Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy- Służby zbyt łatwo żądają billingów; Nie pudrujmy NSR, budujmy gwardię; Rakietowy wyścig po 15 mld zł

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, Służby zbyt łatwo żądają billingów-Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące pozyskiwania przez służby specjalne, policję, policję skarbową danych telekomunikacyjnych nie chronią dostatecznie praw i wolności obywatelskich przed ingerencją państwa - stwierdził wczoraj prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, prezentując wyniki kontroli. I zaznaczył, że uprawnienia służb w tej materii trzeba pilnie doprecyzować (...) służby żądały danych starszych, niż na to pozwala prawo. - Do stycznia 2013 r. mogły domagać się billingów z dwóch lat, obecnie z 12 miesięcy - przypomniał prezes NIK. Z kolei operatorzy udostępniali dane w szerszym zakresie, niż chciały służby. Co gorsza, mogli je zdobywać nieuprawnieni funkcjonariusze, a nawet osoby przypadkowe.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Rakietowy wyścig po 15 mld zł- Amerykanie, Niemcy i Włosi proponują Polsce udział w budowie systemu rakietowego MEADS. O warte 15 mld zł zamówienia na broń przeciwlotniczą walczy już kilkunastu producentów (...) Twórcy MEADS, czyli rozszerzonego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (Medium Extended Air Defense System), kuszą naszych decydentów propozycją włączenia Polski do programu, w który od 2004 r. udziałowcy zainwestowali już 4 mld dol i zaplanowali finalizowanie prac badawczo-rozwojowych w przyszłym roku. -Oferta jest wyjątkowa. System jest gotów w 85 procentach, pomyślnie przeszedł dwa testy w powietrzu. Polska ma szansę stać się pełnoprawnym członkiem atlantyckiego konsorcjum, dostosować projekt do potrzeb, zyskać nieograniczony dostęp do technologii, praw własności, kodów, źródłowych i potem profitów ze sprzedaży broni na rynkach trzecich - kusi Martin Coyne z Lockheeeda, wiceszef programu MEADS.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Nie pudrujmy NSR, budujmy gwardię- Narodowe Siły Rezerwowe powstały zaledwie trzy lata temu, ale zupełnie się nie sprawdziły. Formacja ta wymaga gruntownej zmiany. Najlepsze wzory są za oceanem (...) Koncepcje przebudowy NSR są trzy. Pierwsza zakłada utrzymanie dzisiejszej formuły, czyli pozostawienie rezerwistów rozproszonych po różnych jednostkach, głównie w wojskach lądowych. Ponadto - jak to nazywa gen. Pacek - "polerowanie" przepisów, aby uatrakcyjnić służbę w NSR (...) Druga koncepcja przewiduje stworzenie na bazie 20 tys. rezerwistów zwartych jednostek, czyli batalionów lub kompanii. W czasie wojny stanowiłyby one zaplecze konkretnych jednostek zawodowej armii. W czasie pokoju NSR-owcy mogliby pomagać np. przy likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. Obawiam się, że ta koncepcja zmian w NSR może być najbardziej atrakcyjna dla armii, choćby z powodów finansowych (...) Trzecia przewiduje przekształcenie NSR w jednostki na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. Tak jak w USA oddziały te działałyby obok jednostek wojskowych, miałyby swoje wyposażenie, tworzyłyby wyspecjalizowane zespoły. Mogłyby być tworzone np. w powiatach i pełnić rolę obrony terytorialnej.

Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, Rosja zwiększa wydatki na zbrojenia- Rosja planuje w 2014 r. zwiększyć wydatki na armię o 18 proc, a w 2015 o kolejne 20 proc. W przyszłym roku rosyjskie ministerstwo obrony ma dysponować funduszami w wysokości 2,48 tryliona rubli (248 mld zł).

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, Wojskowe klasy bezrobotnych- Samych szkół o profilu wojskowym jest w kraju około 220. Co ciekawe chętnych jest tak dużo, że tworzone są kolejne klasy. Młode osoby chcą uczyć się o wojsku, bo wierzą, że po ukończeniu takiego sprofilowanego liceum łatwiej będzie im dostać się do służb mundurowych, w tym policji. W praktyce okazuje się, że żadnej gwarancji nie mają (...) Armia chce jednak wykorzystać zapał młodych osób i zasilić nimi rezerwy, w tym Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). W tym celu dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych będą mogli zawrzeć specjalną umowę z komendą uczelni wojskowej lub ośrodkiem szkolenia rodzajów sił zbrojnych (...) To będzie kolejny bubel prawny, bo armia na siłę chcę zwiększać swoje zasoby rezerw, a nie zastanawia się na ich jakością - potwierdza ppłk dr Remigiusz Wiśniewski, ekspert do spraw szkolnictwa wojskowego.Tłumaczy, że chętnych nie brakuje do służby przygotowawczej, tylko nie ma dla nich miejsca w centrach szkolenia, bo ich limit jest ograniczony.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, Amerykańscy śledczy przesłuchują libijskiego dżihadystę na morzu- Dżihadysta Abu Anas al-Libi, którego w sobotę pochwycili w Trypolisie amerykańscy komandosi, na razie nie stanie przed sądem. Jest przesłuchiwany na okręcie wojskowym USS „San Antonio". Cel drugiej sobotniej akcji wciąż pozostaje na wolności. Błyskawiczne operacje komandosów z USA miały osłabić dżihadystów w Afryce Północnej. Obie przeprowadzono w sobotę nad ranem (...) Schwytanie Al-Libiego wywołało antyamerykańskle protesty w Libii (...) Obrońcy praw obywatelskich alarmują, że przetrzymywanie podejrzanych na statkach nie różni się aż tak bardzo od zamykania ich w bazie na Kubie. - To sposób na uniknięcie gwarancji wymiaru sprawiedliwości. Jestem bardzo zaniepokojona, że taki sposób działania amerykańskiej administracji może stać się regułą- mówi AP prawniczka Hina Shamsi z Ame-rican Civil Liberties Union.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. XYZ

    Na papierze to może i jakoś wygląda ale Polska nie ma czasu na niesprawdzone i niegotowe systemy. A kasy, znając skuteczność naszego rządu i tak byśmy nie odzyskali. Za bardzo mi to śmierdzi zaproszeniem do pokrycia ich strat. Osobiście optował bym za SAMPT-em w wersji Włoskiej.

  2. klimo

    Teoretycznie ciekawa propozycja z tym MEADS ale gdy się ma juz coś co działa. My generalnie nie mamy nic wiec czy mozemy sobie pozwolić na takie ryzyko ze z tego nic nie wyjdzie poza wwaleniem kasy w ten projekt. Co do technologii to wątpie ze Polska dostanie technologie rakiet PAC-3 i aby to się nie zakończylo ze dostaniemy technologie budowy kontenera lub półośki do auta Oshkosh MTV. Czy to ryzyko sie opłaci?!

    1. klimo

      A i jeszcze znalazłem coś takiego: "Mimo optymistycznych zapewnień Lockheed Martin o przebiegu programu, był on opóźniony. Pierwotnie podawane terminy dostaw to lata 2013-14, obecnie 2017-18. Podział kosztów wynosił: 58% USA, 25% RFN, 17% Włochy. Stany płacą już tylko za wycofanie się z MEADS, który kosztował je ponad 2 mld dol. RFN wyda ok. 1,5 mld. Włochy same nie dźwigną finansowo programu. Mają kłopoty budżetowe, a i tak kupują już system SAMP/T. USA zadowolą się Patriotami PAC-3. Jedynie Niemcy nie mają alternatywy dla MEADS." Wiec czy jest sens się pchać jako mięso armatnie aby pokryć straty innych państw?

Reklama