Technologie
„Strategiczne” decyzje w Skyborgu
Firmy Kratos i General Atomics otrzymały kontrakty o łącznej wartości 20 mln USD na dalszy rozwój ich bezzałogowców w programie bezzałogowego skrzydłowego Skyborg. Generał brygady Dale White, odpowiedzialny za rozwój platform myśliwskich i zaawansowanych statków powietrznych USAF skomentował decyzję jako „taktyczną” jeśli chodzi o relatywnie skromne środki finansowe, ale „strategiczna” jeśli chodzi o przyszłość programu. Realizacja tych kontraktów pozwoli bowiem lepiej przygotować się do przejścia Skyborga w pełnoskalowy „program of record”, co ma mieć miejsce w 2023 roku.
W programie Skyborg chodzi o stworzenie i przetestowanie platform bezzałogowych, tak aby mogła je pilotować sztuczna inteligencja (SI) Autonomous Core System (ASC) stworzona przez firmę Leidos. Docelowo maszyny te mają być zdolne do współpracy z załogowymi samolotami bojowymi i wykonywania podobnych do nich zadań.
W postępowaniu brały dotąd udział ze swoimi aparatami trzy firmy: Kratos z XQ-58 Valkyrie (choć bierze z nim też udział także prostszy BSP tej firmy - UTAP-22), General Atomics z MQ-20 Avenger i Boeing z Loyal Wingmanem. Na razie jednak otrzymały je wyłącznie te platformy, które zostały przetestowane. Jak pisze Defense News, 13,2 mln USD przyznano na dalsze prace nad XQ-58A Valkyrie, którego dziewiczy lot z systemem ASC „za sterami” odbył w kwietniu tego roku UTAP-22. Z kolei 7 mln USD na MQ-20 Avenger, który został oblatany w czerwcu br. Pieniądze te umożliwią dalsze prace eksperymentalne nad nimi i testy w ciągu kolejnych miesięcy aż do początku roku fiskalnego 2023, kiedy to ruszy właściwy program tworzenia bojowych bezzałogowców.
Czytaj też: Turecki TB2 obok Gryfa i Orlika. Błaszczak: musimy współpracować z najsilniejszymi w NATO [WYWIAD]
Obecna decyzja o przyznaniu finansowania tylko dwóm pierwszym podmiotom nie musi oznaczać wykluczenia Boeinga z programu, ponieważ o jego maszynie (rozwijanej dla Australii i oblatanej w tym kraju), mówi się że będzie gotowa do demonstracji w 2022 roku. Ma ona zatem jeszcze czas na zaprezentowanie swoich zalet.
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104