Rosjanami, na Iran jest embargo, Pakistan woli kręcić z Chińczykami, Wenezueli z jej inflacją nie stać na papier toaletowy a co dopiero na myśliwce, a Argentyna ogłosiła że Chiny będą jej partnerem w modernizacji armii ( np.: chcę kupić 16-20 JF-17)

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:20

ta F 35 kupią za kilkuletnie PKB od razu na pomniki bo na eksploatacje nie będzie stać

Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie
czwartek, 22 lipca 2021, 21:05

Za to polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie, aj waj, aj

Falcon
piątek, 23 lipca 2021, 17:46

No i nie muszą, bo po co nam samoloty produkować? Na wasze latające zabytki mamy F16 a jak do linii wejdzie f35 to nawet nie zauważycie kiedy pozamiatany wasza OPL w Kaliningradzie.

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 00:09

Jutro idę do sklepu i poszukam czegoś made in Russia. Jak coś znajdę fam co znać. Hahahaha.

ruski stek bzdur...
czwartek, 22 lipca 2021, 22:03

Tak jak ruskie samochody :)

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 06:59

Rosyjskie są, Polskich niema

Gruszwik
sobota, 24 lipca 2021, 08:05

Rosyjskich samochodów w pierwszym półroczu tego roku w całej Europie sprzedano 700 sztuk. No sukces normalnie. Na rynku liczącym 300 mln ludzi 700 sztuk. Pewnie do jazdy w pole.

Tak sobie obserwuję
piątek, 23 lipca 2021, 21:32

Nie rosyjskie tylko francuskie. Łada to taka stara Dacia w innej skorupie. Skądinąd Dacia sprzedaje się u was jako Renault. Np. Renault... Duster. Natomiast "produkcja" u was to prosty montaż z komponentów wyprodukowanych w ...Polsce.

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 12:47

Hahaha. Polskich produktów nie ma a są rosyjskie? No jak mieszkasz w Rosji to może to i prawda. Chodź sądzę że wasze imperium to jeździ choćby zachodnimi samochodami a nie rosyjskimi ciekawe czemuż takie wielkie imperium nie potrafi zrobić solidnego samochodu.

Star Trek
czwartek, 22 lipca 2021, 19:06

Putin był na pokazie...makiety. Pochylnia w dół.

Yh
czwartek, 22 lipca 2021, 23:35

Nie smiej się z nich! Oni są biedni!

Insider
czwartek, 22 lipca 2021, 19:04

Suchoj T-75 Check mate, w wolnym tłumaczeniu: Suchoj sprawdź ziomka (przyp. red. czy jeszcze z tobą leci, czy już spadł).

wot tjechnika
czwartek, 22 lipca 2021, 18:51

Tuszonkolot przyszłości! A tak poważnie, to wypuszczają tę kolejną makietę dla kogo?

Przyszlosc
czwartek, 22 lipca 2021, 18:44

Tak zmienie temat odnosnie porozumienia jankesow ze szwabami apropo ns2. Czy tylko mi sie wydaje ze my jako Polacy powinnismy po cichu wspierac ukraine finansowo, w kierunku produkcji broni atomowej? Ukraincy zdolnosci posiadaja, kapital szedlby od nas troche o nich, po cichutku az w koncu 2 panstwa oglaszaja ze posiadaja bron atomowa. To by sie rosjanie, niemcy, jankesi obudzili. Wtedy niepotrzebne by nam byly zadne gwarancje, abramsy, itp itd. Jak myslicie?

Raf
czwartek, 22 lipca 2021, 20:15

Spraw historycznych nie udało się z nimi uregulować a ty chcesz finansować ich domniemaną broń atomową. Po co nam kolejne zagrożenie.

Adam
czwartek, 22 lipca 2021, 21:37

tylko dureń przedkłada "sprawy historyczne' nad interes kraju. Idąc twoim tokiem myślenia, Niemcy i Francuzi nie mieli prawa tworzyć UE, bo przecież dzielą ich zaszłości historyczne. naucz się oddzielać kwestie "do wyjaśnienia" od żywotnych interesów państwa. Naszym żywotnym interesem jest silna Ukraina, potrafiąca połamać zęby Kremlowi. Powinniśmy robić wszystko, aby taka Ukraina była naszym sąsiadem - silna gospodarczo, z silną armią, niezależna od Kremla. Tylko wtedy my będziemy mogli spokojnie się bogacić, bo uwaga Kremla będzie ogniskować się tam, gdzie go najbardziej uwiera :-)

Andrzej
piątek, 23 lipca 2021, 09:29

A ty osobiście słowem honoru zagwarantujesz że ta silna Ukraina w pewnym momencie nie upomni się o Przemyśl, Chełm i Jarosław? Widać mało słuchasz ich polityków - zwłaszcza tych z drugiego planu czekających na swoje 5 minut. Silna Ukraina to zagrożenie dla Polski w nie sprzymierzeniec.

LP w PL
piątek, 23 lipca 2021, 07:44

Słuszne słowa ale rzeczywistość jest taka, ze oba narody żyją polityką historyczną i wszelkimi uprzedzeniami lub preferencjami już od wieków i myślę, że o to mogło chodzić przedmówcy a nie o chęć rozliczania. Choć mogę się w moich założeniach mylić.

Vixa
piątek, 23 lipca 2021, 12:46

"Oba narody żyją polityką historyczną i wszelkimi uprzedzeniami lub preferencjami już od wieków..." , człowieku, daj już sobie spokój, bo ci nie wychodzi...

rozbawiony
piątek, 23 lipca 2021, 00:12

Silna Ukraina ? Dobre sobie ; to gwarantowane kłopoty przy pretensjach terytorialnych ukrów wobec ziemi przemyskiej , chełmskiej i innych ,po San .

Kris
czwartek, 22 lipca 2021, 18:39

Jedyne co Rosjanie mają najlepsze to propagandę . Pokazali model z kartonu , zresztą sami się do tego przyznali , a już dziennikarze analizy , porównania do F35 , próby w locie 2023 a 2036 seryjna produkcja . SU-57 miało być 20 rocznie a jest 7 w sumie z prototypem . Jak nie znajdą zagranicznego partnera np. Arabów to ten kartonmodel nie wzniesie się nawet za 100 lat.

Ein
czwartek, 22 lipca 2021, 18:25

To jest generacja 4+++++++++ ;-) Autor bardzo powiedziałbym optymistycznie ocenia tę makietę (oficjalnie mówi się o demonstratorze) jako prototypie. No, no, lepiej optymistyczniej niż twórcy. To jest osiąg :P Cóż, o ile to w ogóle powstanie, to nie wcześniej niż pod koniec dekady i realnie zainteresowane mogą być jedynie takie państwa jak: Algieria, Wietnam, ZEA i to by było na tyle. Reszta nie będzie, bo robi swoje, lepsze (Chiny, Indie, Indonezja z Koreą).

Mix
czwartek, 22 lipca 2021, 21:56

Indie? Chyba żartujesz.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:26

A nie? MMRCA ma byc produkowany w Indiach:)

Pirat
czwartek, 22 lipca 2021, 18:11

Super. Piękny model z plastiku! Ile takich modeli plastikowych Rosja wybuduje?

Tani
czwartek, 22 lipca 2021, 18:59

A co maja chleb piec? Ruscy czuja forse bo okazuje sie ze zapotrzebowanie malych krajow jest nie na supernowoczesne ale na tanie samoloty o niskich kosztach eksploatacji. To ma byc sukcesor Mig29 ktory nadal sprzedaje sie dobrze. Najciekawsza jest sprawa napedu bo wg konstruktora tego samolotu przyjmie on wszystkie typy ruskich silnikow. Czyli od Su-30 i 35 tez. Poniewaz samych Su-30 wyeksportowano ok 600 szt to ten samolot z oczywistych wzgl zbudzi zainteresowanie za granica. Pisze sie na ruskich forach ze ten samolot zasponsorowaly ZEA. Jesli to jest prawda to juz wiadomo dlaczego USA zostalo zmuszone sprzedac F-35 do tego kraju. Ruscy podkreslaja takze ze ten samolot ma miec niski koszt godziny lotu i podkreslil to konstruktor tego samolotu. Pytanie brzmi czy bedzie to Mig21 XXIw? Jeszcze raz chodzi o 15 mld dolcow w ciagu 5 lat. To obliczyli amerykanie. Czynnik ekonomiczny zmusza do nowych wyborow. Pojawil sie render wersji morskiej na twitterze czyli bedzie oferta dla hindusow. Jest wyscig zbrojen i oto chodzi. Bo w koncu nasze hobby zyje firmy konstruuja i przedstawiaja nowinki bo nikt chleba piec nie chce. Ja czekam na nasze F-35 jak i Abramsy.

Victor
czwartek, 22 lipca 2021, 22:52

Dwie uwagi. Piszesz, że Mig-29 nadal sprzedaje się dobrze. A kto go kupuje? Potem piszesz, że ZEA sponsorowały ten samolot i dlatego kupiło F-35. Trochę nielogiczne. Pozdrowienia

Ot chwila ulotna
czwartek, 22 lipca 2021, 21:14

Problem z tym projektem jest tego rodzaju, że siły powietrzne nie są nim jak na razie zainteresowane. Stąd starania o współfinansowanie ze strony armii. To pomysł Suchoja a nie zamówienie wojska. A jeżeli nie kupia ich SP FR to z eksportu nici. Albo, co też można rozważyć, właśnie widzimy docelowy myśliwiec Rosji. Su 57 wyraźnie jest na etapie stagnacji więc można założyć, że zostanie zarzucony na rzecz Szach-mata. I w ten sposób Rosja w 2023(?) otrzyma zubożony odpowiednik F 35 z 2006. Raptem 17 lat za USA.

piątek, 23 lipca 2021, 11:26

W runetach piszą że Su57 ma wady konstrukcyjne kadłuba który pęka. Więc jak najbardziej może zostać zarzucony a z jego podzespołów coś ulepią.

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 20:54

MiG-29 sprzedaje sie żałosnie. Po kiego ma uzywac silnika od Su-30/35 jak ma miec Izdielje 30 czyli ich następcę Wszystkich Su-30 zbudowano 630 wiec skad ci sie te 600wzięło to nawet twój prowadzący nie wie:) ZEA kupuja z USA F-35 wiec ruskiej podróbki nie potzrebują iUSa do niczego nie było zmuszone, chcili to sprzedali:) Jak zwykle Tani kłąmiesz na całego.

Tani
piątek, 23 lipca 2021, 08:49

Chyba nie zalosnie bo kleca i leca do Egiptu i do Algierii a ze forsa nie smierdzi wiec... . Co do Su-30 jest problem bo padla oficjalna stronka tego samolotu gdzie sa wymienione wszystkie egz razem z numerem seryjnym wiec musze sie tyko posluzyc starymi danymi ktore nie sa wiarygodne bo obejmuja tylko wersje eksportowe. Wiki nie jest wiarygodna bo podaje niepelne dane. Np Wiki podaje ze Ruscy maja 3 zwykle Su-30 i 20 szt m2 a naprawde maja 5 szt zwyklych i 15m2 bo jeden zostal zestrzelony przez Su-35s podczas walki cwiczebnej . Algieria ok 70 szt Indie produkcja cala 275 plus import z Rosji Indonazja ponad 15szt Malezja okolo 20szt Uganda 6 szt Wenezuela ok 24 szt Wietnam ok 30 szt Nie licze wersji sm jej jest lub bedzie ok 30 szt Na koniec zostawilem Chiny bo tam jest duza rozbieznosc danych Wiki podaje ok 100 maszyn czyli 75 maszyn w Armii i 25 we flocie natomiast zrodla rosyjskie twierdza ze jest ich ok 200. Jeszcze raz wszystkie stronki gdzie byly dane fabryczneSu,30,34,35 nie dzialaja wiec trudno cokolwiek udowodnic. Davienie znowu poprawiasz konstruktora zagladnij do serwisu TASS i tam jest tekst. Zeby bylo smieszniej on wcale o izd 30 nie mowil. Tylko o starych silnikach Lulki 31 i 41. W 2018 zostalo podpisane porozumienie miedzy Rosja i ZEA o wspolpracy w rozwoju technologii militarnych i o ile ten nowy Su-75 nie byl finansowany przez Ministerstwo Wojny to na 100% byl finansowany przez Ministerstwo Gospodarki. Dowodow nie ma nikt ale sie pisze ze to byl szantaz ZEA wobec USA. I dlatego ten kraj byl na tym filmiku pierwszym jako podziekowanie. Ale to nie koniec bo ZEA dalej finansuje ruskie badania wojskowe szczegolnie w sferze rakiet lotniczych wiec niewykluczone jest ze ich F-35 beda lataly z ruskimi rakietami. To sa szalone opowiesci ale tempo nowych konstrukcji w Rosji wskazuje ze ktos na to daje kase. Na pewno nie Minister Finansow ktory scial o 6% wszystkie nowe zakupy przez Armie. Konczac optymistycznym akcentem amerykanie podali ze Su-30 i jego klony sa trzecim najliczniejszym na swiecie samolotem wojskowym czyli udala sie ruskim ta maszyna.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:29

Do Algierii 18, do Egiptu 36 wiec juz nie osmiszaj sieę( prózne życzenei):) Su-30 powstało ok 630 z czego ponad 100 lata w WKS wiec znowu lezysz. TASS pisał tez o Sarmacie w sluzbie w 2018r i co? Bajki o finansowaniu przez ZEA sobie daruj, Emiraty kupuja F-35A w USA Reszty bajek nei ma sensu nawet czytac;)

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 15:34

A czy tobie ekspercku od AIM-120 z 1973 roku nie pomylił się Su-30 z Su-35? Kiedy Egipt kupił Su-35?

yy
czwartek, 22 lipca 2021, 20:39

"Supernowoczesne ale tanie" i sam juz udzieliles sobie odpowiedzi na wszystkie pytania:)

ciekawy
czwartek, 22 lipca 2021, 20:15

Ciekawe czy ktoś cokolwiek kupi od Rosjan po tak spektakularnym blamażu z Su-57. Jedyne co Rosjanie udowodnili do tej pory to to że nie potrafią zbudować nowoczesnego samolotu.

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:23

spektakularny blamaż to te maszyny na placu przy fabryce LM wciąż czekające na części i moderkę do sprawności operacyjnej i przyjęcie przez pentagon FAKTYCZNIE nie na papierze

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 09:37

O czym ty piszesz chłoptasiu :) Flota F-35 liczy ponad 600 samolotów a co 14-sty czeka na części.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:31

Nie na części ale na serwis bo zakłądy serwisowe zbudowali zwyczajnie za małe a przy tej intensywnosci lotów awarie się zdarzaja.

Gnom
piątek, 23 lipca 2021, 14:19

Poważnie, za małe? Czyli co źle oszacowali liczbę uszkodzeń i napraw, wymian (czyli jest bardziej zawodny) czy zakładali, że nawet owych kilkuset nie będzie? Bądź poważny, ALIS miał rozwiązać szereg kwestii dostępności części - a nic nie rozwiązał. Stad niesprawności, wzrost kosztów itd. F-35 miał być wzorcem wsparcia eksploatacji - a jest?

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 20:55

Najlepszy jest fakt że ich niekompletne prototypy T-50 latają bez przeszkód,a jak poskładali wszysko do kupy na jednej maszynie......

Herr Wolf
czwartek, 22 lipca 2021, 18:42

A ile Polska?

yar
czwartek, 22 lipca 2021, 21:28

Polska kupiła F-35! I niedługo będzie miała WIĘCEJ samolotów 5 generacji niż ta wielka, "mocarstwowa" Rosja!

ruski stek bzdur...
czwartek, 22 lipca 2021, 21:14

Polska nie bawi się w sci-fi dla ubogich, tylko już zamówiła samoloty 5 generacji :P

Żołnierz
czwartek, 22 lipca 2021, 20:39

Polska nie uważa się za mocarstwo ...

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 07:01

Czy aby na pewno?

czarno to widzę
czwartek, 22 lipca 2021, 22:10

Jak to nie? A to całe "trójmorze" i próba obalenia Łukaszenki to niby nie mocarstwowość? Boso ale w ostrogach...

Aro
czwartek, 22 lipca 2021, 21:59

Czytając komentarze co niektórych to można odnieść inne wrażenie.

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 09:38

Doprawdy? Ja czytam jedynie komentarze w których czytelnicy nabijają się z papierowej mocarstwowości Rosji.

Polak
piątek, 23 lipca 2021, 08:08

Jak Ci ubogi głupi rusek chce wcisnąć jaki to on nie jest bogaty i jakiej nie ma technologii, a wchodzisz na google street view i mie możesz uwierzyć jaki tam jest syf. To fakt niektórych forumowiczów ponosi :)

gnago
piątek, 23 lipca 2021, 06:10

kompetentne dowodzenie to początek Polska ma najwięcej generałów . Najmniej szwejów przypada na generała

Kot
piątek, 23 lipca 2021, 00:15

Czytając komentarze niektórych wielbicieli Rosji, można pomyśleć że Rosja to imperium międzygalaktyczne, ostatni sprawiedliwy i obrońca uciśnionych i czołowa gospodarka świata...

Hahaha
czwartek, 22 lipca 2021, 23:36

To nie czytaj, a ile samolotów 5 gen ma Rosja? Zero i tak zostanie a my...

Jerzy
czwartek, 22 lipca 2021, 17:29

Można naszym zwyczajem się śmiać, ale trudno nie dostrzec, że w Rosji coś drgnęło i nawet jeżeli prezentowane nowe modele uzbrojenia ustępują najnowszym zachodnim konstrukcjom, to na każdej nawet nieudanej konstrukcji czegoś się uczą i nie można ich lekceważyć. Budżetowe, masowo produkowane i w miarę skuteczne uzbrojenie zawsze było mocną stroną Rosjan.

jhj
czwartek, 22 lipca 2021, 21:40

Dzieciaku, a jaka to matechnologie zachd, lataja na 50 tetnich samolotach, a "cudo" f35 to, jak powiedział amerykanski generał ze to jest wielkie goowno.

Pilot Wojskowy
czwartek, 22 lipca 2021, 20:41

A Grecja i Turcja ile mają wszystkich samolotów łącznie? Hę?

dk.
czwartek, 22 lipca 2021, 18:38

masowo ??? Su-57 jest już druga "seryjna" sztuka. A ile miało być. Tu z kolei mówią o "aż" 20 sztukach rocznie i jednocześnie o niskiej cenie jednostkowej. Tymczasem to jest albo - albo !

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:24

ee to więcej niż śmigłowców bojowych i samolotów wypuszczają fabryki na terenie Polin

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 09:40

Ile razy trzeba ci powtarzać że my Polacy nie mamy takich kompleksów jak ty?

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 22:52

Jak na razie fabryki w Polsce wypuszczaja wiecej samolotów i smigłowcó niz wasz Suchoj Su-57 przez cały swoje istnienie:)

czwartek, 22 lipca 2021, 18:17

W Rosji coś drgnęło? Od 7 lat stagnacja gospodarcza i lepiej nie będzie.

Kamyk
czwartek, 22 lipca 2021, 17:46

Będzie też gwiazda smierci ?

hehe
piątek, 23 lipca 2021, 09:13

Rosja pracuje nad sześcianami Borg, są tańsze i można je zrobić po kasztach ze złomowanych T72 :)

easyrider
czwartek, 22 lipca 2021, 17:27

Jak na grę komputerową ładny, choć TIE-fighter z Gwiezdnych Wojen ładniejszy. Teraz tylko trzeba zacząć zbierać przedpłaty i sprzedawać w systemie argentyńskim.

LMed
czwartek, 22 lipca 2021, 17:25

Myślę, że my, dzięki wieloletnim, przemyślanym działaniom w kierunku kompletacji kompetencji, możemy opracować dowolny czołg, helikopter czy samolot w 10-15 lat. Na razie tego nie robimy, bo mamy zagwarantowane dostawy z Ameryki.

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 20:56

Taak a w jakim matrixie? Bo w realnym swiecie nie ma najmniejszych szans.

środa, 28 lipca 2021, 15:37

W twoim matrixie, tym od AIM-120 z 1973 roku...

Ciekawy
czwartek, 22 lipca 2021, 19:45

Czy aby nie było tak, że do utraty naszych kompetencji przyczynił się pewien bardzo szkodliwy lekarz?

LMed
czwartek, 22 lipca 2021, 20:15

Możliwe. Ale lista tych którzy się przyczyniali i przyczyniają nie jest krótka. Nie sądzisz?

BUBA
czwartek, 22 lipca 2021, 17:08

Cz na syberi dkryli nowy gatunek dinozaura ?

Zawsze kończy się na myśliwcach
czwartek, 22 lipca 2021, 17:06

No to wyścig zbrojeń wchodzi w rozstrzygającą fazę. Poprzednio Rosja odpadłą po zobaczeniu F22. Ciekawe co Amerykanie wystawią. Ale będzie beka jak ten szach-mach dalej będzie gorszy od F22 :)

B72
czwartek, 22 lipca 2021, 17:47

Rosjanie to wyscig modeli .....moga robic .

biały
czwartek, 22 lipca 2021, 17:42

czytałeś artykuł , to maszyna będzie tańsza od su-35 , czy F-16 , będzie to okrojona wersja su-35 z niektórymi elementami su-57 , niby jakim sposobem ma być lepsza od f-22 ????? ,,, będzie dobrze jak możliwościami nie będzie zbytnio od su-35 , na pewno będzie miał dużo słabszy radar

czytelnik D24
czwartek, 22 lipca 2021, 20:22

Okrojona wersja Su-35 z elementami Su-57, podobna do F-35 i jeszcze innego eksperymentalnego samolotu z USA czyli X-32. Czyli w sumie takie nie wiadomo co. Od razu widać że Rosjanie usiłują za wszelką cenę coś zbudować tylko nie wiedzą sami co i błądzą po omacku.

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 20:58

Generalnie wygladowo to krzyzówka X-32 z YF-23 wiec jak widac makiety umieja robić.

Stary zgred
środa, 28 lipca 2021, 15:38

Gdyby jeszcze uzbroić je w twoje AIM-120 z 1973 roku...

Piotr
czwartek, 22 lipca 2021, 20:08

Nie ma szans być porównywalny z Su-35. Nie koniecznie lepszy/gorszy, ale porównywanie ciężkiego myśliwca o niezłej aerodynamice z jednosilnikową maszyną podobno stealth nie ma sensu. To co pokazali ma być tani w produkcji, utrzymaniu, ogarniać kilka typów misji. Generalnie pomysł niezły - taki nowy Mig-21. Tylko Rosjanie nie mają ostatnio dobrej passy jeśli chodzi o produkcję czegokolwiek.

Jgh
czwartek, 22 lipca 2021, 16:57

To sie nazywa maskirowka

Pirat
czwartek, 22 lipca 2021, 18:14

Dokładnie. Nadmuchają, puszczą z wiatrem i powiedzą że lata.

Kak zgniwaet lada
czwartek, 22 lipca 2021, 16:55

Proponuję zapoznać się z większą ilością zdjęć..jak pięknie i dokładnie jest wyklepany płatowiec.Tradycyjna jakość rodem z wschodu.O reszcie szkoda mówić,mogą toto nazwać nawet 20 generacją.

Pewny
czwartek, 22 lipca 2021, 16:53

PR PR PR!!! W 2030 rozpoczną prace na Super T 1075 7 gen w wyniku fiaska obecnego modelu …

Wawiak
czwartek, 22 lipca 2021, 18:14

...a fundusze płyną... No i git: wydają kasę, a efektu brak. Aż chce się zakrzyknąć: więcej! 8-]

Koszty są nierozerwalnie związane z jakością i funkcjonalnością
czwartek, 22 lipca 2021, 16:46

Skoro ma być tańszy od myśliwców 4 generacji to można uczciwie przypisać go do 3 generacji :)

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 22 lipca 2021, 18:26

To co takiego było z jakością wody w Iraku, że Pentagon kupował ją od Haliburtona w cenie 48 USD za galon i w czym miała funkcjonalność lepszą od wody w normalnej cenie? Czym się różni deska klozetowa za 1500 USD czy kubek do kawy za 75 USD kupowany przez USAF od zwykłych za odpowiednio 30 USD i 2 USD? GAO też chciał wiedzieć... I w czym kupione JASSM przez Polin są lepsze od amerykańskich, skoro są 6,25x droższe? W czym kupione przez Polin w USA HIMARS są lepsze od amerykańskich, że są 30x droższe? Mają 6,25-30x lepszą jakość i funkcjonalność? Oczekuję rzeczowej odpowiedzi! :D

yar
czwartek, 22 lipca 2021, 21:31

To zadaj rzeczowe pytanie! A nie prymitywną propagandę!

ruski stek bzdur...
piątek, 23 lipca 2021, 08:10

Nie da rady, nie ten poziom wiedzy i intelektu :)

yy
czwartek, 22 lipca 2021, 21:11

414 mln dol. za 20 zestawów himarsa z zapasem rakiet.Mowisz 30 razy droższe. 414÷33,8 mln dolarów podzielić przez 20 to 690 tys. dolarów za zestaw placi armia amerykańska?Jakieś wiarygodne źródła możesz podać na potwierdzenie twoich słów.

Tani
czwartek, 22 lipca 2021, 21:00

Fanek czepiasz sie bez powodu. Samoloty dla ruskiej armii tez sa duzo tansze jak na eksport. Jak na zachodzie kupujesz 1szt to placisz drozej jak za 2sz jak kupisz3 to nastepna dostaniesz za darmo. Czyli duzo kupujesz tanio kupujesz. My kupujemy malo wiec placimy drogo. To sie nazywa efekt skali. Jak zamowicz 1000 F-35 to ci Locheed da ekstra cene. Za trzydziesci pare nie potargujesz. Twierdzisz ze byles w USA a tego nie wiesz? W odroznieniu od ciebie ja w tej cenie nic zlego nie widze. Ale od razu pisze u Ruskich nic nie kupie. Nie dlatego ze jest zle,tylko dlatego ze to inny standart.

Pilot Wojskowy
czwartek, 22 lipca 2021, 17:16

Dokładnie

Chateaux
czwartek, 22 lipca 2021, 16:39

Kiedys ówczesny prezydent Miedwiediew zapowiadal 6 grup lotniskowcowych za 10 lat.

Olegino
czwartek, 22 lipca 2021, 19:21

To nie problem w Rassiji. Przypisza kuzniecowa do 6 grup i bedzie...

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 22 lipca 2021, 19:47

Czemu nie? Zawsze może pływać razem z dokiem.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 10:59

Tu akurat jest problem: dok zatonał po starciu z dzwigiem.

AA
czwartek, 22 lipca 2021, 16:14

Eksperymenta genetyczne u moskali skrzyżowali F16 z X32 i wyszedł T75:))

Driver25
czwartek, 22 lipca 2021, 16:03

Na razie to może być nawet śmieszne lecz wszystko wskazuje, że Rosja ukończy Nord Stream 2 i miliardy dolarów za eksport gazu zasilą zbrojenia tego kraju. Wtedy już nie będzie nam niestety tak wesoło i już teraz trzeba przyspieszyć modernizację naszej armii.

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 00:34

Nie mogę się od wielbicieli Rosji dowiedzieć jak rozja zamierza więcej zarobić na bs2 o przepustowości 55 mod M3 na rok, równocześnie zamykając Jamal 32 mod M3 i rurociąg braterstwo na ukrainiE o przepustowości bodajże 70 mld M3. ? Czyżby ten gaz w tym ns2 nie miał być jednak tani?

Danisz
czwartek, 22 lipca 2021, 16:50

Tyle że Polsce czy Ukrainie gaz od lat sprzedawano po mocno zawyżanych cenach - NS powstał by ominąć te kraje i móc szantażować je ekonomicznie. W międzyczasie jednak oba państwa tak rozbudowały swoją infrastrukturę gazową, że mogą kupować gaz z innych źródeł i to (wobec zawyżanych cen) niekoniecznie droższy. Niemcom natomiast gaz będzie sprzedawany po znacznie niższej cenie i de facto to oni będą jedynymi beneficjentami NS1 i NS2

piątek, 23 lipca 2021, 11:22

To niby co rozbudowała Ukraina? A budowa gazociągu z Norwegii do Polski to ruszyła znowu? Gazoport+gazociąg+ dodatek z naszych zasobów to raptem zaspokaja nasz obecne zapotrzebowanie a tutaj budujemy bloki gazowe(energetyczne w elektrowni Dolna Odra) oraz potężny zakład chemiczny(potrzebuje ogromne ilości gazu) tak więc tego....... a umowa wypowiedziana a czas sobie płynie....

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:34

No każdy z nas od sierpnia będzie kupował gaz po 12% drożej + opłaty za tranzyt do palnika też pójdzie w górę. Tow. egzekutywy KE ustalili że paliwo do aut dla podległego bydła na złotówki ma wynosić 8 zł pod pozorem wymuszenia zero emisyjności

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 22:54

To az tak w Rosji gaz drożeje?? Ale przecież podobno fuhrer Putin dba o Rosjan?:)))

piątek, 23 lipca 2021, 11:18

No nie masz pojecia co sie w Polsce dzieje bo to u nas gaz drożeje o 12,6%. Ale skąd ty masz to wiedzieć......

ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 18:06

Drożeje bo wciąż mamy rosyjski monopol.

niedziela, 25 lipca 2021, 12:32

Nie słuchasz czym się chwalą obecnie rządzący? Otóż sie chwalą że złamali ten monopol. Problem w tym że złamali ten monopol droższym gazem. Ot taki typowy sukces obecnej władzy.

Davien
niedziela, 25 lipca 2021, 16:02

No popatzr a jakoś gaz z gazoportu jest sporo tańszy od rosyskiego :)

czwartek, 22 lipca 2021, 19:41

Niby co wybudowała Ukraina? A u nas gazociąg z Norwegii to jest budowany? Ale za to budujemy bloki energetyczne na gaz i potężny zakład chemiczny potrzebujący ogromne ilości gazu. Natomiast gazoport+gazociąg+ nasze uzupełnienie to raptem troszkę więcej gazu dostarczy niż obecnie zużywamy bez tych inwestycji. A czas tik- tak sobie tyka bo umowa wypowiedziana.

Danisz
czwartek, 22 lipca 2021, 23:57

Ukraina od 2015 roku nie kupuje żadnego gazu od Moskwy. Jakbyś miał blade pojęcie o ich infrastrukturze gazowej to byś zamilkł, by się nie ośmieszać. A gazociąg przez Danię jest budowany i ma być ukończony za rok, a pół roku później pełna przepustowość: 10 mld m3. Trwa rozbudowa terminalu LNG do 7,5 mld m3. Wydobycie krajowe to ponad 4 mld m3. Natomiast zużycie w ub. roku to 19 mld, także trochę te twoje kalkulacje mijają się z prawdą. W dodatku sa rewersy na Jamale, w Policach, VNG, Morawy czy Cieszyn - kolejne kilkanaście mld m3 rocznie można sprowadzić tymi interkonektorami. Reasumując: wiem, że was boli, ale eldorado się skończyło i już nie wróci, a na ruskim gazie będzie zarabiał Niemiec, a nie oligarchia Putina

piątek, 23 lipca 2021, 15:38

Gazoport owszem dopiero się rozbudowuje do 7,5 mln. Nasze wydobycie to kolego nie 4 mld tylko 3,75 i nie wzrośnie lecz zmaleje. Bo wydobywaliśmy za dużo. Po trzecie to nadal w Danii budowa stoi, to że gdzie indziej prace trwają nic nie zmienia.Gazu już nam brakuje. A powstają ogromne gazochłnne inwestycje i nawet rozbudowa do 10 mld gazoportu nie załata tej dziury bez zakupów od Rosji.

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 23:17

W Danii budowa już nie stoi bo problemy związane z ekologią zostały rozwiązane. Na E24 jest nawet stosowny artykuł.

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 21:02

Ukraina wystarczy ze wybuduje przyłacze do Polskich gazociagów i juz ma zapewniony dostep do gazu, zrobili to zreszta dawno,bo gazu od Rosji od kilku lat nie kupuja. A Baltic Pipe jest w budowie, gazoport działa bez problemu a NS2ciagle podpada pod unijne regulacje co jak widać wywołuje w Rosji potezna frustracje.

piątek, 23 lipca 2021, 11:27

To niby duńczycy nie wstrzymali budowy odcinka gazociągu?

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:38

No popatrz juz nie, zaktualizuj swoje informacje:)

Danisz
piątek, 23 lipca 2021, 23:59

A niby wstrzymali budowy NS2?

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 23:19

Chwilowo wstrzymali ale prace mogą już być kontynuowane bo przywrócili pozwolenia na budowę na wszystkich odcinkach.

haha
piątek, 23 lipca 2021, 09:34

Ukraina kupuje nierosyjski i gaz, który płynie pod prąd ze Słowacji.

Gnom
piątek, 23 lipca 2021, 09:11

Podziwiać optymizm i wiarę w USA i "dobrego Niemca". A stare powiedzenie polskie o Niemcach mówi jaki jest dobry Niemiec, wiesz?

gnago
piątek, 23 lipca 2021, 06:11

i gaz jest Ukrainie darowywany, pardon na kredyt tłoczony

Eee tam
czwartek, 22 lipca 2021, 17:06

Rosyjski gaz nigdy nie jest tani. Dla nikogo. Jest zawsze wiele olbrzymich kosztów do poniesienia poza fakturą. Ale Niemców na to stać.

Gazownik
czwartek, 22 lipca 2021, 22:55

Może i tani nie jest ale za to tańszy od tego z gazoporu.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 00:40

Taak, drozszy o jakieś 30% a nie tańszy.

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:36

A inne cud malina jak ten cudowna erupcja ognia w zatoce meksykańskiej . Ot china rulez będzie bo oba "imperia" bokami robią

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 22:54

Gnagus jak widać strasznie boli ze dla Chin jestescie tylko tania stacja benzynowa:))

sobota, 31 lipca 2021, 07:25

Niech

Kilo
czwartek, 22 lipca 2021, 16:29

Modernizacje? Jak na razie w wyniku przyspieszenia modernizacji wyparowały miliardy.... Zero poszukiwania technologi dla rodzimego przemysłu, totalne oddanie w obce ręce logistyki i zarządzania sprzętem, transmisja danych, git ...to po co na armia?

Eee tam
czwartek, 22 lipca 2021, 16:20

NS2 pomoże Rosji jak umarłemu kadzidło póki co u siebie mają rekordowo drogą benzynę na stacjach a to dla tego dużego kraju odległości dramat społeczny. Już buzują.

Mix
czwartek, 22 lipca 2021, 22:56

Ty się lepiej martw cenami benzyny w Polsce bo co tankowanie to drożej.

sff
czwartek, 22 lipca 2021, 21:39

Bo wszyscy w Rosji chca eksportować. Dlatego rząd przykrecil kurka żeby wewnętrzne ceny znormalniały.

Eee tam
piątek, 23 lipca 2021, 10:47

to się nigdy jeszcze nikomu nie udało ale zawsze mogą próbować dalej

Eee tam
czwartek, 22 lipca 2021, 16:01

A kosmiczny Mig-41 kuda?

Gnom
piątek, 23 lipca 2021, 14:15

Czyli wg ciebie lata - bo "kuda" znaczy dokąd, a nie kiedy. Uchylisz nam rąbka tajemnicy?

gnago
czwartek, 22 lipca 2021, 21:36

Mig robi bokami finansowo zatem tylko w przyfabrycznej hali albo w muzeum

Davien
czwartek, 22 lipca 2021, 16:43

Jak skończa makiete:)

Bożydar
czwartek, 22 lipca 2021, 15:56

Rosjanie zarobią na gazie z NS2 to będą mieli pieniądze na takie projekty.

sff
czwartek, 22 lipca 2021, 21:41

Nie muszą. Gaz i ropa to już tylko 15% pkb. A na rosyjski gaz czeka cała płd-wsch. Azja. Mogą lać na Europę.

czytelnik D24
piątek, 23 lipca 2021, 09:45

Skoro mogą lać na Europę to dlaczego walczą o NS2 na śmierć i życie :) Rosjanie pozują na nie wiadomo kogo a faktycznie są nikim.

Tak sobie obserwuję
piątek, 23 lipca 2021, 07:12

No, ale Kudrin ( ekonomista, były doradca Putina) twierdzi, że Siła Syberii nie spłaci się nigdy. Taką cenę Chińczycy wynegocjowali. Poza tym, w dalszym ciągu nie jest w stanie tłoczyć więcej niż 30% przepustowości z braku wystarczającej ilości stacji przepompowni. Tak więc Azja może i czeka ale w kieszeni się gazu nie przeniesie. Stąd chyba nie bardzo mogą "lać" na Europę :) PKB Rosji to osobny, zabawny temat rzeka. Np. 20% to... sfera budżetowa. U nas 10x mniej. Zabawne, nie?

Trol
piątek, 23 lipca 2021, 00:41

Jak mogą lać na Europę to po kiego tak tupią nogami żeby budować coraz to nowe rury do Europy? Problem w tym że do Azji gaz pcha tak Rosja jak Turkmenistan, Iran, Australia, USA. Jedynie Europa wylobbowana przez zdrajców jak Schroeder i Kneissl patrzy w ten rosyjski gaz i ropę jak w obrazek. Zresztą może i gaz oraz ropa to 15% ich PKB ale to 40% ich exportu. A to świadczy o tym że zbyt na rynkach nie mają co sprzedać oprócz tego co wygrzebia w ziemi. Takie mocarstwo...

czwartek, 22 lipca 2021, 18:15

AndyP
czwartek, 22 lipca 2021, 17:41

Rosja nie zarobi dodatkowo na gazie z NS2, po prostu gaz idący przez Ukrainę czy Polskę puszczą tamtędy. Oni nie mają więcej gazu na sprzedaż..

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 07:11

Dokładnie. To takie proste.

sff
czwartek, 22 lipca 2021, 21:43

Mają. A przez NS2 czy NS3 pójdzie mieszanka wodorowa którą będą w stanie zagospodarować tylko Niemcy i może Francja. A Polska zostanie z ręką w baaardzo drogim g****nie.

piątek, 23 lipca 2021, 09:47

A ciekawe kto im sprzeda technologię pozyskiwania wodoru kiedy mają sankcje na cały sprzęt :)

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 07:12

Putin ma już dosyć EU i jej członków. Nie będzie już nic więcej budował w tym kierunku.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 13:35

Wow a niby skąd weżmi potzrebne mu dolary i euro?? Bo od Chin nie dostanei:)