Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy- Zbrojeniówka się łączy; Szpica NATO będzie bardzo mała; Współpraca wojskowa z Chinami

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Marcin Sztandera, GW, Zbrojeniówka się łączy- Działalność biznesową PGZ zainaugurowali wczoraj w Kielcach minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński podczas Międzynarodowego Salonu Przemyślu Obronnego. Wybór miejsca był nieprzypadkowy - kielecka impreza to najważniejsze wydarzenie tego rodzaj u w Polsce i trzecia pod względem liczby wystawców w Europie. W tym roku ma też wyjątkowe rozmiary - z powodu sytuacji na Ukrainie oraz planów modernizacyjnych polskiej armii zgromadziła blisko pół tysiąca firm (...) Ale nawet podczas tegorocznej edycji kieleckich targów trudno było nie odnieść wrażenia, że do pełnej konsolidacji jeszcze daleko - wprawdzie w dużej hali zajętej przez Polski Holding Obronny była scena, na której informowano o konsolidacji, ale firmy które już weszły w skład PGZ, wystawiały się w innej części kompleksu.

RZ, Szpica NATO będzie bardzo mała-  Nowe siły o wysokim stopniu gotowości (tzw. szpica NATO) powstaną najprawdopodobniej w ramach istniejących już Sił Odpowiedzi (NATO Response Forces - NRF)."Rz" dowiedziała się o tym w polskich źródłach dyplomatycznych. Będą liczyły kilka tysięcy żołnierzy. Mają być gotowe do reakcji w ciągu 48 godzin i znajdować się w dyspozycji głównodowodzącego NATO w Europie (NRF mają pięć dni na reakcję, która wymaga zgody Rady Atlantyckiej). Polska liczy również na decyzje dotyczące wzmocnienia zdolności Korpusu Północ-Wschód stacjonującego w Szczecinie.

GW, Współpraca wojskowa z Chinami- Polska i Chiny zacieśnią współpracę wojskową - to rezultat wizyty ministra obrony Chin Wanguan Changa w Warszawie. Jak zapowiedział szef polskiego MON Tomasz Siemoniak, kontakty zostaną podniesione na poziom strategiczny. Głównym tematem politycznych rozmów była sprawa konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Gość z Chin uznał także za bardzo pozytywną informację wybór premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Chiny interesuje polski model reformy systemu dowodzenia i współpraca w szkolnictwie wojskowym, wymiana oficerów, a także współpraca z przemysłem obronnym. 

Gen. Mieczysław Bieniek w Dzienniku Polskim- Doktryna wojskowa Rosji została zatwierdzona 4 lata temu. Ona się nie zmienia. Moskwa po prostu broni swoich interesów. Działania Putina wzmocnią art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli ochronę terytorium swoich członków. Myślę, że jest to dobre dla Polski i krajów bałtyckich. Nikt tak nie wzmocnił NATO jak Putin i za to możemy mu tylko podziękować.

Grzegorz Osiecki, DGP, Szef MSW do wymiany a reforma służb do kosza- Odejście jednego z najbliższych doradców Donalda Tuska nie oznacza tylko prostej zmiany personalnej. Będzie miało wpływ na forsowaną przez niego autorską reformę służb specjalnych. Zakłada ona zmianę nadzoru nad agencjami W miejsce obecnego kolegium do spraw służb specjalnych oraz stanowiska ministra koordynatora do spraw służb (nieobsadzonego w czasach rządów PO) powstałby Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Państwa. Miałby być pomocniczym organem złożonym z: przedstawicieli resortów nadzorujących służby oraz bezpośrednio zainteresowanych wynikami ich pracy, w tym szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, finansów i sprawiedliwości Rozwiązanie krytykowała opozycja.

Bartosz T. Wieliński, GW, W czym Ukraińcy są gorsi od Kurdów?-To pytanie ciśnie mi się na usta po poniedziałkowej decyzji Bundestagu. Niemiecki parlament zdecydowaną większością głosów zgodził się, by Niemcy uzbroili Kurdów walczących z islamskim kalifatem. Kanclerz Angela Merkel, przemawiając do posłów, dużo miejsca poświęciła też sytuacji na Ukrainie. - Ten konflikt musi zostać rozwiązany środkami dyplomatycznymi - zaznaczała. O pomocy dla ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z regularnymi oddziałami rosyjskiej armii, Berlin nie chce słyszeć. W czym Ukraińcy są gorsi ?

Radosław Sikorski w GW- Kanclerz Niemiec ma powody czuć się zawiedziona postawą Rosji. Niemcy wzięły na siebie odpowiedzialność za rozmowy z prezydentem Putinem, za co powinniśmy być kanclerz Niemiec wdzięczni, ale sukcesów na razie nie widać. To może oznaczać, że albo formuła była niewłaściwa, albo amunicja niewystarczająca (...) Ukraina jest też przedmiotem gwarancji niektórych państw zachodnioeuropejskich, i to tych najważniejszych: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, w ramach memorandum budapeszteńskiego. Na mocy tego porozumienia Ukraina zobowiązała się przekazać Rosji trzeci na świecie arsenał nuklearny. Jeśli takie gwarancje mają być przekonujące dla państw aspirujących do broni atomowej, jak Iran czy Korea Północna, to sygnatariusze tego memorandum powinni się poczuwać do tego, by przyjść Ukrainie z pomocą, a nie dostarczać ofensywną broń agresorowi, który Ukrainę najechał.

GW, Polak szefem Akademii Obrony NATO- General Janusz Bojarski jako pierwszy Polak objął stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie. We wtorek z jego udziałem odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na uczelni. Gen. Bojarski w ubiegłym roku wygrał konkurs na to stanowisko. W przeszłości był ostatnim szefem Wojskowych Służb Informacyjnych. Pełnił również funkcję szefa kadr MON, był także przedstawicielem Polski przy NATO. 

Łukasz Kuligowski, Rzeczpospolita, Samoloty cywilne dla potrzeb wojska- Wojskowe lotniska zostaną udostępnione dla samolotów cywilnych. Z tym że tylko wtedy, gdy konieczne będzie przetransportowanie czołgów, broni czy ludzi. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze, który przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama