Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: Wielka konsolidacja zbrojeniówki, Nominacje w armii, Generał chce odszkodowania
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Cezary Pytlos z Dziennika Gazety Prawnej pisze dziś w artykule "Wielka konsolidacja zbrojeniówki. Dywizja ląd będzie wzmocniona", że Huta Stalowa Wola i podległe MON wojskowe zakłady remontowe trafią do Bumaru. W tekście cytowany jest wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, który informuje, iż: wkrótce gotowy harmonogram przekształceń trafi pod obrady Rady Ministrów (...) Odrzuca on wszystkie dotychczasowe spekulacje o wstrzymaniu konsolidacji, a nawet podziale Bumaru na cztery odrębne firmy.
Rzeczpospolita w tekście "Nominacje w armii" pisze, że prezydent Bronisław Komorowski wręczył akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysławowi Gocułowi, a także wyznaczył na dowódcę operacyjnego sił zbrojnych gen. dyw. Marka Tomaszyckiego.
Robert Zieliński z Dziennika Gazety Prawnej w artykule "Fala odejść z armii została zatrzymana. Chwilowo?" przytacza wypowiedzi rzecznika MON Jacka Sońty: Do kwietnia mieliśmy 476 wypowiedzeń stosunku służbowego. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich niemal dwukrotnie więcej, bo 872 (…) Nasza polityka doprowadziła do wzrostu zarobków, co prowadzi do stabilizacji w armii. Żołnierze – w zależności od czasu, jaki służyli w armii – mogą liczyć na odprawę do wysokości sześciu ostatnich pensji. Dodatkowo armia musi się z nimi rozliczyć z zaległych urlopów, najczęściej wypłaca im pieniężny ekwiwalent. Zieliński puentuje powyższe słowa w jednoznaczny sposób: Tyle tylko, że odprawy dla żołnierzy, którzy w tym roku zdecydują się przejść na emerytury, pochłoną 84 mln zł – szacuje Ministerstwo Obrony Narodowej. To mniej niż w ubiegłym roku, w którym odejścia żołnierzy kosztowały 112 mln zł.
Marek Kozubal z Rzeczpospolitej w artykule "Weterani misji zasłużyli na pomnik" pisze, że Resort obrony zbiera już dokumentację konieczną do postawienia monumentu, który upamiętni żołnierzy służących poza granicami kraju (…) Będzie to pomnik dedykowany żołnierzom poległym w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.
Gazeta Wyborcza Szczecin w artykule "Generał chce odszkodowania" informuje, że Były szef śląskiej policji generał Mieczysław K., który będzie jeszcze raz sądzony w Szczecinie za ujawnienie poufnej decyzji o powołaniu grupy walczącej z gangami paliwowymi, domaga się odszkodowania za niesłuszne aresztowanie (...) Od zarzutów korupcyjnych go uniewinniono, podobnie jak właścicieli BGM. Potem sąd apelacyjny za bezzasadną uznał apelację prokuratury dotyczącą uniewinnienia biznesmenów z BGM i generała od zarzutów korupcyjnych. Utrzymał tylko wyrok na generała za wymachiwanie bronią. Sprawa ujawnienia tajemnic ma być rozpoznawana jeszcze raz w sądzie okręgowym.
Fakt w tekście "Wojskowy się sam zastrzeli" pisze o tragedii do jakiej doszło w Sanoku. 59-letni emerytowany wojskowy postrzelił się śmiertelnie z własnej broni. Mężczyzna mieszkał w bloku, ale jakimś cudem nikt z sąsiadów nie usłyszał strzału.
Polska Głos Wielkopolski w tekście "Wymyśl grafikę dla F-16 z Krzesin" pisze, że Polskie Siły Powietrzne postanowiły ogłosić konkurs na projekt okolicznościowego „malowania" dla naszych „Jastrzębi". Będzie ono pokazane nie tylko w trakcie NATO Tiger Meet, ale też w kilku innych planowanych w najbliższym czasie wydarzeniach lotniczych. Tiger Meet rozpoczną się 17 czerwca w norweskiej bazie Orland. Wszystkie z 21 eskadr, które potwierdziły obecność na NATO Tiger Meet, przygotowują specjalne „malowania" swoich samolotów i helikopterów
(PAM)