Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosyjskie służby na granicy Białorusi; Zmiany kadrowe w SWW; Jak Bellingcat rozpracował GRU; Donald Trump i armia USA; Wywiad z ambasador USA w Polsce; Jakie będą zmiany w polityce wschodniej Joe Bidena?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „FSB na rubieżach Białorusi”: Reżim Łukaszenki zaprasza rosyjskie służby na swoje granice. Ukraińskie media natomiast twierdzą, że od dawna rosyjski FSB współpracuje z białoruskimi służbami na granicy polsko – białoruskiej. „Na granicach Białorusi mają się pojawić rosyjskie punkty wywiadowcze w celu <<wykonania wspólnych zadań>>. Do współpracy z białoruskimi pogranicznikami ma zostać zaangażowana rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Wszystko w ramach podpisanego jeszcze pomiędzy FSB i Państwowym Komitetem Pogranicznym (białoruski odpowiednik straży granicznej) w 2012 r. protokołu o <<współpracy w dziedzinie wywiadu radiowego>>.”


Marlena Nowakowska, Gazeta Polska Codziennie, „Znów zmiany w Służbie Wywiadu Wojskowego”: Szef MON wystąpił o odwołanie z funkcji zastępcy szefa Służby Wywiadu Wojskowego płk Agatę Mazur i powołanie płk. Huberta Dzierzęckiego, który pracował wiele lat w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Wczoraj odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Jej członkowie zajęli się opiniowaniem wniosków szefa MON. Mariusz Błaszczak wystąpił o zmianę na stanowisku zastępcy szefa Służby Wywiadu Wojskowego. Chodzi o zastąpienie płk  Agaty Mazur, która objęła tę funkcję za czasów gabinetu Antoniego Macierewicza.”


Jędrzej Winiecki, Polityka, „Kot podjął trop”: Jak grupa internetowych śledczych rozpracowała rosyjski wywiad. „Jak to się stało, że grupie internetowych śledczych spod znaku Bellingcat udało się rozpracować elitarne rosyjskie służby specjalne? Sieć potrafi pokazać także pozytywną stronę. [...] Gdy 20 sierpnia w Tomsku potraktowano nowiczokiem Nawalnego, istniały punkty zaczepienia do nowego dochodzenia. Pomogli sami agenci FSB, popełnili szkolne błędy. Zabrali na akcję prywatne telefony. [...] Chwilka wystarczyła, by połączyli się z wieżą telefoniczną, jej operator zapisał czas i położenie użytkownika.”


Adam Szostkiewicz, Polityka, „Taka już jestem”: Wywiad z odchodzącą ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. „Mój mandat obejmował wzmocnienie dwustronnych relacji między naszymi krajami w ramach NATO. Jestem przekonana, że nasi wrogowie posuwali się tu do dezinformacji i fake newsów. Bo szerzej nieznana prawda jest taka, że Donald Trump zwiększył pulę środków przeznaczonych na NATO. A nalegania Trumpa na kraje członkowskie, aby zwiększyły swoje nakłady na obronność, tak jak się do tego zobowiązały, istotnie wzmocniły Sojusz. Polska może być tu wzorem.”


Jan Wysocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak Trump tracił wojsko i generalicję”: Armia Stanów Zjednoczonych żegna prezydenta Donalda Trumpa. Jak będą go wspominać wojskowi? „James Mattis był twarzą kampanii prezydenckiej republikanina, a jego osoba miała być zapewnieniem spójnej polityki obronnej i zapowiedzią zaprzestania cięć w budżecie Departamentu Obrony. [...]  Wojsko domagało się finansowania realnych projektów, jak modernizacja artylerii - zamiast np. zwiększania liczby lotniskowców do 12 jednostek. US Navy zaznaczała, że nie potrzebuje takich kroków i chętnie zredukowałaby liczbę jednostek do 10, gdyż cierpi na chroniczny brak pilotów.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowa polityka wschodnia: resetu nie będzie”: Nowy prezydent USA - Joe Biden - najprawdopodobniej wyznaczy do rządu osoby, które doskonale znają Rosję i Ukrainę. „Stany Zjednoczone także za kadencji Joego Bidena nie będą poświęcać większej uwagi Rosji niż Chinom, które uznają za podstawowe zagrożenie dla bezpieczeństwa i statusu jedynego supermocarstwa. Jednak analiza zapowiedzi kadrowych 46. prezydenta USA daje powody do optymizmu; wśród nominacji nie brakuje ludzi, którzy doskonale znają się na Rosji, a zarazem nie mają złudzeń co do istoty systemu stworzonego przez Władimira Putina. - Uważam Rosję za przeciwnika - mówił Biden podczas kampanii wyborczej we wrześniu 2020 r.”


Reklama
Reklama

Komentarze