Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Rozmowy kuluarowe na kieleckich targach zbrojeniowych; Chińska baza wojskowa w Afganistanie; Wywiad z płk. Marciniakiem; Zmiany w Policji; Indywidualne wyposażenie żołnierza na MSPO
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Zbrojeniówka wciąż w zawieszeniu”: Na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach, można usłyszeć niezadowolenie producentów sprzętu wojskowego. „Mimo podpisania na targach w Kielcach kolejnych umów na patrioty w branży słychać zniecierpliwienie z powodu braku decyzyjności w Ministerstwie Obrony Narodowej [...] Po zmianach w 2015 r. była jasna strategia. MON wskazywało, że głównym partnerem dla zagranicznych koncernów ma być Polska Grupa Zbrojeniowa i wszyscy musieli z nimi rozmawiać. Teraz trudno określić, co jest celem resortu.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Pekin wysyła armię w świat”: Chiny coraz chętniej biorą udział w działaniach militarnych przeciw dżihadystom. Powodem są Ujgurowie, którzy wyjechali z Chin do Syrii, by szkolić się w obozach Islamskiej Partii Turkiestanu i walczyć u boku lokalnej filii Al-Kaidy. Władze w Pekinie obawiają się powrotu Ujgurów na terytorium Chin. „Chińska baza w Afganistanie? Chińscy żołnierze w Syrii? Pekin porzuca zasadę nieangażowania się w cudze konflikty zbrojne pod pretekstem walki z terroryzmem. [...] O finansowaniu przez Chińczyków budowy bazy w afgańskiej prowincji Badakszan (należy do niej Korytarz Wachański) pisała w zeszłym roku rosyjska agencja Fergana News. Nie ulega wątpliwości zainteresowanie Pekinu tym miejscem, czego przejawem jest rosnąca współpraca wojskowa afgańsko-chińska.”
Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Zrealizujemy ambitne plany”: Wywiad z płk. Michałem Marciniakiem, pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła. „Naszym założeniem jest integracja jak największej liczby polskich elementów do systemu IBCS/Patriot. Mówimy tutaj o pojazdach specjalistycznych, kabinach dowodzenia, radarach, elementach łączności, maskowaniu i pozoracji. [...] Dodatkowo omawiamy zakres szkoleń w ramach drugiej fazy oraz rodzaj i obszar wsparcia eksploatacji systemu Wisła.”
Rzeczpospolita, „Specjalni policjanci wytropią terrorystę”: Niebawem nastąpią istotne zmiany w strukturze policji. We wtorek rząd poparł zmiany. Zmiany maja na celu ujednolicić system funkcjonowania jednostek kontrterrorystycznych i uregulować zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań służbowych przez policjantów „Szefów nowo powołanej służby wyznaczy sam komendant główny policji. Będzie ich szukał w służbie kontrterrorystycznej. [...] W policji wydzielona zostanie służba odpowiadająca za prowadzenie działań kontrterrorystycznych, czyli działań wobec sprawców, osób przygotowujących lub pomagających w dokonaniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Indywidualne wyposażenie żołnierza z najwyższej półki”: Analiza możliwości indywidualnego wyposażenia żołnierza, którego elementy można zobaczyć na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach. „Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wśród prezentowanych przez Polską Grupę Zbrojeniową rozwiązań znalazły się elementy indywidualnego wyposażenia żołnierza, w tym m.in. karabinek MSBS oraz wielofunkcyjny monokular noktowizyjny MU-3M Koliber. W ofercie pojawiły się również przygotowane dla Wojsk Obrony Terytorialnej lekkie moździerze piechoty (LPM-2017).”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie