Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Start targów MSPO 2020; Wywiad z prezesem Raytheon Missiles & Defense; Polska elektronika w Patriotach; Wyrzutnie M903 z HSW będą gotowe do końca roku; Żołnierze rozpoczęli budowę mostu na Wiśle
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty w cieniu koronawirusa”: Tegoroczny 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął się w ścisłym reżimie sanitarnym. „Przywiezione do Kielc przez US Army wyrzutnie Patriot witają uczestników i gości wchodzących na targi zbrojeniowe MSPO. Wystawa jest w tym roku i skromniejsza, ale jak mówią organizatorzy - Targi Kielce, pierwsza od wybuchu pandemii, i na razie jedyna w naszej części świata. [...] Jaśniejszym punktem tegorocznej wystawy jest bez wątpienia brytyjska wystawa narodowa. To nie przypadek, że dominuje na niej broń rakietowa: jej producent MBDA UK od lat szykuje ofertę i konsekwentnie zabiega w Warszawie o zamówienia na oręż do polskiej tarczy powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie <<Narew>>.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Nasza aktywność w Polsce ma służyć bezpieczeństwu”: Wywiad z Wesem Kremerem, prezesem Raytheon Missiles & Defense, odpowiadającego m.in. za dostawy systemu Patriot. „Nasza firma stawia sobie za cel sprostanie najtrudniejszym wyzwaniom naszych polskich klientów i eliminację najbardziej zaawansowanych zagrożeń, w obliczu których może się znaleźć Polska, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. [...] Aby tego dokonać, dążymy do integracji na każdym poziomie. Na przykład kluczową rolę odgrywają inżynierowie systemów, co gwarantuje, że proponowane przez nas rozwiązania kompleksowo zapewnią dowolnej architekturze obrony zdolność do odparcia ataku, od radaru po pocisk.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Elektronika patriotów ma polskich producentów”: Polska firma odegra dużą rolę przy budowie przeciwrakietowej tarczy w ramach programu Wisła. W kolejce do udziału w programie obrony przeciwlotniczej, stoją inne polskie firmy. „Pierwszy na celownik Raytheona trafił bydgoski Teldat. Informatycy spółki mieli już wtedy znaczne dokonania. Oferowali wojsku m.in. system Jaśmin, czyli zaawansowane teleinformatyczne rozwiązanie zarządzania walką. To jednak nie wystarczyło Amerykanom. Zanim zdecydowali się na współpracę z wypatrzoną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach grupą polskich programistów, starannie prześwietlili polską spółkę. Dopiero to otworzyło drogę do współpracy.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Wyrzutnie dla <<Wisły>> zbuduje Huta Stalowa Wola”: Huta Stalowa Wola, jako podwykonawca amerykańskiego giganta zbrojeniowego w programie Wisła, juz zapowiada rychłe zakończenie jednego z elementów systemu. „W Hucie Stalowa Wola trwają prace przy pierwszej wyrzutni M903 do polskich zestawów Patriot. Będzie gotowa do końca grudnia 2020 r. [...] Wszystko idzie zgodnie z planem, a precyzyjnie uzgodnionego harmonogramu współpracy z koncernem Raytheon nie zaburzyły nawet nadzwyczajne ograniczenia związane z zachowaniem w hucie reżimu bezpieczeństwa w okresie pandemii koronawirusa - twierdzi Grzegorz Szydło, dyrektor biura handlowego HSW.”
Super Express, „Wojsko ratuje Warszawę”: Szef resortu obrony narodowej – Mariusz Błaszczak – ujawnił szczegóły budowy mostu pontonowego na Wisłę po awarii oczyszczalni ścieków Czajka. Zgodnie z zapowiedziami szefa MON wojsko wesprze władze Warszawy w walce ze skutkami ponownej awarii kolektorów ściekowych w Warszawie. „Chcę podkreślić, że nad utrzymaniem mostu będzie czuwać ponad 50 żołnierzy, a postawienie mostu to jest zadanie, które wykona do 200 żołnierzy. Most ma długość 245 m, składa się z sześciu części, które zostaną połączone i zakotwiczone, aby zapewnić stabilność przeprawy. Podkreślam, że ta przeprawa jest możliwa do listopada ze względu na warunki atmosferyczne. To jest niezwykle istotne, aby władze Warszawy przeprowadziły docelowy remont, docelowe usunięcie awarii, żeby w tym czasie zdążyły z zapewnieniem bezpieczeństwa - powiedział Błaszczak.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie