Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: 150 pojazdów opancerzonych dla bułgarskich wojsk lądowych; Moskwa pójdzie na wojnę z NATO?; Polskie regulacje dotyczące podsłuchów i przechowywania danych retencyjnych niezgodne z najnowszym wyrokiem TSUE; Co dalej z Białorusią?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Bułgaria czeka na następcę BTR-ów”: Wielokrotnie przekładany przetarg dla bułgarskiego wojska, w końcu wszedł w fazę realizacji. Bułgarski MON odrzucił oferty ARTEC GmbH (Rheinmetall-KMW), dysponującego KTO Boxer, oraz francuskiego Nextera, który ma w swojej ofercie VBCI. „Bułgarskie ministerstwo obrony poczyniło kolejne postępy w sprawie programu zakupu aż 150 pojazdów opancerzonych dla swoich wojsk lądowych (Suchopytni Wojski na Byłgarija). Do drugiego etapu zakwalifikowane zostały fińskie przedsiębiorstwo Patria, które ma w swojej ofercie wielozadaniowe kołowe wozy bojowe Patria AMV XP, oraz amerykańska firma General Dynamics oferująca Mowag Piranha V.”
Sylwia Krasnodębska, Gazeta Polska Codziennie, „Putin gotów walczyć o russkij mir”: Od 4 lipca, gdy weszła w życie znowelizowana konstytucja, Putin ma teraz pełną władzę nad Rosją. Czy Władimir Putin zdecyduje się na otwartą wojnę z NATO? „Moskwie nie podoba się zacieśnianie współpracy wojskowej Kijowa z NATO. Władimir Putin widzi, że czas nie działa na jego korzyść i być może - dla ratowania sypiącego się russkiego mira, czyli zdominowanej przez Rosję większości obszaru postsowieckiego - trzeba będzie pójść na wojnę. Wszystkie ćwiczenia wojskowe w Rosji, samodzielne czy z udziałem sojuszników, służą jednemu celowi: przygotowaniu się do wojny z NATO i krajami uważanymi za <<psy łańcuchowe>> Sojuszu, takimi jak Ukraina czy Gruzja […]”
Sławomir Wikariak, Dziennik Gazeta Prawna, „Polacy nielegalnie inwigilowani”: Jakie będą konsekwencje dla polskiego prawa po najnowszym wyroku unijnego trybunału? „Nałożony na polskich operatorów obowiązek przechowywania danych abonentów i udostępniania ich na żądanie służb jest niezgodny z prawem unijnym - wynika z najnowszych wyroków TSUE. [...] Wydane we wtorek przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenia jednoznacznie przesądzają, że jest to niezgodne z przepisami unijnymi. Nawet podnoszone przez Polskę szczególne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, takie jak terroryzm, nie mogą uzasadniać narzucania telekomom takiego obowiązku retencji danych.”
Jędrzej Winiecki, Polityka, „Ile Rusi w Białorusi?”: Jakie plany w stosunku do Białorusi ma Rosja? Czy Kreml zmieni Łukaszenkę? „Zbuntowana Białoruś byłaby dziś niestrawna dla Rosji. A jeśli nie czołgi, to co szykuje Kreml? [...] Na razie obyło się bez inwazji. Choć ta pewnie pasowałaby do stylu Władimira Putina. Stąd na Białorusi tak często padało ostatnio pytanie: <<Wejdą?>>. W magazynie <<Foreign Affairs>> amerykański politolog Michael Carpenter i białoruski Vlad Kobets wyjaśniają, dlaczego nie doszło do interwencji. Zwracają uwagę, że wojsko zostało w koszarach, bo protestujący po prostu nie dali Putinowi porządnego pretekstu. Białoruś zachowuje się inaczej niż Gruzja i Ukraina, kraje wcześniej najeżdżane zbrojnie przez Rosję.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie