Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Stan zagrożenia atakiem terrorystycznym w Niemczech; Francja prosi UE o wsparcie militarne; Nie będzie w Polsce baz NATO?; Zmiany personalne w resorcie obrony narodowej

fot. NATO
fot. NATO

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Alarm w Niemczech": Rośnie w Niemczech ryzyko ataku terrorystycznego. Niemieckie służby póki co nie udzielają szczegółowych informacji. "Tuż przed 19 niemieckie służby otrzymały kolejną, najbardziej poważną wiadomość o przygotowanym przez islamistów zamachu. Thomas de Maiziere, szef niemieckiego MSW, podjął decyzję o odwołaniu meczu. W półmilionowym Hanowerze odwołano jeszcze dwie duże imprezy. Na ulicach pojawili sie policjanci w kamizelkach kuloodpornych i z karabinami maszynowymi w dłoniach. Zamknięto też kilka przystanków komunikacji miejskiej."


Radosław Gruca, Fakt, "Pójdziemy na wojnę?": Francja po raz pierwszy w historii poprosiła Unię Europejską o wsparcie militarne po tragicznych wydarzeniach w Paryżu. "Żadne konkrety nie padły, ale szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (42 l.) zastrzegała, ze nie ma mowy o zorganizowaniu misji wojskowej. Co może zaproponować Polska? Pewny jest GROM, nasza elitarna jednostka specjalna. - Nie są potrzebne jakieś dywizje piechoty, ale udział służb specjalnych, wsparcie wywiadowcze, logistyczne, to wszystko jest możliwe. - tłumaczył gen. Roman Polko (50 l.)"


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Paryż zabiega o odsiecz z UE": Francja powołując się na zapis w traktacie lizbońskim traktujący o wsparciu militarnym, jest gestem czysto politycznym. Antoni Macierewicz jako nowy Minister Obrony Narodowej - zdeklarował bezwzględne poparcie dla Francji.


Zbigniew Parafinowicz, Dziennik Gazeta Prawna, "Bazy? Nie liczmy NATO": W obliczu ostatnich wydarzeń jakie miały miejsce, zamachu na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem raz zamachy w Paryżu - coraz bardziej prawdopodobna wydaje się koalicja antyterrorystyczna, która ma militarnie wesprzeć Rosję w Syrii, w walce z Państwem Islamskim. A co za tym idzie - złagodzenie tonu wobec Rosji i rezygnację z baz NATO o które walczą kraje bałtyckie, w tym Polska.


Łukasz Kłos, Polska - Dziennik Zachodni, "Czas bezpiecznej Europy już się - niestety - skończył": Wywiad z ustępującym ministrem koordynatorem służb, byłym ministrem spraw wewnętrznych - Markiem Biernackim. "Możemy czuć sie bezpiecznie? - Stanu zagrożenia terrorystycznego w Polsce nie ma. Polskie służby, na czele z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, są bardzo aktywne. Cały czas intensywnie współdziałają ze służbami krajów partnerskich, co jest naturalnym efektem realizowanego od lat programu współpracy wszystkich służb europejskich przy przeciwdziałaniu terroryzmowi."


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Zmiany przy MON": Już pierwszego dnia urzędowania nowy Minister Obrony Narodowej odwołał z funkcji rektora Akademii Obrony Narodowej - Bogusława Packa. Na nowe stanowiska szykują się również szefowie służb. Służbą Wywiadu Wojskowego pokieruje płk Andrzej Kowalski, zaś Służbą Kontrwywiadu Wojskowego - Piotr Bączek. Zmiany również nastąpiły w komisjach sejmowych. Komisją obrony narodowej pokieruje Michał Jach, natomiast komisją ds. służb specjalnych - Marek Opioła.


Dorota Kania, Gazeta Polska, "Koniec władzy wojskowej bezpieki": Wywiad z nowym Ministrem Obrony Narodowej - Antonim Macierewiczem. "Czy po zamachach w Paryżu Polsce grożą terroryści? Co powinny zrobić teraz polskie służby wojskowe? - [...] Nasze służby będą współpracowały, wspierając służby francuskie i NATO. Trzeba jednak pamiętać, że dziś zagrożenie terrorystyczne może nadchodzić z różnych kierunków. Pamiętamy p0rzecież 'zielone ludziki' i nie możemy lekceważyć faktu, iż za nasza wschodnią granicą trwa agresja przeciw naszemu najbliższemu sąsiadowi - Ukrainie. Obrona naszych granic i naszego bezpieczeństwa, zasadnicze wzmocnienie armii, pomoc w rozpoznaniu rzeczywistych źródeł terroryzmu to nasz istotny wkład w obronie wolnego świata w tych dramatycznych chwilach." 

Reklama

Komentarze (4)

  1. AnonimGall

    No i tak się zaczyna kończyć sen o bazach NAT w Polsce. Niemcy postawią na swoim, a to oznacza, że Polska musi za wszelką cenę podnieść swój potencjał zarówno militarny, jak i gospodarczo-ekonomiczny i to możliwie bez udziału kapitału z tzw. starej Unii. NATO sprzeda nas w zamian za wsparcie Rosji w działaniach kontrterrorystycznych i w walce z ISIS. Pozostaje nam samemu, na miarę możliwości wzmacniać potencjał obronny Polski i wreszcie dogadać się na poważnie zarówno z Rumunią, jak i państwami bałtyckimi. Nie liczyłbym też zbytnio na amerykanów, dla których tak naprawdę liczą się tylko oni sami i ich interesy.

    1. Jack Bauer

      Zamiast z Amerykanami, wzmocnimy swoje bezpieczeństwo z Bałtami oraz Rumunami. Sun Tzu to przy Tobie pikuś.

  2. Polish blues

    Zdecydowanie za wcześnie na taki lament. Najbliższy szczyt NATO nie będzie ani pierwszym ani ostatnim. O bazy można i trzeba walczyć do skutku. Zmieniają się prezydenci, kanclerze itp. Poza tym, Putin nie ogrywa NATO - po prostu ma teraz możliwość powrotu na salony z twarzą, a cwany Zachód mu to umożliwia. W końcu lepiej (z punktu widzenia Zachodu), żeby w Syrii ginęli Rosjanie i Rosja łożyła ciężką kasę na interwencję. W ten sposób Rosja nigdy nie zagrozi gospodarczo szeroko pojętemu Zachodowi. Nie wiem, skąd takie uwielbienie dla rzekomego geniuszu Putina.

  3. Drzewica

    Gdyby odpłynęły nadzieje na bazy NATO w Polsce to mielibyśmy niezbity dowód na udane celowe odwrócenie uwagi świata od tematu zabezpieczania państw Europy środkowej od możliwej agresji putinowskiej Rosji. Kolejny raz widać że Putin ogrywa świat jak naiwne dzieci!

  4. Drzewica

    Gdyby odpłynęły nadzieje na bazy NATO w Polsce to mielibyśmy niezbity dowód na udane celowe odwrócenie uwagi świata od tematu zabezpieczania państw Europy środkowej od możliwej agresji putinowskiej Rosji. Kolejny raz widać że Putin ogrywa świat jak naiwne dzieci!

Reklama